Pl:OpenID

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
The OpenID logo

OpenID (Wikipedia) to otwarty, zdecentralizowany standard uwierzytelniania użytkowników, który może być używany do kontroli dostępu, umożliwiając użytkownikom logowanie się do różnych usług, np. OpenStreetMap, z tą samą cyfrową tożsamością.

OpenID jest opcjonalnym, dodatkowym sposobem logowania się do witryn OpenStreetMap. Podczas korzystania z OpenID nadal potrzebujemy normalnego OpenStreetMap konta, ale możemy zalogować się przy użyciu swojego identyfikatora, zamiast wpisywać nazwę użytkownika i hasło OpenStreetMap.

Użycie istniejącego loginu z popularnych stron OpenStreetMap

Podczas przeglądania pod poniższymi adresami URL możemy zalogować się na swoje konto z popularnych witryn:

  • www.openstreetmap.org/login
  • www.openstreetmap.org/user/new
  • www.openstreetmap.org/user/<Your Display Name>/account

Popularne strony internetowe

  • Google
  • Facebook
  • Windows live
  • Yahoo
  • WordPress
  • AOL

lub inne

ręcznie wpisując adres URL "OpenID":

Link do "dostawca OpenID", proszę najpierw zastąpić "nazwę użytkownika" swoją.
LiveJournal http://username.livejournal.com/
Flickr http://www.flickr.com/username

Używanie OpenID do logowania do OSM

information sign

Ta strona jest zalążkiem. Możesz pomóc OpenStreetMap przez rozwinięcie jej.

Aby korzystać z OpenID, musimy powiązać swój identyfikator z kontem OSM. Jeśli mamy już konto OpenStreetMap, możesz to zrobić, logując się i przechodząc do strony szczegółów swojego konta.

Pod polami zmiany hasła zobaczymy pole OpenID, w którym możemy wpisać swój identyfikator. Jeśli mamy problemy z dodaniem identyfikatora OpenID (w szczególności konta Google z wieloma wpisami), spróbujmy to:
Wpisz "https://www.google.com/accounts/o8/id" w polu OpenID na stronie szczegółów konta, naciśnij "Zapisz zmiany". Następnie, podczas gdy w Google "usługa strony trzeciej żąda uprawnień", otwórz nową kartę w tej samej przeglądarce i zaloguj się do OSM, używając swojej nazwy użytkownika i hasła; następnie kontynuuj logowanie do OpenID.
Możesz teraz zalogować się do OSM bez przeszukiwania hasła.

Dla nowych użytkowników OSM: można wprowadzić swój identyfikator OpenID w formularzu rejestracyjnym oprócz hasła lub zamiast jednego.

Problemy z OpenID w OSM

OpenStreetMap to nie tylko jedna strona internetowa, ale w pewnym stopniu składa się z całego konglomeratu różnych (zewnętrznych) usług, np. edytorów, forum lub trac. Zobacz Konta, aby uzyskać listę niektórych z nich. Wiele z tych usług komunikuje się z głównym OSM za pomocą nazwy użytkownika i hasła. Jeśli podamy tylko identyfikator OpenID, ale nie ma hasła, niektóre z tych usług mogą już nie działać. Niektóre usługi używają OAuth, co pozwala komunikować się bez konieczności podawania hasła i nadal powinno działać z loginem tylko dla OpenID.

Uzyskiwanie identyfikatora OpenID

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie identyfikatora OpenID i istnieje duża szansa, że już go masz, np. Google, Yahoo! lub flickr może działać jako dostawca OpenID. Można znaleźć niepełną listę dostawców OpenID, np. tutaj lub tu.