Fa:Data working group

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

گروه کاری داده (data, “ат”openstreetmap“ԁοт”org) از سوی بنیاد اوپن‌استریت‌مپ (OSM) مجوز رسیدگی به شکایات نقض کپی‌رایت ، درون‌برد داده ها و اختلافات جدی و خرابکاری را داراست . رویدادهای خرابکاری کوچک می‌بایست توسط جامعه نقشه‌کش‌های محلی با استفاده از ابزار و فرآیندهای ضدخرابکاری رفع شود.

فعالیت‌ها

اعضای DWG فعالیت‌های گوناگونی را انجام می‌دهند . شکایات اغلب از طریق ایمیل دریافت می‌شوند و سپس وارد OTRS می گردند، که یک سیستم ردیابی مسائل متن‌باز بکارگیری شده توسط DWG می باشد . ارتباط با کاربران اغلب از طریق بخش نظرات جُستارها (changeset) برای ارتباط بی‌پرده و شفاف و اخذ نظرات دیگر نقشه‌کش‌ها برای بررسی مسائل (به ویژه در موارد اختلافات شدید ) می‌باشد . اگر موردی نیاز به مهارت کاربران محلی داشته باشد ، گروه DWG " بازرسان " یا مخاطبینی را از ناحیه مورد بحث شناسایی می کند تا توسط آنان مسائل را حل نماید. . در مواردی که کاربران ورودی های بی اعتبار را ایجاد می‌کنند ، ممکن است انجمن Operations Working Group درخواست حذف داده های ورودی‌ ، محدود کردن دسترسی API به آدرس‌های IP خاص و غیره را انجام دهد . در طول یک بررسی ممکن است اعضای ارشد OWG ویرایش‌هایی را به حالت قبل بازگردانند ، کاربران را مسدود کنند ( در زیر ببینید ) ، و گاهی ویرایش مجدد ناحیه را انجام دهند . همچنین مواردی را که در آن یک یادداشت osm ، منجر به افشا ناخواسته اطلاعات خصوصی می شود را بازبینی می کنند. انجمن DWG در صفحه OSMF DWG گاهی اوقات ، گزارش فعالیت‌هایی را منتشر می‌کند که ماهیت کلی و حجم پرونده‌های انجام‌شده توسط DWG را نشان می‌دهد . علاوه بر این، همه نظرات جُستارها (changeset) و مسدودسازی های کاربران از طریق وب سایت osm برای عموم قابل‌ مشاهده هستند .


مسدودسازی کاربران

انجمن کاری داده ها اختیار مسدوسازی موقت (تا 96 ساعت) برای فعالیت کاربر در OSM را دارند. این امر افراد را مجبور می کند فعالیت های مشکوک را متوقف کنند تا مجالی جهت بحث و تبادل نظر برای اعضای انجمن و دیگر نقشه کش های بوجود آید. بنابراین، هدف آنها محروم کردن آن کاربر نمی باشد ، بلکه جلب توجه کاربران بی احتیاط و پرخطر و جلوگیری از ورود موارد غیرمجاز و یا صدماتی جبران ناپذیر به نقشه می‌باشد. مسدودسازی های دائمی توسط مدیران OSM انجام می شوند و معمولا پس از گذراندن فرآیندهای برنامه ریزی شده در بخش سیاست‌های ممنوعه بنیاد OSM Foundation ban policy اجرا می گردد.

فهرستی از مسدودسازی‌های فعلی و منقضی شده کاربران در تارنمای OSM موجود است.

انتقادات

DWG همچنین مسئول حذف یا "اصلاح" اطلاعاتی است که نمی توانند در OSM منتشر گردد - حتی پس از برگرداندن - به دلایل قانونی. این اطلاعات اغلب ناشی از ورود داده های فله ای رونوشت شده یا "ورودی انبوه" فاقد مجوز مناسب یا اعتبار لازم می باشد. تغییراتی که ویرایش شده اند در تاریخچه تغییرات موجود است، اما اطلاعات جغرافیایی وجود ندارد. اطلاعات بیشتر در مورد فرایندهای اصلاح در قسمت ذیل ویرایش‌ها یافت می‌شود.

عضویت

عضویت در گروه کاری داده برای تمام افراد مدعو آزاد است . فهرستی از اعضای فعلی را در تارنمای OSMF site ببینید.

روش برخود با مشکلات

در صورتی که شما هر گونه عملیات خرابکاری، رونوشت غیر قانونی از منابع یا تغییرات گسترده مرزی را مشاهده کردید و آن کاربر به پیام های شما پاسخ نمی دهد ، می توانید با گروه کاری داده ها با نشانی رایانامه ذیل ارتباط برقرار کنید:

data, “ат”osmfoundation“ԁοт”org

پیام های OSM OSMF Data Working Group نیز کارا خواهند بود، اما در صورت امکان، ارتباط با رایانامه DWG آسان‌تر و روش بهتری خواهد بود.

توجه داشته باشید که برای بررسی سریعتر و آسانتر گزارش ، تغییرات نادیده گرفته شده بعد از اظهار نظر شما روی ویرایش آن کاربر ، بسیار بهتر از آن است که بگویم فلان کاربر قوانین را نادیده می گیرد. لطفا درک کنید که تمام کار در گروه داده توسط داوطلبان انجام می شود؛ بسته به مقیاس و پیچیدگی موضوع ارائه شده، ممکن است پیش از اتمام یک پرونده، زمان زیادی صرف شود . به ویژه در مواردی که به تحقیق توسط بنیاد یا مشاوران حقوقی آن مورد نیاز باشد و یا تعیین و روشن شدن موضوع با تصمیمات گروه DWG به تنهایی میسر نباشد، یا نیاز به تغییر در سیاست هایی باشد که باید در انجمن بحث و گفتگو گردد.


همچنین ببینید


information sign

ارتباط با ویرایشگران این صفحه (مترجم، ویراستار و...):
  • برای ارتباط عمومی، از بالای صفحه گزینهٔ بحث را انتخاب کنید و در صفحهٔ بحث پیامی بنویسید و روی ذخیره کلیک کنید.
  • برای ارتباط خصوصی، از بالای صفحه روی نمایش تاریخچه کلیک کنید. سپس در صفحهٔ تاریخچه، با کلیک روی نام ویرایشگر موردنظرتان به صفحهٔ کاربری او بروید تا با وی تماس بگیرید.