Fa:Notes/Advanced use

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

نشانی نمایش یادداشت‌ها

برای ایجاد یک (پایا)پیوند به نمایش نقشه در حالی که لایهٔ یادداشت‌ها روشن باشد (و انتخاب سایر لایه‌ها را تغییر ندهد) پارامتر notes=yes را به نشانی صفحه اضافه کنید. مثلاً openstreetmap.org?notes=yes.

مشاهدهٔ یادداشت‌های یک کاربر

اگر کاربری هنگام ایجاد یادداشت یا افزودن توضیحات به یک یادداشت با نام کاربری خود وارد شده باشد، آن یادداشت/نظر به نام او ثبت می‌شود. شما می‌توانید تمامی یادداشت‌ها و نظراتی را که یک کاربر نوشته در صفحهٔ www.openstreetmap.org/user/xyz/notes ببینید (xyz نام کاربری آن شخص است).

اگر بخواهید فقط یادداشت‌های حل‌نشده از یک (یا چند) کاربر را ببینید، می‌توانید از سرویس جداگانه‌ای که در my-notes.osm-hr.org ارائه کرده‌اند استفاده کنید (کد منبع در گیت‌هاب).

مشاهده یادداشت‌های یک ناحیه (خوراک RSS)

می‌توانید مشترک خوراک RSS همهٔ یادداشت‌های مربوط به ناحیه موردنظرتان شوید. آدرس وب خوراک RSS چنین است:

https://www.openstreetmap.org/api/0.6/notes/feed?bbox=smaller_longitude,smaller_latitude,larger_longitude,larger_latitude

برای یافتن طول و عرض جغرافیایی:

  • دکمه 'برون‌بُرد' در وبسایت او اس ام را بزنید
  • و سپس روی پیوند « به صورت دستی منطقه دیگری را انتخاب کنید » کلیک کنید.
  • سپس می‌توانید ناحیه مورد نظر خود برای پوشش در خوراک RSS را با جابه‌جاکردن گوشه‌های ناحیه مشخص کنید.

مقادیر درون جعبه‌های چپ و راست (در کادر «برون‌بُرد») نشان‌دهنده طول جغرافیایی و مقادیر درون جعبه‌های بالا و پایین، نشان‌دهندهٔ عرض جغرافیایی هستند.

اگر نمی‌خواهید محدوده را به‌صورت دستی تعیین کنید، می‌توانید از این ابزار تضمین کیفیت او اس ام استفاده کنید: http://tyrasd.github.io/osm-qa-feeds/

آمار

آمار تعداد عملیات روی یادداشت‌ها (ایجاد، بستن، بازگشایی، نظردادن) با امکان فیلتر کشورها: http://resultmaps.neis-one.org/osm-notes

برون‌برد یادداشت‌ها در قالب GPX

با استفاده از پیوندی مانند مثال زیر، می‌توانید یادداشت‌های درون یک چارچوب محصورکننده (bounding box) را در قالب فایل GPX استخراج کنید:

https://api.openstreetmap.org/api/0.6/notes.gpx?bbox=24.149,56.911,24.3476,56.9665>

که چارچوب مورد نظر (bbox) چنین است:

bbox=[smaller_longitude],[smaller_latitude],[larger_longitude],[larger_latitude]

از دید فنی، این کار راه‌نشان‌های GPX‏ (GPX waypoint) را ارائه می‌کند که شمارهٔ یادداشت، نام راه‌نشان است و توضیحات یادداشت، توضیحات آن راه‌نشان خواهد بود.

جست‌وجوی یادداشت‌ها با کلیدواژه

یک ابزار کاربرپسند برای جست‌وجو در متن یادداشت‌ها: https://ent8r.github.io/NotesReview

فایل dump یادداشت‌ها

از آگوست ۲۰۱۴ (مرداد ۱۳۹۳)، تمامی یادداشتها از آدرس  https://planet.openstreetmap.org/notes/ قابل بارگیری هستند. فایل dump شامل متن یادداشت‌ها، فیلدهای وضعیت و تمامی نظرات است. تا جون ۲۰۱۸ بیش از ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ یادداشت در قالب یک فایل فشرده (با استفاده از bzip2) به حجم ۹۲ مگابایت وجود داشت. مقایسه کنید با اگوست ۲۰۱۴ با ۲۰۰٬۰۰۰ یادداشت و ۴۰۰٬۰۰۰ نظر، با حجم فشردهٔ ۱۳ مگابایت. پشته یادداشت‌ها با استفاده از https://github.com/iandees/planet-notes-dump تولید می‌شود.

بایگانی روزانه‌ای نیز از فایل dump یادداشت‌ها در آدرس اینترنتی archive.org/details/osmdata در دسترس است. این مورد به‌ویژه برای تحقیق دربارهٔ یادداشت‌هایی که در یک تاریخ خاص ایجاد شده‌اند، مناسب است. بایگانی از ۱۷دسامبر۲۰۱۴ (۲۶آذر۱۳۹۳) موجود است.

تحلیل‌ها

  • Mapbox' comments parser - برای درون‌برد فایل dump در پایگاه‌دادهٔ PostgreSQL برای تحلیل‌های ریزبینانه.
  • https://global.swing.eu/jive/ provides a quantitative online analysis of the note dumps of 2014 and 2017.