Fa:Notes

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
یک یادداشت از کاربری ناشناس همراه با جزئیات کافی که به کاربران باتجربه‌تر کمک می‌کند تا نقشه را بهبود ببخشند.

یادداشت یکی از امکانات مهم وبگاه https://openstreetmap.org/ است. با نوشتن یادداشت‌ها می‌توانید دیگران را در رسم یا ویرایش نقشه OpenStreetMap یاری کنید. سایر کاربران می‌توانند به یادداشت شما پاسخ دهند و در صورت نیاز جزئيات بیشتری از شما درخواست کنند.

هدف یادداشت انجام گفت‌وگو یا ثبت اطلاعات نامرتبط با OpenStreetMap نیست؛ مثلا: «من یکشنبه اینجا بودم» یا «اینجا جنایتی رخ داده است».

اگرچه برای افزودن یادداشت یا نظردادن روی آن نیازی نیست به حساب کاربری خود وارد شوید، اما توصیه می‌شود این کار را انجام دهید. کاربرانی که وارد حساب کاربری خود شده باشند به محض اینکه روی یادداشتشان نظر نوشته شود یا کسی آن را حل کند، یک ایمیل دریافت خواهند کرد.

استفاده از یادداشت

Yes check.svg بایدها
 • از این قابلیت برای گزارش خطاهای موجود در داده‌ها یا دادن اطلاعات بیشتر استفاده کنید. مثلا نام خیابان، نشانی ذکرشده برای یک محل و... .
No-Symbol.svg نبایدها
 • از منابع دیگر مانند سایر نقشه‌ها کپی نکنید، حتی اگر رایگان یا دولتی هستند (استثنائات اندکی وجود دارد).
 • جرّوبحث نکنید. اگر می‌خواهید دربارهٔ چیزی بحث کنید لطفا از سایر راه‌های ارتباطی استفاده کنید (پیام خصوصی، کانال تلگرام، فهرست پستی، انجمن، دیدار حضوری و...)
 • توضیحات کلی ارسال نکنید. هر یادداشت باید مربوط به داده‌ای از نقشه در یک موقعیت جغرافیایی مشخص باشد. اگر می‌خواهید دربارهٔ موضوع کلی‌تری با جامعه ارتباط داشته باشید لطفاً از راه ارتباطی مناسب‌تری بهره بگیرید.
 • یادداشت‌های شخصی خودتان را در آنجا ننویسید. اگرچه می‌توانید از این قابلیت برای یادآوری به خودتان استفاده کنید، اما در عین حال دیگران را به خواندن آن دعوت می‌کنید. یادداشت باید برای سایر افراد کاملاً قابل‌فهم باشد.
 • یادداشت‌های خودکار ایجاد نکنید. یادداشت‌ها باید ارتباطی دوسویه بین دو انسان باشند. همچنین از نوشتن تعداد زیادی یادداشت که ابزارهای تضمین کیفیت قبلا آن‌ها را گزارش کرده‌اند، بپرهیزید.

قابلیت یادداشت‌گذاری در OpenStreetMap هم به کاربران عضو و هم کاربران غیرعضو امکان می‌دهد که به‌سرعت مشخص نمایند کجا در نقشه خطا یا کاستی وجود دارد تا همکاران داوطلب متوجه شوند کجا به کمک ایشان نیاز است.

افزودن یادداشت

برای افزودن یادداشت، در صفحه اصلی نقشه او اس ام دکمه افزودن یادداشت به نقشه را بزنید.

Add a note screenshot Fa.png

نشانگر را به نقطه مناسب هدایت کنید (هرچه دقیق‌تر بهتر). پیامی کوتاه برای همکاران داوطلب بگذارید تا بدانند چه چیزی ایراد دارد یا نادیده گرفته شده.

پیامتان واضح و گویا باشد؛ برای نمونه «مسیر اشتباه» گویا نیست اما «مسیر شرقی-غربی در نقشه وجود خارجی ندارد» کاملا گویاست.

ویرایشگران می‌توانند برای مشکلاتی که با آن‌ها برخورد کرده و قصد اصلاحشان را دارند، یادداشت ایجاد کنند، اما این یادداشت باید برای دیگران هم قابل‌استفاده باشد.

AddingNotesFa.PNG

اگر حساب کاربری OpenStreetMap دارید، پیش از افزودن یادداشت به حساب کاربری خود وارد شوید تا آن یادداشت با نام کاربری شما مرتبط شود؛ البته کاربران گذری هم می‌توانند یادداشت بگذارند، اما اگر تمایل دارید فراتر از یک کاربر گذری باشید، برای خود حساب کاربری بسازید.

مشاهده یادداشت‌ها

برای دیدن تمامی یادداشت‌های مرتبط با یک محل، به صفحه اصلی نمایش نقشه openstreetmap.org بروید. «انتخابگر لایه‌ها» را فعال کنید و گزینهٔ «یادداشت‌های نقشه» را علامت بزنید (تصویر را ببینید).

ViewingNotesFa.png

نشانگر یادداشت‌ها شکل‌های مختلفی دارد که در تصویر زیر می‌ببینید:

نمادهای یادداشت‌ها روی نقشه
نماد توضیح
New note marker.png
موقعیت یادداشت جدید (هنگام افزودن یادداشت)
Open note marker.png
موقعیت یادداشتی که حل نشده
Closed note marker.png
موقعیت یادداشتی که حل شده (یادداشت‌های حل‌شدهٔ قدیمی نشان داده نمی‌شوند)

اگر با حساب کاربری خود وارد شده باشید، می‌توانید برای یک یادداشت توضیح اضافه کنید، از مشارکت‌کنندگان سوال بپرسید (اگر با نام کاربری‌اش یادداشت افزوده باشد) و همچنین یادداشت را به عنوان حل‌شده علامت بزنید (به این معنا که این خطا یا کاستی را برطرف کرده‌اید یا یادداشت مفید نبوده).

حل‌کردن یادداشت‌ها

یادداشت‌هایی که دیگر معتبر یا لازم نیستند را به‌عنوان حل‌شده مشخص می‌کنیم. این یادداشت‌ها حذف نمی‌شوند بلکه همراه داده‌ها برای ارجاع به آن‌ها در آینده حفظ می‌شوند. هفت روز که از حل‌شدن یک یادداشت بگذرد، دیگر بر روی نقشه دیده نمی‌شود اما هنوز همان‌جا وجود دارد.

یادداشتی که به‌عنوان حل‌شده مشخص می‌شود یکی از موارد زیر است:

 • یادداشتی که مشکل گزارش‌شده در آن حل شده باشد
 • یادداشت نامعتبری که به مشکلی در داده‌های او اس ام اشاره نمی‌کند
 • یادداشت تکراری روی یک یادداشت باز دیگر

یادداشت معتبری که مشکلی را گزارش می‌کند و آن مشکل هنوز برطرف نشده، نباید به‌عنوان حل‌شده علامت بخورند.

گزارش یادداشت‌ها

نقشه‌کش می‌تواند با کلیک روی پیوند «گزارش این یادداشت» که زیر اولین نظر قرار دارد، دربارهٔ یادداشت با ناظم‌ها تماس بگیرد و از آن‌ها بخواهد که آن را مخفی کنند. پس از کلیک روی این پیوند، نقشه‌کش فرمی را پر می‌کند و دلایل خود برای گزارش یادداشت را مشخص می‌کند. دلیل مخفی‌کردن یادداشت یکی از این موارد است:

 • هرزنامه
 • وجود اطلاعات شخصی
 • محتوای زشت یا غیرقانونی
 • محتوای محرمانه یا حساس

ناظم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، از کاربر گزارش‌دهنده جزئیات بیشتری را درخواست می‌کند.

گروه کاری داده می‌تواند دربارهٔ مخفی‌سازی یادداشت‌ها تصمیم بگیرد. در این صورت یادداشت از دسترس کاربران واردشده یا واردنشده به وبسایت خارج می‌شود. با هر گزارش، احتمالاً روی فعالیت‌های کاربری که یادداشتش گزارش شده، بررسی‌های بیشتری صورت بگیرد.

دنبال‌کردن یک یادداشت

هنوز گزینهٔ مناسبی وجود ندارد که به‌راحتی بتوانیم یک بحث یادداشتی خاص را پیگیری کنیم مگر اینکه با ارائهٔ نظر در یادداشت، مشترک آن شده باشیم. یکی از گزینه‌های دیگر استفاده از خوراک RSS برای ناحیهٔ کوچکی اطراف یادداشت موردنظر است. کاربردهای پیشرفته را ببینید.

مطالعهٔ بیشتر

همچنین ببینید

 • key:note – نام این تگ صرفاً یک تشابه است و کارکرد متفاوتی دارد. برای آگاهی سایر نقشه‌کش‌ها دربارهٔ اطلاعات غیربدیهی یک عنصر اضافه می‌شود.
 • key:fixme – این تگ کارکرد نسبتاً مشابهی با یادداشت‌ها دارد. به‌وسیلهٔ این تگ می‌توانیم اشیا و مکان‌هایی که به توجه بیشتر نیاز دارند را نشانه‌گذاری کنیم.