Et:Märkused

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Et:Notes)
Jump to navigation Jump to search

Märkused (Notes) on OpenStreetMap.org veebisaidi uus funktsioon. Kasutades "Add a note" linki saavad külastajad nüüd lisada kaardile märkuseid, et hõlpsasti näidata vigasid kaardi andmetes. See funktsioon on ette nähtud üksnes selleks, et arutleda kaardi andmete üle, mitte üldiste märkuste tegemiseks, nagu "Olin siin pühapäeval" või "Siin kohas toimus mõrv". Kõik märkused on alati kõigile avalikult nähtavad. Uue märkuse lisamiseks või selle kommenteerimiseks ei pea sisse logima või omama OSM kasutajatunnust, kuid selle omamisel on eelised. Märkused on mõeldud kahepoolseks suhtlemiseks, kusjuures probleemi lahendava kaardistaja jaoks on oluline, et vajaduse korral saaks küsida rohkem üksikasju. Sisselogitud kasutajad saavad automaatselt meilisõnumi kui märkusele lisati kommentaare või kui probleem lahendati.

Märkuste kasutamine

Märkuse lisamine

Kui leiad, et kaardil on midagi on puudu või ilmselt vale siis lisa lühike sõnum, nagu "ühesuunaline tee on vales suunas" või "Kas sild või raudteeülesõidukoht?". Neid teateid saavad töötlema asuda kaardi redigeerijad.

Kui omad OpenStreetMapi kasutajatunnust, siis peaksid kõigepealt sisse logima, et lisatud märkus oleks seotud sinu kasutajatunnusega. Kuid üks hea asi märkuste puhul on see, et "sa ei pea omama kasutajatunnust". Kõik juhuslikud külastajad võivad lihtsalt märkuseid lisada. Kui soovid olla midagi enamat kui "juhuslik külastaja", siis kliki lingil "registreeru" (vaata kuidas luua kasutajatunnus (ingl.)).

Link märkuse lisamiseks ("Add a note") asub OSM kaardi alumises paremas nurgas.

Märkuste sirvimine

https://openstreetmap.org kaardivaates paremal ülal asuvas kihtide valikus on uus märkekast, mis võimaldab sirvida teiste poolt lisatud märkuseid. Kasuta seda, et lahendada kõik probleemid enda piirkonnas.

RSS-kanal

Sul on võimalik registreeruda kõigi sinu piirkonnas aset leidvate märkuste muudatuste RSS-kanalisse. Selle abil on võimalik saada ülevaade, mis toimub sinu piirkonna kaardialal. RSS-kanali URL on

https://api.openstreetmap.org/api/0.6/notes/feed?bbox=väiksem_pikkuskraad,väiksem_laiuskraad,suurem_pikkuskraad,suurem_laiuskraad

Enda / kasutajate märkuste vaatamine

Kui kasutaja oli märkuse loomise või selle kommenteerimise ajal sisse logitud, siis see märkus või kommentaar on märgitud antud kasutajatunnuse alla. Sul on võimalik vaadata kõiki kasutaja poolt lisatud märkuseid või kommentaare lehel https://www.openstreetmap.org/user/xyz/notes, kus xyz tähistab kasutajatunnust.

OpenStreetBugs

Sa võid tähele panna, et "märkused" funktsioneerivad sarnaselt projektiga OpenStreetBugs, mis on omaette veebisait omaette andmebaasiga. Eeldatavasti kaob OpenStreetBugs peagi kasutusest ja asendatakse "märkustega" kuna need on integreeritud OSM veebisaiti ja nende eeliseks on mailikontakti võimalus.

Notes API

Notes API kirjeldus asub põhiAPI lehel API v0.6 (ingl.).

OpenStreetMapi andmeid kasutavatel kolmandate osapoolte saitidel või rakendustel on lubatud sisse tuua API kaudu märkuste funktsiooni. Ent see omadus on kasulik ainult juhul, kui teadete kvaliteet on kõrge. Seepärast on oluline, et probleemide teadaanded sisaldaksid piisavalt infot ja üksikasju, et kogenud kaardistaja oleks võimeline probleemi parandama. Samuti on oluline, et kasutajad oleksid teadlikud, et seda kasutatakse ainult kaardi andmete probleemide kommenteerimiseks ja mitte konkreetse saidi või rakenduse üldiste aspektide jaoks.

Samuti on oluline meeles pidada, et see funktsionaalsus on mõeldud inimeste suhtlemiseks teiste inimestega (kaardistajatega). See ei ole koht, kuhu viia sisse automaatseid veakontrolle.

Arendus

OpenStreetBugs integreerimist põhiveebilehega on arutletud pidevalt sellest saadik kui OpenStreetBugs esmalt ilmus. See on olnud üks esikümne ülesannetest (ingl.) ja viimaste aastate ühise arendustöö üks olulisi teemasid. Õnnitlused kõikidele osavõtjatele selle elluviimisel!

Olles osana veebilehest võib selle programmikoodi ja probleemide nimekirja leida OpenStreetMapi veebilehel githubist.

Warning: Default sort key "Markused" overrides earlier default sort key "Märkused".