Fa:Beginners Guide 1.6

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
کمک بگیرید درباره اوپن­‌استریت­‌مپ مرور نقشه چگونگی مشارکت مشارکت در داده­ٔ نقشه ویرایشگر­ها واژه‌نامه راهنمای مبتدیان

منابع آموزشی دیگر

جامعه

دریافت کمک از سایر اعضای OSM در جاهای مختلفی امکانپذیر است.

ایده بسیار خوبی است که از جامعه OpenStreetMap بهره‌مند شوید تا به شما کمک کنند که اولین گام‌ها را بردارید و دربارهٔ نقشه‌کشی بیاموزید. می‌توانید با نقشه‌کش‌های OpenStreetMap در هر کجای دنیا از طریق کانال‌های ارتباطی تماس بگیرید.

راه‌های ارتباطی در کانال‌های ارتباطی آمده است. اگر ایمیل را می‌پسندید، لیست‌های پستی راه ارتباطی خیلی محبوبی است. یک لیست بسیار فعال به نام talk(en) برای بحث‌های کلی وجود دارد. یک فهرست اختصاصی هم برای کاربران جدید جهت پرسیدن سوالات به نام newbies(en) وجود دارد. اگر می‌خواهید یک سوال سریع بپرسید بهتر است که در IRC(en) این کار را انجام دهید. با کلمات اختصاری تکنیکی گیج نشوید. آی‌آرسی یک اتاق گفتگو برای گپ‌وگفت متنی است.

OpenStreetMap جنبه‌های کاملاً محلی هم دارد. با سیری در صفحاتی از ویکی که از "پروژه‌های نقشه‌کشی" شروع می‌شوند، می‌توانید درباره نقشه‌کشی در کشور یا حتی شهر و منطقه خود چیزهایی پیدا کنید. همچنین شاید درباره کسانی که در نقشه مشارکت می‌کنند، کانال‌های تماس محلی و حتی وقایع محلی اطلاعات خاصی پیدا کنید. برای مثال جامعهٔ ایران یک گروه تلگرامی در @openstreetmapir دارد. تالار گفت‌وگوی فارسی نیز در این نشانی وجود دارد.

خود را معرفی کنید و با سایر علاقمندان به OpenStreetMap دوست شوید و اوقات خوشی را سپری کنید، و این یک روش بسیار خوب برای یادگیری است؛ اما فراموش نکنید که... برای ویرایش نقشه اصلاً لازم نیست اجازه بگیرید.

همچنین ببینید

کمک بیشتر

 • از کادر جستجو در گوشه بالا چپ صفحه برای جستجوی ویکی جهت رسیدن به صفحه مناسب با پرسش خودتان استفاده کنید.
 • عوارض نقشه — برای پیدا کردن چگونگی تگ‌نویسی بسیاری از عوارض نقشه استفاده می‌شود، همچنین برای محتوای بیشتر Category:Fa:Features را ببینید.
 • پروژه‌های نقشه‌کشی — این صفحه اطلاعاتی در مورد بسیاری از پروژه‌هایی که در OpenStreetMap بر روی موضوعات مختلف یا در محدوده جفرافیایی یا کشور خاصی برگزار می‌شود، می‌دهد.
 • Category:Fa:Portals — درگاه‌ها نقش صفحات آغازین در ویکی را دارند. همچنین شاید بخواهید دسته‌بندی بالادستی Category:Categories را مرور کنید.
 • help.openstreetmap.org — پرسش و پاسخ شبه‌انجمنی برای مشکلات رایج.
 • switch2osm — چگونه به جای سرویس‌های دیگر از OpenStreetMap استفاده کنید.
 • راه‌های تماس — با کاربران واقعی از طریق انجمن‌ها، لیست پستی، IRC یا ملاقات حضوری ارتباط داشته باشید.
 • مناقشات.
 • سوالات متداول به برخی از سوالات پاسخ می‌دهد.

ابزارهای پایش

 • برای فهرست کاملی از ابزارها ابزارهای پایش را ببینید. می‌توانید از این ابزارها شروع کنید:
 • Achavi - می‌توانید یک محدوده و بازهٔ زمانی را انتخاب کنید. سپس همهٔ تغییراتی که در این بازهٔ زمانی در این محدوده انجام شده را می‌توانید ببینید. همچنین می‌توانید یک بستهٔ تغییر را به‌تنهایی مشاهده کنید.
 • OSMCha - می‌توانید هر کدام از بسته‌های تغییر را جداگانه بررسی کنید. همچنین قابلیت فیلتر کردن یک محدوده را نیز دارد (روی filters کلیک کنید). همچنین می‌توانید بسته‌های تغییر را با معیارهای مختلفی فیلتر کنید. با نشانک‌زدن (bookmark) یک صفحه تنظیمات مربوط به فیلتر را می‌توانید ذخیره کنید. همچنین از طریق این وبسایت می‌توانید بسته‌های تغییر را در بسیاری از ابزارهای پایش و ویرایشگرها باز کنید.
 • WhoDidIt - برای بررسی محدوده‌ها و اطلاع از اینکه کدام کاربر کدام تغییرات را انجام داده است.

ابزارهای کشف خطا

پایش جامعهٔ محلی