Uk:Key:lanes

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg lanes
Dscf0444 600.jpg
Опис
Загальна кількість смуг для руху механічних транспортних засобів. Show/edit corresponding data item.
Група: Властивості
Застосовується до цих елементів
точки не можна позначати цим теґомлінії можна позначати цим теґомполігони не можна позначати цим теґомзв’язки не можна позначати цим теґом
Використовується разом з
Дивись також
Статус: де-факто

Теґ lanes=* використовується для позначення кількості смуг для руху транспорту на проїзній частині дороги (дивись далі на цій сторінці) або для зазначення таких характеристик для лижних трас, пішохідних маршрутів та таке інше (див route=piste), або кількості доріжок на біговому (вело) треку (leisure=track). Щоб дізнатись як позначати характеристики кожної окремої смуги, ознайомтесь зі сторінкою про використання суфіксів теґу lanes. Кількість смуг визначається кількістю смуг придатних для руху механічних траспортних засобів, без урахування смуг призначених виключно для руху велосипедів чи мотоциклів. Для позначення смуг призначених для руху велосипедів дивіться опис теґу cycleway=*. Для позначення смуг призначених для руху мотоциклів дивіться опис теґу motorcycle=*.

Смуга руху – поздовжня смуга на проїзній частині завширшки щонайменше 2,75 м, що позначена або не позначена дорожньою розміткою і призначена для руху нерейкових транспортних засобів.[1][2]

Опис

В значення ключа lanes=* потрібно вказувати загальну кількість  смуг для руху на проїзній частині.

Під час підрахунку кількості смуг потрібно враховувати:

 •  Смуги для руху призначені для транспортних засобів ширших за мотоцикл.
 •  Смуги для руху маршрутних транспортних засобів, що зарезервовані для громадського транспорту (public service vehicles – PSV), наприклад для автобусів та таксі. На додачу до зазначення загальної кількості смуг, пропонується позначати кількість смуг для маршрутних транспортних засобів (PSV) теґами lanes:psv=*, або, якщо вживаються конкретні обмеження: lanes:bus=* та lanes:taxi=*.
 •  Смуги для руху транспортних засобів з пасажирами (HOV) (іноді їх називають carpool lanes, commuter lanes, express lanes, transit lanes – в Україні не застосовується). Кількість таких смух зазначається за допомогою теґу lanes:hov=*.
 • Інші додаткові смуги для руху ( spitsstroken(nl) в Нідерландах чи  temporäre Standstreifen(de) в Австрії, Німеччині та Швейцарії), рух якими дозволений лише в обумовлений проміжок часу, наприклад під час годин пікового навантаження. Концепція «smart lanes» в Сполучених Штатах є доволі схожою та передбачає використання узбіч[3] (shoulder=*. [1])
 • Довгі смуги для розгону та гальмування для зʼїзду з або заїзду на автомагістралях та швидкісних дорогах для автомобілів. Зазвичай смуги для зʼїзду на менш важливих дорогах не враховуються. Ознайомтесь з описом теґу turn=* для отримання докладної інформації з позначення дозволених напрямків руху по смугах.

Наступні смуги не повинні включатись до розрахунку загальної кількості смуг:

 • Незначні зʼєднувальні дороги без смуг для розгону/гальмування, дорога стає ширшою тільки перед зʼїздом на основну дорогу.
 • Смуги для вздовж дороги призначені для стоянки автомобілів. Для їх позначення використовується теґ parking:lane=* для зазначення інформації про час та спосіб стоянки.
 • Смуги для руху велосипедистів. Використовуйте теґ cycleway=lane для них.
 •  Узбіччя. Дивіться докладніше про застосування теґу shoulder=*.

Коли кількість смуг на дорозі змінюється, потрібно розділити лінію OSM, що представляє дорогу. Це потрібно зробити відразу, як тільки:

 • нова смуга починається, набуває повної ширини, або
 • смуга починає зникати (зазвичай зливається з іншою смугою)

Зауваження для споживачів даних
Багато шляхів досі не мають позначення загальної кількості смуг в усіх місцях, але мають тільки кількість смуг на довгих відрізках. Отже, користувачі цих даних можуть трактувати їх як мінімальну кількість смуг на дорозі, ніж їх точну кількість.

Якщо розмітка на дорозі відсутня, ви можете використовувати width=* або width:carriageway=* для позначення ширини.

Докладне теґування

Кількість смуг в різних напрямках

Якщо дорога не має окремих проїзних частин для руху в кожному напрямку, для позначення кількості смуг для кожного напрямку використовуються теґи lanes:forward=* та lanes:backward=* на додачу до lanes=*. Ключ lanes:forward=* використовується для позначення кількості смуг за напрямком лінії OSM та lanes:backward=* – в зворотньому напрямку.

Теґ lanes=* часто помилково використовується для позначення кількості смуг лише в одному напрямку, замість загальної кількості. Якщо ви використовуєте lanes:forward=* та lanes:backward=*, це дозволяє уникнути двозначності.

Для смуг, рух по яких дозволяється в обох напрямках, використовується теґ lanes:both_ways=*.

Нижче дивіться приклади застосування цих теґів.

Смуги зарезервовані для руху окремих типів транспорту

Кількість смуг зарезервованих для руху певних типів транспортних засобів може бути позначена за допомогою застосування суфіксів до теґу lanes із зазначенням типу транспортного засобу із теґу access=*, наприклад lanes:bus=1 для зарезервованої смуги для автобусів. Якщо потрібно зазначити напрямок для цих смуг, додайте суфікс :forward або :backward, так само як і в попередніх випадках, lanes:taxi:forward=1 використовується для позначення однієї смуги для руху таксі за напрямком лінії OSM.

ПРИМІТКА! Ключ lanes:*=* може використовуватись лише для зазначення кількості смуг зарезервованих для певного типу транспортних засобів. Він не призначений для того, щоб зазначати які саме смуги використовуються для певних типів траспортних засобів.

Якщо, наприклад, на автомагістралі, що має три смуги для руху, рух вантажівок дозволений лише по крайній правій смузі, lanes:hgv=1 зовсім не відповідає цьому твердженню! (lanes:hgv=1 означає що вантажівкам дозволено рухатись лише по одній смузі, але не вказано по якій.)

Обмеження для транспортних засобів можуть бути зазначені за допомогою префіксів теґу :lanes, наприклад, hgv:lanes=no|no|yes зазначає можливість руху для вантажівок тільки в крайній правій смузі.

Обмеження, що діють тільки в певний проміжок часу

Для смуг, рух якими обмежений в певну частину доби, використовуються додаткові теґи для зазначення умов застосування обмежень. Наприклад: lanes:bus:conditional=* або lanes:psv:conditional=*. Дивиться Умовні обмеження, щоб дізнатись більше.

Відсутність розмітки

Багато незначних доріг, особливо в сільській місцевості не мають розмітки. Також, в деяких місцях, навіть на доволі широких дорогах, рух по яких можна розподілити на чотири смуги, відсутня розмітка. Для того, щоб вказати, що на дорозі відсутня розмітка рекомендується зазначати це явно з допомогою теґу lane_markings=no замість якихось незрозумілих значень в lanes=*, наприклад, 0, 1.5 або none, які не можуть чітко інтерпретуватись користувачами даних.[4]

Для вузьких доріг (без розмітки) варто додавати інформацію про їх ширину: width=* або width:carriageway=*, дивись далі.

Вузькі дороги

Існують дороги без розмітки, але з двостороннім рухом, настільки вузькі, що автівкам доводиться пригальмовувати, щоб розʼїхатись. Вони можуть позначатись теґом narrow=yes. Але краще разом із теґом lanes=* в такому випадку зазначати ширину проїзної частини – width=* або width:carriageway=* (Примітка: не треба плутати з maxwidth=*). Якщо ширина змінюється в значних межах, потрібно вказувати її мінімальне значення. Якщо неможливо зазначити точну ширину, використовується приблизне значення із додаванням source:width=estimated, як в прикладі:

 width=4
 source:width=estimated

Іноді на вузьких дорогах облаштовуються місця для розʼїзду, де зустрічні автівки можуть оминути друг друга (див приклад). Вони позначаються теґом highway=passing_place. Вони не впливають на значення кількості смуг.

Приклади

Смуги, які використовуються для руху моторизованих траспортних засобів

Фото Теґи Примітки
Bridge restrictions.jpg lanes=1 Міст по якому може проїхати тільки одна автівка за раз.
Kingsteignton Street - geograph.org.uk - 89779.jpg lanes=2 Дорога місцевого значення з двома смугами. Зважте на можливість додавання додатково смуги для стоянки за допомогою теґу parking:lane=*.
Dscf0444 600.jpg lanes=2 - праворуч, та

lanes=2 - ліворуч
Для кожного напрямку окремо

Дорога з двома роздільними проїзними частинами для руху, по дві смуги в кожному напрямку (кожна проїзна частина також позначається теґом oneway=yes).
Reelsen1.JPG lanes=2

lane_markings=no

Дорога з двостороннім рухом без розмітки на якій наявні дві смуги для руху, по одній в кожному напрямку. Білі лінії по боках показують межі проїзної частини. За відсутності розмітки, що показує поділ проізної частини на смуги використовується теґ lane_markings=no
Narrow road.jpg width=4
source:width=estimated
Вузька дорога для двостороннього руху, приблизно 4 метри завширшки. Кількість смуг в цьому випадку не зазначається, через те що 4 метри це не достатня ширина для безпечного роз’їзду зустрічного транспорту.
Oneway-road.jpg lanes=1oneway=yes Дорога з одностороннім рухом з однією смугою. Наявність місць (кишень) для стоянки по боках не враховується в кількість смуг на дорозі.
Oneway-contraflow.jpg lanes=1oneway=yes

oneway:bicycle=no

cycleway=opposite_lane

Дорога з одностороннім рухом для автівок, що має велосмугу для руху в напрямку протилежному руху автівок (Див cycleway=opposite). Кількість смуг зазначається як lanes=1 бо велосмуги не включаються до кількості смуг. Зважте на зазначення сторони знаходження велосмуги cycleway:left=opposite_lane або cycleway:right=opposite_lane.
One lane bridge over West River on Rice Farm Road.JPG lanes=1oneway=alternating Деякі мости, по яких проходять дороги з двостороннім рухом мають лише одну смуг для проїзду. Водії мають надавати перевагу тим, хто вже рухається по мосту, чекаючи на свою чергу. Для цього може використовуватись oneway=alternating чи reversible, якщо дозволений напрямок руху змінюється лише в певні наперед обумовлені проміжки часу.
Scotland Kinlochewe SingleTrackRoad.jpg highway=passing_place Місце для розʼїзду позначається точкою з теґом highway=passing_place.
2006 02 24 - MD115 - WB 07.JPG lanes=3lanes:forward=1

lanes:backward=1

lanes:both_ways=1

turn:lanes:both_ways=left

Дорога з двома смугами для руху в кожному напрямку та розділювальною смугою. В залежності від, особливостей дорожніх правил в різних країнах, до розділювальної смуги можуть застосовуватись певні обмеження. Якшо розділювальна смуга використовується транспортом, що рухається в обох напрямках, для виконання повороту з або на прилеглі дороги застосовується суфікс:both_ways, а також зазначається який маневр є дозволеним.
Simpleuklanes middle.jpg lanes=5
lanes:forward=3
lanes:backward=2
Передбачається, що напрямок лінії OSM з ліва на право
Дорога з 5-ма смугами на якій 3 смуги йдуть за напрямком лінії, а 2 інші – в протилежному. Напрямок руху по смугам вказується за допомогою теґу turn=*.
Zeitabhängige Busspur.jpg lanes=3
lanes:bus:conditional=1 @ (Mo-Fr 07:00-19:00)
Дорога з 3-ма смугами, на якій смуга праворуч використовується для руху атобуса в зазначений проміжок часу. Закінчення лівої смуги зазначається за допомогою теґу turn=*. Щоб отримати докладне розʼяснення використання суфікса :conditional ознайомтесь з Умовними обмеженями.

Смуги, які використовуються для руху немоторизованого трафіку

cycleway with two marked lanes highway=cycleway lanes=2 Велодоріжка, з позначеними смугами для руху. (Увага! Виходячи з вище зазначенного та прикладів з Lanes#Crossing with a designated lane for bicycles, велосмуги рахуються в lanes=* тільки якщо вони фізично виокремлені та замплені власною лінією).
Skyttis athletics tracks.jpg leisure=track lanes=8 Кількость бігових доріжок на треку.
Langlauf Loipe.jpg route=piste чи route=ski lanes=2 Лижня з двома класичними біговими доріжками для кроскантрі.

Більше прикладів: User:Martinq/Lane_examples

Припущення

Якщо для дороги з двостороннім рухом зазначено загальну кількість смуг і це число парне, то вони розподіляються рівномірно для кожного з напрямків. Так у випадку з lanes=6 ми можемо припустити, що в для руху в кожному напрямку виділено по 3 смуги.

Хоча й рекомендується зазначати кількість смуг за допомогою теґу lanes=*, доволі часто така інформація може бути відсутньою. В таких випадках споживачі дані можуть робити припущення щодо кількості смуг. Якщо кількість смуг не вказана взагалі, вважається що дорога містить наступну їх кількість:

Теґи Кількість смуг
для дорог
з двосторонім рухом
Кількість смуг
для дорог
з односторонім рухом
Примітки
highway=residential
highway=tertiary
highway=secondary
highway=primary
2 1 Якщо дійсна кількість смуг дорівнює цьому припущенню, кількість смуг зазвичай не вказується.
highway=service
highway=track
highway=path
1 1 Якщо дійсна кількість смуг дорівнює цьому припущенню, кількість смуг зазвичай не вказується.
highway=motorway
highway=trunk
В цьому випадку потрібно
позначати кожен напрямок
окремою лінією
2 чи більше Потрібно завжди вказувати дійсну кількість смуг. Тим не менш, зазначене припущення може стати в нагоді.

Показ кількості смуг

 • Щоб побачити кількість смуг в JOSM, використовуйте стиль Lane and road attributes. Також, можна скористатись втулком routes, який можна використовувати для розфарбовування ліній як в цьому прикладі.
 • Правила Maperitive для показу доріг відповідно до їх ширини, показу смуг та їх розташування на основі значень теґів lanes=* та placement=*.
 • OpenStreetMap detailed overlays генерує допоміжний шар зі смугами, велодоріжками та кишенями для стоянки автівок, тротуарами для масштабів 16+. Ознайомитись з мапою, що його використовує можна онлайн.

Додаткові теґи

 • width=* та width:carriageway=* для зазначення ширини проїзної частини
 • source:width=* для зазначення джерела інформації
 • access=* для зазначення дозволів руху для певних транспортних засобів та способів пересування
 • parking:lane=* смуги для стоянки
 • turn=* правила руху по смугах
 • highway=passing_place місця для розʼїзду
 • shoulder=* для теґування узбіч

Дивіться також

Примітки

 1. Про Правила дорожнього руху Постанова Кабінету Міністрів України; Перелік, Правила від 10.10.2001 № 1306 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/term/27756:1513
 2. see discussion from June 2019 on tagging mailing list (https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2019-June/046002.html) and discussion on German forum from September 2019 (https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=67330), additionally several remarks on the discussion page. The change to explicitly mentioning "marked" was made 2014 as result of another discussion in the German forum but not from anywhere else.
 3. Виділений конструктивно або суцільною лінією дорожньої розмітки елемент автомобільної дороги, який прилягає безпосередньо до зовнішнього краю проїзної частини, розташований з нею на одному рівні та не призначений для руху транспортних засобів, крім випадків, передбачених цими Правилами. Узбіччя може використовуватися для зупинки і стоянки транспортних засобів, руху пішоходів, мопедів, велосипедів (за відсутності тротуарів, пішохідних, велосипедних доріжок або у разі неможливості пересуватися по них), гужових возів (саней); Про Правила дорожнього руху Постанова Кабінету Міністрів України; Перелік, Правила від 10.10.2001 № 1306 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/term/31165:1525
 4. https://lists.openstreetmap.org/pipermail/tagging/2019-June/046002.html