Uk:Key:place

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg place
Bremen.png
Опис
Теґ place ставиться на окремій точці для позначення центру місцевості, в якій знаходяться люди, а також на лінії, що позначає межі цієї місцевості. Edit or translate this description.
Група: Місця
Застосовується до цих елементів
точки можна позначати цим теґомлінії не можна позначати цим теґомполігони можна позначати цим теґомзв’язки можна позначати цим теґом
Задокументовані значення: 28
Вимагає
Використовується разом з
Дивись також
Вікідані
Статус: де-факто

Ключ «place» призначений для іменування місцевостей, де живуть люди: міст, селищ міського типу, селищ. Він також дозволяє нам долучати важливу інформацію загального характеру.

Основні значення

Як і в багатьох Західноєвропейських країнах адміністративний статус населеного пункту визначається державою і не залежить від розміру території, зайнятої ним. Враховуючи глобальні домовленості учасників OSM-спільноти та національні особливості слід дотримуватись наступної класифікації при позначенні об'єктів:

 • place=continent — Континенти; позначається в цьому випадку точкою.
 • place=country — Країни; позначається в цьому випадку точкою.
 • place=state — Області; позначається в цьому випадку точкою.
 • place=region — Застаріле позначення областей. Використання припинити.
 • place=county — Райони областей; позначається в цьому випадку точкою.
 • place=city — Міста з населенням від 100 000 мешканців. В Україні — це всі обласні центри, великі міста обласного підпорядкування.
 • place=town — Всі інші міста, всі селища міського типу.
 • place=village — Всі села і звичайні селища з населенням більше ніж 50 осіб.
 • place=hamlet — Села з малою кількістю мешканців (до 50 осіб)
 • place=suburb — "Передмістя". Цим теґом позначаються великі частини міст, що мають власну назву та ідентичність, наприклад, поглинуті села та містечка, адміністративні райони, історичні райони, великі іменовані індустріальні райони та зони відпочинку. Такі утворення не обов'язково мають чіткі межі, можуть перетинатися одне з одним. Часто найкращим способом їх позначення є додавання точки на мапу.
 • place=quarter — Квартал. Застосовується до частин великих поселень, що менші за place=suburb, але більші за place=neighbourhood. Іноді вживається синонімічно до place=neighbourhood.
  Зазвичай території позначені теґом place=quarter за розмірами будуть схожі на невелике село (place=village). Для сіл і містечок можна використовувати цей теґ, тільки якщо існують також менші частини (околиці). Якщо сталося, що село поділяється лише на квартали, то скоріше за все їх потрібно затеґувати як place=neighbourhood.
 • place=neighbourhood — житловий масив – це іменоване географічно локалізоване місце у місті або селі. Цей теґ може застосовуватися для територій будь-якого призначення, наприклад, житлового, виробничого, комерційного тощо. Оскільки це залежить від історичних і культурних особливостей та способу організації конкретного поселення, то чіткіші правила навмисне відсутні. Менше ніж place=suburb і place=quarter. Іноді вживається синонімічно до place=quarter.
 • place=island — Острови.
 • place=locality — Місцевості, що мають власну назву, але не є місцем проживання людей (не відноситься до НП-привидів, які офіційно ще не видалені з КОАТУУ). Звичайно застосовується для позначення природних об'єктів, які ще не мають відповідної категорії в OSM.
 • place=isolated_dwelling - Поселення, що складається з одного або двох домогосподарств.
 • place=farm - Ферма, яка має власну назву, але не є окремим поселенням.
 • place=allotments - Дачні кооперативи, городи, що мають власні назви, але не мають постійного населення.

Про офіційний адміністративно-правовий статус можна довідатись з КОАТУУ.

Застосування

Точки

Найпростіший та найбільш розповсюджений підхід до позначення місцевостей - точкою в приблизному центрі (у випадку населеного пункту - як правило поряд з центральною площею чи адміністративною будівлею).

Полігони

Якщо місцевість має чітко визначені та перевірювані межі - її варто позначати полігоном. Це дозволяє точно визначити розмір території, наприклад для для адресних запитів при використанні Nominatim (оскільки в інших випадках результати можуть бути викривлені "шумом" від прилеглих але не пов'язаних точок).

З іншого боку, для деяких задач, зокрема для навігації, відсутність точки що позначає центр місцевості може бути проблематичою оскільки з'являється необхідність обчислювати "центроїд" із геометрії полігону, що даватиме неточний результат у багатьох випадках. Для невеликих населених пунктів (хуторів, сіл, СМТ та містечок) це не є суттєвою проблемою, оскільки більшість користувачів зазвичай очікуватимуть навігації "до" населеного пункту і не обов'язково до місця позначеного як центр випадковим мапером.

Наприклад, place=island та place=islet мають чітко окреслені межі але не мають чіткого центру, тому вони зазвичай позначаються полігоном. Великі місцевості на зразок place=continent, place=ocean та place=sea як правило позначаються точкою.

Позначення населених пунктів полігоном

Населені пункти (зокрема place=city, place=town, place=village, place=hamlet та place=isolated_dwelling) зазвичай позначаються точками оскільки у більшості випадків вони мають чітко визначений центр але не мають перевірюваної межі. Незважаючи на це, деякі мапери позначають населені пункти полігонами геометрія яких являє собою один з наступних варіантів:

 • Найменшу адміністративну одиницю частиною якої є і до якої повністю входить даний населений пункт. Такий підхід часто конфліктує з позначенням адміністративно-територіального устрою і може включати території що не вважаються частиною населеного пункту.
 • Сукупність житлових зон що вважаються частиною даного населеного пункту. Це створює труднощі у міських агломераціях та районах із значним скупченням населених пунктів де немає чіткого розуміння де саме закінчується одне і починається інше поселення.
 • Приблизний полігон що включає всі частини населеного пункту але не представляє змістовної межі.

Із-за недостатньої перевірюваності, розбіжностей між різними визначеннями поняття межі, а також з огляду на користь позначення центру населеного пункту рекомендовано позначати населені пункти точками замість полігонів. Користувачі даних не повинні очікувати що геометрія полігону села матиме певне значення.

Населені пункти позначені полігоном не рендеряться стилем openstreetmap-carto. Це навмисне рішення як видно зокрема з проекту Openstreetmap Carto на GitHub. Втім, такі поселення рендеряться на деяких інших картах (напр. Osmand, Mapscii, Transport Map, Mapbox).

Тим не менш, мапери в деяких регіонах використовують схеми адресації що вимагають використання теґа place на полігонах населених пунктів. Зокрема, в Україні теґ place=* + name=* додається до полігонів НП, що дозволяє не додавати значення до кожної адреси. Більше деталей можна знайти на сторінці про адреси.

Вживайте разом

 • name=*
  Назва місця. Зазвичай це — головна мета створення точки з ключем «place». Програми з рендерінгу зображують значення шрифтом порівняно великого кегля у вигляді ярлика. Зверніть увагу: на додачу до «name», існують ще кілька груп теґів для позначення альтернативних місцевих назв та назв на інших мовах. Див. name=*
 • koatuu=*
  Код в КОАТУУ.
 • postal_code=поштовий індекс, або діапазон індексів
  Postal code-de-berlin.png
  Поштовий індекс населеного пункту. Зараз в Україні діють лише п'ятизначні поштові індекси, на відміну від застарілих шестизначних індексів радянського зразка. Значення цього теґу мають збігатися з офіційними індексами національного державного поштового оператора «Укрпошта». На відміну від Великобританії, аналогічна інформація в Україні є публічною та підходить для використання в OSM.
 • population=<число>
  теґ population=<число> використовується для позначення приблизної кількості осіб, які проживають в певній місцевості. Джерелом може слугувати Перепис населення, що востаннє відбувався в 2001 р.
 • Локалізовані назви:
  • name:uk=* має дублювати name=*
  • name:en=* - транслітерація назви англійською мовою
  • name:xx=* - назва іншою мовою, де xx - код мови
 • name:prefix=*
  Тип населеного пункту. Може приймати наступні значення: "місто", "смт", "село" або "селище".
 • wikipedia=*
  Ім'я сторінки у Вікіпедії.

Приклади

 • postal_code=93400 - Вказує на загальновідомий поштовий індекс, що діє на відрізку шляху (в Україні неприпустимо) або у певній місцевості, позначеній полігоном.

Розташування точки з назвою

Розташовувати точку з назвою місця треба принаймні за однією з цих вимог:

 • В центрі місця. Не обов'язково геометричному, але в центральному місці по відношенню до транспортних шляхів, густоти населення.
 • В будь-якому важливому місці населеного пункту, наприклад біля важливого пам'ятника або в центрі базарної площі
 • В будь-якому місці, щоб уникнути перекриття з назвами інших об'єктів на мапі.

Допускається перекриття назв менш важливих об'єктів більш важливими, наприклад, коли назва міста перекриває назву школи чи позначку таксофону. Але, якщо кілька населених пунктів, залізничних станцій розташовані поруч, то їх назви ні в якому разі не повинні перекривати одна одну.

Дивіться також