Pl:Edytowanie

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Editing)
Jump to navigation Jump to search
Spis treści O projekcie OpenStreetMap Przeglądanie Jak wnieść wkład Wkład w dane mapowe Edytowanie Słowniczek Przewodnik dla początkujących


Edycja OpenStreetMap jest procesem dokonywania zmian w danych mapy, takimi jak dodanie dróg, barów czy zmiana nazw różnych elementów. Istnieje wiele edytorów, których można użyć do modyfikowania danych OpenStreetMap.

Przewodnik dla początkujących

Przewodnik dla początkujących pokaże ci jak dodawać dane do OpenStreetMap.

Tworzenie tekstu

Wybór edytorów

Trzy najlepsze edytory OSM

ID.svg

iD - jest łatwym i szybkim w użyciu edytorem, domyślnie znajdującym się na przycisku "Edycja" strony głównej OpenStreetMap. Działa w przeglądarce i automatycznie pobiera dane podczas przeglądania. Idealny dla początkujących.

Potlatch2logo.png

Potlatch 2 - jest prekursorem iD, nadal używanym przez kilka osób i wciąż dostępnym pod przyciskiem rozwijanym 'edit' ("▼"). (korzysta z technologii Flash).

JOSM Logotype 2019.svg

JOSM - jest obecnie najbardziej popularnym edytorem desktopowym, wysoce rozszerzalną, autonomiczną aplikacją Java, która pozwala na płynne powiększanie, przesuwanie i edycję lokalnie przechowywanych zbiorów danych przed załadowaniem zmian w pakiecie.

Pozostałe edytory OSM

Ponieważ OpenStreetMap to otwarta platforma z edycją API (Interfejs programowania aplikacji), istnieje wiele innych edytorów do wyboru, niektóre z uproszczonym podzestawem funkcjonalności, niektóre działają na konkretnych platformach, takich jak urządzenia mobilne. Poniższa tabela zawiera listę niektórych opcji. Podobnie jak w przypadku wszystkich takich list na tej wiki, obecność na liście nie powinna być uważana za rekomendację, spójrz na statystykę użycia edytorów, aby zobaczyć, co aktualnie jest w użyciu, zwykle tylko te z większą bazą aktualnych użytkowników są konsekwentnie utrzymywane i wspierają obecne dobre praktyki mapowania.
Strona Porównanie edytorów może pomóc przy decyzji jaki program będzie najlepszy w danym przypadku.

Zobacz Pełna list edytorów(en)

Zobacz też