Sq:Beginners' guide

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners' guide
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Faqja kryesore Ndihmë (en) Informacione Shiko hartën Bashkëpuno (en) Editorët (en) Fjalorth Guida e fillestarëve


OpenStreetMap është si Wikipedia për hartat. Për të marrur një vështrim të shpejtë, shiko këtë video-hyrje ose lexo më tej. Ti mundesh të shikosh edhe tek faqja kryesore.


Hyrje   Mblidh të dhënat   Ngarko të dhënat   Vizato hartën   Emërto të dhënat   Përdor hartën    


OpenStreetMap (OSM) ndjek një koncept të ngjashëm me Wikipedia, por për harta dhe fakte të tjera gjeografike (pavarësisht nga emri i saj, ajo nuk është në asnjë mënyrë e kufizuar vetëm për rrugët). Njerëz, si ju dhe unë, kanë mbledhur të dhëna në të gjithë globin nga një shumëllojshmëri e burimeve, të tilla si regjistrimet nga paisjet e GPS, nga imazhet satelitore të lira, ose thjesht nga një zonë e njohur shumë mirë për arsye se ata jetojnë aty. Ky informacion pastaj ngarkohet në OpenStreetMap tek baza e të dhënave qëndrore prej ku mund të modifikohet më tej, korrigjuar dhe pasuruar nga kushdo, nga faktet e reja apo përmisimin e gabimeve në lidhje me zonën.

Çdokush lirisht mund të shkarkojë dhe përdor informacionin e plotë për çfarëdo qëllimi, që si bazë ka një "open source license".

Projekti ka filluar, sepse hartat që ju mendoni se janë të lira në të vërtetë kanë kufizime ligjore ose teknike në përdorimin e tyre, që pengojnë njerëzit nga përdorimi i tyre në mënyrën krijuese, prodhuese, apo të papritura. Për të nxitur këto përdorime krijuese dhe të papritura, OpenStreetMap gjithashtu nuk kufizon llojin e informacionit që njerëzit mund të shtojnë në bazën e të dhënave, për aq kohë sa ai faktikisht është i saktë, i verifikueshëm dhe nuk ka shkelje të së drejtës së autorit nga dikush tjetër.

Për të shtuar të dhëna për OSM, ju duhet të regjistroheni me një emër identifikues në OSM këtu. Nëse ju dëshironi të redaktoni këtë wiki dokument, ju mund të regjistroheni këtu në fillim; këto janë dy hyrje të veçanta.

Pesë hapa për të shtuar informacione në OpenStreetMap

  1. Mblidh të dhënat
  2. Ngarko të dhënat
  3. Vizato hartën
  4. Emërto të dhënat
  5. Përdor hartën


Mblidh të dhënatNgarko të dhënatVizato hartënEmërto të dhënatPërdor hartënFirst Page2.PNG
About this image