Fa:Visibility of GPS traces

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
ردهایی که دارای مهر زمان هستند با رنگ‌های مختلف بر اساس سرعتشان نشان داده شده‌اند. ردهایی که مهر زمان ندارند صورتی‌رنگ هستند. مربوط به نرم‌افزار JOSM.

کاربر می‌تواند میزان پدیداری عمومی ردهای GPS در openstreetmap.org را هنگام بارگذاری آن‌ها مشخص کند. برای این کار ۴ گزینه وجود دارد.

گزینهٔ محرمانگی پیوند به کاربر ارسال‌کننده نمایش در فهرست ردهای عمومی مهر زمان* از طریق API نقاط از طریق API توضیح
قابل‌شناسایی بله بله بله بله گزینهٔ پیشنهادی.
عمومی بله بله خیر بله استاندارد قدیمی. برای سازگاری با گذشته.
قابل‌ردیابی خیر خیر بله بله بر گزینهٔ «خصوصی» ترجیح دارد.
خصوصی خیر خیر خیر بله پوشیده‌ترین حالت حریم خصوصی. اطلاعات کمی را به‌اشتراک می‌گذارد.
* منظور از مهر زمان یا timestamp زمان ثبت‌شده در رد جی‌پی‌اس برای هر کدام از نقطه‌های رد است.
  • قابل‌شناسایی یا Identifiable به این معنی است که رد به‌صورت عمومی در ردهای جی‌پی‌اس شما و ردهای جی‌پی‌اس عمومی نمایش داده می‌شود، یعنی سایر کاربران می‌توانند رد خام را دانلود کنند و بدانند که مربوط به نام کاربری شماست. دادهٔ نقاط رد که از طریق API در دسترس قرار می‌گیرد، به صفحهٔ ردهای شما ارجاع می‌دهد. مهر زمان نقاط رد از طریق API جی‌پی‌اس‌های عمومی دست‌یافتنی است.
  • عمومی یا Public به این معنی است که رد به‌صورت عمومی در ردهای جی‌پی‌اس شما و فهرست ردهای جی‌پی‌اس عمومی نمایش داده می‌شود. دادهٔ نقاط رد که از طریق API در دسترس قرار می‌گیرد، به صفحهٔ ردهای شما ارجاع نمی‌دهد. مهر زمان نقاط رد از طریق API جی‌پی‌اس‌های عمومی دست‌یافتنی نیست و نقاط رد بر اساس زمان مرتب نیستند. به هر حال، سایر کاربران هنوز می‌توانند فایل رد خام را از فهرست ردهای عمومی دانلود کنند و این فایل مهر زمان نقاط را هم دارد.
  • قابل‌ردیابی یا Trackable به این معنی است که رد در هیچ‌یک از فهرست‌های عمومی نشان داده نمی‌شود اما نقاط رد + مهر زمان نقاط از طریق API جی‌پی‌اس‌های عمومی دست‌یافتنی است. سایر کاربران فقط می‌توانند نقاط پردازش‌شدهٔ رد شما را دانلود کنند که مستقیماً امکان ارجاع به نام کاربری شما را ندارد.
  • خصوصی یا Private به این معنی است که رد در هیچ‌یک از فهرست‌های عمومی نشان داده نمی‌شود اما نقاط رد از طریق API جی‌پی‌اس‌های عمومی بدون مهر زمان و بدون ترتیب زمانی دست‌یافتنی است.

برخی از نرم‌افزارهای ویرایشگر (مثلاً JOSM) اطلاعات زمانی ردهای جی‌پی‌اس را نشان می‌دهند (اگر بتوانند مهرهای زمان را دریافت کنند). این اطلاعات زمانی را می‌توانیم برای ایجاد داده‌های ترافیکی یا نقشه‌کشی عوارض به‌کار ببریم. مثلاً می‌توانیم توقف‌های پشت چراغ قرمز، حداکثر سرعت مجاز و مانند آن را متوجه بشویم.

نرم‌افزار JOSM ردهای جی‌پی‌اس قابل شناسایی و قابل ردیابی و نقاط ردهای جی‌پی‌اس خصوصی و عمومی را نمایش می‌دهد.

لایهٔ «مسیرهای جی‌پی‌اس اوپن‌استریت‌مپ» در iD فقط ردهایی را که به‌صورت «قابل‌شناسایی» یا «عمومی» بارگذاری شده‌اند نمایش می‌دهد.

به هر حال اطلاعات زمانی نقاط در بیشتر کارهای نقشه‌کشی اهمیت چندانی ندارد، بلکه مختصات نقاط (طول و عرض جغرافیایی) برایمان مهم‌ترند. با دانستن این موضوع، اگر بخواهید حریم شخصی‌تان را اندکی پوشیده‌تر نگه دارید، شاید تصمیم بگیرید که فقط مختصات نقاط رد را با دیگران به‌اشتراک بگذارید (بدون مهر زمان).

همچنین توجه داشته باشید که حتی اگر رد شما در فهرست ردهای عمومی قرار ندارد اما شاید کسی بتواند حدس بزند که نقاط فلان رد که در یک منطقهٔ کم‌جمعیت قرار دارد مربوط به کاربری است که ویرایش‌هایی در آن منطقه انجام داده. ویرایش‌های انجام‌شده روی داده‌ها (راه‌ها، گره‌ها، تگ‌ها و...) همیشه به‌صورت عمومی و متناظر با نام کاربری شما ثبت می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر دربارهٔ حریم شخصی سیاست حریم خصوصی را مطالعه کنید.

اگر برایتان سوال شده که چرا ردهایی که بارگذاری کرده‌اید در قسمت «لایهٔ مسیرهای GPS متعلق به OSM» از ویرایشگر iD نشان داده نمی‌شود (یا به‌شکل نقطه‌چین است) این بخش از صفحهٔ بحث انگلیسی را مطالعه کنید.