Uk:Гарні звички

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search

OSM — це вільний проект створений добровольцями. Тут будь-хто може додавати все що йому потрібно. Але, як у всіх сферах спілкування, добре коли всі учасники приймають певний кодекс поведінки. Ця сторінка містить декілька основних правил, які підвищать якість та цінність наших даних без додаткових зусиль. Ніхто не може змусити їм підкорятись, так само, як ОСМ не може нікого примусити брати участь в проекті. Але можуть бути випадки, коли ці принципи не застосовуються, або навіть суперечать один одному.

Виправляйте помилки

Якщо ви побачите об'єкт з помилковими, на вашу думку, теґами, сміливіше їх виправляйте! OpenStreetMap побудований на засадах wiki — все можна повернути назад.

Достовірність інформації

Основна стаття: Перевірюваність

Дані OSM повинні, наскільки це реально можливо, піддаватися перевірці. Цей принцип розповсюджується на теґи та інші аспекти представлення даних, і по суті означає, що інший мапер повинен мати можливість прийшовши на те ж місце – отримати ті ж самі дані ("перевірити" дані, які ви ввели).

Додавайте на мапу те, що є насправді

Іноді виникають суперечки стосовно інформації, скажімо назви певного місця. На старих мапах воно має одну назву, на нових – іншу, а на табличці (на місцевості) – третю. Люди, які використовують нашу мапу (для навігації) не повинні перейматись тим, як це місце називається на інших мапах, їм потрібна назва, що безпосередньо знаходиться на місці, вони повинні мати змогу знайти потрібний об’єкт на місцевості та на мапі. Єдиним винятком з цього можуть бути очевидні друкарські помилки на знаках. Припускаючи, що люди інтуїтивно шукають правильне написання, є сенс для виправлення цих помилок.

Не додавайте інформацію про історичні події чи об’єкти

Це є наслідком вимоги можливості перевірки. Не додавайте на мапу інформацію стосовно минулих подій. Також не позначайте об’єкти, якщо вони більше не існують, через те, що це не піддається перевірці. Позначення історичних події обговорювалось тут. Якщо лишились руїни (і таким чином можливо здійснити перевірку), позначте їх на мапі (наприклад за допомогою теґу historic=ruins). Тут, здається, досягли згоди, що покинуті чи розібрані залізничні колії можуть бути нанесені на мапу, якщо від них хоча б щось лишилось (використовуйте для цього, наприклад railway=abandoned). Про покинуті та розібрані залізничні колії дивіться обговорення. Об'єкти, які більше не існують, можуть бути додані на OpenHistoricalMap (див Open Historical Map).

Не позначайте законодавчі обмеження, якщо вони не пов’язані з реальними об’єктами

Такі речі, як правила дорожнього руху повинні вноситись тільки через об’єкти, що існують в реальному світі, наприклад дорожні знаки. Інші правила, які неможливо побачити, не потрібно додавати, бо вони не підпадають під можливість універсальної перевірки.

Не додавайте інформацію про тимчасові події чи об'єкти

Наші дані, доволі часто, завантажуються для використання без під'єднання до мережі на різних пристроях впродовж тижнів чи місяців. Для таких даних, що використовуються офлайн, буде добрим, якщо вони лишаються незмінними впродовж найближчих тижнів після того, як ви додали їх. Події, які трапляються з певною періодичністю (базарний день в суботу), можуть бути також позначені з використанням теґів, що описують час їх проведення.

Не зважайте на програми з рендерінгу

Основна стаття: Креслення під рендер

Позначайте об'єкти такими, якими вони є в реальному житті. Не зважайте на те, як це показує програма з рендерінгу (або сайт). Всі вони постійно оновлюються і покращуються, тому не викривляйте навмисно дійсність так, щоб вона виглядала краще, вмійте зберігати спокій.

Не використовуйте теґ name для опису об’єктів

велика кількість путівців, що мають назву «путівець» (німецькою)
Основна стаття: Назви

Теґ name використовується для зазначення назв об’єктів. І він не місце, в якому треба залишати опис чи класифікацію об’єкта. Для цього ми використовуємо інші теґи. Як в прикладі, є помилкою використовувати теґ '"name=track" для путівця, що проходить лісом. Замість цього потрібно використовувати теґ highway=track. Якщо путівець має власну назву (як вулиця), він може мати теґ name також. В іншому разі, тут не повинно бути теґу name.

Ви можете знайти відповідні теґи в редакторах, використовуючи їх шаблони. В iD просто почніть друкувати, після того як ви додали об’єкт, в JOSM можна шукати після натискання F3. Якщо ви не знайшли потрібних даних, спробуйте подивитись вікі чи Taginfo — або просто запитайте у спільноти. Якщо ви не можете знайти відповідних теґів, додайте інформацію в note=* або description=*.

Додавайте змістовні описи до наборів змін

Основна стаття: Створення гарних описів наборів змін

Опис набору змін повинен бути змістовним та адекватно описувати ваші правки. Ви повинні робити це для того, щоб показати повагу до інших маперів, для уникнення непорозумінь та швидкого виправлення можливих помилок. Описи наборів змін роблять ваші правки більш вагомими та можуть допомогти вам пригадати, яким чином ви змінили той чи інший об'єкт.

Зберігайте історію

Коли щось змінюється в реальному світі, не соромтесь, змініть це на мапі, щоб показати поточний стан речей. Але піклуйтесь про те, щоб в OpenStreetMap лишилась історія змін потрібного елемента, ви можете допомогти в цьому повторно використовуючи один елемент, коли він змінюється.Приклад: Якщо кафе закрилось, не вилучайте точку. Вилучіть тільки теґ cafe і залишить інші теґи (такі, як адреса) цього місця.

Під час оновлення геометрії будинків чи земельних ділянок, у вас може виникнути бажання все стерти і накреслити по новому, але для збереження історії краще змінювати поточні об’єкти, що вже існують. Втулок JOSM utilsplugin2 має інструмент "замінити геометрію". Ви можете накреслити новий контур об’єкта, а потім, використовуючи цей інструмент, об’єднати форму нової лінії з наявною, зберігши, таким чином, накопичену історію.

Один об'єкт, один Елемент мапи

Основна стаття: Один об’єкт — один елемент в OSM

Не ставте додаткові Точки поруч з Полігонами, коли їх теґи однакові, для того щоб побачити позначку на мапі. Зараз програми з рендерінгу вже вміють проставляти відповідні позначки на Полігонах і не потребують дублювання інформації в базі даних.


Стандарти редагування

Основна стаття: Домовленості і Стандарти редагування

Вирівнюйте положення аерофотознімків перед кресленням

Основна стаття: Using Imagery

Аерофотознімки, незалежно від джерела їх походження, будуть мати зміщення від реального положення об’єктів на поверхні землі. Коли цей зсув достатньо малий, його можна зневажати, але він може бути більше ніж типова похибка приймачів GPS (>> 10 метрів) і змінюватись на невеликих територіях (потребуючи переналаштування). Це дуже важливо, щоб ви перевіряли зсув знімків перед тим, як пересувати наявні дані OSM, або перед додаванням нових.

Потенційні способи вирівнювання і перевірки положення:

  • наявні треки GPS або точні координати точок POI
  • наявні дані OSM

І iD, і JOSM, і Potlatch мають можливості для вирівнювання положення знімків.

Не кресліть по застарілих знімках

Основна стаття: Armchair mapping

Не зважаючи на доступність, не всі аерофотознімки містять актуальну інформацію. Завжди перевіряйте це перед тим, як щось змінити або вилучити в OSM. Найкраще, мапити територію, яку ви відвідали та перевірили власноруч.

Усереднюйте GPS-треки

Основна стаття: Accuracy of GPS data

Точність окремого GPS-треку може бути в межах декількох метрів. Точність залежить від безлічі чинників — таких, як розташування супутників, наявність високих дерев, будівель, розташування GPS-приймача щодо центру дороги, і т. д. Якщо треків, що описують один і той же шлях, буде кілька, то вплив згаданих випадкових помилок може бути значно зменшений за рахунок «усереднення» даних від кількох треків.

Тому — завжди, по можливості, записуйте треки своїх переміщень. Завантажуйте їх на сервер, навіть у тому випадку, якщо там вже є треки даного шляху. Це допоможе іншим використовувати ваші треки для «усереднення» і згладжування помилок. В результаті мапа стане точнішою. Якщо ви маєте кілька треків, що проходять по одному й тому самому шляху, ви можете спробувати сценарій для їх "усереднення", щоб отримати один «усереднений» трек.

Залишайте прямі дороги прямими

Якщо дорога перед вами дійсно пряма, накресліть її такою. Для цього потрібно лише 2 точки і не більше. Багато доріг є ідеально прямими, бо так спроектовані, тому не вірте невеличким відхиленням GPS.

В JOSM, iD and Potlatch є інструменти для випрямлення ділянок шляхів. Це дозволяє зменшити об'єм зайвої інформації в базі даних OSM і мати гарний вигляд мапи. Проте коли ви бачите, що переважна більшість треків разом змінюють свій напрям, або ви бачите форму дороги на аерофотознімку — позначте її відповідним чином в OSM.

Позначайте вигини відповідною кількістю точок

Переконайтесь, що ви використовуєте достатню кількість точок, щоб позначити вигин лінії або межі полігону та інших елементів. Немає ніякого однозначного або простого правила щодо того, скільки точок повинно використовуватися, щоб нанести на карту вигин лінії, дійте на власний розсуд. Однак, намагайтеся зробити так, щоб кути між відрізками лінії не були занадто великим (наприклад, не повинні бути близькими до 90°). Це означає, що при гострих кутах вигинів — точки повинні бути частіше, щоб злам лінії був плавним, ніж на відносно тупих кутах.

Позначайте припущення теґом FIXME

Іноді є сенс позначити приблизне місцеперебування об’єкта ніж нічого не відмітити на мапі. Але, завжди позначайте власні припущення теґом fixme=*, щоб ви, чи може хтось інший, повернулись, щоб випрати їх.

Задокументуйте власні теґи

Основна стаття: New Features

Коли ви вживаєте теґи, що відсутні у Переліку затверджених, надайте іншим користувачам шанс зрозуміти (а можливо офіційно прийняти), документуючи їх у Вікі. Будь ласка, не використовуйте для цього розділ описання об’єктів у вікі для цього (включаючи всі сторінки URL яких починається з //wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:… чи //wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:…), бо це рекомендації, що вже прийняті спільнотою, які використовуються для вже широко використовуваних теґів. Замість цього, вам треба створити пропозицію щодо впровадження нового теґу, або ж додати інформацію на вашу сторінку користувача, або на її під-сторінку. Але створення пропозиції все ж таки кращий спосіб впровадження кастомних теґів.

Не видаляйте теґи, які вам незрозумілі

Коли ви стикаєтесь з об'єктом на мапі, який має незрозумілі для вас теґи, це не означає, що їх треба прибрати. Цілком ймовірно, що їх проставили з певною метою. Якщо вам здається, що вони непотрібні, вам треба безпосередньо звернутись до автора цих теґів.

Не зловживайте значеннями розділеними крапкою з комою

Символ крапка з комою може використовуватись в значеннях, в той час як він служить розділовим символом для багатозначних значень. Іноді, для незначних теґів, можливе використання списків значень, але для теґів верхнього рівня краще їх не використовувати. У загальному випадку ці спеціальні символи не треба використовувати надмірно, так як вони принижують простоту системи теґування.

Див. також