Uk:Домовленості і Стандарти редагування

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Ознайомтесь також з основною інформацією щодо внесення змін в статті Uk:Гарні звички.

Нижче наведені деякі Стандарти і Домовленості, щодо редагування мапи.

Теґування

Ви можете призначати теґи ("ключ" та "значення") будь-яким точкам, вулицям (лініям), полігонам (замкненим лініям) або зв’язкам (до складу яких входять всі інші елементи). Перелік запропонованих теґів можна знайти на сторінці Uk:Map Features. Радимо вам уважно ознайомитися з цією сторінкою і запам’ятати теґи, які найбільш широко застосовуються (див. Statistics) і приймаються більшістю редакторів/сервісами. Зверніть увагу, що будь яка пара ключа та його значення є вірними та можуть використовуватись в OpenStreetMap, а сторінка Uk:Map Features є об’єктом для змін, що вносяться через обговорення та прийняття пропозицій або, якщо теґи починають широко застосовуватись.

Сторінка Гарні звички містить корисні поради стосовно теґування. Також подивіться ЧаПи, щоб дізнатись корисних підказок, наприклад як додавати кілька значень одному теґу.

Дороги

Все що є фізичною дорогою, вулицею, стежкою й т.д. креслиться у вигляді послідовних точок, які утворюють лінію. Після цього лінію потрібно позначити відповідним теґом highway=* і назвою.

Більшість шляхів виглядають однаково в більшості редакторів OSM, однак, під час рендерінгу вони можуть бути показані різними кольорами та лініями різної товщини, в залежності від призначених теґів.

Назви вулиць

Див. також: Угода про порядок слів у назві вулиці

Назви вулиць зазначаються за допомогою теґу name=* так, як вони зазначені на табличках. Але, через різні помилки й різницю в написанні на табличках назви однієї й тієї ж вулиці, недбалості організацій, що займаються обслуговуванням і т.д., слід, по можливості, використовувати назву з офіційних джерел відповідних міст. Назву не потрібно скорочувати. Про правила та порядок слів в назвах більш докладно йдеться в статті Назви.

Ознайомтесь також з: Bilingual street names (en)

Дороги без назв

Іноді дорога не має назви (взагалі, а не на мапі). Іноді таке трапляється. В такому випадку, додайте теґ highway=*, а для того, щоб зазначити, що дорога насправді не має назви й що її мапер не додав з невідомих причин, пропонується додавати noname=yes (використання цього теґу ще обговорюється).

Доволі часто, дорога має назву, але вам вона не відома. Це може трапитись, коли ви забули занотувати її під час вашого дослідження місцевості. Чи може ви сфотографували її, а знімок вийшов змазаним. Або, ви креслите за аерофотознімками, що є недостатньо якісними, щоб визначити що це за дорога. В такому випадку накреслену дорогу потрібно позначити теґом highway=road… однак не всі додержуються цього правила, лишаючи накреслену лінію без теґів або застосовуючи інший теґ highway, що більш підходить в даному випадку.

Односторонній рух

Якщо рух дорогою можливий лише в одному напрямку, дуже важливо накреслити лінію в потрібному напрямку і додати до неї теґ oneway=yes.

Дороги з поділом проїжджих частин

Дороги з поділом проїжджих частин — дороги на яких потоки руху транспорту розділені фізичною перепоною у вигляді роздільної смуги (газону, бетонного чи металевого бар’єру), що робить неможливим перетин потоків. Зазвичай така дорога складається з двох окремих проїжджих частин для кожного з напрямків, так само як і автомагістраль, вони також можуть складатись з трьох чи більше секцій, що мають попутні та зустрічні напрямки, так само як автомагістралі з «транзитними» та «місцевими» смугами (там де з’їзд і виїзд на шосе можливий лише з останньої).

Кожна проїжджа частина повинна бути накреслена окремою лінією. Зазвичай рух ними буде відбуватись в одному напрямку, тому потрібно додати теґ oneway=yes. Лінії, що з’єднують проїжджі частини кожного з напрямків потрібно креслити тільки там де таких рух дозволений і є можливим, в кінці роздільної смуги (напр. [1]; як завжди, додавайте теґи доступу для зазначення правових обмежень). Там де проїжджі частини паралельні (часто, але не завжди) їх точки повинні розташовуватись навпроти одна одної. Так лінії виглядатимуть охайніше, особливо на вигинах. А ще так збережеться інформація про їх взаємну відстань по всій довжині.

Як і з будь-якими лініями, проміжки між ними справляють вплив на точніше передання вигинів (див. нижче):

Неправильно. Точки розташовані аби як.
Правильно. Точки вирівняні попарно.

Круговий рух

Див Roundabouts

Перехрестя

Дивіться також Точки ліній

Всі перехрестя повинні креслитись у вигляді точок, що з’єднують лінії (дві чи кілька ліній мають спільну! точку).

Є невірним використання двох точок, які знаходяться поруч чи одна зверху іншої. Це навіть може виглядати вірно, але в такому випадку неможливо прокласти маршрут з однієї дороги на іншу. Різноманітні інструменти перевірки якості допоможуть вам знайти такі помилки в з’єднанні шляхів (кінець лінії знаходиться досить близько до іншої лінії, але не приєднаний до неї).

Мости

Міст позначений bridge=yes та layer=1

Міст креслиться у вигляді окремої лінії. Це один з численних випадків коли дорога більше не показується одною безперервною лінією, а складається з кількох лінії з’єднаних послідовно, кожна з яких має власні теґи. Для цього, редактори дозволяють легко розрізати дороги в потрібній точці.

Теґи highway і name повинні бути однаковими для всіх ліній дороги. Коротка лінія, що представляє міст додатково повинна мати теґи bridge=yes та layer=x, де «x» на одиницю більше теґу layer дороги, що проходить під мостом (або 1, якщо теґ layer на дорозі відсутній)

Часто міст не з’єднаний безпосередньо з перехрестям. В такому випадку вам потрібно додати невеличкий відрізок між ним і перехрестям (див малюнок):

Міст біля перехрестя

Див Uk:Key:bridge для отримання докладної інформації.

Позначення полігонів

Полігон — замкнена лінія

В певних випадках об’єкт, який ви бажаєте позначити представлений не у вигляді лінії (як у випадку з дорогою, рікою, залізничною колією й т.д.), а у вигляді полігону. Наприклад лісиста місцевість, парк чи озеро — об’єкти які є полігонами. Накресліть нову замкнену лінію, яка представляє контур потрібного полігону. Додайте до неї потрібні теґи зі сторінки Об’єкти мапи, такі як natural=water (для озера), landuse=forest (для лісу), чи leisure=park (для парку), й т.д.

Дороги як полігони

Більшість замкнених ліній представляють полігони (тобто, якщо перша і остання точки збігаються). Але, існує кілька винятків, наприклад дороги, які зазвичай представляються незамкненими лініями. Якщо дорога повинна бути представлена у вигляді полігону (наприклад, пішохідна площа), раніше додавали теґ area=yes, щоб вказати, що об’єкт являє собою не лінію, а ділянку обмежену нею. Зараз для цього краще застосовувати area:highway=*.

Спільні точки Ліній та Полігонів

Не існує консенсусу що до того, як креслити полігони прилеглі до ліній. Їх можна накреслити або лишивши невеличкий проміжок до лінії або з’єднавши полігон спільними точками з лінією. Стосовно лінії, що позначає дорогу, зазвичай більш вірним буде залишати проміжок, так щоб полігон закінчувався на краю проїжджої частини й не мав спільних точок з лінією дороги. Це викликано тим, що лінія дороги креслиться по центру проїжджої частини й небажано, щоб полігони сягали до центру дороги.

Точність

Дивіться основну статтю: Точність

Дуже важливо дотримуватись точності під час мапінгу. Стережіться систематичних помилок зміщення аерофотознімків (дивіться наприклад Bing#Precision). Запам’ятайте, що під час креслення доріг — особливо звивистих, в сільській місцевості — потрібно додавати достатню кількість точок, щоб кожен вигин виглядам саме таким. Звісно, все це доволі суб’єктивно, тому що вигин робиться шляхом апроксимації, а не у вигляді справжнього «вигину» (що має нескінчену кількість точок), і буде завжди виглядати як послідовність ліній, не важливо з якої кількості точок він складається.

Якщо узагальнити, то круті повороти (такі що мають невеликий радіус) потребують більше щільно розташованих точок, в той час як повільні плавні повороти з великим радіусом — меншу кількість, розташованих на достатній відстані друг від друга точок. За відсутності жорстких правил, краще за все просто сказати використовуйте здоровий глузд та намагайтесь шукати баланс.

Невеличкий приклад використання треків GPS

На малюнку нижче показаний приклад грубо нанесеної сільської дороги протяжністю 2 кілометри. Вона дуже неточна особливо на крутих поворотах. Зазвичай ми сподіваємось, що мапери використають більше точок для позначення такої дороги замість того що є.

Як не треба робити

Ось та ж сама дорога — але виглядає значно краще і дозволяє користувачу мати більш точне уявлення про вигини дороги. Ви можете подивитись на цю дорогу на мапі. Ви можете бачити, що інші шари мають той самий рівень акуратності.

Як повинно бути

Примітка: Майте на увазі, що дорога на малюнку вище має довжину близько 2-х кілометрів. Для дуже коротких доріг не потрібно додавати таку велику кількість точок. Якщо дорога є ідеально прямою достатньо двох точок на її кінцях, попри її довжину.

Дуже просто «виправити» такі речі, покращити деталізацію дороги. Звичайно ви повинні додати додаткові точки до наявної лінії. Якщо ви вирішите накреслити дорогу заново, не вилучайте її, а скористайтесь інструментом JOSM «Замінити геометрію», бо точки лінії можуть мати власні теґи. Potlatch та JOSM підсвічують точки з теґами.

Дати

Дати потрібно зазначати в форматі ISO 8601, тобто РРРР-ММ-ДД. В якому також номер дня тижня обов’язково повинен бути Понеділок=1, Неділя=0 або 7.

Різне

 • Перехрестя та розвя’зки — Це те, що завжди можна покращити, неважливо як багато деталей було додано
  Спочатку потрібно правильно позначити з’єднання кожної з доріг зі з’їздами/виїздами, а також наявні мости та шляхи що проходять під ними; не забувайте додавати теґ oneway там, де треба.
  Позначення будь-яких пішохідних переходів є важливою інформацією; додайте спільну точку для лінії пішохідного переходу та дороги, яку він перетинає
  Але і після цього лишається багато деталей, які можна додати (як і для всіх доріг): кількість смуг, обмеження швидкості, lit=yes/no
 • Точність. Як можна оцінити точність нанесення об’єктів на мапу? Яка точність мапінгу є прийнятною? Чи грубе приблизне нанесення об’єктів на мапу краще ніж взагалі нічого? (тобто, неточні дороги потім стануть точнішими, так само як і статті у вікіпедії).
  GPS треки майже завжди більш точні ніж інші доступні нам джерела. І все ж кілька, навіть десять треків повинні використовуватись, щоб покращити точність. Тож зауважте:
  • Іноді, та навіть в деяких умовах навколишнього середовища, треки GPS можуть відхилятись в будь-якому напрямку (частіше на 15-30 метрів, а іноді й на 90 метрів); порівнюйте треки з вашими спогадами, фотографіями та нотатками, щоб ​​найбільш точно зобразити всі повороти, вигини та прямі ділянки.
  • Якщо є тільки один ваш трек і ніхто до вас не креслив тут, при цьому відсутні супутникові зображення, все одно намалюйте дорогу по цьому єдиному треку.
  • Якщо вже є інші дороги навколо, а ваш трек виглядає погано, спробуйте визначити її «реальний» вид з треку, по дорогах, що не перетинаються з вашим треком.
  Ступінь точності визначається кожним учасником самостійно:
  Для більшості користувачів достатньо точним буде, коли це не вводить в оману: скажімо, велодоріжка є добре нанесеною на мапу, коли
  • коректно показані всі повороти та перехрестя
  • немає таких, що в дійсності не існують
  • вона знаходиться з відповідного боку від дороги/струмка/залізниці
  • і вона має приблизно правильну відстань від інших об’єктів (деякі редактори мають можливості для вимірювання відстаней)
  Трохи пізніше хтось забажає нанести паркани, огорожі та стіни навколо будинків (якщо вони є); вони знаходяться в кількох метрах від стін домів чи доріг, тому важливо точно накреслити ці дороги та будинки з самого початку
  Але не тільки дороги, але й відсутність другорядної інформації згодом буде усунено. Розмірковуючи про спрощене позначення якоїсь дороги, спробуйте визначити, чи буде така дорога мати відповідну цінність — скажімо вона буде на 50 метрів убік від справжнього місця положення (або краще лишити цю територію незамапленою)? Якщо ви наносите на мапу щось приблизно, додавайте теґ source=approximation або щось подібне до лінії.
 • Чи буде правильним/корисним приблизно позначати дорогу, яка ви знаєте проходить в цьому місці, але у вас немає GPS для неї?
  Все залежить від конкретної ситуації, скажімо:
  • Відсутня дорога у місті, в прямокутній сітці доріг і ви точно можете підтвердити її існування десь посередині між двома паралельними дорогами — її місце положення можна нанести відносно сусідніх вулиць.
  • Якщо відсутня дорога знаходиться на незамапленій території й вона вихляє зі сторони в сторону, краще нанести тільки її початок, а його останню точку позначити теґом FIXME=continue. Якби треба було зробити повний шлях від руки, він був би ймовірно занадто коротким/розтягнутим/перекошеним — якщо немає хороших доступних аерофотознімків.
 • Визначні місця, пішохідні доріжки й т.д.?
 • Як показати, що одна дорога проходить над або під іншою? — Ознайомтесь з описом позначення мостів та доріг, що проходять під ними — Key:bridge.
 • Якщо дорога складається з кількох шляхів, всі вони повинні мати теґи name та/ або ref.

Топологія

 • Точна топологія більш чи менш важлива ніж точне місце знаходження?
  • Зрештою, вони однаково важливі й навіть не виключають одне одного, але через те, що з нашими інструментами топологія може бути обстежена більш точно, ніж розташування, вона повинна бути завжди правильною, навіть якщо це призводить до того, що де деякі точки знаходяться на кілька метрів далі ніж треба.
 • Якщо дорога має дві окремі проїжджі частини для руху в кожному з напрямків — її потрібно креслити двома лініями
 • Якщо дорога має невеликий острівець безпеки (наприклад на під’їзді до великого кільцевого руху), чи потрібно його показувати як трикутник чи ні? Яким великим він повинен бути, щоб його треба було накреслити?ПОПЕРЕДЖЕННЯ: OpenStreetMap викликає стійку залежність! Частіше робіть перерви, роботи дуже багато, щоб зробити її всю за раз.