Cs:OpenStreetMap account

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Cs:Vytvoření účtu)
Jump to navigation Jump to search

Účet OpenStreetMap vám umožňuje začít editovat data mapy a tím do mapy přispívat. Také dovolí nahrávat na server nové GPS stopy. Jedná se o systém oddělený od účtu pro editaci této wiki (bohužel(en)). Na stránce Účty(en) najdete přehled všech typů účtů v ekosystému OSM.

Vytvoření účtu

Účet OSM si vytvoříte na stránce https://www.openstreetmap.org/user/new

Vyplňte svou e-mailovou adresu. Zadejte ji dvakrát, aby bylo jisté, že ji píšete správně, a pamatujte si, kterou jste použili. Je to hlavní způsob vaší identifikace. E-mailovou adresu nezobrazujeme veřejně a to ani ostatním přihlášeným uživatelům (Viz Bezpečnostní politika#E-mailové adresy(en)).

Zvolte si "Zobrazované jméno". Tak se budete zobrazovat ostatním uživatelům, takže si rozmyslete, jak chcete být oslovován. Hodně lidí si zvolí skutečné jméno, ale nepožadujeme to (mezera je povolená).

Zvolte si heslo. A jako obvykle se vyhněte použití slov ze slovníku, nepoužívejte stejné heslo, které máte do banky a zadejte ho dvakrát, aby nedošlo k překlepům.

Klikněte na 'Zaregistrovat se'.

Na další stránce se vám zobrazí "Podmínky pro přispěvatele'". Jedná se o dohodu mezi vámi a nadací The OpenStreetMap Foundation. Vyjasňuje práva duševního vlastnictví na všechna data, která do mapy přidáte. Žijete-li ve Francii, nebo Itálii, pak si v horní části, tuto možnost vyberte. Z právních důvodů ukazujeme francouzským a italským rezidentům přeloženou a lehce upravenou verzi. Pro všechny ostatní země to nechte přepnuté na "Zbytek světa". Neoficiální překlady do různých jazyků jsou k dispozici na stránce Podmínky pro přispěvatele.

Rozhodněte se, zda souhlasíte s publikací vašich příspěvků jako volného díla (zaškrtnout), nebo nikoliv (odškrtnout). Prohlášení vašich příspěvků za volné dílo je na vaši svobodné volbě. I když tuto volbu nezaškrtnete, nezabrání vám to ve vytvoření účtu a ani to nijak negativně neovlivní vaše příspěvky do OSM. Vysvětlení této volby najdete na stránce Výhody a nevýhody přispívání jako volné dílo(en).

Chcete-li pokračovat, klikněte na tlačítko "Souhlasím".

Měly byste dostat potvrzující e-mail, ve kterém budete vyzváni, abyste klikli na v něm uvedený odkaz, aby bylo jisté, že e-mailová adresa je opravdu vaše.

Pokud potvrzující e-mail nedorazí, tak byste se měly podívat do složky s nevyžádanou poštou a možná se znovu podívat po pár minutách. Pokud tam e-mail stále nenajdete, nebo pokud jste zapomněli své heslo pro účet OSM, můžete ho nastavit znovu na stránce https://www.openstreetmap.org/forgot-password.html


Máme také různé účty pro některé další systémy související s OpenStreetMap. Podrobnosti najdete na stránce Účty(en).

Název účtu a politika více účtů

OpenStreetMap nevyžaduje, abyste používali vaše skutečné jméno, ani abyste se omezovali na používání jednoho účtu. Můžete použít své skutečné jméno jako název účtu a mnoho mapperů to tak dělá, ale můžete také použít jakoukoliv přezdívku chcete. Také si můžete vytvořit více účtů, pokud chcete - například pokud si ceníte svého soukromí a nechcete, aby si kdokoliv mohl spojit úpravy, které jste udělali, když jste byli na dovolené, s úpravami, které děláte doma. (A jsou i situace, kdy vás explicitně žádáme, abyste použili jiný zvláštní účet, zejména při provádění importů dat.)

Prosím, nezneužívejte tyto svobody. Zejména

  • nevytvářejte si více účtů jen za účelem zmatení ostatních (např. pro vytvoření dojmu, že mnoho různých lidí je "na vaší straně", když to jste jen vy, nebo pro zakrytí faktu, že spamujete OSM placenou reklamou);
  • nevytvářejte účty s názvy, o kterých víte, že někoho urazí;
  • nevytvářejte účty, které se vydávají za někoho jiného.

Obnovení ztraceného hesla

Pokud zapomenete své heslo, zašleme vám nové. Jděte na formulář Zapomněli jste heslo?. Budete muset zadat svou e-mailovou adresu.

Zapomněli jste, s jakou adresou jste se registrovali? No, to je tedy trochu problém, ale ještě nic není ztraceno. Podívejte se na Otázka: Jak obnovit heslo k OSM bez znalosti e-mailu?(en)

Změna hesla

Chcete-li si změnit heslo, jděte do nastavení vašeho profilu (je na stránce: https://www.openstreetmap.org/user/vašeuživatelskéjméno/settings) a na stránce "Moje nastavení" zadejte a potvrďte nové heslo.

Smazání

Pošlete email na adresu podpory a administrátor zakáže váš účet a odstraní podrobnosti z databáze OpenStreetMap. Vaši e-mailovou adresu si obvykle ponecháme pro případ, že by vás v budoucnu potřeboval kontaktovat administrátor(en) OpenStreetMap.

Warning: Default sort key "Vytvoreni uctu" overrides earlier default sort key "OpenStreetMap account".