Tr:FAQ

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

an unequal sign

This article is a translated version of the original article, but the content appears to be out of sync with the reference text (usually the English or German version). Please update this translation if possible.Help translate this into Turkish!

OpenStreetMap mi yoksa Open Street Maps mi?

Doğrusu "OpenStreetMap"tir. Tek sözcük, üç büyük harf ve "s" harfi ile bitmiyor (yani, "maps" değil). Ayrıca OpenStreetMap bir ticari marka'dır.

Neden OpenStreetMap?

OpenStreetMap'i neden yapıyorsunuz?

Coğrafi veriler dünyanın birçok yerinde ücretsiz değildir. Bu yerlerde haritalandırma işi genellikle çeşitli devlet kurumlarına verilir, bu kurumlar da bu veriyi bize satarak para kazanır. Bu ülkelerden birinde yaşıyorsanız vergilerinizin bir kısmı haritalama için kullanılır, haritalardan bir kopya edinmek için üstüne bir de para ödemeniz gerekir. Örneğin ABD'de ham veriler (TIGER gibi) genel kullanıma açıktır, fakat işlenmiş veri ve tamamlanmış haritalar genellikle teliflidir.

Ticari haritalar bazen, kopyalayan kişileri yakalamak için özellikle konulmuş "hatalar" içerir. Bu hatalar, haritaya var olmayan caddeler koymak, bazılarını eksik bırakmak ya da aslında var olmayan okul ve ibadet yerleri eklemek şeklindedir. Eğer bu haritaların verilerini kullanarak bir harita yaparsanız, haritanın sahipleri sahte verileri de eklediğinizi fark edip "Aha! İşte şimdi sizi yakaladık!" diyebilirler. Hem bu haritalar hatalı da olabilir: Mesela haritayı geçen yıl almışsınızdır ve o zamandan beri mahallenizdeki parkın üstünden bir yol geçmiştir, belki de biri haritada hata yapmıştır.

Eğer bunların hepsini kabul etseniz bile hâlâ veriyle hiçbir şey yapamazsınız, sadece haritanın fotokopisini çekebilirsiniz. Birçok yerde adil kullanım hakkını aştığınız takdirde bu bile yasa dışıdır. Bir caddenin adını düzeltemezsiniz, yol üzerindeki bir dükkanı ekleyemezsiniz, ya da bir sürü para dökmeden -muhtemelen sahip olduğunuz paradan daha fazlasını- bu veriyi bir bilgisayar programında kullanamazsınız. Peki ya arkadaşınıza bu veriyi göndermek? Haritayı bir davetiyeye eklemek ya da bir duyuru panosuna göndermek mesela? Ne yazık ki birçok durum düşündüğünüz kadar yasal değil.

Ucuz GPS aygıtları gibi teknolojik gelişmeler sayesinde yukarıda bahsedilen sınırlamaların hiçbiri olmadan, başka insanlarla birlikte kendi haritamızı oluşturabiliriz. Haritalama beceriniz yaşadığınız topluluk üzerinde bir nebze de olsa etki sahibi olmanızı sağlar - harita olmadan bir yeri adamakıllı tarif edemezsiniz!

Neden veri eklemek için Google Haritalar'ı vs. kullanmıyorsunuz?

Kısa yanıt:

Çünkü bu veriler Ordnance Survey gibi birçok kuruluşa aittir ve teliflidir. Google vs. bu verinin yalnız lisansını alır. Bu veriyi kullanacak olsaydık bunun için para ödememiz gerekirdi.

Uzun yanıt:

Dünyadaki birçok hacker "ücretsiz bira"daki "ücretsiz" ile "konuşma özgürlüğü"ndeki "özgürlük" kavramı arasındaki farka aşinadır (İngilizcede iki terim için de "free" sözcüğü kullanılmaktadır, ki bu insanlarda kafa karışıklığı yaratır.). Google Haritalar ücretsizdir, ama özgür değildir.

Eğer projenizin haritalama ihtiyaçları Google Haritalar API'siyle (Uygulama Programlama Arayüzü) karşılanabiliyorsa sorun yok. Ama bu her proje için geçerli değil. Bize programcıların, bilim insanlarının, sosyal aktivistlerin, haritacıların vs. Google'ın API'si ya da Hizmet Şartları'yla sınırlandırılmadan planlarını gerçekleştirebilecekleri özgür bir veri seti gerekli. Google Haritalar'da kullanılan veriler ya Google'a aittir, ya da iki büyük haritalama şirketi olan Here ve Tele Atlas'tan tedarik edilmiştir. Onlar da bu verinin bir kısmını Ordnance Survey gibi ulusal haritalama ajanslarından edinmiştir. Bu veriyi elde etmek için hatırı sayılır yatırımlar yaptıkları için de bu kurumlar gayet anlaşılır bir şekilde telif haklarını koruma eğilimindedir.

Eğer bu yolla Google Haritalar'dan veri toplarsanız, bir "türetilmiş çalışma" (derived work) yaratmış olursunuz. Böyle bir veri orijinalin telif koşullarını devam ettirir. Pratikte ise bu, sizin verinizin hâlâ bahsi geçen harita sağlayıcılarının lisanslama ücretlerine ve sözleşme sınırlamalarına tabii olduğu anlamına gelir. Bu da tam da OpenStreetMap'in kaçınmaya çalıştığı şeydir!

Lütfen yazılım telif hakkı hususları ya da Hizmet Şartları'yla yanlış yönlendirilmeyin. Google Haritalar API'si tabii ki açık kaynaklı projeler içerisine dahil edilebilir. Ama bu sadece yazılımı nasıl kullandığınızla ilgili bir şeydir, içerisindeki telifli veriyi kullanmak ile ilgili değil.

Böylesi bir projeyle nasıl hatasız haritalar oluşturulabilir?

Viki stili çalışmaların doğasında herhangi bir doğruluk garantisi yoktur. Kaldı ki çok az tescilli harita hatasızlık garantisi verebilir. Aslında bazıları bilerek konulmuş hatalar içerir.

Viki stili çalışmaların esasında tüm kullanıcıların doğru veriyi oluşturmada payının olması vardır. Eğer biri bilerek veya yanlışlıkla hatalı bilgi eklerse, insanların geri kalan %99,9'u bu bilgiyi kontrol edebilir, düzeltebilir, veya toptan kaldırabilir. Çoğunlukta olan bu iyi niyetli katılımcılar birkaç çürük elmanın bozduklarını kolayca düzeltebilir.

Bu yöntemin başarısı, Kasım 2015 itibariyle İnternet'te en çok tıklanan 7. site olan ve içinde 291 dilde 37 milyondan fazla madde barındıran Wikipedia projesiyle görülebilir. Wikipedia projesi büyük miktarlarda iyi kalitede veri toplanabildiğini gösterdi, yine de kaçınılmaz hataları temizlemek zor olabiliyor.

Şu an bu soruyu cevaplamanın en iyi yolu buna sizin karar vermeniz. Örneğin iyi bildiğiniz bir alanı seçip OpenStreetMap'ten inceleyerek haritanın kendi bilginizle ne kadar eşleştiğini kontrol edebilirsiniz. Yanlış ya da kusurlu bir şeyler bulmanız mümkün, o bölgede hiçbir şey bulamamanız da gayet olası. Bu aşamadaki zorluğumuz, halihazırda mevcut olan haritalardan kopya çekmeden harita kapsamımızı genişletmek. Vikipedi'de olduğu gibi, düzenleme yapmak oldukça kolay, yani siz de yardım edebilirsiniz!


Birçok oluşturulmuş veriniz var gibi. Bunlar nereden geliyor?

Birçok ilgili katılımcılar mevcuttur!

Bazı verilerimiz vardır TIGER veri için US, veAND Data vardır.Netherlands için (kindly donated), GeoBase Kanada hükümetinden, ve biz her zaman dğerlerini bu anlamda gözetiriz Potential Datasources. Mamafih, bütün verilerin yasal ve kabul edilebilir olmasoı lazımdır OpenStreetMap License. birçok bilginin ücretsiz olmasına rağmen, wiki de düzeltilmesi, gereken birçok sayfa bulunmaktadır.

Bilgi verisinin olmadığı kaynaklarda, boş yerleden başlamak lazım,ve sokakları kendimize göre düzenlememiz gerekir.Birçok sorunlarla karşılaşılabilmesine rağmen,güzel yerlerede ulaşılabilir (bakınız Mapping milestones).

Neden veriler bazen uyuşmazlık gösteriyor?

"OpenStreetMap tüm dünyada eklenebilen bir haritadır. Sizin gibi insanlar tarafından yapılmıştır." Yani eklemeler ve hatalar tamane insan ürünüdür; bu OSM's strength bize değişikliklerin uygulanması için imkan tanır.

OpenStreetMap'in sahibi kim?

Sizsiniz,sadece siz yani katılımcılar.

Organizasyonun ismiOpenStreetMap Foundation projeyi desteklemek için.

Bana OSM Verilerini girmem için hangi lisans izin veriyor ?

Daha fazla bilgi için Legal FAQ ve License Bakınız .

Nasıl yardım edebilirim?

Nasıl katılabilirim?

Openstreetmap projesine katkı sağlamak için birçok yol vardır. Eğer GPS'iniz varsa onu veri toplamak için kullanabilirsiniz ve Çevrimiçi araçlarımızı bilgi toplamak için kullanabilirsiniz. Eğer GPS yoksa hala yardım edebilirsiniz.Yardım etmek için Getting Involved sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl iletişim kurabilirsiniz?

OpenStreetMap camiası büyüktür, birçok yere dağılmıştır,değişik diller konuşurlar,ve değişik alanlara odaklanırlar.Hal böyleyken neden çok güzel bir iletişim kurulmasın.

Değişik Contact kanalları vardır.

Daha fazla bilgi için bakınız Contact

Desteğimi bir şeyler satın alarak gösterebilir miyim?

Evet,çok güzel ürünleri Merchandise bulabilirsiniz.

OpenStreetMap üzerinde devam eden bir alım var mı?

Dünya çapında birçok okul ve üniversite araştırma yapmak için OSM kullanmaktadır.Daha fazla bilgi için Research bakınız.

Ekleme

GPS verim var, OpenStreetMap'e yardım için ne nasıl kullanabilirim?

upload den OpenStreetMap'a yükleme yapabilirsiniz.Bunları yapmadan önce kayıtlı bir OSM kullanıcısı olmanız lazım. Bakınız tracks that others have uploaded.

Bir kez yaptığınızda,GPS'i kendinize OpenStreetMap'de bir yol veya rota yapmak üzere rehber olarak kullanabilirsiniz. Bunu şöyle yapabilirsiniz:

 • verilerinizi çevrimiçi iken kullanarak Potlatch ekleyin yada
 • Evde JOSM kullanarak

GPS olmayan halka ait verim var,Nasıl yükleyebilirim?

Eğer GPS olmayan kaynaklardan kamu alanı veriniz varsa(örneğin, bir belediyenin web sitesi), onu veri bankasına ekleyebilirsiniz. Doğruluğundan emin olun ki veriler kamu alanıdır. Eğer lisanslardan emin değilseniz, yada çok büyük miktarda veri varsa,Lütfen önce düşünün (Contact). Yorumlarınızı almaktan mutluluk duyarız!Ayrıca giriş yapabilirsiniz Potential Datasources.

Toplu hedefler için API kullanmak en iyisi olacaktır. Diğer taraftan,OSM'yi gözden geçirmek için JOSM kullanılabilir.

Harita oluşturmak için hangi verilerden ve resimlerden faydalanmalıyım?

Birçok haritada telif hakkı kısıtlaması vardır. "free beer" sitesinden görüntü içerir, ve sayfa baskısı yapılır kendiniz tarasanız bile. OpenStreetMap'e ekleme yaparken telif hakkı olan haritalar kullanamazsınız our license). "Using" haritada izleme içerir,haritadan bir isim kopyalamak, yada koordinatları iğnelemek.Güvenli tarafta olmak için, biz kopyalama biçimi olarak tüm bu eğilimindedirler.

Ne yapabilirsiniz? Fazla birşey değil. Yine de biraz Potential Datasources, özellikle indirdiğimiz TIGER ABD için veriler, AND Data Hollanda için. Ayrıca out-of-copyright maps kullanırız eski olmasına rağmen.

Wikipedia'dan koordinatları alabilir miyiz?

Wikipedia makaleleri kodludur,ve birkaç kez ileri sürülmüştür ki biz Wikipedia'dan veri alabilelim (örneğin, köyler üzerinde ekleme yapılırken place=village nodes). Ancak, bu koordinatları önemli bir kısmının Google Maps türetilmiştir. Wikipedia, ABD yaslarına göre faaliyet göstermektedir. OpenStreetMap İngiltere ve Avrupa yasaları altında faaliyet göstermektedir. Wikipedia'nın kökeninden dolayı, veriler kadar OpenStreetMap ilgili olarak kabul edilir,ve Bu OpenStreetMap kurulmuş bir ilkedir.

GPS izimi yükledim. Şimdi 8 saattir bekletiyor beni. Ne olacak?

Yoğun zamanlarda (özellikle hafta sonlarında), iziniz veritabanına eklenmeden önce gerçekten de bir bekleme olabilir. Ancak siz yine de bu yoğunluk için haritalama yapmaktan vazgeçmeyin.

Eğer Potlatch kullanıyorsanız,'edit' linkini bulun izlemenin sağında, ve buna tıklayın - not tepedeki ekleme düğmesi.

Eğer JOSM kullanıyorsanız yada başka bir çevrimdışı editorü, sadece izlerinizi yükleyin.

Haritada biraz değişiklikler yaptım. Değişiklikleri nasıl görebilirim?

Render yaparken harita görüntüleri kısa sürecek Çünkü,harita tiles önbellekte, ve sadece belli zamanlarda güncellenir.

Varsayılan harita (the Mapnik layer) Birkaç dakika sonra güncellenebilir eğilimindedir. O bölge için harita görüntülemeye çalıştığınızda, Bu işleme yazılımı alanında işaretleyecektir. Tarayıcı haritası önbelleğe olacağını unutmayın ve "tiles" Özellikle zoom seviyelerinde seferde güncelleştirilmez. Bu nedenle güncelleme döneminde bazı yakınlaştırma düzeyinde değişiklikleri görebilirsiniz.

Ayrıca [here] ve [here] fazla bilgi için.


Eğer verileriniz hala gözükmüyorsa ve biri veya birilerinin bu işi yaptığına eminseniz,sizin etiketleme probleminiz var demektir.Kontrol edin:

 • Tüm yollar uygun bir şey ile işlenip etiketlenecek (eg highway=tertiary)
 • Etiketleriniz küçük harfli: HIGHWAY and Highway will not work.
 • Eğer bu şekilde '_' çizginiz varsa ve boşluğunuz yoksa highway=bus_stop

Birden fazla değeri olan yollar için ne yapmalıyım?

Farklı etiket değerleri bir yolun farklı bölümlerinde geçerli zaman nerede ve ne zaman bölünmüş olması önemlidir. Bazen tek bir yol olduğunu düşünebilirsiniz. Birçok yönden içine kadar Yarma bir yol normal harita uygulamasıdır. örnek: kısa seçimler için bridge=yes uygulamaları, yada çeşitli yol seçenekleri maxspeed=* values.

Eğer yolun tüm uzunluğu temsil konusunda endişe ederse,tekrar gruplandırmak için relations bakmalısınız . WikiProject Europe/E-road network bazı örneklerdendir.

Aynı anahtar için birden çok farklı değerler varsa, aynı eleman için geçerli, sonra bunu kullanabilirsiniz semi-colon value separator. Örneğin nat_ref=B500;B550 B500 and B550 için dizayn edilmiş.

Bir yolu bir şehre ait nasıl yaparız?

İdeal olarak, bir idari sınır (boundary=administrative) yeri çevrelemelidir. Bu otomatik olarak "nerede" olduğuna karar verir.

Karlsruhe Schema her şekilde posta kodunu ve posta kodu-alan-adı tanımlamanızı sağlar.

Birçok alanda, tam olarak idari sınır olduğu bilgileri, OSM için ücretsiz değildir. Ortak fall-back yöntemiyle yakın düğümler kullanmak yapılabilir.

Alternatif bir şehrin ölçüde münasebetiyle kapalı bir yol olabilir. place=* ve place_name=*, gibi tek bir düğüm name=* ve place=* şehir ismi çizmek işaretlemek için. Detaylar için place=* bakınız. Umulmadık durumlar için is_in:city=* kullanılabilir.

Başka bir kullanıcı yaptığım haritayı değiştirmiş.Onların yanlış olduğunu düşünüyorum. Onlarla nasıl iletişime geçebilirim?

Son bir nesne düzenlenebilir kullanıcı adını bulmak için,

 • Potlatch'de (Edit düğmesi bulunur), yolunuzu seçin ve arişv için H tıklayın.
 • JOSM'de, Author's panel (sol veya aşağı çubuğundaki düğmesini kullanarak CTRL-A, bu görünür hale getirmek için)
 • Slippymap'in OSM anasayfasında, "+" düğmesini kullanın ve checkbox kontrol edin Data. Sonra veri paneli haritanın sol tarafında göstermek olacak.Load data tıklayın veMevcut verilere özellikleri harita üzerinde gösterilmesini bekleyin.the feature of which you want to know the history tıklayın. Bu veriler panelde özelliği bütün özellikler gösterir ve bu link 'Show history' veri panelinin en altındadır. Show history tıklayın. Son olarak, En son bu şekilde değiştiren kişinin kullanıcı adını alabilirsiniz. Detail tıklayarak arşive ulaşabilirsiniz,tüm yazarların kullanıcı sayfalarına bağlantılar alabilirsiniz.

Daha sonra kendi kullanıcı sayfasına gidebilirsiniz. Potlatch için penceredeki 'Mail' düğmesine tıklayın. Yoksa, Fred28 ismindeki bir kullanıcıya git http://www.openstreetmap.org/user/Fred28 ve mesaj atmak için "Send message" tıkla.

Potlatch'i revert and undelete önceki fonksiyonların sürümünü bir şekilde geri yüklemek için kullanabilirsiniz. Bu arada, sadece bir şekilde pozisyonuna hareket düğümü pozisyonları değiştirilmiş olduğu anlamına gelir.

Daha fazla bilgi için this bakınız.

Bir bölgede izlemeyi nasıl yapabilirim?

ITO giriş yap OSM Mapper, izlemek istediğinz bölge için RSS-feed abone olmalısınız.

Ayrıca OpenStreetMap Watch List kullanabilirsiniz yada Migurski's Changepipes Ayrıca bir alan için değişikliklerinin RSS beslemeleri verir .

Potlatch kullanarak ekleme

Potlatch/FAQs sayfasına bakınız.

JOSM ile ekleme

Josm Guide sayfasına bakınız .

Kendi şehrimi indirmeye çalıştım - Neden çalışmıyor?

Şansını seçmek için çalıştı alanı çok büyük ve muhtemelen sunucu zaman aşımına uğradı. OSM bant genişliği tasarrufu için, Eğer web arayüzü üzerinden ya boyutu 0,3 derece daha büyük bir alanı düzenlemek için indirebilir veya seçemezsiniz.Ekleme için,daha küçük bölgeler tavsiye edilir. birden çok kesimi verileri indirmek için ağlar iyi aracılığıyla indirebilirsiniz.

Eğer gerçekten büyük veri alanları istiyorsanız, en iyi erişim için planet.osm or an extract indirin. Bunlar tüm gezegeni veya spesifik bir alan için OSM veritabanı anlık olarak çeker.

Çok uzun bir yol oluşturmak istiyorum - Büyük bölgelere OSM verilerimi nasıl girebilirim?

Uzun yolları kolayca idare edebilmek için, BİR yolu bunun dışında yapmamalısınız. Bunun yerine çeşitli şekillerde içine yolun bölünmüş olmalıdır. Pratik bir kural olarak, 10-15 km'den daha uzun bir yol yapılmamalı. Tipik olarak, aslında çok daha kısa olacak.

Örneğin rota planlayıcıları gibi uygulamalar kolaylıkla tekrar bir yol yollarını katılmak mümkün olacak. Bu tür bir uygulama verileri OSM yine postprocess gerekecektir.

Mesela otoyollar, bir çıkış yapmak için mantıklı. Ayrıca, otoyolların kesişme yollarla bir yolun bölünmüş noktası olmalıdır.

Kullanıcı adım neden çalışmıyor?

OSM projeleri için 2 farklı oturum vardır: bir tanesi sadece wiki için, diğeride web sitesi için, API help site. OSM verileriyle çalışmak için www registration page buraya kayıtlı olmanız gerekli.

GPS Kullanma

GPX dosyam neden yüklenmiyor?

GPX parkurlardan oluşmalıdır geçerli zaman damgası ile. Eğer Garmin GPS aygıtı kullanıyorsanız: Bu birimlerin çoğu zaman damgaları dışarı o soyarak parça kaydetmek için tesis var. Kayıtlı yollar bu nedenle OSM ithal edilecek başarısız olur. Cihazdan aktif parça (lar) yerine kaydettiğiniz herhangi bir parça oluşturulan GPX dosya yükleyebilir emin olun.

Aşağıdaki gibi gpx dosyaları için biçim olarak kabul edilebilir:

<?xml version="1.0"?>
<gpx
 version="1.0"
creator="GPSBabel - http://www.gpsbabel.org"
xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/0"
xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/0
http://www.topografix.com/GPX/1/0/gpx.xsd">
<time>2005-11-07T14:00:09Z</time>
<trk>
 <name>ACTIVE LOG</name>
<trkseg>
<trkpt lat="52.564001083" lon="-1.826841831">
 <ele>115.976196</ele>
<time>2005-11-07T12:03:31Z</time>
</trkpt>
</trkseg>
</trk>
</gpx>

GPX 1.1 will also work:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes" ?>
<gpx version="1.1"
  creator="EMTAC BTGPS Trine II DataLog Dump 1.0 - http://www.ayeltd.biz"
  xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
  xmlns="http://www.topografix.com/GPX/1/1"
  xsi:schemaLocation="http://www.topografix.com/GPX/1/1 http://www.topografix.com/GPX/1/1/gpx.xsd">
<metadata>
<name>GPS Receiver track log</name>
<desc>Tallinn (car)</desc>
<author>
<name>Michael Collinson</name>
<email id="mikes" domain="ayeltd.biz" />
<link href="http://www.ayeltd.biz"><text>AYE Ltd.</text></link>
</author>
<time>2007-10-02T09:22:06Z</time>
<keywords>Estonia, Tallinn, A. Weizbergi</keywords>
<bounds minlat="59.4367664166667" maxlat="59.4440920666666" minlon="24.74394385" maxlon="24.7971432"/>
</metadata>
<trk>
<src>Logged by Michael Collinson using EMTAC BTGPS Trine II</src>
<link href="http://www.ayeltd.biz"><text>AYE Ltd.</text></link>
<trkseg>
  <trkpt lat="59.4408327" lon="24.74516185">
    <ele>44</ele>
    <time>2007-10-02T07:54:30Z</time>
    <fix>3d</fix>
    <hdop>300</hdop><vdop>300</vdop><pdop>300</pdop>
  </trkpt>
</trkseg>
</trk>
</gpx>

Dışalımcılarım yapmaması gereken iki şey vardır.Birincisi, bunlar hız çalışmak için kullanılacak konum olarak damgaları olmadan GPS puan almayacağız. Diğer bir yol işaretleri almaz ve dosya geçiş noktalarının yalnızca oluşur olmasıdır. Açmak ve kaydetmek için [[1]GPX Editor]].Eğer dosyanızda ihmal varsa sahte damgaları ekleyebilir.

Eğer zaman damgaları ile GPX yapamıyorsanız, daha sonra sahte olanlara bu gibi bir komut kullanabilirsiniz (e.g. for a Bash shell on a GNU/Linux system):

xmlstarlet ed -N x=http://www.topografix.com/GPX/1/0 -N y=http://www.topografix.com/GPX/1/1 \
  -s '//x:trkpt|//y:trkpt' -t elem -n time -v 1970-01-01T00:00:00Z track.gpx > track-nulltime.gpx

Bunun sebebi şudur ki eğer birçok GPS'i sıfırlar veya indirirseniz,GPX olarak telif hakkı elde edersiniz. Bir Garmin GPS ünitesi sıfırlamak eğer o birimin referans noktaları olarak dünyada Garmin büroları yerleri koyacağız.

İzler veri formatları düzeltmek değilse yüklemek için başarısız olacak, örneğin benim GPS kurulumum genellkle NaN'a atar .Dosyadan bu satırları silme karşıya giderir.Düzenlemeleri geri al.

Problemlerin başka nedeni işaretleri olan "&" yol noktası isimleri - e.g.

<wpt lat="-20.089861" lon="57.511535"> <name>The Grand Mauritian resort & spa</name>

Çlışmaz, "Generic XML parse error" hatası verir:

<wpt lat="-20.089861" lon="57.511535"> <name>The Grand Mauritian resort and spa</name>

İyi çalışır.

İndirim başarısızlığın bir diğer nedeni sunucu tarafında olabilir. Lütfen platform status page bununla ilgili teknik bir sorun olup olmadığını bir danışın.

İzlerimdeki işaretlenmeler de neden boşluk var?

Bu PGS cihazınıza bağlı (Genellikle Garmin olanlara) 'Auto' olarak kaydedildiğinde,aradaki düz boşlukları da kaydetmesinden dolayı sorunlar yaşanmaktadır.Kırsal bölgelerde pek fazla görülen bir sorun değildir,fakat şehir haritacılığın da da fazla olarak kullanılmıyor.GPS kayıt noktaları oluşturmak için,GPS'den track menüsüne gidiniz, ve değiştirme metodunu da değiştirebilirsiniz 'Time', yada 'Distance' olarak.

Time: Zaman her noktayı kaydedecektir 'x' saniye/dakika/saat. Bu bazı GPS cihazlarında değişebilir. Bu ayarı sahip bellek kadar hızlı kullanacak, ancak önemli ölçüde noktaları artar.Tasarrufu Bu yöntemin dezavantajı, GPS cihazı ile yavaş yavaş hareket ederken noktaları yoğun paketlenmiş olacak olmasıdır. Örneğin, birçok Garmin GPS'i 10.000 noktadan fazla maksimum tracklog kapasitesine sahiptir. (Bazı cihazlar da bir günlük normal tracklog ek olarak bir hafıza kartında saklanmasına izin verilmektedir.) 1 saniyelik bir zaman aralığını ayarlama normal haritalama yakın 3 saat verir (her zaman birkaç puan yüzünden hataları ve uydu durumu yazılmaz). Hızlı yol 1 saniye aralıklarla sürüş için çok iyi bir iz bilgi verir. 1 saniye süre de kentsel alanlarda bisiklet için de çalışıyor. yürüme oranı 2 veya 3 saniye parça tanımlama kaybı olmadan azaltılabilir. Haritalama süresi uzatılabilir gerekiyor ama gereksiz zaman aralıklarında önlemek için çalıştığınızda aralığı da artabilir.Eğer planlanandan daha uzun dışında kalmak için karar verirseniz,anında zaman aralığını değiştirebilirsiniz. GPS-Ünitesi saklama yeteneği üzerinde ciddi kısıtlamalar empoze değilse Deneyimli mappers genellikle tüm haritalama koşullarda en iyi sonuçları almak için 1 puan / s ayarını kullanın.

Zaman ayarı bazı avantajları göreceli hızı aralığı tarafından değerlendirilecek olmalarıdır,eğer yavaş zaman aşağı straightaways eğrilerin veya dönüşlerden ve daha az nokta varsa.

Mesafe: Her 'x' metre/yards mesafe kaydedilir.BU bazı GPS cihazlarında değişebilir. Bu ayarı sahip bellek kadar hızlı kullanacak, hızınızla eşit olmasına rağmen. O tasarrufu bu yöntem dezavantajı düz yollarda seyahat ederken, (otoyollar/anacaddeler), gereksiz yerler kaydedilmeyecektir.Eğer küçük bir alanda takip edilecekse, eğer 'x' değeri çok yüksekse, rotanız belirgin olmaz. Genellikle mesafe kayıt eğrileri ve yön değişiklikleri olabilir, özellikle de kentsel alanlarda.

Ambalaj: Eğer açmak için uygun seçenek varsa,yada sarma işlemi kapalıysa,sonra kapalı olması tavsiye edilir.Araçları üzerindeki sarma olması,GPS cihazının rota son bölümünde kayıt yapması anlamına gelmektedir.Nokta nokta silinecek ve aynı oranda yeni noktaları oluşturulacak. Bazı Garmin modelleri bir veri kartı yolunda veriler oturum açarken istisna olacaktır. Başlangıçta veri bellekte yerleşik cihazın silinmiş, ancak kartından verileri ekleyecektir.

Neden kötü sinyal alıyorum / şehir merkezlerinde / büyük metal bina yanlarında?

Bir GPS bazı doğruluğu çalışmak ve elde etmek için en az üç uydu sinyallerini alması gerekir.Şehir merkezlerinde birçok büyük bina var ki bunlar GPS sinyallerini engelleyerek sinyal alımını kesebilirler.multi-path effects Alıcı aslında düşünüyor bu yüzden sinyalleri onları zıplamasına vesile etrafındaki binalarda yerdedir. Bu etkileyen diğer bir faktör uydu sayısı ve konumu giriş yapılırken görülebilir.Başka bir gün veya farklı bir zaman rota çalışırken daha iyi sonuçlar verebilir.

Hangi GPS'den almalıyım?

GPS reviews bakınız.Bazı araç birimleri tracklogs OSM kullanımı üretecektir, fakat siz must kapalı olduğundan emin olun "Yola uydur" seçeneğinin - aksi takdirde tracklog kendi uydu navigasyon sistemi telif harita ile bağlantılı olacak.

Bu veriyi GPS'ime nasıl indirebilirim ?

Eğer bir Gamin cihazınız varsa, OSM Map On Garmin bakınız. Birkaç kullanıcı ready-made Garmin format maps sizin için indirip GPS'e yükleyebilir.

OSM haritalarının ve verilerinin kullanımı

Kendi web sayfamdan belirli bir enlem ve boylamın linkini nasıl girerim?

Belirli bir enlem ve boylam ve yakınlaştırma düzeyi ile kaygan haritası bağlantı verebilirsiniz:

http://www.openstreetmap.org/index.html?mlat=[ondalık derece cinsinden enlem]&mlon=[ondalık derece boylam]&zoom=[zoom level 1-17]

Koordinatlar Güney ve Batı için negatif, Kuzey ve Doğu için pozitif olmalıdır. Örneğin, 28° 44' 16.09"S olmalı mlat=-28.737803 ve 24° 45' 49.33"E olmalı mlon=24.763703 (Bu Kimberley, South Africa, merak ederseniz diye).

Odaklama seviyesi: 1 = full zoom out, 17 = full zoom in.

yada bu linke bağlanın static image

Haritalarımı kendi web sitemde nasıl gösterebilirim?

Daha fazla bilgi için this discussion on help.openstreetmap.org bakınız.

Bir haritayı nasıl indirebilirim?

SVG or PDF formatında indirme yapabilmek için 'Export' kullanın. Eğer başka formatlara ihtiyacınız varsa, Export wiki sayfasına bakınız.

'Export' neden çalışmıyor?

Çarşamba günleri,render veritabanına ana haritadan yeniden yükleme yapmak zordur. Bu veritabanı oluşturma anlamına gelir (Mapnik tarafından kullanılan) alım özellikleri için geçici olarak kullanılamıyor.

Biz bunu orta vadede düzeltmek amacındayız.

OSM verisi kullanan yazılımı nereden bulabilirim ?

OSM kullanarak güncel yazılım için, Software sayfasına bakınız yada buraya category, ve buraya neat stuff.

Daha kalkınmayla ilgili açısı için, Routing bakınız (category), Beginners Guide topic on usage, ve Developers' pages.

GIS'lerden gelen sorular

OpenStreetMap de hangi coğrafi bilgiler kullanıldı?

OpenStreetMap WGS 84 kullanır. Yüklenen ve değiştirilen tüm izler in WGS 84 olmalıdır.

Haritanın belli bir bölgeye olan yaklaştırımının ölçeği nedir?

Aşağıdaki tabloda üç enlemlerde her düzeyinde yakınlaştırmak için ve kağıt üzerinde ekvator ölçekli bir 72 DPI çıktı varsayarak piksel başına nominal metre gösterir,. Diğer enlemlerde, kosinüs tarafından ekvator rakam çarpın (eg: Londra için 50 enlem, 0.64 ile çarpın).

Aşağıdaki tabloda "Ölçek" sütununda okunabilirlik için yuvarlanır. Örneğin, en yakın eşdeğer 1:50,000 harita odağı 13 derece (sözde 1:54,000 ekvatorda, fakat 1:27000 enlem 60).

Veriler için http://labs.metacarta.com/osm/

Table of Levels/Scales
Zoom level Scale at 72dpi (equator) Meters per pixel (equator) Mpp at 45 degrees (Milano, Lyon, Zagreb) Mpp at 60 degrees (Stockholm, Oslo)
18 1 : 1,693 0.597164 0.844525 1.194329
17 1 : 3,385 1.194329 1.689051 2.388657
16 1 : 6,771 2.388657 3.378103 4.777314
15 1 : 14,000 4.777314 6.756207 9.554629
14 1 : 27,000 9.554629 13.512415 19.109257
13 1 : 54,000 19.109257 27.024829 38.218514
12 1 : 108,000 38.218514 54.049659 76.437028
11 1 : 217,000 76.437028 108.099318 152.874057
10 1 : 433,000 152.874057 216.198638 305.748113
9 1 : 867,000 305.748113 432.397274 611.496226
8 1 : 2 million 611.496226 864.794549 1222.992453
7 1 : 3 million 1222.992453 1729.589100 2445.984905
6 1 : 7 million 2445.984905 3459.178199 4891.969810
5 1 : 14 million 4891.969810 6918.356399 9783.939621
4 1 : 28 million 9783.939621 13836.712800 19567.879241
3 1 : 55 million 19567.879241 27673.425598 39135.758482
2 1 : 111 million 39135.758482 55346.851197 78271.516964

Bakınız http://almien.co.uk/OSM/Tools/Scale/

OpenStreetMap için neden Open Geospatial Consortium (OGC)yazılımını kullanmıyorsunuz?

OpenStreetMap kullanmak için insanlar genellikle tavsiye varolan birçok araç vardır. Sorun şu ki, çoğu çeşitli nedenlerle kullanımı ve bakımı zor, ve insanlar onları kurmak için gönüllü ve onları çalıştırmak için çok isteksiz. Biz haritaların statik sürümleri hizmet için Mapserver'a kullanırdık, fakat maalesef bunu akıtılmamış, yavaş olarak bulundu.

Bir topluluk OGC standartlarına karşı olduğu gibi OpenStreetMap değil, ama OpenStreetMap muhtemelen yararlı haritalar üretebilirsniz basit yaklaşım kullanılarak iteratif inşa edilmiştir.

Yardım OGC araçları ve standartları kullanmak için hangi seçimine ihtiyaç duyulmaktadır, ve mevcut sistemlere etkili bir şekilde entegre edilir. Bunu yapmak için zaman ve uzmanlık yedek eğer temasa geçiniz.

Ayrıca Why not GPX? GPX'in neden kabul edilmediği hakkındaki tartışmalar için bakınız .

Hangi Geotagging kullanıyorsunuz ?

Bakınız Geotagging.

Admin

Hesabımı nasıl kapatabilirim?

sysadmin ile bağlantı kurun,OpenStreetMap veribankasından gelen sysadmin hesabınızı devre dışı bırakmak ve ayrıntıları kaldırmak olacak. OpenStreetMap E-posta adresiniz genellikle saklanacaktır sysadmin gelecekte sizinle irtibata geçecek.

Eğer OpenStreetMap herhangi bir değişiklik veya eklemeler yaptıysanız,sysadmin gelecekteki herhangi altında bu lisansını isteyecektir. OpenStreetMap Licenses yada public domain.

Yardım - birileri benim eklemelerimi siliyor. Ne yapmalıyım?

Detaylar için lütfen disputes bakınız

Birileri yasal veriler giriyor - Ona nasıl katılabilirim?

Eğer bulursanız şüphelendiğiniz verilerin telif kaynaktan kopyalanmış olabilir:

 1. Kullanıcılarla iletişim kurun 'mesaj gönder' linkini kendi sayfasında paylaşanlarla (i.e. "www.openstreetmap.org/user/[user-name]"). Nazik olun: bunun yanlış olabileceğini hatırlamak önemlidir, izin alınması gerekir. Fazla bilgi için Contact bakınız.
 2. Herhangi bir yanıt yoksa (5 gün sonra) yada cavaptan ikna olmamışsanız, e-posta gönderin OSM Foundation böylece sorun araştırılabilir.
 3. Bu sizin rapor, yasal-tartışma e-posta listesi ilan edilecektir olabilir.

Ben yasal bir kullanıcıyım fakat OpenStreetMap verilerim izinsiz kullanılıyor

 • Eğer telif hakkı sahibi veya telif hakkı sahibinin temsil ediyorsa, biz e-posta yoluyla doğrudan size yardımcı olabilir. data@osmfoundation.org dan irtibata geçebilirsiniz. Yazışma küçük bir gönüllü ekip tarafından cevaplanır.
 • OpenStreetMap'den içerik kopyalamak için izin istenemez.
 • Eğer resmi bir OCILLA isteği kullanmak veya yapmak isterseniz, bizim temsilcimize gönderebilirsiniz.

OSM kullanan bir sayfa buldum fakat lisansı yok

license yazar ve lisansın her ikisininde gösterilmesini istiyor (see Legal FAQ). Eğer önemli ise lütfen okuyun Lacking proper attribution.