Tr:Beginners Guide 1.1

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search


Giriş   Bilgi toplama   GPS bilgi yükleme   Harita düzenleme   Bilgi düzenleme   Haritaları dönüştürmek    

Veri Toplama

OSM için veri toplama formları çeşitli vardır:

  1. GPS - Bu şu anda OSM bilgi toplamada en yaygın yolu, ve sıklıkla tercih edilen ya da yollar, patikalar ve diğer yollarla ilk geometri toplamak için bile önemlidir. Bir başka boş bir alanı eklemek istediğiniz ve bir GPS yoksa, bazen kredi için kullanılabilir veya diğer kullanıcıların veri haritaları oluşturabilirsiniz.
  2. Yerel Bilgi - Belki de en iyi veri kaynağı sadece çok iyi alan bilmek ne zaman ve böylece örneğin orada dükkan veya binalar yollar, yerel trafik kuralları ve kısıtlamaları, ya da ne isimlerini kadar başka isteyebilirsiniz OpenStreetMap ekleyin.Temel yolun düzeni zaten varsa, sık sık herhangi bir teknik cihazlar gerekmez ve hemen başlayabilirsiniz.
  1. Aerial imagery (e.g. Landsat, Mapquest, NPE) veri izlemek için OSM için kullanılabilir. Bu kaynaklar doğru kullanılırsa OSM büyük ölçüde ekleyebilirsiniz, ancak bir alanı haritalama düzgün doğrulamak ve bu kaynaklardan elde edilemeyen bilgileri eklemek için yere birisi gerektirir. Sen alanı biliyorum ve zaten zihinsel bir resim varsa çok daha kolay havadan çekilen görüntüleri bir şey izlemek bulacaksınız; bol kanıtlar, bu izleme önermek da var, gibi imports, alanında çalışan on-the-zemin mappers motivasyonu öldürür. Peki ne ile başlamak için çekinmeyin, ama dikkatli, yerel mappers düşünün ve bir yere yolculuk yapabilirsiniz planlıyorsanız.
  1. Kendi Fotoğraf ve Çizimleriniz - Bu kopyalama ve OSM ile kullanmak tamamen ücretsiz olduğundan emin olun. Çoğu veri siz ne düşünürsünüz gibi özgür değildir.
  1. Veri zaten insanların bir harita haline dönüştürmek için ihtiyaç duyduğu toplanabilir. Yerel ve Küresel olarak görün mapping projects.
  2. Hataları görüp onları tamir etmek - Harita hataları toplanır örneğin skobbler's osmbugs.

Yukarıda kaynaklardan tümü için, doğru değişir! This page on Accuracy Eğer aldatan sizi elde etmek için çaba birçok alınan ve neden olan güzel veriler her zaman görünür verileri düzenleyemezsiniz ne zaman yapılan bazı ortak hataları tartışıyor 'wrong'.

Telif Hakkı Olmayan Verileri Kullanmayın

Eğer web bulduğunuz Çoğu veri Google haritaları veya Bing haritalar gibi "özgür" haritalar dahil, telif hakkı. telif kaynaklarını kullanmak asla Bu OSM bir sürü sorun neden olabilir, çünkü. Genel bir kural olarak, editörler mevcuttur dışında hiçbir dış kaynakları kullanmak. Eğer editörler mevcut değildir olmayan bir telif kaynak bulduğunuzu düşünüyorsanız, bunu ilk görüşmek lütfen mailing list talk@openstreetmap.org .

Hangi Veriler Yüklenir

Toplanmış ve OSM konabilir bir çok veri var: Böyle sokak adları 'hakkı olarak ortak şeyleri aşağıya parkları, postboxes, çitleri ve cairns gibi şeyler içeren ince detayların. Farklı insanlar genellikle ulaşım kendi ana yöntem etkisinde, farklı şeyler daha önemli buluyorum. Eğer insanlar kendi yolunu bulmanıza yardımcı düşünüyorsanız, o zaman eşler!En yaygın olarak eşleştirilir özellikleri ve OSM bunları tarif etmek için bir yol, bazı güzel bir seçim bulunabilir map features sayfası. Fakat orada nelerin listelendiğini sınırlı değildir hatırlıyorum, bu yüzden sizin için neyin önemli olduğunu, yaratıcı ve harita olun!

Genellikle, mappers onlar gitmek gibi detay miktarını arttırabilir, ancak temelleri ile başlar. Yani ana karayolu ağına iyi bir başlangıç ​​noktası olma eğilimindedir ve bu tür Yolları veya postboxes kadar az şey eklenecek son bit arasında. Hayır 'tek yönlü' da yapılması gerektiğini olacak şekilde Yine bu farklı insanlar için büyük ölçüde değişir.


Previous | Next