Fa:Quality assurance

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

broom

Help (89606) - The Noun Project.svg

همچنین ببینید: درستی و کمال

ابزارهای تضمین کیفیت یا Quality Assurance کمک می‌کنند تا کیفیت داده‌های OSM بهتر شود. معمولاً این ابزارها با ارائهٔ سیاهه‌ای از اشکالات داده‌ها به این هدف کمک می‌کنند که سپس نقشه‌کش‌ها می‌توانند این اشکالات را با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایشگر اصلاح کنند. این اشکالات یا به‌طور خودکار با استفاده از الگوهای مشخص و تحلیل داده‌ها کشف می‌شوند یا ابزارها امکاناتی را برای گزارش مشکلات توسط افراد فراهم می‌کنند یا اینکه ترکیبی از هر دوی این‌هاست. ایده‌های فراوانی برای چگونگی انجام این کار و اینکه روی کدام مشکلات تمرکز کنیم وجود دارد و از این رو ابزارهای مختلفی هم پدید آمده است.

اگر راه‌های جدید و تغییریافته در OpenStreetMap را با سایر نقشه‌های تجاری مقایسه کنیم، معمولاً OSM باکیفیت‌تر و روزآمدتر از آن‌هاست.

ابزارهای گزارش اشکال

راحت‌ترین راهی که کاربران می‌توانند کیفیت نقشه‌های OSM را بالا ببرند با گزارش اشکالاتی است که روی نقشه می‌بینند. این کار به هیچ دانش خاصی از OSM نیاز ندارد و فقط توصیفی از مشکل موجود در نقشه است که افراد دیگر (که OSM را بلندند) با استفاده از آن‌ها اصلاحات مورد نیاز را در نقشه انجام می‌دهند. این ابزارها بخش‌های گزارش‌شده به‌عنوان مشکل‌دار را روی نقشه برجسته می‌کنند و در معرض نمایش می‌گذارند. مشکلات گزارش‌شده می‌توانند کاذب باشند و باید در هنگام ویرایش توجه کرد که آیا این گزارش واقعاً درست است یا خیر. در هر صورت این ابزارها تصویرسازی ارزشمندی از مناطق به ما می‌دهند تا به‌راحتی مناطق مشکل‌دار را بیابیم و اصلاح کنیم.

 • یادداشت‌ها
  یادداشت قابلیتی در OSM است که در وبسایت اصلی آن و تعدای از نرم‌افزارهای دیگر پیاده‌سازی شده. در وبسایت OSM با استفاده از دکمهٔ «افزودن یادداشت» در سمت چپ صفحه (در حالت انگلیسی سمت راست صفحه است) می‌توانیم این کار را انجام دهیم. یادداشت‌ها همان مفهوم OpenStreetBugs را دارند (که از دور خارج شده).
 • MapDust
  MapDust یک ابزار خطاگیری است که توسط شرکت skobbler اداره می‌شود. آن‌ها این ابزار را با نرم‌افزار ناوبری خودشان نیز یکپارچه کرده‌اند، به همین خاطر تمرکز اصلی این ابزار روی مشکلات مسیریابی بود اما اکنون به‌عنوان یک ابزار عمومی خطاگیری به‌کار می‌رود. از آنجایی که شاید بسیاری از کاربران نهایی این ابزار اصلاً روحشان هم از OpenStreetMap بی‌خبر باشد یک‌سری گزارش‌های نامربوط هم در آن می‌بینید اما گزارش‌های بسیار خوبی هم دارد که سایر ابزارها آن‌ها را پوشش نمی‌دهند. اگر این ابزار تشخیص بدهد که مشکل در داده‌های OSM است می‌توانید با استفاده از ویرایشگرهای OSM آن داده را اصلاح کنید و مشکل را به‌عنوان حل‌شده علامت بزنید. در حال حاضر این ابزار به چند زبان غیرفارسی در دسترس است.

ابزارهای کشف خطا

ابزارهای کشف خطا داده‌های OSM را بررسی می‌کنند تا خطاها، بی‌دقتی‌ها یا مناطقی را که نقشهٔ کاملی ندارند بیابند.

هنگام استفاده از این ابزارها دقت کنید که آیا این کشفیات واقعاً خطا هستند یا خیر و در صورت نیاز آن‌ها را اصلاح کنید تا پیوسته کیفیت را بالا ببریم. ناپدیدکردن گزارش خطا از روی نقشه به‌معنی حل آن نیست! بلکه باید بتوانید با عقل و منطق خود علت‌یابی کنید و مشکل را به‌طور ریشه‌ای حل کنید. ممکن است نرم‌افزار چیزهایی را خطا محسوب کند اما واقعاً خطا نباشد، در این صورت لازم نیست با آن کاری بکنید. در آخر، ذکر این نکته نیز مفید است که قراردادهای نقشه‌کشی وحی مُنزل نیستند.

مقایسهٔ تعدادی از ابزارهای زیر
ابزار پوشش نوع خطاها شیوهٔ نمایش پیشنهاد اصلاح قابل دانلود API راهنمای اصلاح
Keep Right جهانی بسیار (50+) نشانه‌گذاری نقشه خیر بله بله فقط آلمانی
Osmose جهانی بسیار (200+) نشانه‌گذاری نقشه بله بله بله بله
JOSM/Validator محلی بسیار لیستی بله N/A N/A برای بعضی اشکالات
OSM Inspector جهانی/جزئی بسیار خود نقشه خیر بله N/A خیر
Maproulette جهانی/جزئی بسیار (10+) در هر زمان یک عارضه خیر بله بله خیر
BRouter Suspects World مسیریابی خودرویی List خیر خیر خیر خیر
 • Keep Right
  Keep Right (keepright.at) تعداد زیادی از خطاهای احتمالی را روی نقشه یا فهرست‌وار ارائه می‌کند. در این وبسایت می‌توان مثبت‌های کاذب (خطاهایی که واقعاً خطا نیستند ولی نرم‌افزار خطا تشخیص داده) را مشخص کرد و به خطاهای برطرف‌شده هم برچسپ «درست شد» داد. برای اطلاع از خطاهایی که این وبسایت کشف می‌کند صفحهٔ آن را در ویکی ببینید یا به وبسایتش سر بزنید.
  در پایین صفحه پیوندهایی برای خروجی‌گرفتن از داده‌ها (شامل GeoJason) وجود دارد.
  راهنمایی برای کار با keep right به زبان آلمانی وجود دارد: DE:Keep Right Users Guide. ترجمهٔ خودکار به انگلیسی.
  نقاط منفی: Keep Right خطاهای خیلی زیادی را نمایش می‌دهد که برخی‌شان تاثیر چندانی در اکثر کاربردهای داده‌ای ندارند (مثلا ردشدن رودخانه و راه از روی هم: از نظر فنی باید عارضهٔ بخصوصی مثل پل یا راه‌آب یا گدار وجود داشته باشد). Keep Right از فرضیات نه چندان درستی برای لایه‌های پل‌ها و تونل‌ها استفاده می‌کند که گاهی منجر به خطاگیری‌های کاذب یا گمراه‌کننده می‌شود (بحث).
 • Osmose
  Osmose (osmose.openstreetmap.fr) ابزاری شبیه به Keep Right است اما انواع بیشتری از خطاها را پوشش می‌دهد. درنتیجه مشکلات کوچک‌تر را هم شامل می‌شود، مانند بی‌دقتی‌هایی جزئی یا کمبود اطلاعاتی که برای داشتن یک نقشهٔ ایدئال لازم است.
 • اعتبارسنج JOSM
  JOSM/Validator. یکی از قابلیت‌های fa:JOSM است که داده‌های بارشده در ویرایشگر را بررسی می‌کند، خطاها و هشدارها را برجسته می‌کند و با دستور کاربر برخی اصلاحات خودکار هم انجام می‌دهد. به‌طور پیشفرض مواردی بررسی می‌شوند که در آن جلسه (session) ویرایش شده‌اند (همچنین خطاهایی را که شما ابتدائاً ایجاد نکرده‌اید و فقط دستتان به آن خورده را نشان می‌دهد). با این اعتبارسنج می‌توانید کل داده‌های بارگیری‌شده را نیز اعتبارسنجی کنید.
 • ابزارهای Gary68
  Gary68 تعداد زیادی ابزار تضمین کیفیت ساخته است. این ابزارها هم‌اکنون به‌روز نمی‌شوند. بیشتر ابزارها با Perl نوشته شده (کدهایی برای اجرا روی رایانه - ابزارهای غیر وبی) و کد منبع همهٔ ابزارهای Gary68 به‌صورت برخط منتشر شده. همچنین ببینید: Category:gary68.
  • WayCheck برنامه‌ای است که داده‌های OSM را در قالب فایل می‌گیرد و انتهای باز یا تلاقی‌ها را بررسی می‌کند. مکان‌های یافت‌شده باید توسط کاربر ارزیابی شود و سپس می‌تواند آن را با JOSM یا Potlatch ویرایش کند یا آن را در OpenStreetBugs علامت بزند. در صفحهٔ WayCheck گزارش‌های ساخته‌شده توسط برنامه فهرست شده و هر کاربری می‌تواند این گزارش‌ها را اجرا کند و خطاهای فهرست‌شده را اصلاح نماید. این ابزار مخصوصا برای بهبود کیفیت داده‌های مربوط به مسیریابی مفید است.
  • MotorwayCheck مشکلات مربوط به highway=motorway را در می‌آرود. گزارش‌های آن را در صفحهٔ آن ببینید.
  • osmdiff برنامه‌ای است که دو فایل OSM را مقایسه می‌کند و تفاوت‌ها را به‌شکل فهرستی و نقشه‌ای نمایش می‌دهد. برخی گزارش‌ها را اینجا ببینید: osmdiff reports.
  • unmappedplaces فهرستی از مکان‌هایی که احتمالا نقشه‌کشی نشده‌اند تولید می‌کند. این‌ها در این صفحهٔ ویکی گزارش شده‌اند. این پرس‌وجو را می‌توانید برای سایر کشورها هم انجام دهید.
  • Mapping Quality جانشین unmappedplaces است. برای دیدن نتایج، صفحهٔ ویکی را ببینید. فهرستی از خیابان‌ها، تعداد در هر مکان، نقشه‌هایی برای نمایش وضعیت و فایل‌های CSV برای پردازش‌های بیشتر دریافت می‌کنید.
  • SomeChecks چند بررسی انجام می‌دهد: بررسی یک‌طرفگی، بررسی فلکه‌ها، بررسی گره‌های دوتایی (راه‌ها)، بررسی محوطه‌ها.
  • Relation Diff - تفاوت رابطه‌ها
  • Relation Check - بررسی رابطه
 • OSM Inspector
  OSM Inspector (کوتاه: OSMI) از منظرهای گوناگونی داده‌ها را بررسی می‌کند که برای نیازهای بخصوصی از نقشه‌کشی مفید است.
 • نقشهٔ ویرایش‌شدهٔ TIGER
 • معابر نتراشیده
  معابر ناهموار با گره‌های کم - در وبلاگ بخوانید: Coarse Highways.
 • OS Locator Musical Chairs
  OS Locator Musical Chairs ([۱]) می‌کوشد تا هوشمندانه خیابان‌های OSM در بریتانیا را با پایگاه‌دادهٔ نام خیابان OS Locator جور کند و نتایج را در قالب رابط کاربری قابل‌مرور ارائه کند.
 • نقشهٔ محدودیت‌های دورزدن
  ahorn.lima-city.de/tr/ محدودیت‌های دورزدن را نمایش می‌دهد و در لایه‌های جداگانه با خطاها و هشدارهایی مشکلات احتمالی این محدودیت‌ها را نشان می‌دهد. برای آشنایی با ابزارهای بیشتر Relation:restriction#Tools را نیز ببینید.
 • US Interstate refs
  US interstate refs فهرستی از شمارهٔ refها و بزرگراه‌های میان‌ایالتی متناظر با آن در OSM
 • layers.openstreetmap.fr
  Servers/layers.openstreetmap.fr (به نشانی layers.openstreetmap.fr) با ارائهٔ یک نقشهٔ لغزان و لایه‌های تصویری مختلف کمک می‌کند تا خطاهای موجود در داده‌ها را پیدا کنید. آنچه این خدمت ارائه می‌کند:
  • لایه‌هایی از جاده‌ها/خیابان‌هایی که...
   • نامی ندارند
   • ref ندارند
   • one-way نیستند
   • نمایش متن fixmeها و noteها روی نقشه
  • این ابزار همچنین لایه‌های نیمه‌شفافی از مرزهای سیاسی بر اساس admin_level و نیز سایر نواحی سیاسی تولید می‌کند. با این لایه‌های رنگی می‌توان به راحتی کمبودها/خرابی‌ها/نواقص/درز مرزها را پیدا کرد. همچنین مرزهای تکراری و روی هم افتاده پیدا می‌شوند. دیگر مزیت آن یافتن مرزهایی است که به‌درستی تگ‌گذاری نشده‌اند و در نتیجه با گرفتن کوئری‌های ساده از پایگاه داده پیدا نمی‌شوند (مثلا تگ boundary=administrative وجود ندارد یا مقدار نادرستی برای admin_level نوشته شده باشد).
  این ابزار چندضلعی‌هایی که برای Nominatim مشکل‌سازند را پیدا می‌کند. این چندضلعی‌های معیوب معمولا جایی هستند که در چندضلعی قطع‌شدگی وجود دارد یا چندضعلی خودش را قطع می‌کند.
 • اعتبارسنجی نشانی خانه‌ها
  housenumbervalidator checks addr:* attributes for duplicate addresses, incomplete addresses, and possibly incorrect street names. Results are displayed on a slippy map. Currently validation is performed for Germany and Austria only, as there are some language-specific checks. still online August 2017, but wrote at that date: "Letzte Aktualisierung: 2015-04-01". Not online since at latest 2018-02-28. Remove soon if persists!
  سایر ابزارهای مشابه برای کار با نشانی‌ها:
 • Maproulette یا Remap-a-Tron
  Remap-a-Tron service،‏ پست وبلاگ و گیت‌هاب – یک برنامهٔ تحت وب قابل سفارشی‌سازی که به شیوهٔ جمع‌سپاری به رفع خطاهای مشخصی از نقشه کمک می‌کند. به این صورت که به‌طور تصادفی یکی از مواردی که نیاز به بازبینی دارد نمایش داده می‌شود تا اصلاح شود. به‌طور خاص برای مشخص‌کردن مناطقی که راه‌های آنجا به‌دلیل تغییر مجوزها حذف شده بود ساخته شد. اکنون برنامهٔ کلی‌تری شده که به کمک آن مشکلات قابل‌شناسایی برطرف می‌شوند. این خدمت با نام MapRoulette نیز شناخته می‌شود (maproulette.org).
 • osmlab's to-fix
  to-fix شبیه به Maproulette است (مورد قبلی را ببینید)؛ به‌طور شانسی یک خطا را از فهرستی جهانی نمایش می‌دهد. همچنین به‌شکل افزونهٔ JOSM ارائه شده.
 • netzwolf's opening_hours & co. map
  [۲] - برای بررسی Opening_hours،‏ Service_times...
 • So that is what inaccessible road is!
  So that is what inaccessible road is! - این وب‌سایت قطعه‌راه‌هایی را که به دلایل مختلف قابل‌دسترسی نیستند روی یک نقشه نشان می‌دهد. این راه‌ها بخش‌های غیرقابل مسیریابی از شبکهٔ راه هم نامیده می‌شوند. این وبسایت قابلیت ویرایش در JOSM یا Potlatch را هم ارائه می‌کند.
 • Routino error log
  Routino مسیریابی برای داده‌های OSM است که می‌تواند یک فایل گزارش از خطاهای مسیریابی خودش بدهد (با گزینهٔ --errorlog باید اجرا شود). این خطاها ممکن است از اشکال در داده‌ها باشد یا به دلیل کاستی‌هایی در Routino باشد که نتوانسته مسیر معتبری پیدا کند. زیرا هدف از خطاگیری‌های Routino یافتن داده‌هایی است که برای Routino مشکل درست کرده‌اند و به این معنی نیست که همهٔ موارد گزارش، بیانگر وجود اشتباه در داده‌هاست.
 • تگ‌های نقشهٔ دوچرخه
  Bicycle tags map نقشه‌ای تحت‌وب است که تگ‌های مربوط به دوچرخه را نمایش می‌دهد. این نقشهٔ تحت‌وب می‌کوشد تا تگ‌های مربوط به دوچرخه را که در نقشهٔ مپنیک از OSM یا نسخهٔ دوچرخه‌ای آن (به‌درستی) نمایش داده نمی‌شود، نمایش دهد. برای یافتن خطاها در OSM هم مفید است.
 • Administrative Grenzen in OSM
  A map that compiles all the German boundaries within OSM and also visualizes errors (unclosed multipolygones) http://ags.misterboo.de
 • Max Speed Overpass
  Max Speed Overpass نقشه‌ای تحت‌وب است که حداکثر سرعت جاده‌ها را نمایش می‌دهد. با کمک این نقشه می‌توانید با استفاده از ویرایشگر دلخواهتان سرعت‌های مجاز را اصلاح کنید. داده‌هایی که نمایش داده می‌شود همواره به‌روز است زیرا از پرس‌وجوهای overpass استفاده می‌کند.
 • CheckAutopista
  CheckAutopista [۳] نقشه‌ای تحت‌وب برای بررسی اطلاعات آزادراه‌هاست. با این نقشه می‌توانید بررسی کنید که آیا حداکثر سرعت مجاز، تعداد خطوط عبوری و نام آن‌ها ثبت شده یا خیر. همچنین تگ‌های ref،‏ exit_to یا destination مربوط به خروجی‌ها را بررسی می‌کند. مجتمع‌های خدماتی رفاهی آزادراه‌ها و عوارضی‌ها را نیز نشان می‌دهد.
 • تحلیلگر رابطه
  با کمک Relation Analyzer (http://ra.osmsurround.org/) می‌توانید رابطه‌ها را از چندین جنبهٔ مرتبط با تضمین کیفیت بررسی کنید؛ از جمله: «رابطه روی نقشه» در حالی که بخش‌های ابتدا و انتهایی آن مشخص شده، نمایش هشدار در صورت وجود شکاف همراه با نمایش فهرستی از بخش‌های اطراف آن، نمایهٔ ارتفاعی، انواع راه‌های مشمول در آن، تگ‌ها.
 • analyser.openstreetmap.fr
  analyser.openstreetmap.fr ابزاری برای تحلیل رابطه‌ها با نمایش آخرین تغییرات آن‌هاست. کافی است شناسهٔ رابطه را به آن بدهیم. همهٔ انواع چندچندضلعی‌ها (multipolygonمرزهای سیاسی و نیز رابطه‌های خطی را تا حدی اعتبارسنجی می‌کند.
 • qa.poole.ch
  qa.poole.ch ابزاری برای نمایش خیابان‌های بدون نام (تگ noname=* را محترم می‌شمارد)، تگ‌های noaddress=* و access=yes است.
 • Lyrk Unvollständige Adressen
  Lyrk Unvollständige Adressen shows elements with incomplete addr=* tagging.
 • Improve OSM
  به‌کمک این مجموعه‌ابزار از Telenav می‌توانیم OSM بهبود بخشیم. این کار بر اساس مقادیر فراوانی از داده‌های جی‌پی‌اس که Telenav به‌وسیلهٔ اپلیکیشن خودش یعنی GPS Navigation & Maps - Scout جمع‌آوری می‌کند صورت می‌گیرد (پست وبلاگ).
  این بهبودها شامل شناسایی جاده‌های احتمالا ازقلم‌افتاده، خیابان‌های یک‌طرفه و محدودیت‌های دورزدن می‌شود.
  این ابزارها در قالب وبسایت و افزونهٔ JOSM در دسترس است.
 • تحلیلگر رابطه از MorbZ
  اعتبارسنج محدودیت‌های ثبت‌شده در OSM محدودیت‌های غیرضروری و محدودیت‌های مسدودکنندهٔ دسترسی به خیابان‌ها را نشان می‌دهد.
 • OSM-Sidewalker by Mapbox
  OSM-Sidewalker از Mapbox رولایه‌ای از راه‌هایی را نمایش می‌دهد که ظاهرا پیاده‌رو هستند اما تگ footway=sidewalk را ندارند. این ابزار در این نوشتهٔ وبلاگی معرفی شد.
 • مکان‌های نقشه‌کشی‌نشده
  Unmapped places ابزاری است که neis-one.org آن را ساخته و مکان‌های بی‌جاده را علامت‌گذاری می‌کند.
 • خطاهای موجود در وبسایت Alternativas libres
  در قسمت دانلود از وبسایت Alternativas libres فایل‌های متنی (txt) وجود دارد و این فایل‌ها حاوی خطاهایی است که هنگام تهیهٔ نقشه‌های گارمین با آن مواجه شده‌اند. این فایل‌ها بر اساس کشور دسته‌بندی شده‌اند و روزانه به‌روز می‌شوند.
 • آیا OSM به‌روز است؟
  Is OSM up-to-date گره‌ها و راه‌های قدیمی را نشان می‌دهد.
 • BRouter Suspect Manager
  BRouter Suspects یا موارد مشکوک از نظر BRouter مواردی هستند که مشکوک به داشتن ایرادند و مربوط به اتصال شبکهٔ راه‌ها می‌شود. کشفیات بر اساس موتور مسیریابی BRouter در حالت مسیریابی خودرویی به‌دست می‌آید. بیشتر بر روی بن‌بست‌ها یا نوک‌بست‌های راه‌های درجهٔ ۳ (highway=tertiary) و بالاتر متمرکز است. همچنین الگوهای تشخیصی دیگری مربوط به راه‌های مسدود و متصل به شبکهٔ مسیریابی دارد. در suspect manager می‌توانید موارد مشکوک را به‌عنوان حل‌شده (fixed) یا مثبت کاذب (false positive) مشخص کنید و علاوه بر آن می‌توانید موارد مشکوک را برای مدت مشخصی مخفی نمایید که این قابلیت برای پیگیری/فراموش‌نکردن ویرایش‌های مربوط به عوارض در حال ساخت یا مسائل پیچیده‌تری که در حال بحث روی آن‌ها هستید مفید است.

ابزارهای تصویرساز

 • Pedestrian overlay
  [۴] – A map of pedestrian/walking data; useful when checking coverage or connectivity of pedestrian mapping.
  It aims to show pedestrian mapping coverage (how many of the pedestrian-taggable elements are tagged with pedestrian data); this may be useful to see how well an area is mapped for pedestrians.
  It also aims to give an idea of connectivity (how well elements are connected, i.e. whether pedestrian elements have nodes connected to each other via nodes, for example, sometimes pedestrian elements are mapped without showing how they connect, for example a path which connects to a sidewalk may not yet have a node connecting one another); this information may be helpful for those working on routing.
 • OSRM debug option
  [۵] - The debug option of the OSRM demo page provides a map overlay of the highways' speeds calculated by OSRM.
 • OSM Lane Visualizer
  [۶] OSM Lane Visualizer is a tool to show several attributes of a highway, selected by a overpass query or by relation id.

ابزارهای پایش

علاوه بر ابزارهای گزارش خطا و اشکال که در بالا اشاره شد، ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید تغییرات و ویرایش‌های اشتباه را با آن‌ها پیدا کنید. برای مثال اگر منطقه‌ای را خیلی خوب می‌شناسید و با ریزبینی آن را نقشه‌کشی کرده‌اید، حتما دوست دارید که همهٔ تغییرات آنجا را زیر نظر بگیرید تا خیالتان راحت باشد که آسیب‌های خواسته یا ناخواسته‌ای به نقشهٔ آنجا وارد نشود. تاریخچهٔ سیاره شامل همهٔ تغییراتی است که انجام می‌شود اما کارکردن با آن به این راحتی‌ها نیست.

اگر ویرایشی بد است (به‌اشتباه یا خرابکارانه) می‌توانید آن تغییرات را واگردانی کنید.

ابزارهای زیر بعلاوهٔ ابزارهای دیگری در صفحهٔ سیاههٔ خدمات مبتنی بر OSM آمده است. برای رهنمودهایی دربارهٔ تشخیص خودکار تغییرات مشکوک کشف خرابکاری را ببینید.

 • osm.org
  نسخهٔ 6.0 از API مفهوم بستهٔ تغییر یا changeset را معرفی کرد. بستهٔ تغییر به مجموعه‌ای از ویرایش‌های یک کاربر گفته می‌شود که معمولاً توضیحی برای آن می‌نویسد. چند نمای جدیدی که برای رابط کاربری وب ساخته شده‌اند عبارت‌اند از:
 • ITO world OSM Mapper
  OSM Mapper - osmmapper ابزاری است که با آن می‌توانید بفهمید آخرین باری که یک منطقه ویرایش شده چه‌وقت بوده. برای استفاده باید به‌طور رایگان ثبت‌نام کنید. در این وبسایت می‌توانید منطقه‌ای را که مایلید زیرنظر بگیرید مشخص کنید و مشترک خوراک RSS آن شوید.
 • دنبال‌کردن آنی تغییرات
  اینجا را ببینید: List of OSM based Services#Live/real-time edits to OSM data
 • مرورگر تاریخچه
  مرورگر تاریخچهٔ virtuelle-loipe با ابزار تفاوت‌یابی در گره‌ها/راه‌ها/رابطه‌ها (مقایسهٔ پهلوبه‌پهلوی دو نسخه).
 • Mapki's Deep Diff
  http://osm.mapki.com/history/ - ابزار تفاوت‌یابی برای گره‌ها/راه‌ها/رابطه‌ها. همهٔ نسخه‌ها را در یک جدول نمایش می‌دهد. یک بوکمارکلت هم دارد.
 • OSM Deep History
  https://osmlab.github.io/osm-deep-history/ - ابزار تفاوت‌یابی برای گره‌ها/راه‌ها/رابطه‌ها (بدون گره‌های راه‌ها و بدون عضوهای رابطه‌ها). همهٔ نسخه‌ها را به‌صورت جدولی نشان می‌دهد. یک بوکمارکلت هم دارد.
 • OSM Visual History
  https://aleung.github.io/osm-visual-history/ - ابزار تفاوت‌یاب با تصویرسازی برای گره‌ها/راه‌ها/رابطه‌ها. مکان همهٔ نسخه‌ها را روی یک نقشه و تگ‌ها را در جدول نمایش می‌دهد.
 • OSM History Viewer (کاری از PeWu)
  https://pewu.github.io/osm-history - ابزار تفاوت‌یابی برای گره‌ها/راه‌ها/رابطه‌ها. تغییرات را با رنگ‌بندی در یک لیست نمایش می‌دهد. در صفحهٔ آن یک بوکمارکلت هم معرفی شده.
 • OSM History Viewer
  OSM History Viewer (OSMHV) تغییرات انجام‌شده در یک بستهٔ تغییر را به‌شکل تصویری نشان می‌دهد. مکان اشیا و تغییرات تگ‌ها را قبل و بعد از یک بستهٔ تغییر نشان می‌دهد. همچنین ببینید: achavi قابلیت‌های مشابهی دارد.
 • OSM Aware
  OSM Aware is a program (only Python source code, no web service anymore) to create KML files of OSM change positions.
 • Historical Coverage
  Historical Coverage service creates animations of the historical development in a specific area. (service no longer active)
 • UserActivity
  UserActivity Statistics and maps of user activity in two OSM files. Possibly detect vandalism... Reports (for Germany) generated periodically.
 • WhoDidIt
  The WhoDidIt: OpenStreetMap Changeset Analyzer analyses what was changed in your area. You may need to select "month" or even "half a year" for the "age" parameter to see edits; display could take some seconds. Features an RSS feed to get informed about new changes.
  WTFPL licensed. At least two alternative versions exist. Longer description.
  Live implementations:
 • RSS History Filter
  RSS History Filter filters out large changesets from RSS feeds generated from the OpenStreetMap history tab
 • OSM control tool
  http://osmct.de ­– monitor free defined polygons and mail on changes. Only usable with (free?) registration?! (German language only)
 • tyrasd's RSS feed link creator
  QA RSS feed links for several services can be generated for a self-defined boundingbox at tyrasd.github.io/osm-qa-feeds.
 • tyrasd's Latest Changes service
  at https://tyrasd.github.io/latest-changes/ shows all recent changesets (within a week, day or month) which touched the current map area. Changed objects are highlighted in the map. The object highlight is changing colour (to less intense) with the age of the relevant changeset. Deleted objects (and old versions of modified objects) are shown as faint outlines.
 • achavi
  achavi (Augmented Change Viewer) visualizes OpenStreetMap changes based on the Overpass API Augmented Delta (adiff) query. Supports continuous monitoring of an area of interest and visualizing single changesets (with some limitations).
 • Overpass attic queries
  With Overpass' attic queries you can query the OSM data based on time – example for objects which existed at a specific point in time or that were edited during a period of time.
 • OpenStreetMap Analytic Difference Engine
  The OpenStreetMap Analytic Difference Engine (also called "OSM Analytic Tracker" or OSMAT for short) continually analyses activity in a given region (depending on the level of activity, ranging up to small countries) and presents tag changes in fairly easy to digest lists, allowing experienced contributors to spot and react to mapping mistakes in their region within minutes. Also allows opening "diffmaps" (similar to achavi etc) for quick overviews of geometric changes. User Cascafico on his blog documents how to set up an instance on an OrangePI PC Singleboard computer.
 • OSMarelmon - The OSM Relation Monitor
  OSMarelmon monitors relations of OpenStreetMap. Monitored relations are periodically checked and the changes are distributed via RSS feeds.
 • IFTTT
  Helper tools like IFTTT might be useful to convert (possibly a subset of) e.g. QA RSS feed entries into a mail notification.
 • Where are the new OSM Contributors?
  Pascal's resultsmaps contain a "Where are the new OpenStreetMap Contributors?" feature. You can spot new contributors who have edited in a specific area (may be useful to check their edits for big errors, offer help, send welcome messages and spot vandalism). Create a RSS feed.
 • OSMCHA - OSM Changeset Analyzer
  OSMCha features an extensive changeset filtering including detecting suspicious edits.
 • osm-suspicious
  osm-suspicious by Pascal Neis for finding suspicious changesets.
 • OSM Hall Monitor
  OSM Hall Monitor With OSM Hall Monitor, you can track edits made by specified users, made to specified objects, or made with certain tags. You can also enable notifications to receive emails when any of the flagged people or items are edited. Basic functionality for suspicious changeset monitoring is also included.
 • OSM Edits Made With MAPS.ME
  [۷] With this tool you can see edits made with MAPS.ME. You can also see by country, by user, etc. open the objects in JOSM or Level0. etc. .

ابزارهای دستیار

 • Traffic Sign Tool
  Traffic Sign Tool - Assistant to get the right tags for German road signs.
 • QualityStreetMap
  QualityStreetMap ([۸]) is a large grid for coordinating mapping work. You can select a tile and mark it complete for a specific tag. The grid covers the whole world and any tag. To edit the grid you have to log in with your OSM account. Zoom in to see the grid (min zoom level 12). The service is in beta.
 • Road lists
  Users in Germany requested different official lists: Straßenverzeichnis.
 • CheckTheMonuments
  Check The Monuments! More Quality for the Key Monument.
 • Overpass turbo
  Overpass API and the interface Overpass turbo lets you easily create custom queries which can be used to detect potential errors. The results get shown on a map with object detail links in popups and can be easily opened in JOSM. The example page lists some quality assurance uses.
 • (Missing) Maxheight map
  The Maxheight Map (aka OSM Truck QA Map) (website) is a Overpass API-based browser tool which helps you check and improve truck relevant features in OSM. Besides identifying missing maximum height tags under (railway) bridges and tunnels, you can also validate existing tagging for maximum height, width, length and weight amongst others.
 • OSM Quality Assurance Editor (by osmsurround)
  The OSM Quality Assurance Editor (website) helps to highlight (via Overpass API) missing data in several categories (tracks without tracktype tag, tracks without surface tag, streets without any sidewalk tag, ways without incline tag, ways without surface tag, ways without smoothness tag, buildings without address, residential without name) and allows to directly edit the objects via a built-in online editor.

آمار تگ‌ها

برای مقایسهٔ کاربرد تگ‌ها یا دیدن خطاهای املایی از این ابزارهای آماری استفاده کنید. نیز ببینید: Statistics.

 • Taginfo
  Taginfo سامانه‌ای است که اطلاعات مربوط به تگ‌های OSM را می‌یابد و گردآوری می‌کند، به‌صورتی که قابل مرور و جست‌وجو است.
 • ITO Map
  نقشهٔ ITO ([۹]) یک سامانه لایه‌گذار روی نقشه از سوی ITO است. این سامانه با اجرای اسکریپت‌هایی تگ‌ها را برجسته می‌کند و نشان می‌دهد که کاربرد آن تگ تا چه حد یکدست است یا نیست. همچنین گروه‌هایی از تگ‌های مرتبط را همزمان نشان می‌دهد.
 • تاریخچهٔ تگ در OSM
  OSM Tag History تعداد دفعاتی را که یک کلید یا زوج کلید-مقدار استفاده شده، در قالب تابعی از زمان روی یک نمودار نشان می‌دهد.

سایر

مقایسه‌های بیرونی

نیز ببینید: Research

همچنین ببینید