Sq:Beginners Guide 1.3.2

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.3.2
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Potlatch, Editori Online

Potlatch është Flash editor për OSM të dhënat.Është i rekomanduar për fillestar. Për ta përdor atë, shkoni në www.openstreetmap.org dhe klikoni 'edit' së bashku lartë. (Kjo punon vetëm nëse ju keni të regjistruar emrin përdorues në openstreetmap.org .)

Ka disa vende për të marrë ndihmë në lidhje me përdorimin e Potlatch:

Vini re se ju jeni duke edituar të dhëna online,ju lutem kini kujdes.

Disa tips

 • E rëndësishmeNëse pikëçuditësja (!) paraqitet në fund nga ana majtë, klikoni mbi të dhe zgjidh provo përsëri"Try again" për të ruajtur ndryshimet tuaja. Përndryshe, ju do ti humbni ato!
 • Është e rëndësishme për të lejuar që të dhënat të ngarkohen, para se të supozohet se nuk janë atje. Një gabim relativisht i përbashkët është që të kopjohen të dhënat duke u ngarkuar, para se të jetë e qartë se çfarë tashmë është shtuar.
 • Duhet të kontrolloni nëse diçka është, ku është për një arsye para se të zhvendoset atë në një vend në dukje më të mirë.
 • Në fund të majtë të faqes ku editoni, butoni në qendra në fund ju lejon të shikoni të dhënat e GPS. Shortcut 'G'.
 • Shift-click kudo në një rrugë për të shtuar një nyje.
 • Kliko në një rrugë, pastaj klikoni në ndonjë nyje në rrugë për të zgjedhur atë nyje. Ju tani mund të lëvizin atë thjesht duke zvarritur atë.
 • Shift-click në nyje për të filluar një rrugë të re. Kjo është e dobishme për t'u bashkuar me rrugët.
 • Për të fshirë një nyje, zgjidhni rrugën, atëherë zgjidhni një nyje si më lart, atëherë shtypni DELETE.
 • Pë ti kopjuar atributet nga një rrugë e parë e zgjedhur, shtyp 'R'. Kjo është e mirë për të shtuar limitet e shpejtësisë në një rrugë që dikush tjetër e ka shtuar më parë, e.g. "maxspeed=60".
 • Për të zgjatur një rrugë, zgjedheni atë rrugë, kliko nyjen në fund nga e cila ju do të donit të zgjasni, atëherë klikoni për çdo nyje që të shkojë përpara me rrugën e re. Për të përfunduar një rrugë, shtypi ENTER. Atributet e përsëritura nga rruga e parë, e përzgjedhur si më lart.
 • Zgjidh një nyje për të zvarrit atë. Ruaj ndryshimet e përshkruara si më lart.
 • Shtypni 'C' për të shtuar një koment për seancën tuaj të editimit. Kjo mund të tregoj të tjerët që shohin një pamje të historisë në hartën kryesore atë që ju keni ndryshuar.
 • Ndryshoni caps lock on/off do të ju lejojnë të shihni gjurmët GPS më qartë.