Cs:Beginners Guide 1.3.3.1

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Stáhnutí dat do JOSM

Spusťe editor z domovské stránky JOSM, nebo si stáhněte poslední otestovanou verzi a spusťte ji.

Než budete moci mapu upravovat, je potřeba si do editoru stáhnout ze serveru OSM data a také prošlé trasy (stopy z GPS), které jsou v dané oblasti k dispozici.

 1. Vyberte z menu Soubor -> Stáhnout z OSM...
 2. Na záložce Aktuální mapa si vyberte oblast, kterou chcete upravovat, pomocí:
  1. kolečko myši: zvětšuje/zmenšuje mapu
  2. kliknutí a tažení pravým tlačítkem myši: posunuje mapu
  3. kliknutí a tažení pravým tlačítkem myši: označuje oblast, kterou chcete stáhnout
 3. V horní části okna Stáhnout si vyberte, co chcete stahovat:
  1. OpenStreetMap data: jsou mapová data, která chcete upravovat, takže určitě chcete mít volbu zaškrtnutou.
  2. Surová GPS data: jsou prošlé trasy z GPS nahrané na server ostatními uživateli. Je doporučováno, abyste si je stáhli, protože vám to umožní zakreslovat cesty přesněji.
 4. Stiskněte tlačítko Stáhnout

Důležité upozornění: Oblast, která leží mimo oblast kterou jste stáhli, JOSM zobrazí šrafovaně. Nikdy nedělejte žádné změny v této šrafované oblasti, protože objekty, které chcete zakreslit, už tam zakresleny být mohou a jenom je nevidíte.

Pokud vyberete menu "Stáhnout z OSM..." později během editace, oblast pro stažení se automaticky nastaví podle toho, jaké je aktuální zobrazení v editoru. Tímto způsobem si můžete lehce stáhnout sousední oblasti. Nemusíte mít obavy, že byste některé objekty stáhli duplicitně, ani že přijdete o změny, které jste doposud provedli.

Své vlastní prošlé trasy (stopy) můžete otevřít z menu Soubor -> Otevřít... ve formátu GPX. Ale doporučujeme vám, abyste si radši stáhli i trasy od ostatních uživatelů, protože více záznamů o stejné trase vám dovolí editovat s vyšší přesností.


 • Otázka: Jaké uživatelské jméno a heslo JOSM vyžaduje?
 • Odpověď: JOSM požaduje jako uživatelské jméno emailovou adresu, kterou jste zadávali při tvorbě účtu na mapové servery OSM (nikoliv účet na wiki!). Je doporučováno nepoužívat své oblíbené heslo, protože údaje jsou posílány po Internetu v nešifrované formě. Také můžete používat bezpečné šifrované přihlašování OAuth (Upravit->Nastavení->Nastavení připojení, Použít OAuth).

Předchozí | Další