Cs:Beginners Guide 1.1

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Sběr dat

Je několik způsobů, jak získat data pro OSM:

  1. GPS - sbírání dat pomocí přijímače GPS je nejběžnější způsob získávání dat pro OSM. Je velmi vhodný, někdy i nezbytný, pro základní zakreslení silnic a cest v nezmapované oblasti. Pokud byste chtěli něco zakreslit do zatím nezmapované oblasti a nevlastníte přijímač GPS, pak si ho buď můžete někde zapůjčit nebo můžete kreslit mapu podle dat, které z jejich GPS nahráli jiní uživatelé.
  2. Znalost místa - pravděpodobně nejlepší zdroj dat je, když danou oblast sami dobře znáte a tedy můžete přidat do OSM názvy místních ulic, jaké jsou zde obchody a budovy, místní omezení dopravy a mnoho dalšího. Pokud už je v místě zakreslena základní síť silnic, pak často nepotřebujete ani žádné další zařízení a můžete rovnou začít.
  3. Volně dostupné letecké snímky jsou dalším vhodným zdrojem pro vytváření mapy OSM jejich obkreslováním.

Když přidáváte jakákoliv data, dbejte vždy na jejich přesnost(en)!

Neporušujte autorská práva

Většina dat, která najdete na Internetu, jsou chráněna autorskými právy, včetně například map Google Maps, které jsou k běžnému použití zdarma. Nikdy nesmíte používat zdroje chráněné autorskými právy, protože tím můžete projektu OSM způsobit mnoho problémů. Pokud si nejste jisti, pak radši používejte jen zdroje, které jsou dostupné v editoru mapy OSM. Pokud si myslíte, že jste našli zdroj, jehož licence umožňuje kopírování či obkreslování do naší mapy, pak ho prosím nejdříve prodiskutujte v mailing listu talk-cz@openstreetmap.org . A samozřejmě se nejdříve podívejte na již existující seznam zdrojů dat pro Českou republiku.

Jaká data přidávat

Je mnoho dat, která se dají do OSM uložit: od základních věcí, jako jsou názvy ulic, parkoviště, parky až po drobné detaily, jako jsou bankomaty, poštovní schránky a živé ploty. Každý člověk přikládá důležitost jiným věcem a stejně tak je tomu i s daty v OSM. Často se rozhoduje podle toho, jakým způsobem se obvykle pohybuje. Například čerpací stanice budou zajímat spíše lidi jezdící autem, než turisty. Pokud si myslíte, že je něco důležité i pro ostatní, tak to prostě zmapujte! Výběr z věcí, které jsou nejčastěji do mapy přidávány, najdete v češtině na stránce Map Features. Samozřejmě nejste omezeni jen na to, co tam najdete. Buďte kreativní a mapujte vše, co sami považujete za důležité!

Obvykle lidé začínají od základních věcí a podrobnosti přidávají postupně. Dobrým začátkem je začít u silniční sítě a pak k ní postupně přidávat doplňující detaily, jako jsou chodníky nebo poštovní schránky. Ovšem není žádný jediný správný postup platný pro všechny a každý obvykle postupuje, tak jak to cítí.


Předchozí | Další