Uk:Disputes

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

Суперечки та війни правок в OpenStreetMap – випадки коли немає згоди щодо правил теґування або наявності того чи іншого об'єкта в базі OpenStreetMap. Суперечки можуть проявлятись у постійних змінах назв об'єктів та інших теґів на мапі, або в повному вилученні та створені об'єктів наново. Суперечки вважаються однією із форм Вандалізму. Розв'язання суперечок здійснюється шляхом застосування різних заходів.

Передумови

У листопаді 2007 в OpenStreetMap спалахнула перша війна правок у Північному Кипрі, щодо того яку мову використовувати, грецьку чи турецьку, на території контрольованій Туреччиною. Цей досвід був важливий з багатьох причин: у світі існує багато місць щодо яких невщухають територіальні конфлікти, але в той же час відсутнє точне їх відображення. Мапи можуть стати предметом діалогу, і прагнення до їх створення, показує певну зрілість проекта OSM.

OpenStreetMap – має значні переваги перед картографією минулого, так як база даних може накопичувати велику кількість локалізацій та точок зору на різні речі. Учасники та користувачі даних вільні робити власні варіанти ґрунтуючись на їх вподобаннях, як наприклад http://www.freemap.sk/.

Розбіжність на Кіпрі зосереджувались на нелокалізованих тегах, зокрема "name". Оскільки основний стиль відтворення на https://www.openstreetmap.org/ використовує нелокалізовану версію, та це має не аби яке значення.

Розв'язання суперечок

У випадку, щодо розбіжностей у теґуванні, сторони мають обговорити цю проблему з іншими учасниками, що працюють над покращеням мапи на цій ділянці, для вирішення суперчки та пошуку шляху розв'язання конфлікта. Наприклад, якщо існує два загальновживаних варіанта назви місцевості, теґ "name" може містити їх обидва (A/B). Сучасні редактори, наприклад JOSM, можуть показувати хто останім змінив той чи інший об'єкт на мапі, та коментарі що були зроблені іншими учасниками щодо такого набору змін на сайті.

Якщо за будь-якої причини ви не бажаєте напряму спілкуватись з іншими учасниками, ви можете звернутись до осіб нижче, щоб вони виступили в ролі посередників в суперечці.

Можливо, ви забажаєте надіслати повідомлення в список розсилки для обговорення та/або позначити це, що до теріторії виникла суперечка, на відповідній сторінці у вікі, додавщи Category:Disputed Names до неї.

У випадку серьйозних суперечок можна звернутись до Data Working Group (DWG).

Правило додавання того що є насправді

Якщо суперечку неможливо розв'язати щляхом перемовин, застосовується просте правило щодо назв, написів, призначення й т.і. - в нелокалізованих теґах використовується та назва, що вживається місцевими. Правило додавання того що є на місцевості також зазначається на сторінці Гарні звички. Так у випадку з Північним Кіпром, це будть назви турецькою. Більш точні правила містяться за посиланням WikiProject Cyprus#Disputed place names

У випадку існування кількох місцевих назв, якщо уряд має повний та безперервний котроль над територією та існує джерело щодо офіційного найменування, тоді типово використовується така назва. Наприклад, Derry-Londonderry.

Якщо тривалий контроль над територією відсутній, як у випадку з Косово, виникає потреба у прийняті відповідного рішення у кожному випадку. (Зараз Косово має незалежний уряд, що визнаний багатьма країнами, тож цей приклад зараз не актуальний.)

OpenStreetMap не є місцем для вирішення політичних суперечок, але засобом для пошуку розуміння. Суперечки не повині відбуватись на мапі, а лише в обговореннях. Будь-хто з редакторів, що не дотримується цих правил, або порушує домовленності щодо конкретної території, та в решті решт правило "on the ground", ризикує втратити право брати участь в OpenStreetMap. Якщо ви бачите таку поведінку, зверніться до одного з посередників вище.

Майбутнє

У майбутньому OpenStreetMap має докласти зусиль для включення різних точок зору в стандартний стиль відтворення мапи. Наприклад, якщо хтось переглядає спріну територію, він повинен мати вибір побачити альтернативні варіанти. Це потребує відповідного теґування даних, так само як і адаптації до OSM API та пересувної мапи, а також нових процедур рендерінгу мап.

Позиція OpenStreetMap Foundation

OpenStreetMap Foundation видала документ для урядів, що бажають щоб дані OSM відображали їх погляд на коректність даних: "Information for officials and diplomats of countries and entities with disputed territories"

Дивіться також

Warning: Default sort key "Суперечки" overrides earlier default sort key "Disputes".