Fa:Disputes

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

مناقشات یا جنگ‌های ویرایشی OSM زمانی رخ می‌دهد که افراد بر سر برچسب‌گذاری یا بودن/نبودن ویژگی‌های خاص با هم توافق نمی‌کنند. در مناقشات معمولاً تغییرات سریع و ناگهانی در نام و تگ‌گذاری عارضه‌ها یا حذف و ساخت مکرر عارضه‌ها به چشم می‌خورد. از این رو خرابکاری تلقی می‌شوند. اختلافات در درون خود پروژه حل می‌شود و روش‌های مختلفی برای حل آن وجود دارد.

پیشینه

نوامبر ۲۰۰۷ بود که OpenStreetMap اولین کشمکش ویرایشی خود را در شمال قبرس تجربه کرد. دعوا بر سر به‌کاربردن نام‌های یونانی یا ترکی در یک منطقهٔ تحت فرمان ترک‌ها بود. این مسئله به‌دلایل مختلفی بسیار جالب بود: دربارهٔ مکان‌های زیادی در سرتاسر جهان این بحث‌ها وجود دارد اما تعریف دقیقی برای حل آن اختلافات وجود ندارد. نقشه‌ها به‌تنهایی می‌توانند ابزاری برای ارتباط باشند و شوری که این نقشه ایجاد کرده بی‌تردید نشان‌دهندهٔ فرآیند تکامل پروژهٔ OSM است.

OpenStreetMap یک گسست قابل‌ملاحظه در شیوهٔ نقشه‌نگاری قدیمی است، چراکه پایگاه‌داده می‌تواند هر میزان از نام‌های محلی و دیدگاه‌ها را در خود نگه دارد و بنابراین مشارکت‌کنندگان آزادند تا نسخه‌های دلخواه خود را بر اساس آن دیدگاه‌ها به وجود آورند، مانند http://www.freemap.sk.

اختلافی که در قبرس پیش آمده بود بر سر تگ‌های غیربومی بود، مخصوصاً تگ نام (name). اهمیت این مسئله از آنجایی است که نقشهٔ اصلی در https://www.openstreetmap.org تگ‌های غیربومی (بدون پیشوند زبانی) را نمایش می‌دهد.

حل اختلاف

هنگام بروز اختلاف در تگ‌گذاری بهتر آن است که کاربران ابتدا مستقیماً با سایر ویرایشگران همان منطقه صحبت کنند تا راهی برای حل مشکل بیابند. در نرم‌افزارهای ویرایشگر مانند JOSM و iD می‌توانید آخرین ویرایشگر هر شیء و پیام او دربارهٔ ویرایشش را ببینید.

اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید با دیگر ویرایشگران مستقیماً صحبت کنید، می‌توانید با یکی از افراد زیر تماس بگیرید تا ببین شما میانجیگری کند.

قاعدهٔ روی زمین

اگر اختلاف از طریق گفت‌و‌گو حل نشد، قاعدهٔ پیشفرض آن است که هر نام، انتخاب و... که مردم آن منطقه در عمل و بر روی زمین به‌کار می‌برند در تگ‌های غیربومی خواهد آمد. قاعدهٔ «نقشه همان چیزی است که روی زمین وجود دارد» در کنار سایر رهنمودها در صفحهٔ روش‌های خوب آمده است.

نام‌گذاری

طبق قاعدهٔ روی زمین، هر چیزی که مردم در عمل در آن مکان استفاده می‌کنند در تگ‌های غیربومی خواهد آمد. بنابراین اختلافی که در شمال قبرس وجود داشت با انتخاب نام‌های ترکی حل می‌شود. قواعد مشخص آن در صفحهٔ WikiProject Cyprus#Disputed place names مستند شده است.

در شرایطی که چند نام محلی وجود دارد، اگر دولت حاکم بر آن منطقه منبعی رسمی برای نام‌گذاری یا موضع مشخصی در برخورد با اختلافات نام‌گذاری دارد، در این صورت نام انتخابی دولت نام اصلی خواهد بود. برای نمونه Derry-Londonderry.

اگر در منطقه‌ای حاکمیت مشخصی وجود ندارد، مانند Kosovo، در این صورت برای هر مورد ملاحظات ویژه‌ای باید در نظر گرفت. (کوزووو اکنون دارای دولت مستقل است که بسیاری از کشورها آن را به رسمیت می‌شناسند، از این رو، این مثال، دیگر چندان مرتبط نیست)

اگر دو نسخهٔ رایج از نام یک مکان وجود دارد، یک راه نه چندان مناسب آن است که در تگ name هر دو نام را بنویسیم (A/B).

همچنین می‌توانید در فهرست‌های پستی با ذکر صفحهٔ مرتبط از ویکی، مشکل را مطرح کنید. برای نام‌گذاری‌های اختلاف‌برانگیز در صفحهٔ مناسبی از ویکی مربوط به آن منطقه مشکل را طرح کنید و سپس ردهٔ Category:Disputed Names را به آن صفحه بیفزایید.

ملاحظات بیشتر

اوپن‌استریت‌مپ یک انجمن سیاسی نیست، بلکه وسیله‌ای برای درک متقابل است. اختلافات را نباید به نقشه کشاند، بلکه باید در گفت‌وگو به آن پرداخت. هر ویرایشگری که به این اصول پایبند نباشد و به توافقات یک منطقه احترام نگذارد یا در نهایت قاعدهٔ «روی زمین» را زیر پا بگذارد، خود را در خطر محرومیت از همکاری با OSM ببیند. اگر چنین رفتاری را مشاهده کردید با یکی از میانجیگران بالا تماس بگیرید.

در مناقشات جدی می‌توانید از کارگروه داده (DWG) درخواست کمک کنید.

آینده

از سبک‌های نقشه که بر موضوعات مختلف تمرکز داشته باشند یا از زبان دیگری استفاده کنند استقبال می‌شود تا به‌عنوان لایهٔ جدید در وبسایت اوپن‌استریت‌مپ اضافه شوند. برخی محصولات مبتنی بر اوپن‌استریت‌مپ در حال حاضر چنین قابلیتی دارند. پیشنیاز چنین سفارشی‌سازی، برچسب‌گذاری صحیح در پایگاه‌داده است.

نقش بنیاد OpenStreetMap

برای دولت‌هایی که می‌خواهند پایگاه‌دادهٔ OSM آن چیزی را منعکس کند که از نظر آن‌ها درست است بنیاد OpenStreetMap سندی را آماده کرده است:

همچنین ببینید