Cs:Beginners Guide 1.6

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Komunita

Na mnoha místech můžete získat rady a podporu od ostatních členů komunity OSM. Je celkem vhodné, abyste, než se vrhnete do mapování, kontaktovali českou komunitu uživatelů OpenStreetMap, kteří vám mohou pomoci s prvními kroky a poskytnout dobré rady. To můžete udělat mnoha způsoby:

  • Fórum - Můžete se zeptat i na diskusním fóru, kde je i sekce v češtině.
  • Emailová konference - Pokud to s mapováním myslíte vážně, doporučujeme se přihlásit do české emailové konference talk-cz. Ale než tam pošlete svůj dotaz, je vhodné si prohlédnout její archiv, protože tam můžete rovnou najít odpověď na svou otázku.
  • Google+ - Můžete se přidat do Google+ komunity, která má i zprávy v češtině.
  • Chat - Dále existuje místnost pro rozhovory v reálném čase, do které se dá vstoupit z prohlížeče, nebo pomocí klienta Jabber na adrese openstreetmap@conf.netlab.cz . Máme i její archiv.
  • IRC - Existuje (nebo existovala) i místnost na IRC (Internet Relay Chat) pro českou komunitu irc://irc.oftc.net/osm a irc://irc.oftc.net/osm-cz.
  • Skupiny uživatelů - Dále můžete zkusit najít skupinu uživatelů(en) ve vašem okolí.
  • Pomoc - A konečně máme stránku v angličtině věnovanou pomoci s problémy na adrese help.openstreetmap.org, kde můžete najít odpovědi na dříve položené otázky, nebo se sami na něco zeptat.

Samozřejmě si můžete užít spoustu zábavy, pokud se představíte komunitě uživatelů ve vašem okolí a uděláte si nové přátele mezi dalšími nadšenci pro mapování v OpenStreetMap. Je to zároveň i skvělá cesta, jak se mnohému naučit. Ovšem nezapomínejte, že nepotřebujete ničí svolení, abyste mohli začít editovat mapu.

Uživatelé se často sdružují do skupin podle svého bydliště, takovou skupinu můžete zkusit najít v seznamu dle lokalit(en). Ovšem také se sdružují podle společných zájmů. Můžete se podívat na (anglické) stránky mapovacích projektů "Mapping Projects".

Další výukové materiály

Pokud jste schopni číst v angličtině, pak si přepněte na anglickou verzi, kde najdete odkazy na další výukové materiály. Znáte-li nějaké další návody v češtině, či slovenštině, pak je přidejte sem.

Upravování wiki

Pokud máte zájem rozšiřovat obsah této wiki nebo přidávat další překlady do češtiny, což bychom byli velmi rádi, budete si muset vytvořit účet.


Předchozí