Fa:راه‌های ارتباطی

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Fa:Contact)
Jump to navigation Jump to search

جامعهٔ اوپن‌استریت‌مپ از راه‌های تماس گوناگونی استفاده می‌کند. تفاوت چندانی بین ارتباطات داخلی یا خارجی نیست. OpenStreetMap باز است و فرقی نمی‌کند که شما نقشه‌کش باشید، شرکتی باشید که از نقشه‌های ما استفاده می‌کند، سازمانی دولتی باشید که داده‌های GIS را فراهم می‌کند یا هر چیز دیگری که در این مقوله بگنجد؛ خودتان را جزئی از OpenStreetMap بدانید. پرسشتان را به‌وسیلهٔ هر کدام از راه‌های ارتباطی زیر مطرح کنید تا دریابید که چه توافقاتی بین نقشه‌کش‌های همکار وجود دارد. هر کدام از این راه‌ها ضوابط و آداب خودشان را دارند. در کل ابتدا وبسایت را بجویید و پرسش‌های متداول را ببینید (از کجا کمک بگیریم؟ را هم ببینید) تا سؤال‌های غیرضروری نپرسید. اما راحت باشید، از تماس شما استقبال می‌کنیم!

وبسایت پرسش و پاسخ

برای پرسش‌های کوچک در https://help.openstreetmap.org یک وبسایت راهنما به‌شکل پرسش و پاسخ ساخته‌ایم که می‌توانید دربارهٔ OpenStreetMap سؤال کنید یا در پاسخ به سؤالات کمک کنید. برای شروع سؤالات متداول وبسایت راهنما را بخوانید. اطلاعات بیشتر: help.openstreetmap.org

فهرست‌های پستی

فهرست‌های پستی را ببینید. فهرست‌های پستی که بر اساس رایانامه کار می‌کنند تقریباً اصلی‌ترین راه ارتباطی جامعه است، مخصوصاً فهرست پستی talk. برای اینکه بتوانید در فهرست‌ها چیزی بفرستید باید مشترک آن‌ها شوید. فهرست‌های گوناگونی هست که هر کدام بر موضوعی تمرکز دارند و تقریباً برای هر زبان نیز فهرست‌هایی وجود دارد که جوامع محلی آن زبان در آن حضور دارند. این فهرست‌های محلی معمولاً راه ارتباطی اصلی جوامع محلی است اما همیشه هم این‌طور نیست. از استثناها می‌توان به ارتباط‌های روسی و آلمانی اشاره کرد که معمولاً در انجمن گفت‌وگو (forum) انجام می‌شود (زیر را ببینید). همچنین گفت‌وگوهای فارسی معمولاً در یکی از پیام‌رسان‌ها انجام می‌شود (تلگرام یا سروش؛ شبکه‌های اجتماعی را ببینید).

انجمن گفت‌وگو

یک انجمن گفت‌وگوی بین‌المللی در forum.openstreetmap.org وجود دارد. جزئیات بیشتر را در خود انجمن بیابید.

سایر کشورها می‌توانند انجمن مخصوص به کشور یا زبان خودشان را داشته باشند. مثلاً انجمن فرانسوی: forum.openstreetmap.fr.

همچنین انجمن‌های موضوع‌محور فراوانی وجود دارد. برای مثال forum.pocketnavigation.de بزرگ‌ترین انجمن ناوبری (navigation) به زبان آلمانی است.

یادداشت‌ها (Notes)

اگر متوجه شدید که چیزی روی نقشه وجود ندارد یا اشتباه است می‌توانید یک یادداشت بنویسید. این یادداشت به مختصات مشخصی روی نقشه سنجاق می‌شود و باید بیانگر یک مشکل در اطلاعات نقشه برای آن مکان باشد. این کار روش خوبی برای اشتراک‌گذاری دانش محلی است، اگرچه ویرایش مستقیم نقشه از آن هم بهتر است. هر یادداشت می‌تواند در قالب گفت‌وگو ادامه یابد که همهٔ پاسخ‌ها به رایانامه‌تان ارسال خواهد شد (البته در صورتی که پیش از افزودن یادداشت با نام کاربری‌تان وارد وبسایت OpenStreetMap.org شده باشید تا این یادداشت به نام شما ثبت شود). برای توضیحات بیشتر یادداشت‌ها را ببینید.

برای گزارش خرابی‌های نرم‌افزار وبسایت OSM از سامانه‌های Trac یا GitHub استفاده کنید.

سایر راه‌های گزارش خطا را در گزارش خطا ببینید.

گپ‌ها (chats)

آی‌آرسی

 گپ رلهٔ اینترنتی (IRC) یک روش آنی برای گپ متنی است. گاهی شاید گفت‌وگوهای تعدادی از کاربران خیلی عمیق و فنی شود اما تازه‌واردان باید راحت باشند و سؤالشان را بپرسند؛ همیشه یک نفر هست که مشتاق کمک‌کردن باشد!

جزئیات بیشتر دربارهٔ کانال‌های آی‌آرسی OSM.

زندگی واقعی

بیشتر وقت‌ها ملاقات با افراد و گفت‌وگو با آن‌ها راحت‌ترین کار است

تماس‌گرفتن با یک نقشه‌کش

از طریق پیام خصوصی در openstreetmap.org

هنگامی که در صفحهٔ کاربری کسی باشید (www.openstreetmap.org/user/[user_name])، می‌توانید از طریق پیوند ارسال پیام (Send Message در حالت انگلیسی) برای او پیام خصوصی بفرستید. توجه کنید که برای این کار باید وارد حساب کاربری خود شده باشید. پاسخ او به پیام شما علاوه بر سایت به رایانامهٔ شما هم ارسال می‌شود اما هیچ‌کدامتان نشانی رایانامهٔ یکدیگر را نمی‌بینید. با نگاه‌کردن به ویرایش‌های او می‌توانید بفهمید که اخیراً فعالیتی داشته یا خیر.

چگونه به صفحهٔ کاربری کسی بروم؟

  • اگر نام کاربری او را می‌دانید به‌صورت دستی نام او را در نوار آدرس مرورگر بنویسید: www.openstreetmap.org/user/[user_name] به‌جای [user_name] نام کاربری آن نقشه‌کش را بنویسید.
  • راه‌های گوناگونی هست که بتوانید نام یک نقشه‌کش را بیابید. در پیمایشگر نقشه و تاریخچهٔ changesetها فهرستی از کاربران را می‌بینید که یک منطقه یا یک شیء بخصوص را ویرایش کرده‌اند.
  • یافتن کاربران با ابزارهایی که کاربران نزدیک به شما را نشان می‌دهند.

از طریق گفت‌وگوهای changeset

اگر پرس‌وجوی‌تان فقط مربوط به یک changeset است می‌توانید از قابلیت بحث (یا Discussion در حالت انگلیسی) استفاده کنید تا روی تغییرات انجام‌شده بحث کنید.

روزنوشت‌ها و وبلاگ‌ها

هر کسی که حساب OSM داشته باشد می‌تواند یادداشت‌های روزانهٔ خود را در بخش روزنوشت‌ها با دیگران به‌اشتراک بگذارد. همچنین چند وبلاگ اصلی وجود دارد که در وبلاگ‌های OSM فهرست شده‌اند.

ویکی

  • هر صفحهٔ ویکی یک صفحهٔ بحث (یا به انگلیسی Talk) دارد که همه می‌توانند ویرایشش کنند. این صفحه‌ها در درجهٔ اول برای بحث‌کردن روی محتوای صفحات ویکی است تا اطلاعات ارائه‌شده را بهتر کنیم، اما می‌توانند جایی برای بحث دربارهٔ همان موضوع باشند. گفت‌وگو از طریق ویرایش‌های ویکی شاید عجیب به‌نظر برسد مگر اینکه قبلاً امتحانش کرده باشید. بسیاری از کاربران OSM ترجیح می‌دهند که این کار را نکنند، زیرا معمولاً سؤالاتشان بی‌جواب خواهد ماند.
  • ویکی همچنین این امکان را در اختیارتان می‌گذارد که با هر یک از کاربران به‌شکل مستقیم‌تری ارتباط برقرار کنید: ۱- از طریق صفحهٔ بحث در صفحهٔ کاربری او. این صفحه عمومی است و همه آن را می‌بینند و می‌توانند در گفت‌وگوی شما شرکت کنند. ۲- ارسال نامه به رایانامهٔ او. برای این کار روی پیوند فرستادن نامه به کاربر (یا Email this user در حالت انگلیسی) که در سمت راست صفحهٔ کاربری او قرار دارد کلیک کنید. این پیوند فقط زمانی نمایش داده می‌شود که آن کاربر رایانامه‌اش را در ویکی وارد کرده و این امکان را باز گذاشته باشد. برای اینکه دیگران بتوانند از این روش با شما تماس بگیرند، این گزینه را در قسمت ترجیحات خود تنظیم کنید.
  • در کل راهنمای ویکی را نیز ببیند.
  • یکی از روش‌های پیشنهادی در این ویکی برای معرفی عوارض جدید (تگ‌های جدید) یا گفت‌وگو دربارهٔ آن‌ها ارائهٔ پیشنهاده است.

شبکه‌های اجتماعی و دیگر وبسایت‌ها

همچنین می‌توانید با سایر اعضای جامعه از طریق این کانال‌های ارتباطی تماس داشته باشید، اما توجه کنید که فقط درصورتی می‌توانید یکدیگر را پیدا کنید که قبلاً آنجا ثبت‌نام کرده باشید:

همچنین ببینید:

مدیران سامانه

برای مسائل فنی و عملیاتی که مربوط به سرورها و سیستم‌ها یا استفادهٔ نادرست از سیستم‌ها می‌شود، لطفاً با گروه کاری عملیاتی تماس بگیرید.

دربارهٔ حساب‌های کاربری Accounts#Quickstart را ببینید.

بنیاد OpenStreetMap

OSMF یک ویکی جداگانه در wiki.osmfoundation.org دارد.

گروه کاری داده

اگر می‌خواهید نقض کپی‌رایت، خرابکاری یا برخی اختلافات را گزارش کنید از طریق این پیوند با گروه کاری داده تماس بگیرید.

جوامع محلی

جوامع محلی گوناگونی به‌شکل‌های مختلف سامان یافته‌اند. برخی دارای وبسایت هستند، بعضی انجمن گفت‌وگو دارند و برخی دیگر فهرست پستی. فهرست‌های پستی مخصوص به هر کشور، شعب محلی و گروه‌های کاربری محلی نیز وجود دارد. بسیای از آن‌ها حساب‌های توئیتر محلی دارند و برخی هم در Meetup حضور دارند.