Sq:Beginners Guide 1.1.1

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.1.1
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

GPS

Kjo është metoda më e zakonshme e mbledhjes së të dhënave.

Kur mbledhjen e të dhënave me GPS tuaj (ose me pajisje të tjera), të dhëna shtesë duhet të regjistrohen në mënyrë që të shtoni të dhënat në hartë: emrat e rrugëve, pajisje dhe çdo gjë tjetër që ju dëshironi në hartë. Ato mund të regjistrohen duke përdorur metodat e mëposhtme:

 • Kamera
 • Diktograf
 • Laps dhe letër

Më shumë informacione se si të regjistroni në GPS, janë në dispozicion në Recording GPS tracks.


 • Pytje: Unë nuk kam një GPS ende. Ndonjë këshillë për të zgjedhur një GPS?
 • Përgjigje: Po, kontrolloni OSM GPS faqe e sygjerimeve me shumë pajisje të ndryshme që i përshtaten nevojave tuaja.

 • Pytje: Unë tashmë kam një laptop GPS-të aftë / PDA / telefoni celular. Çfarë software mund ta përdor?
 • Përgjigje: Të gjitha Software janë regjistruar në Making Tracks with Homebrew-ware.

 • Pytje: Kur unë regjistroj me GPS gjurmët dhe ngec në ndonjë pika, çfarë jam duke bërë gabim?
 • Përgjigje: Kjo pyetje, së bashku me të tjerët është përgjigjur në FAQ.

 • Pytje: Kur unë fotografoj, si mund ta mbanjë në mend atë moment q♪7 fotografova?
 • Përgjigje: Përdorini sq:JOSM, ju mund të importoni fotot, dhe ajo do dijë vendin e tyre së bashku me GPS rrugën tuaj duke përdorur vulën e kohës. Kjo supozon aparatin tuaj si të dhënat e "dyta" në të cilin çdo foto është marrë. Për njerëzit që përdorin kamera por jo si regjistrim "të dytë ", duke marrë foto me pushim ju lejon lehtë lidhjen pikë për pikë në të cilën ju fotografuat, dhe lidhjen e tyre në përputhje me rrethanat. Ose, ju mund të Synching GPS and camera.