Fa:Glossary

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
کمک بگیرید درباره اوپن­‌استریت­‌مپ مرور نقشه چگونگی مشارکت مشارکت در داده­ٔ نقشه ویرایشگر­ها واژه‌نامه راهنمای مبتدیان

این صفحه حاوی سیاهه‌ای از واژگان فنی و اصطلاحاتی است که در پروژهٔ اوپن‌استریت‌مپ به‌کار می‌رود.

اگر واژه‌ای را نیافتید آن را بجویید.

برای پیاده‌سازی ایده‌های خود آزادید. در صفحهٔ بحث یا سایر راه‌های ارتباطی با دیگران گفت‌وگو کنید.

انگلیسی فارسی تعریف
Area محدوده در اصطلاحات مربوط به رندرشدن نقشه، هر محدوده یک چندضلعی توپر مانند پارک یا محدوده‌ای صنعتی است. محدوده در ابتدای کار هیچ اطلاعاتی به ما نمی‌دهد و صرفاً یک «راه» است که دو سرش به هم رسیده (مانند دایره). سپس برچسب‌های مربوط به محدوده (پارک، محدودهٔ صنعتی و...) را به آن می‌دهیم.
fa:Data working group گروه کاری داده
DWG گروه کاری داده سرنام Data Working Group
Editor ویرایشگر نرم‌افزار یا برنامه‌ای که عارضه‌های موجود در پایگاه‌دادهٔ OSM را ویرایش می‌کنند.
Element عنصر اجزاء اصلی در مدل‌سازی مفهومی جهان واقعی با داده‌های OSM که عبارت‌اند از گره‌ها، راه‌ها و رابطه‌ها.
GPS Receiver گیرندهٔ GPS گیرندهٔ سامانهٔ موقعیت‌یاب جهانی (جی‌پی‌اس). دستگاهی که با استفاده از سیگنال‌های ماهواره‌ای موقعیت شما را ضبط می‌کند.
GPS trace رد جی‌پی‌اس، مسیر جی‌پی‌اس اصطلاحی که به داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط دستگاه‌های جی‌پی‌اس گفته می‌شود و به‌طور کلی رد حرکت ما را نشان می‌دهد (GNSS tracelog را ببینید).
GPS track رد جی‌پی‌اس، مسیر جی‌پی‌اس همان GPS trace است.
GPS unit دستگاه GPS همان گیرندهٔ GPS است.
GPX جی‌پی‌ایکس مخفف GPS Exchange Format و به‌معنای قالب تبادل جی‌پی‌اس است. فایلی در قالب XML است که برای ذخیرهٔ داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط دستگاه جی‌پی‌اس استفاده می‌شود. وبسایت OSM برای واردکردن اطلاعات جی‌پی‌اس در قالب داده‌ای خودش، از قالب فایل GPX استفاده می‌کند.
iD آی‌دی ID مخفف واژهٔ identifier به‌معنی شناسه است، اما iD نام نرم‌افزار اصلی ما برای ویرایش OSM با مرورگر است... کمی گیج‌کننده به‌نظر می‌رسد، اما: ما شناسه‌ها را به‌کار می‌گیریم و در بحث‌های فنی OSM بسیار از آن‌ها سخن می‌گوییم و معمولاً منظورمان شناسهٔ عنصرها یا شناسهٔ کاربران OSM است. (#شناسهٔ کاربر را ببینید)
Java جاوا
  • Java Runtime Environment روشی برای اجراکردن نرم‌افزارهای نوشته‌شده با زبان برنامه‌نویسی جاوا
  • Java (زبان برنامه‌نویسی) یک زبان برنامه‌نویسی که برای ساخت برنامه‌های مرتبط با OSM استفاده می‌شود، مانند ویرایشگر JOSM و سکوی اجرای Osmosis.
JOSM JOSM ویرایشگر OSM که با زبان برنامه‌نویسی جاوا نوشته شده. حرف J ابتدایی نمایندهٔ کلمهٔ Java است. این نرم‌افزار روی تقریباً همهٔ رایانه‌ها اجرا می‌شود و امکان نمایش، ویرایش و بارگذاری داده‌های OSM را به کاربر می‌دهد. بخوانید جِی اُ اِس اِم یا خودمانی‌تر جاسِم.
Key کلید بخش آغازین یک برچسب کلید نام دارد کلید و نمایندهٔ دستهٔ بزرگ‌تری است. بخش پایانی یک برچسب مقدار نام دارد (زوج کلید-مقدار برچسب)
Node گره گره که گاهی هم با نام نقطه از آن یاد می‌شود از اصلی‌ترین عناصر مدل داده در OpenStreetMap است. هر گره در فضا با عرض جغرافیایی، طول جغرافیایی و شناسه‌اش شناخته می‌شود.
Object شیء معمولاً منظور از شی همان #عنصر است (گره، راه، رابطه)، اما می‌تواند به سایر مفاهیم فنی نیز اطلاق شود (مبهم).
Path خط سیر؛ راهچه واژهٔ Path در دو معنی به‌کار می‌رود:
  • خط سیر یا مسیر یک راه
  • یک راه کوچک (راهچه) که در واقعیت به‌عنوان یک عارضه شناخته می‌شود و انواع مختلفی دارد.
Preset پیش‌تنظیم یکی از قابلیت‌های نرم‌افزارهای ویرایشگر است که ترکیبات مختلف تگ‌ها را از پیش در خود دارد و کاربر بدون نیاز به دانستن تگ‌ها می‌تواند بسیاری از عارضه‌ها را تعریف کند.
Relation رابطه رابطه نوع جدیدتری از داده‌های اصلی و زیربنایی در OSM است که به‌طور کلی گروهی از عناصر است. این عناصر عضو نام دارند و هر عضو یک نقش دارد. رابطه‌ها برچسب هم می‌گیرند.
Tag برچسب، تگ به هر زوج کلید=مقدار برچسب برچسب می‌گوییم که آن‌ها را به اشیای OSM یعنی گره‌ها، راه‌ها و رابطه‌ها می‌دهیم. هر برچسب از یک نام کلید کلید و یک مقدار مقدار تشکیل می‌شود و به‌صورت key=value نوشته می‌شود (مانند highway=residential)

یا گاهی به‌شکل k=key, v=value (k="highway" v="residential") که به نمایش XML نزدیک‌تر است.

User ID شناسهٔ کاربری در OSM هر کاربر یک نام و یک شناسهٔ عددی دارد. شناسهٔ کاربری به هر کدام از این دو اطلاق می‌شود اما کاربرد آن برای دومی درست‌تر است. شناسه‌های عددی کاربران عمدتاً پنهان است و برخلاف نام کاربری قابل‌تغییر نیست.
User name نام کاربری یا «نام نمایشی» همان نامی است که با استفاده از آن به سایت OpenStreetMap وارد می‌شوید. این نام در صفحهٔ کاربری و نیز در نشانی آن صفحه نمایش داده می‌شود.
Way راه دنباله‌ای از گره‌های پشت سر هم که معمولاً حداقل یک تگ دارد یا در یک رابطه می‌آید.
Database پایگاه‌داده پایگاه‌دادهٔ OSM جایی است که داده‌های زیرساختی نقشه را نگه می‌داریم. به بیان ساده‌تر، اطلاعات مربوط به مکان هر چیز در آنجا حفظ می‌شود. به زبان فنی، درواقع یک PostgreSQL است که روی سرورهای متعددی در حال اجراست و اکثر نرم‌افزارها از طریق API به آن دسترسی دارند.
Waterway آبراه، راه آب
Canal کانال
OpenStreetMap OpenStreetMap یا نهایتاً اوپن‌استریت‌مپ/اُپن‌استریت‌مپ (؟) این نام یک نام خاص است. بنابراین نباید ترجمه‌اش کنیم. نقشهٔ شهری باز، نقشهٔ باز شهری، نقشهٔ متن باز و... نادرست است.
POI سرنام Point Of Interest
Point Of Interest نقطهٔ توجه[1] و... توجه شود که POIها لزوماً با گره(یا همان نقطه) مشخص نمی‌شوند.
waypoint راه‌نشان[2]، نقطهٔ بین‌راهی نقطه‌ای که هنگام ضبط GPX آنجا را علامت‌گذاری می‌کنیم (یادداشت متنی، صوتی، عکس و...). نقطهٔ بین‌راهی ممکن است در کاربرد عمومی waypoint به کار برود.
track point نقطهٔ رد نقاطی که از به هم پیوستن آن‌ها مسیر یک ردنگارهٔ GNSS تشکیل می‌شود.
Track log ردنگاره رد/مسیر GNSS که ضبط شده
Track logging ردنگاری، ثبت رد، ثبت مسیر
Changeset بستهٔ تغییر در صفحهٔ بحث دربارهٔ این معادل بحثی وجود دارد
Offset جابه‌جابودن، تنظیم‌نبودن هرگاه جای عارضه‌ها روی تصویر هوایی با جای آن‌ها در واقعیت انطباق نداشته باشد می‌گوییم تصویر offset یا خارج از تنظیم است و نسبت به موقعیت واقعی عارضه‌ها جابه‌جایی دارد.
tracing features دورکِشی عارضه‌ها، رسم عارضه‌ها کشیدن عارضه‌ها از روی تصویر. مثل رسم دورتادور ساختمان (دورکشی ساختمان)، رسم جاده از روی تصویر و...
mapping نقشه‌کشی، رسم نقشه اگر به رسم نقشه اشاره دارد
survey نقشه‌برداری، بررسی میدانی
انگلیسی فارسی توضیح (اختیاری)

همچنین ببینید

  • Category:Disambiguation - اگر فقط خواننده هستید، شاید این قسمت به‌کارتان نیاید.

منابع بیرونی

پانویس

  1. مصوب فرهنگستان زبان فارسی برای point of interest در حوزهٔ مهندسی نقشه‌برداری، دفتر پانزدهم
  2. مصوب فرهنگستان زبان فارسی برای way point در حوزهٔ حمل‌ونقل هوایی، دفتر دوم