Uk:Домовленості і Стандарти редагування

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Ознайомтесь також з основною інформацією щодо внесення змін в статті Uk:Гарні звички.

Нижче наведені деякі Стандарти і Домовленості, щодо редагування мапи.

Теґування

Сторінка Гарні звички містить корисні поради стосовно теґування. Також подивіться ЧаПи, щоб дізнатись корисних підказок, наприклад як додавати кілька значень одному теґу.

Дороги

Все що є фізичною дорогою, вулицею, стежкою й т.д. креслиться у вигляді послідовних точок, які утворюють лінію way. Після цього лінію потрібно позначити відповідним теґом highway=* і назвою.

Більшість шляхів виглядають однаково в більшості редакторів OSM, однак, під час рендерінгу вони можуть бути показані різними кольорами та лініями різної товщини, в залежності від призначених теґів.

Назви вулиць

Див. також: Угода про порядок слів у назві вулиці

Назви вулиць зазначаються за допомогою теґу name=* так, як вони зазначені на покажчиках. Але, через різні помилки й різницю в написанні на покажчиках назви однієї й тієї ж вулиці, недбалості організацій, що займаються обслуговуванням і т.д., слід, по можливості, використовувати назву з офіційних джерел відповідних міст. Назву не потрібно скорочувати. Про правила та порядок слів в назвах більш докладно йдеться в статті Назви.

Не скорочуйте назви

Основна стаття: Назви#Скорочення

Теґ name=* не для описів

Основна стаття: Назви#Теґ name=* не для описів

Дороги без назв

Іноді дорога не має назви (взагалі, а не на мапі). Іноді таке трапляється. Для позначення такого випадку додайте теґ noname=yes.

Доволі часто, дорога має назву, але вам вона не відома. Не треба її вигадувати, залишить дорогу без теґу name=*, можливо ви або хтось інший згодом виправить це і додасть назву.

Дивіться також

Односторонній рух

Якщо рух дорогою можливий лише в одному напрямку, дуже важливо накреслити лінію в потрібному напрямку і додати до неї теґ oneway=yes.

Дороги з поділом проїжджих частин

Дороги з поділом проїжджих частин — дороги на яких потоки руху транспорту розділені фізичною перепоною у вигляді роздільної смуги (газону, бетонного чи металевого бар’єру, розділювальної смуги), що робить неможливим або нелегальним перетин потоків. Зазвичай така дорога складається з двох окремих проїжджих частин для кожного з напрямків, так само як і автомагістраль, вони також можуть складатись з трьох чи більше секцій, що мають попутні та зустрічні напрямки, так само як автомагістралі з «транзитними» та «локальними» смугами (там де з’їзд і виїзд на шосе можливий лише з останньої).

Кожна проїжджа частина повинна бути накреслена окремою лінією way. Зазвичай рух ними буде відбуватись в одному напрямку, тому до кожного напрямку потрібно додати теґ oneway=yes. Лінії, що з’єднують проїжджі частини кожного з напрямків потрібно креслити тільки там де таких рух дозволений і є можливим, в кінці розділювальної смуги (напр. [1]; як завжди, додавайте теґи опису доступу для зазначення правових обмежень). Там де проїжджі частини паралельні (часто, але не завжди) їх точки повинні розташовуватись навпроти одна одної. Так лінії виглядатимуть охайніше, особливо на вигинах. А ще так збережеться інформація про їх взаємну відстань по всій довжині.

Як і з будь-якими лініями, проміжки між ними справляють вплив на точніше передання вигинів (див. нижче):

Неправильно. Точки розташовані аби як.
Правильно. Точки вирівняні попарно.

Круговий рух

Див Roundabouts

Перехрестя

Дивіться також Точки ліній

Всі перехрестя повинні креслитись у вигляді точок node, що з’єднують лінії way, коли дві чи кілька ліній мають спільну(!) точку.

Є невірним використання двох точок, які знаходяться поруч чи одна зверху іншої. Це навіть може виглядати вірно, але в такому випадку буде неможливо прокласти маршрут з однієї дороги на іншу. Вам треба злити дві точки в одну, скориставшись однією з програм редакторів даних для розв’язання такої проблеми, якщо дороги насправді з’єднані між собою.

Якщо спосіб, яким ваш редактор показує точки не робить різниці між точками, що утворюють лінію і точками, що є спільними для кількох ліній, потягніть за точку, щоб подивитись що буде з дорогами в цьому місці. Якщо дороги з’єднані вірно переконайтесь що ви "відкотили" такі зміни (скористайтесь саме відповідною функцією вашого редактора, а не простим повернення точки назад!).

Різноманітні інструменти перевірки якості допоможуть вам знайти такі помилки в з’єднанні шляхів (кінець лінії знаходиться досить близько до іншої лінії, але не приєднаний до неї).

Мости

Міст позначений bridge=yes та layer=1

Міст креслиться у вигляді окремої лінії. Це один з численних випадків коли дорога більше не показується одною безперервною лінією, а складається з кількох лінії з’єднаних послідовно, кожна з яких має власні теґи. Для цього, редактори дозволяють легко розрізати дороги в потрібній точці.

Теґи highway і name повинні бути однаковими для всіх ліній дороги. Коротка лінія, що представляє міст додатково повинна мати теґи bridge=yes та layer=x, де «x» на одиницю більше теґу layer дороги, що проходить під мостом (або 1, якщо теґ layer на дорозі відсутній)

Часто міст не з’єднаний безпосередньо з перехрестям. В такому випадку вам потрібно додати невеличкий відрізок між ним і перехрестям (див малюнок):

Міст біля перехрестя

Див Uk:Key:bridge для отримання докладної інформації.

Позначення полігонів

Полігон — замкнена лінія

В певних випадках об’єкт, який ви бажаєте позначити представлений не у вигляді лінії (як у випадку з дорогою, рікою, залізничною колією й т.д.), а у вигляді полігону area. Наприклад лісиста місцевість, парк чи озеро — об’єкти які є полігонами. Накресліть нову замкнену лінію, яка представляє контур потрібного полігону. Додайте до неї потрібні теґи зі сторінки Об’єкти мапи, такі як natural=water (для озера), landuse=forest (для лісу), чи leisure=park (для парку), й т.д.

Дороги як полігони

Більшість замкнених ліній представляють полігони (тобто, якщо перша і остання точки збігаються). Але, існує кілька винятків, наприклад дороги, які зазвичай представляються незамкненими лініями. Якщо дорога повинна бути представлена у вигляді полігону (наприклад, пішохідна площа), існує два варіанти як зробити це:

  • якщо полігон дороги окреслює дорогу по якій відбувається навігація (наприклад, автомагістраль, вулиця або інша дорога), треба додавати до такого полігону теґ area:highway=*, а не highway=*.
  • якщо полігон окреслює площу чи територію по якій не пролягають жодні шляхи, по яких може відбуватись прокладання маршрутів, і якщо треба щоб рушії навігації прокладали маршрут по її контуру, додайте теґ area=yes разом з теґом highway=*.

Спільні точки Ліній та Полігонів

Не існує консенсусу що до того, як креслити полігони прилеглі до ліній. Їх можна накреслити або лишивши невеличкий проміжок до лінії або з’єднавши полігон спільними точками з лінією. Стосовно лінії, що позначає дорогу, зазвичай більш вірним буде залишати проміжок, так щоб полігон закінчувався на краю проїжджої частини й не мав спільних точок з лінією дороги. Це викликано тим, що лінія дороги креслиться по центру проїжджої частини й небажано, щоб полігони сягали до центру дороги.

Три способи мапінгу.A: Полігон приліплено до точок сусідньої дороги. B: Дороги проходять через полігони без з’єднання дороги та полігону спільними точками. Лінії в середині полігонів. C: Проміжки між полігонами та дорогами.

Точність

Дивіться основну статтю: Точність

Дуже важливо дотримуватись точності під час мапінгу. Стережіться систематичних помилок зміщення аерофотознімків (дивіться наприклад Bing#Precision). Запам’ятайте, що під час креслення доріг — особливо звивистих, в сільській місцевості — потрібно додавати достатню кількість точок, щоб кожен вигин виглядам саме таким. Звісно, все це доволі суб’єктивно, тому що вигин робиться шляхом апроксимації, а не у вигляді справжнього «вигину» (що має нескінчену кількість точок), і буде завжди виглядати як послідовність ліній, не важливо з якої кількості точок він складається.

Якщо узагальнити, то круті повороти (такі що мають невеликий радіус) потребують більше щільно розташованих точок, в той час як повільні плавні повороти з великим радіусом — меншу кількість, розташованих на достатній відстані друг від друга точок. За відсутності жорстких правил, краще за все просто сказати використовуйте здоровий глузд та намагайтесь шукати баланс.

Невеличкий приклад використання треків GPS

На малюнку нижче показаний приклад грубо нанесеної сільської дороги протяжністю 2 кілометри. Вона дуже неточна особливо на крутих поворотах. Зазвичай ми сподіваємось, що мапери використають більше точок для позначення такої дороги замість того що є.

Як не треба робити

Ось та ж сама дорога — але виглядає значно краще і дозволяє користувачу мати більш точне уявлення про вигини дороги. Ви можете подивитись на цю дорогу на мапі. Ви можете бачити, що інші шари мають той самий рівень точності.

Як повинно бути

Примітка: Майте на увазі, що дорога на малюнку вище має довжину близько 2-х кілометрів. Для дуже коротких доріг не потрібно додавати таку велику кількість точок. Якщо дорога є ідеально прямою достатньо двох точок на її кінцях, попри її довжину.

Дуже просто «виправити» такі речі, покращити деталізацію дороги. Звичайно ви повинні додати додаткові точки до наявної лінії. Якщо ви вирішите накреслити дорогу заново, не вилучайте її, а скористайтесь інструментом JOSM «Замінити геометрію», бо точки лінії можуть мати власні теґи. Potlatch та JOSM підсвічують точки з теґами.

Дати

Формат дати

Дати потрібно зазначати в форматі ISO 8601, тобто РРРР-ММ-ДД.

Більш складні випадки

Різне

  • Перехрестя та розв'язки — Це те, що завжди можна покращити, неважливо як багато деталей було додано
    Спочатку потрібно правильно позначити з’єднання кожної з доріг зі з’їздами/виїздами, а також наявні естакади та шляхи що проходять під ними; не забувайте додавати теґ oneway там, де треба.
    Позначення будь-яких пішохідних переходів є важливою інформацією; додайте спільну точку для лінії пішохідного переходу та дороги, яку він перетинає
    Але і після цього лишається багато деталей, які можна додати (як і для всіх доріг): кількість смуг, обмеження швидкості, lit=yes/no
  • Точність. Як можна оцінити точність нанесення об’єктів на мапу? Яка точність мапінгу є прийнятною? Чи грубе приблизне нанесення об’єктів на мапу краще ніж взагалі нічого? (тобто, неточні дороги потім стануть точнішими, так само як і статті у вікіпедії).
    GPS треки майже завжди більш точні ніж інші доступні нам джерела. І все ж кілька, навіть десять треків повинні використовуватись, щоб покращити точність. Тож зауважте:
    • Іноді, та навіть в деяких умовах навколишнього середовища, треки GPS можуть відхилятись в будь-якому напрямку (частіше на 15-30 метрів, а іноді й на 90 метрів); порівнюйте треки з вашими спогадами, фотографіями та нотатками, щоб ​​найбільш точно зобразити всі повороти, вигини та прямі ділянки.
    • Якщо є тільки один ваш трек і ніхто до вас не креслив тут, при цьому відсутні супутникові зображення, все одно накресліть дорогу по цьому єдиному треку.
    • Якщо вже є інші дороги навколо, а ваш трек виглядає погано, спробуйте визначити її «реальний» вид з треку, по дорогах, що не перетинаються з вашим треком.
    Ступінь точності визначається кожним учасником самостійно:
    Для більшості користувачів достатньо точним буде, коли це не вводить в оману: скажімо, велодоріжка є добре нанесеною на мапу, коли
    • коректно показані всі повороти та перехрестя
    • немає таких, що в дійсності не існують
    • вона знаходиться з відповідного боку від дороги/струмка/залізниці
    • і вона має приблизно правильну відстань від інших об’єктів (деякі редактори мають можливості для вимірювання відстаней)
    Трохи пізніше хтось забажає нанести паркани, огорожі та стіни навколо будинків (якщо вони є); вони знаходяться в кількох метрах від стін домів чи доріг, тому важливо точно накреслити ці дороги та будинки з самого початку
    Але не тільки дороги, але й відсутність другорядної інформації згодом буде усунено. Розмірковуючи про спрощене позначення якоїсь дороги, спробуйте визначити, чи буде така дорога мати відповідну цінність — скажімо вона буде на 50 метрів убік від справжнього місця положення (або краще лишити цю територію незамапленою)? Якщо ви наносите на мапу щось приблизно, додавайте теґ source=approximation або щось подібне до лінії.
  • Чи буде правильним/корисним приблизно позначати дорогу, яка, ви знаєте, проходить в цьому місці, але у вас немає GPS для неї?
    Все залежить від конкретної ситуації, скажімо:
    • Відсутня дорога у місті, в прямокутній сітці доріг і ви точно можете підтвердити її існування десь посередині між двома паралельними дорогами — її місце положення можна нанести відносно сусідніх вулиць.
    • Якщо відсутня дорога знаходиться на незамапленій території й вона вихляє зі сторони в сторону, краще нанести тільки її початок, а його останню точку позначити теґом FIXME=continue. Якби треба було зробити повний шлях від руки, він був би ймовірно занадто коротким/розтягнутим/перекошеним — якщо немає хороших доступних аерофотознімків.
  • Визначні місця, пішохідні доріжки й т.д.?
  • Як показати, що одна дорога проходить над або під іншою? — Ознайомтесь з описом позначення мостів та доріг, що проходять під ними — Key:bridge.
  • Якщо дорога складається з кількох шляхів, всі вони повинні мати теґи name=* та/ або ref=*.

Топологія

  • Точна топологія більш чи менш важлива ніж точне місце знаходження?
    • Зрештою, вони однаково важливі й навіть не виключають одне одного, але через те, що з нашими інструментами топологія може бути обстежена більш точно, ніж розташування, вона повинна бути завжди правильною, навіть якщо це призводить до того, що де деякі точки знаходяться на кілька метрів далі ніж треба.
  • Якщо дорога має невеликий острівець безпеки (наприклад на під’їзді до великого кільцевого руху), чи потрібно його показувати як трикутник чи ні? Яким великим він повинен бути, щоб його треба було накреслити?
    • Ви можете додати його чи пропустити, для цього немає чітких рекомендацій, але зауважте, чим більшим є острівець безпеки, тим вірогідніше, що хтось з маперів додасть його і розділить дорогу на два напрямки.



ПОПЕРЕДЖЕННЯ: OpenStreetMap викликає стійку залежність! Частіше робіть перерви, роботи дуже багато, щоб зробити її всю за раз.