Fa:Beginners Guide 1.6

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
کمک بگیرید درباره اوپن­‌استریت­‌مپ مرور نقشه چگونگی مشارکت مشارکت در داده­ٔ نقشه ویرایشگر­ها واژه‌نامه راهنمای مبتدیان

جامعه

دریافت کمک از سایر اعضای OSM در جاهای مختلفی امکانپذیر است.

ایده بسیار خوبی است که از راهنمایی جامعهٔ OpenStreetMap بهره‌مند شوید تا به شما کمک کنند و اولین گام‌ها را بردارید و دربارهٔ نقشه‌کشی بیاموزید. می‌توانید با نقشه‌کش‌های OpenStreetMap در هر کجای دنیا از طریق کانال‌های ارتباطی تماس بگیرید.

با سیری در صفحات این ویکی می‌توانید درباره نقشه‌کشی در کشور یا حتی شهر و منطقه خود چیزهایی پیدا کنید. صفحهٔ «پروژه‌های نقشه‌کشی» سرنخ خوبی برای شروع این سیاحت به‌تان می‌دهد. همچنین شاید دربارهٔ کسانی که در نقشه مشارکت می‌کنند، کانال‌های تماس محلی و حتی وقایع محلی اطلاعات خاصی پیدا کنید.

برای مثال جامعهٔ نقشه‌کش‌های اوپن‌استریت‌مپ ایران در گروه تلگرامی @openstreetmapir حضور دارد. تالار گفت‌وگوی فارسی نیز در این نشانی وجود دارد.

خود را معرفی کنید و با سایر علاقمندان به OpenStreetMap دوست شوید و اوقات خوشی را سپری کنید، و این یک روش بسیار خوب برای یادگیری است؛ اما فراموش نکنید که... برای ویرایش نقشه اصلاً لازم نیست اجازه بگیرید.

همهٔ راه‌های ارتباطی در صفحهٔ کانال‌های ارتباطی آمده است. اگر ایمیل را می‌پسندید، لیست‌های پستی راه ارتباطی خیلی محبوبی است. یک لیست بسیار فعال به نام talk(en) برای بحث‌های کلی وجود دارد. یک فهرست اختصاصی هم برای کاربران جدید جهت پرسیدن سؤالات به نام newbies(en) وجود دارد. اگر می‌خواهید سؤال فوری بپرسید در گپ IRC(en) احتمالاً بهتر نتیجه بگیرید. با این کلمات فنی سردرگم نشوید؛ آی‌آرسی یک اتاق گفتگو برای گپ‌وگفت متنی است.

منابع آموزشی

علاوه بر راهنمای مبتدیان در این ویکی (که فهرست آن را در سمت چپ می‌بینید)، آموزش‌های دیگری نیز وجود دارد:

همچنین ببینید

کمک بیشتر

 • از کادر جستجو در گوشه بالا چپ صفحه برای جستجوی ویکی جهت رسیدن به صفحه مناسب با پرسش خودتان استفاده کنید.
 • عوارض نقشه — برای پیدا کردن چگونگی تگ‌نویسی بسیاری از عوارض نقشه استفاده می‌شود، همچنین برای محتوای بیشتر Category:Fa:Features را ببینید.
 • پروژه‌های نقشه‌کشی — این صفحه اطلاعاتی در مورد بسیاری از پروژه‌هایی که در OpenStreetMap بر روی موضوعات مختلف یا در محدوده جفرافیایی یا کشور خاصی برگزار می‌شود، می‌دهد.
 • Category:Fa:Portals — درگاه‌ها نقش صفحات آغازین در ویکی را دارند. همچنین شاید بخواهید دسته‌بندی بالادستی Category:Categories را مرور کنید.
 • help.openstreetmap.org — پرسش و پاسخ شبه‌انجمنی برای مشکلات رایج.
 • switch2osm — چگونه به جای سرویس‌های دیگر از OpenStreetMap استفاده کنید.
 • راه‌های تماس — با کاربران واقعی از طریق انجمن‌ها، لیست پستی، IRC یا ملاقات حضوری ارتباط داشته باشید.
 • مناقشات.
 • سوالات متداول به برخی از سوالات پاسخ می‌دهد.

ابزارهای پایش

 • برای فهرست کاملی از ابزارها ابزارهای پایش را ببینید. می‌توانید از این ابزارها شروع کنید:
 • Achavi - می‌توانید یک محدوده و بازهٔ زمانی را انتخاب کنید. سپس همهٔ تغییراتی که در این بازهٔ زمانی در این محدوده انجام شده را می‌توانید ببینید. همچنین می‌توانید یک بستهٔ تغییر را به‌تنهایی مشاهده کنید.
 • OSMCha - می‌توانید هر کدام از بسته‌های تغییر را جداگانه بررسی کنید. همچنین قابلیت فیلتر کردن یک محدوده را نیز دارد (روی filters کلیک کنید). همچنین می‌توانید بسته‌های تغییر را با معیارهای مختلفی فیلتر کنید. با نشانک‌زدن (bookmark) یک صفحه تنظیمات مربوط به فیلتر را می‌توانید ذخیره کنید. همچنین از طریق این وبسایت می‌توانید بسته‌های تغییر را در بسیاری از ابزارهای پایش و ویرایشگرها باز کنید.
 • WhoDidIt - برای بررسی محدوده‌ها و اطلاع از اینکه کدام کاربر کدام تغییرات را انجام داده است.

ابزارهای کشف خطا

پایش جامعهٔ محلی