Pl:Przewodnik dla początkujących 1.1

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Pl:Beginners Guide 1.1)
Jump to navigation Jump to search
Spis treści O projekcie OpenStreetMap Przeglądanie Jak wnieść wkład Wkład w dane mapowe Edytowanie Słowniczek Przewodnik dla początkujących

Zbieranie danych

Istnieje wiele sposobów zbierania danych na potrzeby OSM:

  1. Spacer, bez jakichkolwiek narzędzi – w ten sposób można zebrać wiele danych, zwłaszcza w rejonach gdzie spora część mapy jest już wykonana.
  2. GPS – jest to najczęstszy sposób zbierania danych dla OSM, przydatny w przypadku mapowania danych gdzie zdjącia lotnicze nie wystarczają do zlokalizowania mapowanych obiektów. Często wystarczają dane z zdjęć lotniczych lub GPS wbudowany w komórce. Można też tworzyć mapy na podstawie danych GPS dostarczonych przez innych.
  3. Geoportal Ortofotomapa, Mapy Bing, Yahoo! Imagery, Landsat oraz kilka innych – zostały udostępnione w celu pozyskiwania danych. Pamiętaj, aby zachować dokładność; mapuj tylko te miejsca w których byłeś. Niezalecane jest także umieszczanie dużej ilości danych tylko na ich podstawie.
  4. Własne zdjęcia lub mapy – używaj tylko takich, co do których masz pewność, iż znajdują się na wolnej licencji. Większość danych, choć udostępnionych za darmo, nie jest wolnych.
  5. Dane mogą już być zebrane, wymagają jednak przerysowania na mapę.

Jakie dane dodawać

Jest wiele danych które mogą być zebrane i umieszczone w OSM: od ogólnych rzeczy jak ulice do detali takich jak parki, skrzynki pocztowe czy żywopłoty. Każdy dodaje to co chce - niektórzy.

Mapowicze z biegiem czasu zwiększają detalizm map, jednak warto zacząć od podstaw. Przeważnie więc dobrym punktem startowym jest główna sieć drogowa - co w Polsce niemal wszędzie jest już zrobione. Chodniki, sklepy czy bocianie gniazda na ogół dodawane w dalszej kolejności. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od mapowiczów, więc nie istnieje jeden sposób rysowania map.


Do góry ↑ | Poprzednia ← | Następna →