Uk:Перевірюваність

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Verifiability)
Jump to navigation Jump to search
Vernier calipers.svg

Перевірюваність — є важливою концепцією OpenStreetMap. Дані OSM повинні, наскільки це можливо, мати можливість бути перевіреними. Це є золотим правилом, що охоплює всю діяльність зі створення мап, а також в силу здорового глузду, воно стало правилом, яким ми керуємось для вибору та прийняття теґів

Що означає Перевірюваність?

По суті, «перевірюваність» полягає в тому, що все що ви робите можна продемонструвати іншим, щоб вони переконались, правда це чи ні — якщо ні, це означає, що відбулись зміни, які потрібно замапити. Ми застосовуємо це не тільки до нанесення самих даних, а також як спосіб їх запису — теґи та їх значення використовуються для опису атрибутів об’єктів на мапі. За наведеним сценарієм, комбінація теґ/значення є перевірюваною тоді і тільки тоді, коли будь-хто інший, обстеживши той же об’єкт, знайде ті ж самі дані, кожного разу. Для того, щоб теґи користувачів можливо було перевірити, бажано щоб вони мали об’єктивні критерії для їх застосування. Цей принцип стосується будь-якої спостережуваної характеристики, чисельної або описової, будь це бетонна поверхня дороги, стіна з червоної цегли або щось інше.

Приклад

Будівлі можуть бути різних розмірів. Два учасники вирішили визначити висоту будівлі. Перший, зазначив її height=tall, тоді як інший — height=average.

Без подальшого уточнення цих значень, третій учасник не зможе перевірити точність цих значень, бо "tall" та "average" є неперевірюваними значеннями для height=*.

Інший учасник провів вимірювання і визначив висоту будівлі в 17 м. Це фактичне спостереження може бути вірним або хибним, а отже перевірюваним. Таким чином, запис висоти будівлі у вигляді числових значень є більш бажаним у порівнянні з невизначеними значеннями 'average' / 'tall'.

Поліпшення перевірюваності через документування значень

Лише одна річ завжди допомагає виконувати перевірку теґів — чітке їх документування у вікі. Це означає, що визначаючи значення теґів, закріплюється те, яким чином мапери повинні обирати та використовувати їх значення, за винятком дійсно заплутаних випадків.

Наприклад, розглянемо водні шляхи. Хтось відрізняє широкі та вузькі водні шляхи. Дехто може назвати їх «великими» ("big") чи «малими» ("small"). На жаль дві людини не зможуть домовитися, що вважати великим, а що маленьким, і це посилюється використанням відносних прикметників. Хтось може запропонувати замість "big" та "small", використовувати «ріка» ("river") та «струмок» ("stream"). Це звузило визначення, замінивши загальні відносні прикметники назвами, що знайомі людям. Але, люди можуть мати різне уявлення про те, що вважати «рікою», а що «струмком», і це доволі важко узгодити. Вирішити цю проблему можна впровадивши значення яке можливо перевірити. Але, це не може вважатись гарним вибором, доки вибір значення все ще лишається суб’єктивним. Перевіркою, за допомогою якої можливо відрізнити ріку від струмка може бути: «доволі здорова людина може перестрибнути через струмок». Це визначення все ще лишається суб’єктивним, але вже звужує вибір варіантів. Інші властивості водних шляхів визначаються на основі спостережень — так, наприклад, відмінність між водозливом (waterway=weir) та дамбою (waterway=dam) полягає в тому, що вода не переливається через край дамби.

Проблемні теґи

Деякі теґи, хоча і використовуються в ОСМ, все одно мають проблеми з перевірюваністю. Більш того, вони можуть бути прийняті і активно застосовуватися, незважаючи на складності. Погляньмо на деякі приклади.

Ми маємо теґ highway=*, який вимагає від мапера прийняти рішення про класифікацію дороги. Різниця між highway=trunk та highway=primary може бути неявною для деяких маперів, але наявність докладного опису у вікі робить їх перевірюваними, навіть якщо розширити пояснення тим, як мапери різних країн використовують їх для позначення доріг у власних країнах. Теж саме можна зробити і для відокремлення highway=unclassified від highway=residential (а також інших доріг нижчих класів), але насправді мапери часто сперечаються з цього приводу. Незважаючи на узгоджені зусилля щодо документування цих теґів, та наведення різноманітних прикладів, ці теґи (або відмінність між ними) насправді досить важко піддаються перевірці.

В той же час, теґи, що були винайдені зовсім недавно також викликають суперечки через їх погану перевірюваність. Серед них можна навести: smoothness=*, trail_visibility=*, а також sac_scale=*. Позитивний вплив цих суперечок полягає в тому, що була покращена документація, але все одно картографування на базі таких суб’єктивних суджень є дуже проблематичним з точки зору можливості перевірки.

Якщо ви знайшли інформацію про теґ в цій вікі, який, на вашу думку є неперевірюваним, ви можете позначити його за допомогою шаблону Verifiability додавши до тексту сторінки: {{Verifiability}}. А також започаткувавши обговорення на сторінці Обговорення, пояснюючи власні аргументи, чому цей теґ є неперевірюваним.