Pl:Edytowanie

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Editing)
Jump to navigation Jump to search
Spis treści O projekcie OpenStreetMap Przeglądanie Jak wnieść wkład Wkład w dane mapowe Edytowanie Słowniczek Przewodnik dla początkujących

Edycja OpenStreetMap jest procesem dokonywania zmian w danych mapy, takimi jak dodanie dróg, barów czy zmiana nazw różnych elementów. Istnieje wiele edytorów, których można użyć do modyfikowania danych OpenStreetMap.

Przewodnik dla początkujących

Przewodnik dla początkujących pokaże ci jak dodawać dane do OpenStreetMap.

Tworzenie tekstu

Wybór edytorów

Najlepsze edytory OSM

ID.svg
iD – jest łatwym i szybkim w użyciu edytorem, domyślnie znajdującym się pod przyciskiem „Edycja” na stronie głównej OpenStreetMap. Działa w przeglądarce i automatycznie pobiera dane podczas przeglądania. Idealny dla początkujących.
JOSM Logotype 2019.svg
JOSM – jest obecnie najbardziej popularnym edytorem desktopowym, wysoce rozszerzalną, autonomiczną aplikacją Java, która pozwala na płynne powiększanie, przesuwanie i edycję lokalnie przechowywanych zbiorów danych przed załadowaniem zmian w pakiecie.
Vespucci-logo.svg
Vespucci jeden z najbardziej popularnych edytorów na system Android.
Go Map!! App Icon.svg

Go Map!! najbardziej popularny edytor na system iOS.

StreetComplete Logo.svg

StreetComplete jest obecnie najszybciej zyskującą na popularności aplikacją służąca do wprowadzania danych do OSM. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności edytorskich, a jedynie udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące miejsca w którym znajduje się użytkownik. Aplikacja nie jest przeznaczona jako edytor ogólnego przeznaczenia, a jedynie jako narzędzie do uzupełniania danych oraz dodawania uwag.


Pozostałe edytory OSM

Ponieważ OpenStreetMap to otwarta platforma z edycją API (Interfejs programowania aplikacji), istnieje wiele innych edytorów do wyboru, niektóre z uproszczonym podzestawem funkcji, niektóre działają na konkretnych platformach, takich jak urządzenia mobilne. Poniższa tabela zawiera listę niektórych opcji. Podobnie jak w przypadku wszystkich takich list na tej wiki, obecność na liście nie powinna być uważana za rekomendację. Spójrz na statystykę użycia edytorów, aby sprawdzić, co aktualnie jest w użyciu. Zwykle tylko te z większą bazą aktualnych użytkowników są konsekwentnie utrzymywane i wspierają obecne dobre praktyki mapowania.
Strona Porównanie edytorów może pomóc przy decyzji jaki program będzie najlepszy w danym przypadku.

Pełna lista edytorów jest tutaj dostępna.(en)

Zobacz też