Et:Beginners' guide

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

OpenStreetMap (ehk OSM) on justkui maakaartide Vikipeedia. Inimesed nagu sina koguvad asukohainfot GPS-seadmetega või vabalt kasutatavatelt aerofotodelt ja kaartidelt, laadivad selle üles ja lisavad sinna nimed ning muud tunnused (sildid). Tulemusena saadav vabalt kasutatav maailma kaart asub aadressil www.openstreetmap.org.

OpenStreetMapi eesmärk on luua ja jagada tasuta ja vaba kasutusega geograafilist infot, eelkõige teedekaarte. Projekt algatati, sest enamus kaartidest ja kaardiandmetest, mida peetakse "tasuta" andmeteks, on tegelikult õiguslike või tehniliste piirangutega, mis takistab nende kasutamist loomingulisteks, ärilisteks ja muudeks ettearvamatuteks vajadusteks.

See juhend on algajatele, et tutvustada, kuidas lisada andmeid OpenStreetMapi. Üldülevaateks on kasulik vaadata tutvustavat videot (inglise keeles) sellest seeriast.

Et lisada andmeid OSMi, on vaja esmalt registreerida kasutajatunnus siin. Kui soovid muuta seda vikit, registreeru siin; need on kaks eraldi kasutajatunnust. Juhendmaterjalide eesti keelde tõlkijad vikis on eriti oodatud.

OpenStreetMapi täiendamise klassikalised 5 sammu

 1. Andmete kogumine
 2. Andmete üleslaadimine
 3. OSM andmete loomine ja töötlemine
 4. Andmete sildistamine ja detailide lisamine
 5. Kaartide renderdamine ja kasutamine
Andmete kogumineAndmete üleslaadimineOSMi andmete loomine ja töötlemineAndmete sildistamine ja detailide lisamineKaartide renderdamine ja kasutamineFirst Page2-et.png
About this image

OpenStreetMapi täiendamise Eesti meetod

Et Maa-ametist on olemas luba nende andmeid kasutada, siis tüüpiline Eesti OpenStreetMapi uuendaja kasutab sealseid andmeid alusinfoks, sest see on mugavam ja ka oluliselt täpsem kui GPSiga väljas mõõdistamine. Seega võiksid olla sammud järgnevad:

 1. JOSMi töövahendi laadimine ja paigaldamine
 2. Olemasolevate kaardite kasutamine: vaata Maa-ameti sektsiooni
 3. OSM andmete loomine ja töötlemine
 4. Andmete sildistamine ja detailide lisamine
 5. Kaartide renderdamine ja kasutamine

Väljas käia on tervislik ja huvitav niikuinii, pealegi saab ja tuleb niimoodi lisada andmed, mida Maa-ameti kaardilt välja ei saa lugeda, nagu:

 1. Teede täpne tüüp ja kate
 2. Ühesuunalised teed - kust täpselt algab ja lõpeb, suund
 3. Erinevad huvipunktid: kõikvõimalikud asutused ja kauplused, vaatamisväärused looduses, foorid, linnapiiri tähised jne
 4. Kaardilt ja aerofotolt puuduvad hooned teed jms, viimase aasta-paari uusehitised

Täiendav info

Inglise keeles

 • Keerulisemad küsimused igal pool üle kogu ingliskeelse wiki ja eriti Korduma Kippuvate Küsimuste all.
 • Abidokumendid
 • Kui sa ei ole veel ikka kindel, siis loe seda artiklit: OSM Mapping (using Potlatch) for Dummies [1] - OSMi kaardistamine Potlatchiga võhikutele.
 • Viki tegemise õpetus on siin.
 • OSMi toetava tarkvara nimekiri
 • Kui sa tahad kaardile lisada lühikest teadet, nii et kogenud kaardistaja saaks asja täpsustada, siis kasuta Notes.

Järgmine