Pl:Uwagi

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Notes)
Jump to navigation Jump to search
Uwaga dodana przez anonimowego użytkownika, ze szczegółami, które pozwalają bardziej doświadczonym redaktorom do wprowadzania ulepszeń na mapie

Uwagi (Notes) to opcja dla portalu OpenStreetMap.org dodana w kwietniu 2013 roku. Użytkownicy mogą łatwo dodać uwagę na mapie, aby zaznaczać błędy w danych mapy.

Ta opcja jest przeznaczona tylko dla dyskusji o danych mapy, a nie dla notatek ogólnego przeznaczenia, takich jak np. "Byłem tu w sobotę" lub "W tym miejscu było przestępstwo".

Wszystkie uwagi są zawsze publicznie widoczne dla każdego.

Aby zgłosić nową uwagę, nie jest konieczne logowanie się lub posiadanie konta OSM, ale jest korzystne, aby to zrobić. Uwagi są przewidziane jako dwukierunkowa komunikacja. Zalogowani użytkownicy automatycznie otrzymują powiadomienie e-mail, jeśli komentarze zostały dodane do uwagi lub problem został rozwiązany.

Użycie note

Co robić i nie robić
Yes check.svg Używaj tej możliwości, aby zgłosić błąd w danych lub by udzielić dodatkowych informacji, na przykład podać nazwę ulicy lub adres.
No-Symbol.svg Nie kopiuj informacji ze źródeł takich jak inne mapy, nawet jeśli są one darmowe lub są one wydane przez państwo (jest tylko kilka wyjątków od tej zasady).
No-Symbol.svg Nie sprzeczaj się. Jeśli masz coś do omówienia, proszę użyj innego sposobu skontaktowania się (wiadomość prywatna, lista dyskusyjna, forum lub osobiste spotkanie).
No-Symbol.svg Nie publikuj ogólnikowych uwag. Uwaga powinna odwoływać się do danych mapy w punkcie jej umieszczenia. Jeśli chcesz się skontatkować ze społecznością OSM, użyj odpowiedniego sposobu kontaktu.
No-Symbol.svg Nie używaj jej, aby umieszczać tutaj swoje osobiste notatki. Chociaż możesz użyć uwagi w roli przypomnienia dla siebie, to jednocześnie udostępniasz tę uwagę innym i zachęcasz ich do zajęcia się nią. Dlatego treść uwagi powinna być zrozumiała także dla innych ludzi i nie powinieneś umieszczać wielu uwag jako pomocy w twoim własnym mapowaniu.
No-Symbol.svg Nie należy tworzyć uwag w sposób zautomatyzowany. Uwagi powinny służyć komunikacji między człowiekiem a człowiekiem. Unikaj również zgłaszania błędów, które już są standardowo wykrywane i pokazywane przez istniejące narzędzia poprawy jakości

Dodanie uwagi

Aby dodać uwagę, kliknij przycisk opcji w dolnym menu po prawej stronie głównej mapy OSM.

Add a note screenshot.png

Pozostaw krótką wiadomość na mapie, jeśli czegoś brakuje lub coś błędne, np."brakuje ulicy w kierunku północnym" lub "most czy wiadukt?". Raporty te mogą zostać przetworzone przez redaktorów map OSM. Dodaj informację zrozumiale i starannie, np. nie "ruch jednokierunkowy jest w złym kierunku", bo ktoś mógłby zmienić w międzyczasie kierunek zanim uwaga zostanie odczytana.

Jeśli masz konto na OpenStreetMap, należy się najpierw zalogować, aby Twoja uwaga została związana z nazwą użytkownika. Ale jedna miła rzecz na temat uwag jest to, że nie trzeba mieć konta. Przypadkowi odwiedzający łatwo mogą dodać notatkę. Jeśli chcesz być bardziej niż przypadkowym użytkownikiem, utwórz konto lub login.

Symbole używane podczas tworzenia lub wyświetlania notatek.
Icon Opis
New note marker.png
Lokalizacja nowej uwagi
Open note marker.png
Zaznaczona lokalizacja błędu
Closed note marker.png
Błąd rozwiązany

Przeglądanie uwag

Na http://openstreetmap.org, głównego widoku mapy, nowe pole wyboru w ikonce warstwy w prawym górnym rogu, pozwala na przeglądanie notatek dodanych przez innych ludzi. Użyj tego, aby rozwiązać wszystkie problemy w Twojej okolicy!

Aby utworzyć (perma)link, który wyświetla mapę z już włączonymi uwagami (nie zmieniając pozycji innych warstw) użyj parametru URL notes=yes (na przykład http://openstreetmap.org?notes=yes).

Kanał RSS

Możesz zapisać się do kanału RSS aby otrzymywać informacje dotyczącą wszystkich note w Twojej okolicy. To pozwala zachować przegląd tematów zgłoszonych w Twoim obszarze który mapujesz. Adres URL kanału RSS jest

http://api.openstreetmap.org/api/0.6/notes/feed?bbox=smaller_longitude,smaller_latitude,larger_longitude,larger_latitude

Wizualizacja własnych/użytkowników uwag

Jeżeli użytkownik był zalogowany podczas tworzenia lub komentowania uwagi, notatka lub komentarz jest oznaczone jako wysłane przez tego użytkownika. Możesz zobaczyć wszystkie notatki i komentarze napisane przez użytkownika na http://www.openstreetmap.org/user/xyz/notes stronie gdzie "xyz" jest nazwą użytkownika.

OpenStreetBugs

Można uznać note jako podobną koncepcję do OpenStreetBugs, który działa jako odrębna strona internetowa i baza danych. Przewiduje się, że OpenStreetBugs będzie wycofywany i zastąpiony przez note, ponieważ note jest już zintegrowane z witryną OSM i posiada kilka zaawansowanych funkcji kontaktów e-mail.

Notes API

Uwagi API są opisane na głównej stronie API API v0.6#Map Notes API

Jest OK dla zewnętrznych portali lub aplikacji, korzystających z danych OpenStreetMap pobierać funkcjonalność note poprzez API. Funkcja ta jednak może być użyteczna tylko jeśli jakość raportów jest wysoka. Dlatego ważne jest, że sprawozdania zawierają wystarczającą ilość informacji i szczegółów, pozwalając doświadczonemu maperowi rozwiązać problem. Ponadto, jest ważne, aby uczynić użytkownika świadomym, że to ma być wykorzystywane wyłącznie do komentowania kwestii dotyczących danych OSM mapy, a nie ogólnych aspektów witryny lub aplikacji.

Co więcej, ważne jest, aby pamiętać, że ta funkcjonalność jest przeznaczona dla ludzi do komunikowania się z innymi ludźmi (maperami). To nie jest miejsce do automatycznego sprawdzania błędów.

Stats

http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes

Development

Integracja OpenStreetBugs z główną stroną portalu OSM była omawiana odkąd OpenStreetBugs pojawił się po raz pierwszy, i była jednym z 10 najważniejszych zadań i przedmiotem wspólnego wysiłku w ostatnich latach na rzecz rozwoju. Gratulacje dla wszystkich związanych z wprowadzeniem tego w życie!

Będąc częścią portalu, lista kodów i zagadnienia jest możliwa do znalezienia w portal OpenStreetMap na GitHub.

Aplikacje korzystające z note

  • wsparcie Uwagi było dostępne na JOSM od wersji v.5070 jako plugin
  • OsmAnd najnowsza wersja obsługują otwarcie, komentarz i zamknięcie note (także poprzez wtyczki, które musisz aktywować poprzez ustawienia aplikacji).
  • OSM Note (live): mobilny interfejs WWW do podrzucenia notatki.
  • HSL Navigator prototype (live): internetowa aplikacja mobilna wykorzystująca dane OSM i OpenTripPlanner