Fa:Getting Involved

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

چطور به نقشهٔ OpenStreetMap کمک کنیم؟

کار کردن روی نقشه

احتمالاً تا به حال سعی کردید روی نقشه خیابان خود را پیدا کنید. ممکن است آن قسمت صحیح یا کامل نباشد. ممکن است مغازه یا رستورانی ثبت نشده باشد. ممکن است اصلاً روی نقشه نباشد! این بهترین فرصت برای مشارکت است. ما نقشه ای بدون توجه به نقشه های دارای کپی رایت ساختیم و بعضی خیابان ها را با تکنیک های نقشه برداری رسم کردیم اما هیچ چیز جایگزین دانش محلی نمی شود. شما چیزهای فراوانی در همسایگی خود دارید که می توانید بدون درگیر شدن با ابعاد جهانی این پروژه، در نقشه ثبت کنید. ما از افراد می خواهیم مشارکت کوچکی در نقشه داشته باشند و آن را بهبود ببخشند چرا که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.

اضافه کردن یادداشت به نقشه

ویژگی یادداشت‌ها یک راه آسان برای علامت گذاری مشکلات نقشه، اشتباه در نام خیابان و کمبود چیزی است. همچنین شما میتوانید اطلاعات محلی خود، مانند یک نام جامانده، را در یادداشت ها اعلام کنید.

ویرایش های ساده

زحمت زیادی برای ویرایش نقشه نیاز نیست. ممکن است محلی به نظر کامل شده باشد اما فراموش نکنید که مایلیم عارضه‌های زیادی را با جزئیات نقشه‌کشی کنیم. چیزهایی مثل مکان رستوران ها یا فروشگاه ها، آدرس و حتی ساعت کاری آن ها میتواند به نقشه اضافه شود. همچنین میتوانید اشتباهاتی مثل اشتباه نوشتاری نام ها را اصلاح کنید.

پس سریع یک حساب کاربری در OpenStreetMap بسازید و شروع به ویرایش کنید.

ساختن نقشه ها از ابتدا

ممکن است شما در محل یا حتی کشوری باشید که نقشه به خوبی آن را پوشش نداده است. عالیست! ما نیاز داریم شما شروع کنید و سرزمین خود را مشخص کنید.

شما میتوانید برای یک محل جدید از تکنیک های نقشه برداری مثل ضبط رد GPS، نقشه‌کشی با عکس‌برداری و نقشه‌کشی با صدابرداری استفاده کنید.

اگر دستگاهی با GPS ندارید میتوانید از تصاویر ماهواره ای یا ردیاب GPS دیگر کاربران استفاده کنید. به هر حال نیاز دارید یک حساب کاربری بسازید، آموزش تازه واردان را بخوانید و شروع به ویرایش های جزئی کنید.

همکاری با دیگران

برای دیدن افراد دیگری که در منطقه شما کار میکنند به صفحه های پروژه‌های نقشه‌برداری بروید. این صفحه ها دارای پروژه هایی است که نیار به کمک دارند. این فعالیت ها هدف گرا هستند مثل رسم یک شهر یا رسم راه موتورهای کل یک کشور. اگر به پروژه ای علاقه دارید میتوانید در آن مشارکت کنید. میتوانید نام خود را در صفحهٔ این پروژه ها ثبت کنید. اگر حساب کاربری ویکی دارید میتوانید مکان ها و علاقه های خود را معرفی کنید. اگر حساب OpenStreetMap دارید(نه در ویکی) میتوانید مکان خانه خود را نیز وارد کنید.

تبلیغ و ترویج

Flyers and posters are available as source files to print, or (in some cases) can be ordered by post

یکی از بهترین راه ها برای کمک، معرفی و تبلغ OpenStreetMap به یک جامعه وسیع تر است. ما علاقه مند به جذب مشارکت کنندگانی داریم که همسایگی خود را رسم می کنند. جامعه مناسب برای معرفی میتواند یک انجمن محلی، کودکان مدرسه ها، افرادی که در کشورهای دیگر زندگی میکنند و افرادی که برای کشف مناطق ناشناخته سفر می کنند. همچنین افزایش اشتیاق افرادی که درمورد OSM شنیده اند میتواند کمک کننده باشد.

از گذشته تا به حال ما شانس بیشتری برای جذب مشتاقان تکنولوژی داشته ایم. افرادی با عشق به اینترنت آزاد یا عاشقان ابزارها که میخواهند از دستگاه GPS خود استفاده درستی کنند. ما علاقه من به جذب توسعه دهندگاه نیز هستیم(پایین تر را ببینید). این پروژه بیشتر پیرامون تکنولوژی است اما کارهایی برای ترغیب کاربران به ویرایش وجود دارد. یکی از این کارها معرفی OSM در مناسبت های تکنولوژی است. صفحهٔ Current Events دارای تعدادی کنفرانس و دورهمی برای معرفی OSM است اما شاید شما مناسبت دیگری می شناسیدکه OSM باید در آن معرفی شود.

توسعه دهندگان

توسعه ابزارهای بسیار، پروژه را به مسیرهای مختلف کشانده است. ما ابزارهای مختفی برای ویرایش نقشه ساختیم. در واقع OpenStreetMap از رابط slippy map و ارتباط با داده از طریق API قدرت گرفته است. جنبه های مختلفی برای ساخت ابزار و استفاده از داده های ما وجود دارد اما ما نیز به توسعه دهندگان برای رفع مشکلات و اضافه کردن امکانات به اجزای اصلی و پایه ای نیاز داریم.

پس از کجا شروع کنید؟

  • صفحهٔ Develop پرتالی برای توسعه دهندگان است که جزئیات تکنیکی و قسمت های مورد علاقه خود را ببینند.
  • به mailing listsهای 'dev' و 'talk' بپیوندید تا فعالیت های جاری را مشاهده کنید.

مستندات

به دلیل اینکه OSM دائماً در حال تغییر است، باید این ویکی را جاری نگه داریم. شما میتوانید با به روز کردن یا مدیریت صفحه های ویکی به ما کمک کنید. اگر علاقه مند باشید، wikiteam به شما کمک خواهد کرد.

به بنیاد بپیوندید

شما میتوانید به عنوان راهی برای حمایت، به بنیاد OSM بپیوندید . همچنین میتوانید به طور مستقیم به بنیاد کمک مالی کنید تا سرورها در دسترس باقی بمانند!