Cs:OpenID

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Logo OpenID

OpenID je otevřený standard popisující decentralizovaný způsob autentizace uživatelů, který umožňuje uživatelům hlásit se do různých služeb, např. OpenStreetMap, prostřednictvím jediné digitální identity. V ČR je rozšířena jeho implementace jako služba mojeID..

OpenID je nepovinný, dodatečný způsob, jakým se lze přihlásit na webu OpenStreetMap. I při použití OpenID budete potřebovat standardní uživatelský účet OpenStreetMap, ale můžete se k němu hlásit pomocí OpenID namísto zadávání uživatelského jména a hesla.

Přihlášení do OSM pomocí OpenID

Abyste mohli použít OpenID, musíte ho nejprve propojit se svým účtem na OSM. Pokud už účet máte, můžete tak učinit po přihlášení na stránce uživatelského nastavení. U položky "Externí autentizace" zvolte "OpenID" a do sousedního pole zadejte OpenID URL služby např. https://<název_účtu>.mojeid.cz. Noví uživatelé OSM mohou zadat své OpenID URL po kliknutí v registračním formuláři na odkaz "Případně se přihlaste prostřednictvím třetí strany" buď spolu s heslem, nebo místo použití hesla.

Nedostatky OpenID v OSM

OpenStreetMap není jediný web, ale do jisté míry sestává z celého seskupení různých (externích) služeb. Např. editory, fórum nebo trac. Některé jsou uvedeny na stránce Accounts. Mnoho služeb komunikuje s hlavním OSM pomocí uživatelského jména a hesla. Pokud uvedete pouze OpenID a nepoužijete heslo, některé z těchto služeb nemusí fungovat. Některé služby však používají OAuth, který umožňuje komunikaci bez znalosti hesla, a měly by fungovat i pro účty používající výhradně OpenID.

Získání OpenID

Existuje mnoho způsobů, jak získat OpenID a je dost pravděpodobné, že už nějaké OpenID máte, např. účty u Google, Yahoo!, Flickru či Seznamu fungují jako OpenID, stejně jako již zmíněna specializovaná služba mojeID. Neúplný seznam poskytovatelů OpenID lze najít např. na Wikipedii či na OpenID.net.