Tr:Visibility of GPS traces

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Zaman damgalarına sahip izler, JOSM içinde hıza göre renklerle çizilir. Zaman damgası olmayan izler mor ile çizilir.

openstreetmap.org üzerindeki GPS izlerinin genel görünürlüğü kullanıcı tarafından yükleme üzerinde yapılandırılabilir. 4 seçenek vardır.

Gizlilik seçeneği Kullanıcı yüklemekle bağlantılı Herkese açık GPS izleme listesi API aracılığıyla zaman damgaları API ile noktalar Not
Tanımlanabilir evet evet evet evet Önerilen seçenek.
Herkese açık evet evet yok evet Tarihsel seçenek
İzlenebilir yok yok evet evet Özel seçeneğine tercih edilir
Özel yok yok yok evet
  • Tanımlanabilir, izlemenin GPS izleriniz ve genel GPS iz listelerinde herkese açık olarak gösterileceği anlamına gelir; diğer bir deyişle, diğer kullanıcılar ham izlemeyi indirip kullanıcı adınızla ilişkilendirebilir . İz noktaları API aracılığıyla sunulan veriler, orijinal izleme sayfanıza referans verir. İzleme noktalarının zaman damgaları, genel GPS API'sı aracılığıyla kullanılabilir.
  • Herkese açık, izlemenin GPS izleriniz ve genel GPS iz listelerinde herkese açık olarak gösterileceği anlamına gelir. API aracılığıyla sunulan veriler izleme sayfanıza referans vermez. İzleme noktalarının zaman damgaları, genel GPS API'sı aracılığıyla mevcut değildir ve noktalar kronolojik olarak sıralanmamıştır. Bununla birlikte, diğer kullanıcılar ham izlemeyi herkese açık izleme listesinden ve içerdiği tüm zaman damgalarından indirebilirler.
  • İzlenebilir, izlemenin herhangi bir herkese açık listede görünmeyecektir, ancak ondan iz noktaları hala zaman damgalı genel GPS API'si aracılığıyla kullanılabileceği anlamına gelir. Diğer kullanıcılar, yalnızca doğrudan sizinle ilişkilendirilemeyen izlemenizden işlenmiş iz noktalarını indirebilir.
  • Özel, izlemenin herkese açık listelerde görünmeyeceği, ancak iz noktalarına genel GPS API zaman damgası olmadan da erişilebileceği, ancak kronolojik olarak sipariş edilmeyeceği anlamına gelir.

Bazı düzenleyiciler (örneğin, JOSM), düzenleyici zaman damgalarını alabiliyorsa GPS izlerinin zamanla ilgili bilgilerini gösterir. Bu zamanla ilgili bilgiler, örneğin trafik sinyallerinde durma, yasal maksimum hızda sürüş vb. Gibi trafik verilerini veya haritalama özelliklerini çıkarmak için yararlı olabilir.

JOSM, gizlilik seçeneğinden bağımsız olarak tüm GPS verilerini görüntülerken iD içindeki "OpenStreetMap GPS izleri" katmanı yalnızca "Tanımlanabilir" veya "Genel" olarak işaretlenmiş izleri gösterir.

Bununla birlikte, zaman damgası bilgileri çoğu haritalama amacı için o kadar önemli değildir. Açıkça, izleme koordinatları (enlem ve boylam noktaları) ilgilendiğimiz en önemli şeydir. Bunu göz önünde bulundurarak, izleme koordinatlarını yalnızca zaman damgası olmadan başkalarına göstermeye karar verebilirsiniz, eğer biraz daha fazla gizlilik seviyesinden daha rahatsanız bu getiriyor.

Ayrıca, genel listede olmasa bile, birinin bu iz noktalarını sizinle dolaylı olarak ilişkilendirebileceğini unutmayın; yani, az yer kaplayan bir alandaki iz noktalarının, orada veri düzenleyen kullanıcıdan gelmesi gerekir. Veri düzenlemeleri (yollar/düğümler/etiketler vb.) her zaman kullanıcı adınızla herkese açık olarak ilişkilendirilir.

Gizlilik hakkında daha fazla bilgi için Gizlilik Politikası bölümümüze bakın.

"Bu tartışma sayfası bölümünde "OpenStreetMap GPS izleri" bölümünde Tanımlanabilir izlerimi göremiyorum bölümüne bakın.