Pl:JOSM

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
JOSM
JOSM-Jan-2009.jpg
Licencja GNU General Public License
Platformy Windows, Linux oraz macOS
Wersja 12275 (2017-05-29)
Języki asturyjski, bułgarski, kataloński, walencki, czeski, duński, niemiecki, grecki, angielski, kanadyjski angielski, australijski angielski, brytyjski angielski, hiszpański, estoński, baskijski, fiński, francuski, galicyjski, węgierski, indonezyjski, włoski, japoński, khmerski, norweski (bokmål), niderlandzki, polski, portugalski, brazylijski portugalski, rosyjski, słowacki, szwedzki, turecki, ukraiński, uzbecki, wietnamski, chiński uproszczony oraz chiński tradycyjny
Strona internetowa http://josm.openstreetmap.de/wiki/Pl%3AWikiStart
Kod źródłowy http://josm.openstreetmap.de/svn/trunk
Język programowania Java
Ekran JOSM, w tle zdjęcia lotnicze Yahoo!

JOSM to "Edytor OpenStreetMap na platformie Java", desktopowa aplikacja stworzona pierwotnie przez Immanuela Scholza, a obecnie rozwijana przez Dirka Stöckera. Jego strona domowa dostępna jest pod adresem http://josm.openstreetmap.de/wiki/Pl%3AWikiStart .

Aplikację tą można rozszerzać poprzez wtyczki.

Instalacja

Możesz ściągnąć JOSM ze strony domowej JOSM bądź przy pomocy poniższych linków:

Użycie

Do OpenStreetMap istnieją różne edytory, przykładowo edytor online Potlatch 2 lub Merkaartor. JOSM jest edytorem udostępniającym bardzo dużo funkcji przy pomocy interfejsu, który początkowo może wydawać się skomplikowanym. Przejrzyj porównanie edytorów jeśli nadal nie jesteś pewny, który edytor wybrać.

Poradnik JOSM Poradnik przeprowadzający użytkownika przez początki pracy z programem, ściąganie danych, podstawowe edycje i niektóre nieco bardziej zaawansowane funkcji. Jest przeznaczony do czytania dla początkujących i celowo nie zawiera opisu części tematów.
Pomoc JOSM Podręcznik użytkownika powinien dostarczyć bardziej dogłębnego wyjaśnienia każdej funkcji JOSM. Jest przeznaczony do użycia jako zbiór informacji na temat funkcji programu, a nie jako poradnik, który należy czytać od początku do końca. Jest tez dostępny po przyciśnięciu F1 w aplikacji (pomoc kontekstowa).
Pytania i odpowiedzi Pytania i odpowiedzi dotyczące funkcji i działania programu JOSM.
Filmowe samouczki

Niektóre z filmików o JOSM będących częścią serii przygotowanej przez Steve Coast([1])

Seria krótkich podręczników używania JOSM przygotowana przez Russell Nelson: