Sq:Beginners Guide 1.2.2

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Gjuhët e disponueshme — Beginners Guide 1.2.2
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް

Ngarkoni të dhënat

Pasi të keni një GPX file që përmban një GPS regjistrim, ju duhet të ngarkoni atë në faqe të interneti.Në hapin e ardhshëm ju do të përdorni një editor për të krijuar hartën në OSM nga GPS regjistrimet.Është e dëshirueshme që të gjitha regjistrimet e GPS të jenë përdorur për tëkrijuar të dhënat e OSM që të ngarkohen në faqe, ashtu që të gjitha të dhënat e OSM kanë një burim dhe ashtu që të tjerat mund të ripërdorin të dhënat në të ardhmen.

Si të Ngarkoni

 1. Shkoni në OSM faqen kryesore.
 2. Hyni (kujto: ju duhet një OSM account këtu).
 3. Kliko "GPS regjistrimet" së bashku lartë.
 4. Kliko në "shihni vetëm regjistrimet tuaja, ose ngarkoni regjistrimet".
 5. Në 3 kutitë e mëposhtme:
  1. Gjeni dhe selktoni file që doni të ngarkoni.
  2. Emri i File.
  3. Shtoni tags të dobishëm që mund të përdoren për të gjetur atë, të tilla si “London UK” (çdo fjalë është një tag në vetvete, pra Isle of Wight duhet të jetë "IOW" ose "Isle-of-wight").
 6. Nëse ju dëshironi të dhënat tuaja të jenë në dispozicion për të tjerët (encouraged) tikoni "Public?" kutinë.
 7. Klikoni "Upload".
 8. Të dhënat tani do të marrin një kohë të shkurtër për t'u përfshirë në OSM. Megjithatë, sa më shpejt që ju keni ngarkuar atë, ju menjëherë mund ta përdorni atë.
 9. Pasi të bëhet ju mund të shkarkoni të dhënat nga editori JOSM, së bashku me të gjitha të dhënat e tjera në atë zonë. Alternativ, ju mund të hapni ato në editorin Potlatch, duke klikuar 'edit' link to the right of the trace (jo një në krye).

 • Pyetje Unë kam krijuar një hyrje në wiki, por nuk mund të hyni brënda për të parë "regjistrimet e mia".
 • Përgjigje Wiki dhe faqet OSM nuk i përdorin bashkë hyrjet, ju lutem regjistrohuni për OSM faqen kryesore së pari.