Cs:Beginners Guide 1.2.2

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Uložení dat na server OSM

Jakmile máte k dispozici záznamy o vašich prošlých trasách (Tracks) v souborech formátu GPX, tak je můžete nahrát na server OSM. V dalším kroku vás naučíme, jak můžete v editoru podle vašich záznamů vytvořit novou cestu v mapě. Je vhodné, abyste všechny své soubory o prošlých trasách na server ukládali, protože jednak bude dostupný zdroj dat, ze kterých vaše úpravy budou odvozeny, ale také ostatní uživatelé budou moci vaše záznamy využít ke svým úpravám v budoucnu. Na server ovšem lze nahrát pouze záznamy, které v sobě obsahují kromě údajů o poloze i údaje o čase.

Postup při ukládání

 1. Jděte na hlavní stránku OSM.
 2. Přihlaste se (musíte mít vytvořený svůj účet, který je možno vytvořit zde).
 3. V horní části stránky klikněte na “GPS stopy”.
 4. Klikněte na "Nahrát stopu".
 5. Do následujících čtyř políček vyplňte:
  1. Nahrát GPX soubor - klikněte na "Browse..." a najděte soubor, který chcete uložit.
  2. Popis - vložte nějaký název pro prošlou trasu.
  3. Štítky - můžete přidat další informace, podle kterých se bude dát trasa vyhledávat, např. "Lovosice CZ" (každé samostatné slovo tvoří štítek).
 6. Viditelnost - pokud chcete, aby vaši trasu mohli použít i ostatní, což bychom chtěli, pak zvolte "Identifikovatelná".
 7. Klikněte na "Nahrát".
 8. Trase bude chvíli trvat, než se objeví na serveru OSM, ale v momentě, kdy jste ji uložili, ji již můžete používat.
 9. Když je trasa uložena, pak si ji můžete stáhnout do editoru JOSM spolu s ostatními daty od jiných uživatelů dostupnými v dané oblasti. Nebo ji můžete rovnou otevřít v online editoru iD(en) kliknutím na odkaz "upravit", který je zobrazen napravo od jména uložené trasy (nikoliv ten na začátku stránky).

 • Otázka: Mám login na wiki, ale nemohu se přihlásit, abych si prohlédl trasy, které jsem vytvořil.
 • Odpověď: Wiki a mapové servery OSM nesdílejí navzájem údaje o svých uživatelích. Vytvořte si prosím účet pro editaci mapy na serveru OSM.

Předchozí | Další