Tr:OpenID

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
OpenID singesi

OpenID (Vikipedi) kullanıcıların kimlik doğrulaması için erişim kontrolü için kullanılabilen, kullanıcıların farklı hizmetlerde oturum açmasına olanak tanıyan açık, merkezi olmayan bir standarttır; Aynı dijital kimliğe sahip OpenStreetMap.

OpenID, OpenStreetMap web sitesinde oturum açmanın ' 'isteğe bağlı, ek bir yoludur. OpenID kullanırken, yine de normal bir OpenStreetMap hesap gerekir, ancak OpenStreetMap kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmek yerine kimliğinizle giriş yapabilirsiniz.

Popüler OpenStreetMap sayfalarından mevcut giriş bilgilerini kullanın

information sign

Bu madde bir taslaktır. OpenStreetMap'i geliştirerek siz de yardımcı olabilirsiniz.

Aşağıdaki URL'lere göz atarken, popüler web sitelerinden hesabınıza giriş yapmak için kullanabilirsiniz:

  • www.openstreetmap.org/login
  • www.openstreetmap.org/user/new
  • www.openstreetmap.org/user/<Görünen Adınız>/account

Popüler web siteleri

  • Google
  • Facebook
  • Windows Live
  • Yahoo
  • WordPress
  • AOL

veya diğerleri

"OpenID" URL'sini manuel olarak girerek:

"OpenID sağlayıcısı" bağlantısı, lütfen önce "kullanıcı adı"'nı kendinizinkilerle değiştirin
LiveJournal http://kullaniciadi.livejournal.com/
Flickr http://www.flickr.com/kullanıcıadı

OSM'de oturum açmak için OpenID kullanma

information sign

Bu madde bir taslaktır. OpenStreetMap'i geliştirerek siz de yardımcı olabilirsiniz.

OpenID'yi kullanabilmek için kimliğinizi OSM hesabınızla ilişkilendirmeniz gerekir. Zaten bir OpenStreetMap hesabı varsa, giriş yapıp hesap ayrıntıları sayfanıza giderek bunu yapabilirsiniz.

Parola değiştirme alanlarının altında kimliğinizi girebileceğiniz OpenID alanını göreceksiniz. Bir OpenID (özellikle birden fazla oturum açma özelliğine sahip bir Google hesabı) eklemekte sorun yaşıyorsanız şunu deneyin: Hesabınızın ayrıntılar sayfasının OpenID alanına "https://www.google.com/accounts/o8/id" girin, "Değişiklikleri Kaydet"'e basın. Ardından, Google'ın "üçüncü taraf hizmeti izin istiyor"'da, aynı tarayıcıda yeni bir sekme açın ve kullanıcı adınız ve şifrenizle OSM'de oturum açın; ardından OpenID oturum açma işlemine devam edin. Artık şifrenizi kazmadan OSM'de oturum açabilirsiniz.

Yeni OSM kullanıcıları için: OpenID'nizi kayıt formuna parola yerine veya parola yerine girebilirsiniz.

OSM'de OpenID ile ilgili sorunlar

OpenStreetMap sadece tek bir web sitesi değil, bir dereceye kadar farklı (harici) hizmetler, örneğin editörler, forum veya trac gibi bir bütünlükten oluşur. Bunlardan bazılarının listesi için Hesaplar bölümüne bakın. Bu hizmetlerin çoğu kullanıcı adı ve şifre ile ana OSM ile konuşur. Yalnızca bir OpenID belirtir, ancak parola belirlemezseniz, bu hizmetlerin bazıları artık çalışmayabilir. Bazı servisler OAuth kullanır, bu da bir parola gerekmeden iletişim kurmaya izin verir ve yine de yalnızca OpenID ile oturum açarak çalışmalıdır.

OpenID edinme

Bir OpenID almanın birçok yolu vardır ve zaten bir tane alma şansınız vardır, örneğin; Google, Yahoo! veya flickr, OpenID sağlayıcıları olarak işlev görebilir. Eksik bir OpenID sağlayıcıları listesi bulunabilir; burada.