Fa:Map Data layer

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

لایهٔ داده‌های نقشه ابزاری است که در صفحهٔ اصلی وبسایت www.openstreetmap.org وجود دارد. با استفاده از این ابزار می‌توانید داده‌های خام نقشه را ببینید و تاریخچهٔ ویرایش تک‌تک عناصر نقشه را مشاهده کنید.

برای دسترسی به لایهٔ داده‌های نقشه

  1. به وبسایت www.openstreetmap.org بروید و روی ناحیهٔ موردنظرتان بزرگ‌نمایی کنید. پیشنهاد می‌کنیم به بیشترین حد ممکن روی ناحیهٔ موردنظرتان بزرگ‌نمایی کنید تا از بارگیری داده‌های خیلی زیاد که سبب کندی مرورگرتان می‌شود پیشگیری کنید.
  2. روی نماد لایه‌ها در نوار سمت راست کلیک کنید تا لایه‌های قابل‌انتخاب را ببینید.
  3. لایهٔ «داده‌های نقشه» را علامت بزنید.
نمایش گره‌ها و خطوط نقشه با روشن‌کردن لایهٔ داده‌های نقشه

در ناحیهٔ نمایان داده‌های نقشه بارگیری می‌شوند و می‌توان عناصر دادگانی OSM (گره‌ها و راه‌ها) را با کلیک روی نقشه انتخاب کرد.

سپس هرکدام از اشیا را می‌توانیم با کلیک‌کردن روی نقشه انتخاب کنیم. زمانی که یکی از اشیا انتخاب می‌شود...

  • فهرستی از برچسب‌هایی که آن شیء دارد در سمت راست ظاهر می‌شود.
  • یک پیوند جزئیات در نوار آدرس ظاهر می‌شود که شما را از حالت مرور نقشه به حالت مرور داده‌های خام می‌برد.
  • در نوار سمت راست پیوند «نمایش تاریخچه» را می‌بینید که با کلیک روی آن خلاصه‌ای از تاریخچهٔ ویرایش آن عنصر را می‌بینید که یک فهرست زمانی برعکس (از آخر به اول) از تمام کسانی است که آن شیء را ویرایش کرده‌اند. برای مشاهدهٔ تاریخچه با جزئیات بیشتر که شامل پیام‌های ردوبدل‌شده روی changesetها هم می‌شود روی پیوند شمارهٔ تغییرات کلیک کنید. در ویرایشگرها هم می‌توان به‌شکل مشابه این جزئیات دست یافت. مثلاً در JOSM با زدن کلیدهای Ctrl+H.

کاربردها

جزئیات فنی

برای مروری بر قابلیت‌های وبسایت، صفحهٔ web front end را ببینید. لایهٔ داده‌ها با استفاده از OpenLayers و به‌شکل لایهٔ برداری اجرا شده است.