Uk:Key:lanes

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg lanes
Dscf0444 600.jpg
Опис
Загальна кількість смуг для руху механічних транспортих засобів. Edit or translate this description.
Група: Properties
Застосовується до цих елементів
точки не можна позначати цим теґомлінії можна позначати цим теґомполігони не можна позначати цим теґомзв’язки не можна позначати цим теґом
Використовується разом з
Дивись також
Статус: використовується

Вікідані

Теґ lanes=* використовується для позначення кількості повноцінних смуг, придатних для руху моторизованого транспорту, на дорозі. Щоб дізнатись як позначати кожну окрему смугу, ознайомтесь зі сторінкою про використання суфіксів теґа lanes. Для позначення смуг призначених для руху велосипедистів дивіться опис теґу cycleway=*.

Опис

Ключ lanes=* потрібно застосовувати для зазначення загальної кількості смуг для руху на проїзній частині, призначених для руху механічних транспортних засобів ширших за мотоцикл.

Під час підрахунку кількості смуг потрібно враховувати:

 • [W] Смуги для руху призначені для транспортних засобів ширших за мотоцикл.
 • [W] Смуги для руху маршрутних транспортних засобів, що зарезервовані для громадського транспорту (public service vehicles – PSV), наприклад для автобусів та таксі. На додачу до зазначення загальної кількості смуг, пропонується позначати кількість смуг для маршртуних транспортних засобів (PSV) теґами lanes:psv=*, lanes:bus=* та lanes:taxi=*.
 • [W] Смуги для руху транспортних засобів з пасажирами (HOV) (іноді їх називають carpool lanes, commuter lanes, express lanes, transit lanes - в Україні не застосовується). Кількість таких смух зазначається за допомогою теґа lanes:hov=*.
 • Інші додаткові смуги для руху ([W] spitsstroken в Нідерландах чи [W] temporäre Standstreifen в Австрії, Німеччині та Швейцарії), рух по яким дозволений лише в обумовлений проміжок часу, наприклад під час годин пікового навантаження.
 • Довгі смуги для розгону та гальмування перед зʼїздами з/на автомагістралях та швідкісних дорогах для автомобілів. Зазвичай смуги для зʼїзду на менш важливих дорогах не враховуються. Ознайомтесь з описом теґу turn=* для отримання докладної інформації з позначення дозволених напрямків руху по смугах.

Наступні смуги не повинні включатись до загальної кількості смуг:

 • Незначні зʼєднувальні дороги без смуг для розгону/гальмування, дорога стає ширшою тільки перед зʼїздом на основну доргу .
 • Смуги для паркування. Для їх позначення пропонується використовувати parking:lane=* для зазначення додаткової інформації.
 • Смуги для руху велосипедистів. Використовуйте теґ cycleway=lane для них.
 • [W] Узбіччя. Ознайомтесь з оригіналом пропозиції, щоб отримати докладну інформацію.

Коли кількість смуг на дорозі змінюється, потрібно розділити лінію OSM, що представляє дорогу. Це потрібно зробити відразу, як тільки:

 • нова смуга набуває повної ширини , або
 • смуга починає зникати (зазвичай зливається з іншою смугою)

Зауваження для споживачів даних
Багато шляхів досі не мають позначення загальної кількості смуг в усіх місцях, але мають тільки кількість смуг на довгих відрізках. Отже, користувачі цих даних можуть трактувати їх як мінімальну кількість смуг на дорозі, ніж їх точну кількість.

Докладне теґування

Смуги в різних напрямках

Якщо дорога не має окремого полотна для руху в кожному напрямку, для позначення кількості смуг в для кожного напрямку використовуються теґи lanes:forward=* та lanes:backward=* на додачу до lanes=*. Ключ lanes:forward=* використовується для позначення кількості смуг за напрямком лінії OSM та lanes:backward=* в зворотньому напрямку.

Теґ lanes=* часто помилково використовується для позначення кількості смуг лише в одному напрямку, замість загальної кількості. Якщо ви використовуєте lanes:forward=* та lanes:backward=*, це довзоляє уникнути двозначності.

Для смуг, рух по яких дозволяється в обох напрямках, пропонується застосовувати суфікс :both_ways, який використовується у сполученні lanes:both_ways.

Нижче дивіться приклади застосуванн цих теґів.

Смуги зарезервовані для руху окремих типів транспорту

Кількість смуг зарезервованих для руху певних типів транспортних засобів може бути позначена за допомогою застосування суфіксів до теґа lanes із зазначенням типу транспортного засобу із теґу access=*, наприклад lanes:bus=1 для зарезервованої смуги для автобусів. Якщо потрібно зазначити напрямок для цих смуг, додайте суфікс :forward або :backward, так само як і в попередніх випадках, lanes:taxi:forward=1 використовується для позначення однієї смуги для руху таксі за напрямком лінії OSM.

ПРИМІТКА! Ключ lanes:*= може використовуватись лише для зазначення кількості смуг зарезервованих для певного типу транспортних засобів. Він не призначений для того, щоб зазначати які саме смуги використовуються для певних типів траспортний засобів.

Якщо, наприклад, на автомагістралі, що має три смуги для руху, рух вантажівок дозволений лише по крайній правій смузі, lanes:hgv=1 зовсім не віповідає цьому твердженню! (lanes:hgv=1 означає що вантажівкам дозволено рухатись лише по одній смузі, але не вказано по якій.)

Обмеження для транспортних засобів можуть бути зазначені за допомогою префіксів теґу :lanes, наприклад, hgv:lanes=no|no|yes зазначає можливість руху для вантажівок тільки по крайній правій смузі.

Обмеження, що діють тільки в певний проміжок часу

Для смуг, рух по яких обмежений в певну частину доби, використовуються додаткові теґи для зазначення умов застосування обмежень. Наприклад: lanes:bus:conditional=* або lanes:psv:conditional=*. Дивиться Умовні обмеження, щоб дізнатись більше.

Вузькі дороги

Існють дороги, з двостороннім рухом але настільки вузькі, що автівкам доводиться пригальмовувати щоб розʼїхатись. Разом із теґом lanes=* в такому випадку треба зазначати ширину проїзної частини – width=* (Примітка: не треба плутати з maxwidth). Якщо ширина змінюється в значних межах, потрібно вказувати її мінімальне значення. Якщо неможливо зазначити точну ширину, використовується оціночне значення – source:width=estimated, як в прикладі:

 width=4
 source:width=estimated

Іноді на вузьких дорогах облаштовуються місця для розʼїзду, де зустрічні автівки можуть оминути друг друга (див приклад). Вони позначаються теґом highway=passing_place. Вони не впливають на значення кількості смуг.

Примітка: Іноді, для вузьких дорог з двосторонім рухом кількість смуг позначають lanes=1.5. Дивіться обговорення з цього приводу. Таке теґування некоректно обробляється користувачами даних. Ознайомтесь також з розділом Наявні проблеми з цього питання.

Приклади

Фото Теґи Примітки
Residential.jpg lanes=2 Дорога місцевого значення з двома смугами. Передбачає додавання додатково смуги для стоянки parking:lane=*.
Dscf0444 600.jpg lanes=2
Для кожного напрямку окремо
Дорога з двома роздільними частинами для руху, по дві смуги в кожному напрямку (кожна з oneway=yes).
Narrow road.jpg width=4
source:width=estimated
Вузька дорога для двостороннього руху, приблизно 4 метри завширшки.
Scotland Kinlochewe SingleTrackRoad.jpg highway=passing_place Місце для розʼїзду позначається точкою з теґом highway=passing_place.
HillsideRdCaversham.jpg Або
lanes=3
lanes:forward=1
lanes:backward=1
або
lanes=2
lanes:forward=1
lanes:backward=1
в залежності від країни.
Дорога з двома смугами та розділювальною смугою. В залежності від, особливостей дорожніх правил, до розділювальної смуги можуть застосовуватись різні обмеження. Якшо вона використовується для руху в обох напрямках, застосовується запропонований суфікс :both_ways. Кількість теґів можна скоротити до lanes=3 та lanes:both_ways=1, томущо кількість смуг за напрямком лінії та в зворотньому напрямку еквівалентні і не потребують безпосереднього зазначення
Simpleuklanes middle.jpg lanes=5
lanes:forward=3
lanes:backward=2
Передбачається, що напрямок лінії OSM з ліва на право
Дорога з 5-ма смугами на якій 3 смуги йдуть за напрямком лінії. Напрямок руху по смугам вказуеться за допомогою теґу turn=*.
Zeitabhängige Busspur.jpg lanes=3
lanes:bus:conditional=1 @ (Mo-Fr 07:00-19:00)
Дорога з 3-ма смугами, на якій смуга праворуч використовується для руху атобуса в зазначений проміжок часу. Закінчення лівої смуги зазначається за допомогою теґу turn=*. Щоб отримати докладне розʼяснення використання суфікса :conditional ознайомтесь з Умовними обмеженями.

Припущення

Якщо для дороги з двосторонім рухом зазначено додатну кількість смуг, то вони розподілюються рівномірно для кожного з напрямків.

Якщо кількість смуг не вказана взагалі, вважається що дорога містить наступну їх кількість:

Теґи Кількість смуг
для дороги
з двосторонім рухом
Кількість смуг
для дороги
з односторонім рухом
Примітки
highway=residential
highway=tertiary
highway=secondary
highway=primary
2 1 Якщо дійсна кількість смуг дорівнює цьому припущенню, кількість смуг зазвичай не вказується.
highway=service
highway=track
highway=path
1 1 Якщо дійсна кількість смуг дорівнює цьому припущенню, кількість смуг зазвичай не вказується.
highway=motorway
highway=trunk
В цьому випадку потрібно
позначати кожен напрямок
окремою лінією
2 чи більше Потрібно завжди вказувати дійсну кількість смуг. Тим не менш, зазначене припущення може стати в нагоді.

Наявні проблеми

 • Кількість смуг, що використовуються як узбіччя, зараз не зазначається, але з цього приводу є пропозиція.
 • Для смуг, що використовуються для руху в обох напрямках існує пропозиція з використання суфіксу :both_ways.

Показ кількості смуг

 • ITO Map пропонує шар для показу смуг. (В мапах ITO існує помилка, вони можуть вважати: lanes=4 lanes:backward=1 lanes:forward=3 за 8 смуг, замість 4)
 • Для того щоб побачити кількість смуг в JOSM, використовуйте стиль Lane and road attributes. Також, можна скористатись втулком routes, який можна використовувати для розфарбовування ліній як в цьому прикладі.
 • Правила Maperitive для показу доріг відповідно до їх ширини, показу смуг та їх розташування на основі значень теґів lanes=* та placement=*.

Додаткові теґи

 • width=* для зазначення ширини проїзної частини
 • source:width=* для зазначення джерела інформації
 • access=* для зазначення дозволів руху для певних транспортних засобів
 • parking:lane=* смуги для стоянки
 • turn=* правила руху по смугам
 • highway=passing_place місця для розʼїзду

Дивіться також