Cs:Poznámky

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Notes)
Jump to navigation Jump to search
Poznámka přidaná méně zkušeným uživatelem s podrobnostmi, které umožňují zkušenějšímu mapperovi vylepšit mapu.

Poznámky (Notes) jsou klíčovým prvkem webových stránek OpenStreetMap.org umožňujícím umisťovat sdílené poznámky přímo do mapy, což pomáhá v mapování/editování OpenStreetMap. Jejich cílem není obecná diskuse nebo ukládání informací, které jinak nejsou v OpenStreetMap používány - například "Byl jsem zde v sobotu" nebo "Na tomto místě se udál zločin".

Poznámky umožňují obousměrnou komunikaci, takže se jiný uživatel (mapper) může v případě potřeby zeptat na další podrobnosti. I když pro zadání poznámky nebo reakci na poznámku není vyžadováno, aby byl člověk přihlášený, je to výhodnější. Přihlášení uživatelé, kteří poznámku založili či do ní přispěli komentářem, totiž dostanou e-mail vždy, když se u poznámky objeví nějaké další komentáře, dotazy, nebo pokud je problém vyřešen (poznámka uzavřena).

Používání poznámek

Yes check.svg Dělejte
 • Tuto funkci použijte pro nahlášení chyby v datech nebo pro sdělení dodatečných informací, například názvu ulice či adresy atd.
No-Symbol.svg Nedělejte
 • Nekopírujte z jiných zdrojů (třeba z jiných map), i když jsou třeba zdarma, nebo jsou publikovány vládou (existuje jen pár výjimek).
 • Nehádejte se. Pokud máte něco, co chcete prodiskutovat, použijte prosím nějaký jiný způsob kontaktu(en) (osobní zprávu, mailing list, fórum, nebo osobní setkání).
 • Neposílejte obecné poznámky. Poznámka by se měla vztahovat k datům mapy v konkrétním místě. Pokud chcete kontaktovat komunitu či informovat o něčem obecném, pak prosím použijte vhodnější způsob kontaktu(en).
 • Nevkládejte osobní poznámky. I když poznámky můžete použít jako připomínku sami pro sebe, zároveň tím zvete ostatní, aby se na ni podívali. Popis musí dávat smysl i jiným lidem.
 • Nevytvářejte automatizované poznámky. Poznámky by měly být komunikací mezi lidmi. Také se vyhněte vytváření hodně poznámek o chybách v datech, které jsou již nahlášeny automatizovanými nástroji kontroly kvality(en).

Funkce poznámek v OpenStreetMap umožňuje nejen registrovaným uživatelům, ale i nejširší veřejnosti snadno sdělit jiným mapperům, kde se v datech OpenStreetMap nachází chyby nebo nedostatky. Dávají tak najevo přispěvatelům OpenStreetMap, kde je možné mapu zlepšit.

Přidávání poznámek

Chcete-li přidat poznámku, klikněte na spodní tlačítko v panelu nástrojů na pravé straně hlavní mapy OSM.

Osm poznamka pridat.png

Přesuňte značku na správné místo (tak přesně, jak to jen lze). Přidejte krátkou zprávu. Ta může být o tom, že něco chybí, nebo je zjevně špatně - např.: "Tato jednosměrka je špatně. Má vést na sever". Tyto informace pak mohou být zpracovány editory mapy (mappery). Zprávy pište s rozvahou, aby byly snadno a jednoznačně pochopitelné ostatním. Kupříkladu text "špatná cesta" je nevhodný, ale "Cesta z východu na západ na mapě v reálu neexistuje" je zcela jasnou zprávou.

AddingNotes.JPG

Máte-li na OpenStreetMap uživatelský účet, pak byste se měli nejprve přihlásit. Poznámka pak bude spojena s vaším uživatelským účtem. Výhodou poznámek přesto zůstává, že žádný účet nepotřebujete. Poznámku tak mohou snadno přidat i náhodní návštěvníci. Pokud chcete být víc, než jen občasný návštěvník, pak si účet vytvořte, nebo se přihlaste.

Prohlížení poznámek

Na hlavní mapě openstreetmap.org je v pravém horním rohu výběr mapových vrstev, ve kterém je zaškrtávátko umožňující zobrazovat poznámky vytvořené jinými lidmi. Pokud je to ve vašich silách, prosím použijte jej a vyřešte všechny problémy v oblastech, které skutečně dobře znáte!

ViewingNotes.JPG

Značky poznámek mají různé styly, jak je zobrazeno níže:

Symboly poznámek v mapě
Ikona Popis
New note marker.png
Nové umístění poznámky
Open note marker.png
Umístění nevyřešené poznámky
Closed note marker.png
Umístění vyřešené poznámky (podobné starší poznámky se již neukazují)

Pokud jste přihlášeni, pak můžete komentovat existující poznámky, klást otázky autorovi (pokud byl při vytváření poznámky přihlášen) a také označit poznámku jako 'vyřešenou' (čímž sdělujete, že chyba/nedostatek již byla opravena, nebo že poznámka nebyla užitečná).

Pokročilejší zobrazování poznámek

Chcete-li vytvořit odkaz, který zobrazuje mapu s již zobrazenými poznámkami (beze změny ostatních vybraných vrstev), použijte parametr URL notes=yes (například openstreetmap.org?notes=yes).

Prohlížení poznámek podle uživatele

Pokud byl uživatel během vytváření nebo komentování poznámky přihlášen, pak je poznámka nebo komentář označena jeho uživatelským jménem. Všechny poznámky a komentáře vytvořené konkrétním uživatelem můžete vidět na stránce www.openstreetmap.org/user/xyz/notes (kde xyz je uživatelské jméno).


Pokud chcete vidět pouze nevyřešené poznámky jednoho (nebo více) uživatelů, použijte službu třetí strany na my-notes.osm-hr.org(en) (zdroj na GitHubu(en))

Prohlížení poznámek podle oblasti (pomocí RSS feedu)

Můžete si zobrazit nebo se přihlásit k odběru RSS feedu(en) o všech aktivitách ve vaší oblasti. To umožňuje si udržet přehled o všech věcech nahlášených v oblasti, kterou mapujete. URL RSS feedu je

https://www.openstreetmap.org/api/0.6/notes/feed?bbox=menší_zeměpisná_délka,menší_zeměpisná_šířka,větší_zeměpisná_délka,větší_zeměpisná_šířka

Požadovanou zeměpisnou šířku a délku můžete snadno zjistit kliknutím na 'Export' v OSM a potom kliknutím na odkaz "Ručně vybrat jinou oblast". Pak můžete přetáhnout rohy oblasti, kterou chcete mít pokrytu RSS feedem. Hodnoty v levém a pravém rámečku (ve sloupci 'Export' nalevo) jsou zeměpisnou délkou a hodnoty v horním a spodním rámečku jsou zeměpisnou šířkou.

Pokud si nechcete vytvářet ohraničující rámeček ručně, pak můžete použít tento nástroj kontroly kvality: http://tyrasd.github.io/osm-qa-feeds/

Export poznámek do GPX

Můžete si nechat vyexportovat soubor (ve formátu GPX) s poznámkami v daném ohraničujícím rámečku za použití odkazu jako je tento:

https://api.openstreetmap.org/api/0.6/notes.gpx?bbox=24.149,56.911,24.3476,56.9665

(kde ohraničující rámeček pro export je takovýto: bbox=[menší_zeměpisná_délka],[menší_zeměpisná_šířka],[větší_zeměpisná_délka],[větší_zeměpisná_šířka] )

Technicky - vytvoříte trasové body GPX, kde číslo poznámky se stane názvem trasového bodu a komentář je pak v popisu trasového bodu.

Řešení poznámek

Poznámky se označují za vyřešené - nemažou se ani neodstraňují, aby se data uchovala pro příští nahlédnutí. Když vyřešené poznámky zestárnou, pak se už z důvodů přehlednosti na hlavní mapě nezobrazují. Skupina Data working group(en) může skrýt poznámky úplně, takže se nezobrazí, ale to se děje jen z důvodů, které přesahují normální editaci a mapování - např. u poznámek, které někoho uráží, nebo obsahují citlivé/tajné informace.

API poznámek

API poznámek je popsáno na hlavní stránce API API v0.6#Map Notes API(en)

Je v pořádku, když stránky třetích stran nebo aplikace, které používají data OpenStreetMap, zahrnou funkcionalitu poznámek pomocí API. Tato funkce ale bude užitečná pouze tehdy, pokud kvalita hlášení bude vysoká. Z toho důvodu je důležité, aby hlášení problémů obsahovala dostatečné informace a dostatečné podrobnosti tak, aby nebyl pro zkušeného mappera problém podle nich problém opravit. Také je důležité, abyste své uživatele upozornili, že tato funkce se používá pouze pro komentování problémů mapových dat a nikoliv obecných vlastností Vaší stránky nebo aplikace.

Dále je důležité si pamatovat, že tato funkcionalita je zamýšlena pro komunikaci lidí s lidmi (mappery). Nejedná se o místo, kam by se měly automaticky vypisovat hlášení z kontroly chyb.

Výpis poznámek

Od srpna 2014 lze celou databázi poznámek stáhnout z https://planet.openstreetmap.org/notes/. Stahovaný soubor obsahuje text poznámek, položky stavu a všechny komentáře. V srpnu 2014 jsme měli přes 200 000 poznámek a více než 400 000 komentářů, což tvořilo komprimovaný soubor (pomocí bxip2) o velikosti 13 MB. Soubor s poznámkami se vytváří pomocí https://github.com/iandees/planet-notes-dump(en).

Je také dostupný archiv tohoto souboru v internetovém archivu(en) na denní bázi. To se obzvlášť hodí, pokud hledáte poznámky, které byly vytvořeny v určitý den. Archivy jsou dostupné od 17. prosince 2014.

Statistiky

http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes(en)

Vývoj

Můžete zjistit, že existuje podobný koncept k poznámkám, a tím je OpenStreetBugs(en), který běží jako zvláštní webová stránka i databáze. Integrace OpenStreetBugs do hlavní stránky byla diskutována již od doby jejich vzniku. Spuštění "poznámek" nyní přináší tuto integraci s rozšířenými prvky e-mailových kontaktů. OpenStreetBugs je nyní postupně rušeno(en) - gratulujeme všem, kteří se přechodu zúčastnili!

Jelikož jsou částí webových stránek, tak lze kód a seznam problémů najít na webových stránkách OpenStreetMap(en) na GitHubu.

Aplikace používající poznámky

 • JOSM podporuje tyto akce s poznámkami: stažení v oblasti, vyhledávání, vytváření nových, komentování, uzavření a znovuotevření. Viz nápovědu dialogu poznámek(en).
 • Poslední verze OsmAnd(en) podporují otevírání, komentování a uzavírání poznámek (pomocí doplňku, který musíte aktivovat v nastavení aplikace). Viz: OsmAnd > Features > OSM Editing plugin
 • OSM Note(en) (živě): mobilní webové rozhraní pro přidávání poznámek
 • HSL Navigator prototype(en) (živě): mobilní webová aplikace, která používá data OSM a OpenTripPlanner
 • onosm.org(en) vyzývá své uživatele, aby přidávali seznamy firem, jejichž položky se přidávají do poznámek.
 • Locus(en) umí zobrazovat a vytvářet poznámky a můžete je i komentovat.
 • Mapbox OSM comments(en) je systém vytvořený Mapboxem (a používaný jejich datovým týmem), který sleduje a filtruje poznámky stejně jako diskuse k sadám změn
 • Vespucci(en) podporuje prohlížení a vytváření poznámek od verze 0.9.0 vydané v srpnu 2013, čímž nahradil předchozí podporu OSM Bugs.
 • Stáhněte si poznámky OSM jako soubor GPX dle ohraničujícího rámečku pomocí http://www.netzwolf.info/kartografie/openlayers/notebbox.htm(de)
 • Stáhněte si poznámky OSM jako soubor GPX dle ohraničujícího rámečku pomocí https://github.com/richlv/osmnotes(en)
 • Stáhněte si poznámky OSM jako soubor KML pomocí http://harrywood.co.uk/maps/notes/kml/ (např. pro záložky MAPS.ME(en))

Obvyklé chyby

Poznámky z craigslistu

Mnoho poznámek v USA pochází z craigslist.org, který používá ve svých mapách data OSM. Bohužel mnoho z těchto poznámek se nevztahuje k OpenStreetMap, protože chyba popsaná v poznámce je výsledkem vlastního geokodéru craiglistu a/nebo vykreslením(en) sady dlaždic. Pokud jste si jist, že poznámka se vztahuje pouze ke craigslistu, pak ji beze všeho uzavřete. Poznámka z craigslistu je vždy anonymní a popis je následující:

bounds: (xmin,ymin,xmax,ymax) https://www.openstreetmap.org/?box=yes&notes=yes&bbox=xmin%2ymin%2xmax%2ymax krátká věta od uživatele oznamující například "mapa je špatně", "adresa se neobjevuje na mé mapě", "adresa je špatně umístěná", "mapa mě ukázala nesprávné město"

Příklad poznámky:

bounds: (26.2924, -98.2023, -26.2881, -98.1919) https://www.openstreetmap.org/?box=yes&notes=yes&bbox=-98.2023%2C26.2881%2C-98.1919%2C26.2924 Map is showing wrong data here. no aparese en el mapa

Parametr box=yes se v URL nepoužívá(en).

Poznámky Maps.Me

Mobilní aplikace Maps.Me(en) využívá data OSM a dovoluje svým uživatelům hlásit problémy jako poznámky. Tyto poznámky obsahují větu "This is an auto-generated note from MAPS.ME application" a slovo "#mapsme".

I když jsou tyto poznámky často hodnotné, někdy jsou založeny na neporozumění nebo starých datech, takže byste k nim měli přistupovat obezřetně. Více informací najdete na stránce Maps.Me/Questionable OSM Edits(en).

Použití poznámek pro osobní použití

Poznámky OpenStreetMap jsou někdy používány lidmi obeznámenými s jinými mapovými službami, kteří se mylně domnívají, že jsou určeny pro osobní či propagační účely. Následující jednoduché vysvětlení funkce poznámek je určeno zvlášť pro takové jedince (které sem můžete odkázat):

Děkujeme za přidání poznámky k datům OpenStreetMap. Je celkem časté, že lidé používají poznámky stejným způsobem, jako jsou zvyklí z jiných mapových služeb. Na této stránce je více podrobných informací, ale co nutně potřebujete vědět je, že v tomto konkrétním případě se poznámky používají pouze jako způsob oznamování chyb a nedostatků v mapě. Někdy je hranice mezi osobní poznámkou a takovou, které sděluje nějaký nedostatek v mapě, neostrá, ale pokud vaše poznámka vypadá, že byla vytvořena jako značka pro soukromé nebo propagační účely, pak můžete zjistit, že jiný přispěvatel OpenStreetMap vaši poznámku 'vyřeší' (což znamená, že ji označí jako vyřešenou). Prosím, přečtěte si tuto otázku nápovědy pro nápady o správných způsobech zobrazování osobních značek(en).

Viz také

 • tyto dva klíče:
  • note=* – pouze podobný název, ale hodně odlišná funkce (používá se pro informování dalších mapperů o ne zcela zřejmých faktech o objektu)
  • fixme=* – částečně podobná funkce (umožňuje mapperovi označit objekty a místa, která potřebují vylepšit)