Sq:Beginners Guide 1.2

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.2
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Ngarkimi i të dhënave të GPS-it

Nëse keni vendosur të përdorni regjistrimet e GPS si burim tuaj për të shtuar në OpenStreetMap, ajo është gjithashtu shumë e dobishme në qoftë se ju do të ngarkoni gjurmët e para tuaja me GPS në OpenStreetMap, edhe pse gjurmët e para nuk janë përdorur drejtpërdrejt nga OSM. Megjithatë, për ndarjen e këtyre me të gjithë njerëzit që i lejon për të gjykuar me cilësinë e të dhënave GPS apo mesatare disa regjistrimeve për të përmirësuar saktësinë e mënyrave ekzistuese, dhe kështu inkurajohen fuqimisht, por nuk është e nevojshme.

Hapat e mëposhtëm duhet të merren që të ngarkohen të dhënavat në OSM, dhe për ta shkarkuar ato në JOSM për përpunim.

  1. Ruani të dhënat në GPX
  2. Ngarkoni në OSM
  3. Shkarkoni të dhënat në JOSM

Janë edhe editor të tjerë të OSM si, shih krahasimin e editorëve ose Editing page për zgjedhjet në dispozicion.


  • Pyetje: Qka është JOSM që ju të flisni, dhe se si mund ta gjej atë?
  • Përgjigje: JOSM është një editor për OSM. Ueb-faqen zyrtare të këtij editori e gjeni këtu, ju mund te shkarkoni versionin e testuar ose atë te fundit. Informacione të mëtejshëm mund të gjeni tek faqja kryesore e JOSM.