Uk:Дороги

From OpenStreetMap Wiki
Jump to: navigation, search
Доступні мови — Highways
Afrikaans Alemannisch aragonés asturianu azərbaycanca Bahasa Indonesia Bahasa Melayu Bân-lâm-gú Basa Jawa Baso Minangkabau bosanski brezhoneg català čeština dansk Deutsch eesti English español Esperanto estremeñu euskara français Frysk Gaeilge Gàidhlig galego Hausa hrvatski Igbo interlingua Interlingue isiXhosa isiZulu íslenska italiano Kiswahili Kreyòl ayisyen kréyòl gwadloupéyen kurdî latviešu Lëtzebuergesch lietuvių magyar Malagasy Malti Nederlands Nedersaksies norsk norsk nynorsk occitan Oromoo oʻzbekcha/ўзбекча Plattdüütsch polski português română shqip slovenčina slovenščina Soomaaliga suomi svenska Tiếng Việt Türkçe Vahcuengh vèneto Wolof Yorùbá Zazaki српски / srpski беларуская български қазақша македонски монгол русский тоҷикӣ українська Ελληνικά Հայերեն ქართული नेपाली मराठी हिन्दी অসমীয়া বাংলা ਪੰਜਾਬੀ ગુજરાતી ଓଡ଼ିଆ தமிழ் తెలుగు ಕನ್ನಡ മലയാളം සිංහල ไทย မြန်မာဘာသာ ລາວ ភាសាខ្មែរ ⵜⴰⵎⴰⵣⵉⵖⵜ አማርኛ 한국어 日本語 中文(简体)‎ 吴语 粵語 中文(繁體)‎ ייִדיש עברית اردو العربية پښتو سنڌي فارسی ދިވެހިބަސް
Logo. Обʼєкт : Uk:Дороги
One example for Обʼєкт : Uk:Дороги
Опис
Теґ highway=* використовується для позначення доріг, стежок, велодоріжок, а також інших шляхів, які можна побачити на землі.
Теґи

highway=motorway
highway=trunk
highway=primary
highway=secondary
highway=tertiary
highway=motorway link
highway=primary link
highway=unclassified
highway=road
highway=residential
highway=service
highway=track
highway=pedestrian
bridge=yes
tunnel=yes
layer=*
tracktype=*

В OpenStreetMap highway – це будь-яка дорога, маршрут, шлях або напрямок на землі, що зʼєднує одне місце з іншим та може мати покриття або бути якимось іншим чином пристосованим для подорожей з певним рівнем зручності, та може використовуватись моторизованими транспортними засобами, велосипедистами, пішоходами, вершниками та іншим (за виключенням поїздів – дивись розділ Залізниця, щоб отримати більш докладну інформацію).

Зауважте, що в Північно-Американському та Австралійському варіанті англійської, слово highway дуже часто означає важливу дорогу, що має спеціальні правила для руху, або дорогу, що є автомагістраллю яка з'єднує частини країни. Але нехай це не вводить вас в оману, цей термін використовується в OSM в його британському значенні.

Термінологія

По всьому світу для класифікації автодоріг використовуються різні терміни. В OpenStreetMap ми намагаємось застосовувати єдину класифікацію так, щоб вона відповідала місцевим умовам. За своїм походженням, терміни, що використовуються в OSM взяті із Британської англійської, тому автомагістралі (interstate highway) між штатами в США або Автобан (Autobahn) в Німеччині будуть позначені як 'motorway' відповідно до їх британського еквіваленту. На сторінці Використання теґу highway міститься більш докладна інформація про те як інтерпретувати класифікацію доріг в місцевих умовах, а Міжнародні відповідники Highway має настанови, щодо мапінгу в різних країнах/територіях.

Класифікація

Дивись також Міжнародні відповідники Highway, Highway tag usage, Recommended Tagging Scheme By Country, OSM tags for routing/Access-Restrictions

Дороги та напрямки

Значення теґу highway не повинно залежати від системи мереж чи маршрутів. В багатьох країнах певні відрізки доріг можуть бути частинами різних маршрутів та входити до складу різних гілок дорожньої мережі, отже окремий маршрут може мати ділянки з різними атрибутами й, таким чином, різними значеннями теґу highway. Зверніться до відповідного керівництва по певній країні, яке допоможе вам позначати маршрути та їх мережі.

В Україні місцевою спільнотою OpenStreetMap затверджено Класифікацію доріг, якої потрібно дотримуватись під час нанесення та позначення доріг на мапі.

Більшість доріг мають бути позначені як highway=unclassified. Якщо вздовж дороги по обидва боки знаходяться помешкання, її треба позначати теґом highway=residential. Більш важливі наскрізні дороги мають бути позначені як highway=tertiary. (Значення є субʼєктивним, і може змінюватися в залежності від місцевості). Під'їзні дороги (дороги, що використовуються для доступу до сміттєзвалищ чи до стоянок, дороги в наметовому містечку) потрібно позначати теґом highway=service. Інші не покращені дороги придатні для руху чотириколісного транспорту потрібно позначати теґом highway=track. Дороги, класифікація яких на момент позначення є невідомою, треба позначати теґом highway=road, який потім, за результатами дослідження, потрібно заміняти відповідним значенням.

Пішохідні доріжки, стежки та велодоріжки

В той час, як теґи на кшталт cycleway або bridleway означають, що дозволяється конкретний вид трафіку, інші теґи слід використовувати для позначення того, що рух дозволяється на законних підставах або може бути доцільним. Використовуйте теґ access=* для впровадження такої інформації. Пішохідні вулиці (шляхи, які були перетворені на пішохідні вулиці за допомогою фізичного відокремлення або за допомогою відповідних позначень) треба позначати теґом highway=pedestrian. Додаткові теґи можуть використовуватись щоби додати інформацію про велосипедні або туристичні маршрути.

Більш докладне теґування

Наступні теґи не є обовʼязковими – будь ласка, не лякайтесь, через те, що небагато маперів додають їх відразу. Якщо ви мапите відносно незамаплену територію, ви, можливо, обмежитесь нанесенням доріг, перехресть, їх класифікацією та назвами. Ви, чи може хтось інший, пізніше додасть більш докладні дані.

Дороги, що проектуються або будуються


Ця тема докладно розкрита у Comparison of life cycle concepts#<key> = <status> + <status> = <value>. Дивіться також опис теґу construction=*.

Назви та позначення

Використовуйте теґи name=* та/або ref=* для кожного відрізку дороги, що має назву або позначення. Якщо ділянка дороги входить до кількох маршрутів, що мають власні позначення, їх потрібно додавати через крапку з комою (Наприклад: ref=I 39;US 51, ref=US 51;WI 54). Якщо дорога має дві назви, менш поширена назва може додаватись до alt_name=*; але, якщо дорога більш відома по її номеру (позначенню), як наприклад дорога 'A1' у Великій Британії, і також має назву, з огляду на історичний аспект краще залишити теґ name порожнім, а замість цього скористатись теґом alt_name, який не так часто використовується для рендерінгу. Попередню назву, що вже вийшла з вжитку, але може мати історичну цінність з можна додавати old_name=*.

В Україні в процесі декомунізації було змінено велику кількість назв, але поки вони досі вживаються старі назви потрібно також зазначати за допомогою теґу old_name=*, з відповідним мовним суфіксом.

Обмеження швидкості та інші заборони

Теґи maxspeed=*, maxheight=*, maxwidth=* та maxweight=* використовуються для додавання додаткової інформації про дорогу. Теґ maxspeed (обмеження максимальної швидкості) застосовується майже для всіх доріг. Обмеження максимальної висоти та ширини (maxheight та maxwidth) використовуються для доріг, що проходять під мостами, а обмеження максимальної ваги (maxweight) – для тих, що проходять по мостах. Зверніть увагу, що кожен теґ повинен бути призначений лише тій ділянці, на яку поширюється обмеження і може назначатись лінії або точці на лінії.

Теґи foot=no та bicycle=no використовуються, коли треба зазначити явну заборону для руху пішоходів та велосипедистів відповідно. Якщо ділянка дороги призначена виключно для пересування автобусів теґ access=no разом з bus=yes дозволить перенести цю інформацію в OSM. Теґ hov=* (в Україні не використовується) призначений для зазначення мінімальної кількості осіб в машині, щоб вони мали змогу користуватись дорогою. Ознайомтесь зі статтею access, щоб отримати докладні інструкції застосування обмежень, що використовуються для доріг та шляхів.

Покриття, ширина та освітлення

Теґ surface=* використовується для позначення типу покриття дорожнього полотна. Для доріг, що не мають покриття, а особливо для путівців, зазначається відносна якість дороги за допомогою теґу tracktype=*, де якість зазначається від grade1 (найкраща) до grade5 (найгірша). Для зазначення ширини проїзної частини використовується теґ width=*. Теґ traffic_calming=* використовується для того, щоб вказати що на відрізку дороги є перепони, що впливають на рух, або для того щоб позначити конкретне місце на дорозі. Що, як правило, використовується тільки для вузьких доріг. Якщо дорога освітлюється було би добре додати теґ lit=yes та lit=no, якщо навпаки. Якщо є можливість, можна позначити окремі ліхтарі використовуючи теґ highway=street_lamp.

Паркування

Правила паркування вздовж дороги, паралельно чи перпендикулярно, можна зазначити за допомогою теґів parking:lane=* та parking:condition=*.

Смуги

Кількість смуг

Основна стаття: Key:lanes

Кількість смуг, придатних для руху моторизованих транспортних засобів, зазначається за допомогою теґу lanes=*. Щоб отримати докладну інформацію про правила підрахунку та які смуги враховуються, дивіться в основній статті. Якщо кількість смуг для руху в кожному напрямку різна для дороги з двобічним рухом використовуються lanes:forward=* та lanes:backward=*, щоб зазначити кількість смуг для кожного напрямку на додачу до загальної кількості смуг. Теґ lanes:forward=* використовується для зазначення кількості смуг для напрямку руху, який збігається з напрямком лінії OSM, а lanes:backward=* для протилежного.

Кількість смуг, що призначена лише для громадського транспорту (автобусів, таксі), в одному напрямку зазначається lanes:bus:forward=1, lanes:taxi:backward=1 або аналогічно.

Розташування та індивідуальні характеристики смуг

Основна стаття: Lanes

Властивості кожної окремої смуги зазначаються за допомогою суфіксу lanes, що додається до відповідного теґу. Так, наприклад, maxspeed=80 означає, що всі смуги мають обмеження швидкості 80 км/г; в той час як maxspeed:lanes=*100|80 означає, що смуга ліворуч має обмеження 100 км/г, а смуга праворуч  – 80 км/г.

Напрямок руху по смугах може бути зазначений за допомогою теґу turn:lanes=*, наприклад turn:lanes=*left;through|right.

Велодоріжки та смуги для велосипедистів

Теґ cycleway=* використовується як для позначення наявності велодоріжки, так і для велосмуги вздовж дороги.

Тротуари

sidewalk=* використовується для зазначення інформації про пішохідні доріжки, які проходять вздовж дороги.

Переходи та перепони

crossing=* використовується для позначення місць призначених для переходу проїзної частини. Теґ призначається на точку, що знаходиться у відповідному місці на лінії дороги, теґ crossing=* дозволяє зазначити тип переходу обравши відповідне значення: traffic_signals (світлофор), uncontrolled (нерегульований), island (з острівцем безпеки) або unmarked (непозначений). Додатково теґи foot=*, bicycle=*, horse=* можуть використовуватись, щоб вказати дозволені рух через перехід. Теґ supervised=yes може використовуватись для зазначення того, що в особливо складних випадках та години пік перехід регулюється регулювальником.

В тих місцях, де проїзд обмежений фізичними перепонами, це може бути зазначено додаванням точки з теґом barrier=*, що має відповідне значення (наприклад: border_control, cycle_barrier, cattle_grid, gate, bollard, stile, toll_booth або turnstile). На додачу можна додати теґ access=* із зазначенням того на який тип траспортних засобів впливає перешкода. Для пунктів збору плати за проїзд теґ fee=* може зазначати додаткову інформацію.

В місцях перетину доріг із залізницею використовується railway=level_crossing, а для перетинів пішохідних шляхів і залізничних колій – railway=crossing. В місцях де річки або струмки перетинають дороги та існує брід, використовується теґ ford=*. Для вузьких річок/струмків, що позначені лінією, теґ 'ford' додається на точку перетину з дорогою. Якщо дорога перетинає широку річку теґ 'ford' додається до відрізка дороги що зʼєднує береги (waterway=riverbank).

Автобуси та трамваї

Автобусні зупинки потрібно позначати теґом highway=bus_stop або, використовуючи нову схему, public_transport=platform в місці збоку від дороги, там де пасажири очікують прибуття громадського транспорту. Якщо вздовж вулиці проходять трамвайні колії, додайте теґ railway=tram до лінії дороги. Якщо трамвайні колії відокремлені від проїзної частини та знаходяться збоку, або розділюють поїзну частину, додайте окрему лінію для них, яку позначте railway=tram.

Тунелі та мости

Тунелі та мости потрібно позначати розділюючи дорогу там де тунель/міст починається і закінчується, після чого додати до цього відрізку теґи bridge=yes/viaduct або tunnel=yes. Точиться кілька обговорень, щодо іменування мостів та тунелів там де їх назви не збігаються з назвами доріг, що проходять вздовж них. Одним із запропонованих підходів є використання звʼязків bridge/tunnel до яких і додаються назви мостів та тунелів.

Теґ layer=* застосовується до однієї з ліній, що перетинають друг друга, та є мостом чи тунелем. Зазвичай мости позначаються layer=1, а тунелі – layer=-1, але в складних випадках можуть використовуватись й інші значення. В тих місцях де дорога проходить по насипу або через виїмку в ґрунті застосовуються відповідні теґи embankment=* або cutting=*.

Перехрестя

Основна стаття: Junctions

Прості перехрестя утворюються спільною точкою в місті перетину доріг. Якщо там розташований світлофор, додайте до неї highway=traffic_signals. Міні-круговий рух, позначений відповідною розміткою, також позначається точкою в місті перетину доріг з теґом highway=mini_roundabout. Звичайні ділянки з круговим рухом, що зазвичай мають газон в середині, позначаються теґом junction=roundabout. Круговий рух на важливих шляхах може включати мости та тунелі, що потребує його розділення на частини, кожній з яких потрібно додати теґ junction=roundabout. Великі траспортні розвʼязки зазвичай позначаються використовуючи різні елементи шляхів, які зʼєднуються мостами із зазначенням відповідних рівнів.

Заборона маневрів

Основна стаття: Relation:restriction

Певні перехрестя мають обмеження на здійснення визначених маневрів, які потрібно відтворити для правильного функціонування сервісів прокладки маршрутів

Пропозиції

  • area:highway: Пропозиція, як наносити вулиці у вигляді полігонів, а не тільки лінійних об’єктів.
  • highway=junction: Розширений мапінг перехресть

Дивись також