Uk:Key:place

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg place
Bremen.png
Опис
Використовується для позначення центру або меж місцевості що має власну назву. Show/edit corresponding data item.
Група: Місця
Застосовується до цих елементів
точки можна позначати цим теґомлінії не можна позначати цим теґомполігони можна позначати цим теґомзв’язки можна позначати цим теґом
Вимагає
Використовується разом з
Дивись також
Статус: де-факто

Flag of Ukraine

Зміст цієї статті адаптований до культури та національних особливостей України, хоч ця стаття може бути повʼязана з англомовною версією.
Основна стаття: Місцевості


Ключ place=* призначений для позначення місцевостей проживання людей: країн, областей, районів, міст, селищ, сіл, а також місцевостей без населення відомих під певною назвою.

Застосування

Точки

Найпростіший та найбільш розповсюджений підхід до позначення місцевостей – точкою в приблизному центрі (у випадку населеного пункту – як правило поряд з центральною площею чи адміністративною будівлею).

Полігони

Якщо місцевість має чітко визначені та перевірювані межі – їх варто позначати полігоном. Це дозволяє точно визначити розмір території, або, наприклад для отримання адрес за допомогою Nominatim (оскільки в інших випадках результати можуть бути викривлені “шумом” від інших точок, що знаходяться поруч, але не пов’язаних з конкретною місцевістю).

З іншого боку, для деяких задач, зокрема для навігації, відсутність точки що позначає центр населеного пункту може викликати певні незручності. Обчислення “центроїду” полігону даватиме відмінний від актуального центру НП результат у багатьох випадках, до того ж це вимагає значних обчислювальних ресурсів або на боці клієнта, або під час підготовки даних для їх використання. Для невеликих населених пунктів (хуторів, сіл та містечок) це не є суттєвою проблемою, оскільки більшість користувачів зазвичай очікуватимуть навігації “до” населеного пункту, а не обов’язково до місця позначеного як центр місцевим мапером.

Наприклад, place=island та place=islet мають чітко окреслені межі, але не мають чіткого центру, тому вони зазвичай позначаються полігоном. Великі місцевості на зразок place=continent, place=ocean та place=sea як правило позначаються точкою.

Значення

Нижче наведено значення ключа place=* розділені на категорії.

Попередній шаблон: Generic:Map Features:place


Суб’єкти адміністративного устрою

LOADING TAG LIST... (If you do not see this tag list, you need to enable JavaScript)
Ця таблиця створюється автоматично. Див Template:Taglist для отримання відомостей.

Населені пункти, міські

LOADING TAG LIST... (If you do not see this tag list, you need to enable JavaScript)
Ця таблиця створюється автоматично. Див Template:Taglist для отримання відомостей.

Населені пункти, міські та сільскі

LOADING TAG LIST... (If you do not see this tag list, you need to enable JavaScript)
Ця таблиця створюється автоматично. Див Template:Taglist для отримання відомостей.

Інші місцевості

LOADING TAG LIST... (If you do not see this tag list, you need to enable JavaScript)
Ця таблиця створюється автоматично. Див Template:Taglist для отримання відомостей.


Редагувати український шаблон.

Позначення населених пунктів полігоном

В Україні, територія, яка належить населеному пункту окреслюється замкненою лінією (полігоном), або послідовно з’єднаними відрізками, що утворюють контур межі, об’єднаними у зв’язок мультиполігону. До (мульти)полігонів населених пунктів додається комбінація теґів place=* + name=*, для позначення типу та назви населеного пункту, відповідно. Також в центрі населеного пункту ставиться точка з відповідною комбінацією теґів place=* + name=*. Такий підхід є усталеною практикою та не спричиняє задвоєння результатів пошуку в Номінатім.

У світі населені пункти (зокрема place=city, place=town, place=village, place=hamlet та place=isolated_dwelling) зазвичай позначаються точками, оскільки у більшості випадків вони мають центральну частину, яку можна визначити певним чином, але важко знайти їх перевірювані межі. Деякі мапери також позначають населені пункти полігонами, геометрія яких являє собою один з наступних варіантів:

 • Найменшу адміністративну або територіальну одиницю, частиною якої є і до якої повністю входить даний населений пункт. Такий підхід часто конфліктує з позначенням адміністративно-територіального устрою і може включати території що не вважаються частиною населеного пункту.
 • Сукупність житлових зон що вважаються частиною даного населеного пункту. Це створює труднощі у міських агломераціях та районах зі значним скупченням населених пунктів, там де немає чіткого розуміння де саме закінчується одне і починається інше поселення.
 • Приблизний полігон що включає всі частини населеного пункту, але не представляє змістовної межі.

Із-за недостатньої перевірюваності, розбіжностей між різними визначеннями поняття межі, а також з огляду на користь позначення центру населеного пункту населені пункти позначаються точками замість полігонів. Користувачі даних не повинні очікувати наявності будь-якого сенсу, щодо правдивості меж населених пунктів.

Проте в деяких країнах, в тому числі в Україні, використовуються схеми адресації, що передбачають позначення територій населених пунктів за допомогою (мульти)полігонів з використанням теґу place=*. Такий підхід дозволяє уніфікувати позначення адрес в населеному пункті з використанням топологічної вкладеності об’єктів нижчого рівня в об’єкти вищого рівня. Докладніше про адресацію в Україні дивись на сторінці “Адреси”.

Розташування точки з назвою

Розташовувати точку з назвою місця треба принаймні за однією з цих вимог:

 • В центрі місця. Не обов'язково геометричному, але в центральному місці стосовно транспортних шляхів, густоти населення.
 • В будь-якому важливому місці населеного пункту, наприклад біля важливого пам’ятника або в центрі ринкової площі.
 • В будь-якому місці, щоб уникнути перекриття з назвами інших об’єктів на мапі.

Допускається перекриття назв менш важливих об’єктів більш важливими, наприклад, коли назва міста перекриває назву школи чи позначку таксофону. Але, якщо кілька населених пунктів, залізничних станцій розташовані поруч, то бажано, щоб їх назви не перекривали одна одну.

Нюанси щодо показу меж населених пунктів різними рендерами (різними стилями)

Населені пункти окреслені полігоном, який позначений тільки за допомогою теґу place=*, не показуються на Стандартному шарі на головній сторінці сайту https://openstreetmap.org/. Це пояснюється неконсистентністю даних щодо поточного теґування населених пунктів, коли значення теґу place=* на точці та на полігоні не збігаються, або є відмінності в назві на точці і на контурі (більш докладно див https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/103). Втім, такі поселення можуть показуватись на інших мапах (напр. Osmand, Mapscii, Transport Map, Mapbox).

Вживайте разом

 • name=* node closed way area
  Назва місця. Зазвичай це — головна мета створення об’єкту з ключем «place». Програми з рендерінгу зображують значення теґу шрифтом порівняно великого кегля. Зверніть увагу: на додачу до «name», існують ще кілька груп теґів для позначення альтернативних місцевих назв та назв іншими мовами. Див. name=*
 • koatuu=* node
  Код в КОАТУУ. Із запровадженням нового адміністративно територіального поділу використання застарілих кодів КОАТУУ може вносити певну плутанину. До моменту гармонізації класифікатора Держстату з рішенням Кабміну про затвердження нового територіального устрою використання КОАТУУ є небажаним.
 • postal_code=поштовий індекс, або діапазон індексів closed way area
  Postal code-de-berlin.png
  Поштовий індекс населеного пункту. Зараз в Україні діють лише п'ятизначні поштові індекси, на відміну від застарілих шестизначних індексів радянського зразка. Значення цього теґу мають збігатися з офіційними індексами національного державного поштового оператора «Укрпошта». На відміну від Великобританії, аналогічна інформація в Україні є публічною та підходить для використання в OSM.
 • population=<число> node
  теґ population=<число> використовується для позначення приблизної кількості осіб, які проживають в певній місцевості. Джерелом може слугувати Перепис населення, що востаннє відбувався в 2001 р.
 • Локалізовані назви: node closed way area
  • name:uk=* має дублювати name=*
  • name:en=* - транслітерація назви англійською мовою
  • name:xx=* - назва іншою мовою, де xx - код мови
 • name:prefix=*
  Тип населеного пункту. Може приймати наступні значення: "місто", "селище" або "село".
 • wikipedia=* та/або wikidata=* node
  Ім'я сторінки у Вікіпедії та/або посилання на елемент у Вікіданих.

Приклади

 • postal_code=93400 – Зазначає загальновідомий поштовий індекс, що діє у певній місцевості, позначеній полігоном або на відрізку шляху (в Україні до відрізків шляхів не додається).

Дивіться також