Tr:Beginners' guide

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search


Giriş   Bilgi toplama   GPS bilgi yükleme   Harita düzenleme   Bilgi düzenleme   Haritaları dönüştürmek    

Bu Beginners' guide sizlere OpenStreetMap'a nasıl bilgi yükleneceği hakkında bilgi verecek. Sayfanın en üstünden seçeceğiniz farklı dillerden eğitici anlamda yardım alabilirsinz.

Bilgisayarınızın internetle bağlantılı olması ve bazı zamanlar bilgi toplamanız ve girmeniz gerek. Bir GPS ünitesi ve kablo bağlantısı seçenek dahilindedir, fakat eğer isterseniz bu şekilde bilgi aktarabilirsiniz.. Editörler tarafından harika kuşbakışı görüntülerinin yayınlandığı şu dönemde GPS eskisine göre daha az önem kazanmıştır..

Bu rehberlik hizmeti aşağıda beş aşamalı olarak organize edilmiştir:

Bu eğitimlerin sonunda OpenStreetMap'de dünya çapında milyonlarca insanın görebildiği ve ayrıca sonsuza kadar bedava olan küçük bir veri bankanız olacaktır. Bazı insanlar harita üzerinde küçük eklemeler ve değişiklikler yapmaktadır. Tek sokak isimlerini değiştirebilirler, yada başka bir nokta ekleyebilirler ve böylelikle çok verimli bir paylaşımcı olur ve uzun zaman sonra binlerce veri yükleyebilir. Planlarınız ne olursa olsun, sadece biraz daha iyi OpenStreetMap yaptığınız için teşekkür ederim!

Öğreticinin her sayfasının sağ tarafta bir panel var.Eğer üzerinde bulunduğunuz sayfayı kalın metin olacak ve ilgili sayfa başlığını tıklayarak başka bir sayfaya taşıyabilirsiniz.Her sayfanın alt sayfası öğretici sayfası aracılığıyla sizi de uygun olarak, 'gelecek' ve 'önceki' bağlantıları vardır.


GPS ve GPX track dosyalarının OSM'ye yüklenmesi

OpenStreetMap projesine GPS track yüklemek,projeye dahil olmak için iyi bir yoldur. Bunlar daha sonra düzenlenebilir haritaya ince bir çizgi ve küçük noktalar şeklinde eklenebilirler. Bu çizgiler ve noktalar manuel olarak çalışılabilen harita için temel olan esaslardır,hava araçlarıyla sağlanan görüntü gibi. Eğer GPX dosyasını eklemekte bir sıkıntı yaşarsanız,FAQ bu sayfa size yardımcı olacaktır.

GPS cihazlarını kullanma ve GPX dosyalarını oluşturma konusunda daha fazla bilgi için Recording_GPS_tracks ve Making_GPX_Tracks'e bakınız.

GPS izlerini yüklemek haritayı düzenlemekten ve ayrıca gereksiz yüklemeler yapmaktan daha farklı olduğunu dikkate alınız.

GPX dosyası nasıl yüklenir

GPS izleri sekmesi
  1. Log in OpenStreetMap sitesine bağlanmak için.
  2. Seçiniz "GPS traces" sekmesini.
  3. Seçiniz "See just your traces, yada upload a trace"
  4. Bilgisayarınızdaki GPX dosyasını bulmak için "Browse" düğmesini kullan.
  5. Eğer istersen Description ve Tags, giriş yapabilirsin
  6. Seçiniz Visibility of GPS traces.
    • Eğer GPS noktalarının başkaları tarafından görülmesini istemiyorsan,burda dur yada yükleme yapma. Bunun yerine, senin hesabından GPX dosyalarını yükleme yapmadan gösterebilecek bir editör kullan, JOSM örneğinde olduğu gibi.
  7. Tıklayınız Upload.

Dosya OSM'ye veri tabanında sıraya girerek beklemesi halinde yüklenmiş olacaktır.
Next