Uk:Sidewalks

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Logo. Обʼєкт : Uk:Sidewalks
One example for Обʼєкт : Uk:Sidewalks
Опис
Тротуар, що знаходиться обабіч проїжджої частини, призначений для руху пішоходів та іноді велосипедистів.
Теґи

highway=footway + footway=sidewalk/crossing
або
sidewalk=both/left/right/separate/no

Додаткові теґи
barrier=*
kerb=*
incline=*
smoothness=*
surface=*
tactile_paving=*
width=*
wheelchair=*

 Тротуар – частина дороги, яка призначена для руху пішоходів та/або велосипедистів, що прилягає до  проїзної частини, відокремлена від неї  бортовим каменем (бордюром).

Тротуари можуть відокремлюватись від проїзної частини смугою газону або клумбою, а також іншого роду барʼєрами, наприклад, деревами, кущами чи іншими огорожами, або, навпаки, бути на деякій відстані від дороги (але все ж повʼязані з нею). Дорога може мати тротуар з одного чи двох боків, або тротуар може бути відсутній взагалі.

Термінологія

Будьте уважні з термінологією:

У британській англійській для тротуарів (sidewalk) часто використовується слово pavement (покриття), хоча офіційно вони називаються footway. Термін *footway* в OSM використовується для пішохідних шляхів, що проходять повз проїзну частину. Термін pavement (покриття), який часто використовується у Великобританії як альтернативна назва тротуару, використовується у США для позначення типу покриття проїзної частини (яка, до речі, в США називається roadway!).

Отже, тому що footway та pavement, є еквівалентами в британській англійській, що збиває з пантелику, використовується Північноамериканський варіант sidewalk, навіть не зважаючи на те, що переважною мовою в OSM є саме британський варіант англійської, як у Вікі, так і в теґах. Тож візьміть це до уваги під час спілкування з британцями.

Як позначати

На поточний момент існує дві схеми додавання інформації про тротуари. Рекомендується дотримуватись того підходу, що використовується місцевою спільнотою. Якщо у вас є намір змінити принципи мапінгу тротуарів – обговоріть це зі спільнотою. Додавання інформації про тротуари дозволяє покращити прокладання пішохідних маршрутів, та, значною мірою, є проявом відповідального ставлення до опису пішохідного руху вздовж проїзної частини доріг.

Огляд переваг та недоліків кожного з підходів
Позначення на лінії дороги Позначення окремою лінією
Збігається з аерофото немає так
Точні координати та контури немає так
Використання назв вулиць для навігаційних інструкцій так Якщо назву вулиці зазначено до лінії тротуару, що призводить до появи в пошуку кількох варіантів обʼєктів з одною назвою; або використовуючи Звʼязки
Прокладання маршрутів через пішохідні переходи частково на перехрестях без пішохідних переходів, загалом достатньо в інших місцях так
Можливість переходу вулиці в будь-якому місці завжди можливо, зважаючи на правила дорожнього руху ніколи (можливо, бажана поведінка відповідно до правил дорожнього руху)
Додавання додаткової інформації для маломобільних користувачів недостатньо у складних випадках, в загальних випадках достатньо так
Просто мапити за допомогою редактора в мобільному телефоні так немає
Просто мапити на компʼютері так так, але вимагає більше зусиль
Показується на більшості мап немає так

Тротуар, як окрема лінія

Наразі схвалений (але не плутайте з відмовою від інших підходів) метод, який працює як покращення відомостей про пішохідний рух (taginfo показує 5% загального використання) – це додавання тротуарів у вигляді окремої лінії. Цей метод полягає в кресленні окремої лінії для позначення тротуару поруч з дорогою, там де наявна пішохідна частина, та позначення її теґами highway=footway +footway=sidewalk.

Сходи на тротуарі в Барселоні. Сходи та тротуарах є поширеним явищам в місцевостях де є підйоми та спуски (ще один приклад).

Зауважте, що теґи footway=sidewalk та footway=crossing можуть зʼявлятись не тільки на лініях highway=footway, а й на highway=path та highway=construction. Також теґ footway=sidewalk може бути присутній і на сходах highway=steps.

Ось кілька рекомендацій рендерам, які можуть допомогти у використанні інформації про пішохідний рух. На додачу, використовуйте теґ footway=crossing в місцях перетину тротуару і дороги та ставте точку і місці де лінія тротуару перетинає бордюр додаючи до неї теґ kerb=*, позначаючи його тип, що своєю чергою впливає на прокладання маршрутів для маломобільних користувачів та користувачів у інвалідних візках. За докладнішим поясненням звертайтесь до опису теґу footway=*.

Такий метод дозволяє більш точно просторово показати пішохідну інфраструктуру. Крім того, це спрощує застосування теґів barrier=*, tactile_paving=*, kerb=*. Це також дозволяє вказати випадки, коли пішохідна доріжка проходить через місток, в той час, як струмок проходить під дорогою через кульверт. Метод дозволяє отримати наочний результат у наявних рушіях прокладання та показу маршрутів, вони оброблятимуть цей випадок, як тротуар неповʼязаний з дорогою, на відміну від тротуару, відомості про який додано до лінії дороги теґом sidewalk=*, що майже не показується на мапах.

Недоліком цього підходу є те, що отримання назви пов’язаної вулиці автоматизованим способом є складним завданням. Тому деякі мапери додають теги name=* або street:name=*, що копіюють назву вулиці до окремо нанесених на мапу тротуарів. Крім того, є складніші пропозиції Relation:associatedStreet і Relation:street, які дозволяють призначати назви тротуарам. Немає єдиної думки щодо необхідності цього, і регіональні звичаї значно різняться.

Перехід лише на чітко позначених переходах іноді може бути бажаним, наприклад, користувачам інвалідних візків, в країнах, де пішоходам заборонено переходити дорогу в будь-якому місці відповідно до правил дорожнього руху, людям, які все одно віддають перевагу переходу на переходах. У деяких країнах правила дорожнього руху передбачають наявність пішохідного переходу на перехрестях вулиць, навіть коли вони не позначені знаками чи розміткою. В деяких випадках перетин дороги дозволений поза перехрестям, якщо така дорога не є важливою і це дозволяється правилами дорожнього руху. Якщо ви хочете створити навігаційний рушій, який це дозволяє, вам знадобиться докласти додаткових зусиль для обробки даних.

Тротуар-серпантин у Каліфорнії утворює узбіччя різної ширини біля прямої дороги. Деякі тротуари звиваються чи навіть складаються із зигзагів, для уникнення великих дерев чи перешкод.

Якщо тротуар звивається замість того, щоб бути на постійній відстані від проїжджої частини, відомості про вигини можуть бути важливим для розрахунку точного часу подорожі для пішоходів; однак, якщо тротуар представлено лише теґами на проїжджій частині, проїжджу частину потрібно буде розділити на дуже маленькі частини для цього. Натомість розгляньте можливість нанесення тротуару на мапу у вигляді окремої лінії, щоб відділити його від проїжджої частини та полегшити підтримання даних в актуальному стані.

На додачу до лінії проїжджої частини варто додати теґ sidewalk=separate.

Тротуар, як додаткова властивість лінії дороги

Цей метод полягає в додаванні теґу sidewalk=* до лінії проїжджої частини дорогі в місці, де вздовж неї проходить тротуар.

Підтримуються наступні значення sidewalk=both/left/right/no (none є синонімом до no). Значення left та right використовуються відносно напрямку ОСМ-лінії. Властивості тротуару можуть бути додані за допомоги субтеґів: sidewalk:left:width=3 m, sidewalk:left:kerb=raised, sidewalk:right:bicycle=yes, sidewalk:both:surface=paving_stones. Для ряду користувачів позначення пішохідних переходів та їх властивостей має таке ж значення як і тротуари. Точку з теґом highway=crossing треба додавати до лінії проїжджої частини в місті пішохідного переходу.

Оскільки цей метод призначений для місць, де тротуари здебільшого відділені лише бордюром, він не спрямований на надання детальної інформації про геометрію тротуару. На стандартному стилі openstreetmap дані, внесені таким чином, також не показуються. Однак, це допомагає пішохідним маршрутизаторам визначити придатність місця для проходу там, куди вони направляють користувачів. Не в останню чергу, оскільки цей метод також дозволяє вказати на відсутність тротуарів на вулицях, на яких вони зазвичай сприймаються як належне. Це становить більшу частину використання необроблених даних.

Найпомітнішим є той факт, що цей метод забезпечує можливість озвучування назв вулиці під час покрокової навігації, оскільки назву вулиці можна легко вказати в маршруті. Крім того, можна легко реалізувати вільний перетин вулиць у будь-якому місці, що є бажаним для багатьох.

З іншого боку, це призводить до плутанини, особливо на складних перехрестях, там де добре справились би дані у вигляді окремо позначених тротуарів. У 2017 в репо OSM Carto було повідомлено, що показ на мапі відомостей з теґу sidewalk=* є проблемним, і зусилля в подоланні проблеми поки що не дали відчутних результатів[1]. Все ж таки, мапінг тротуарів за допомогою теґу sidewalk=* є популярною давньою та фактичною практикою, що підтримується багатьма редакторами, та яку використовують багато споживачів даних.

Там, де є тротуари, або там, де їх немає, наявність і ширина узбіччя (берма, бордюр, газон тощо) можуть бути позначені тегами verge=* і verge:width=* відповідно. Узбіччя відіграють важливу роль у мапінгу пішохідної інфраструктури, оскільки в правилах дорожнього руху зазначено, що люди мають ходити там, якщо немає тротуарів.

Як виділена смуга на дорозі

Пішохідна смуга

Спроби визначити «поверхні, призначені для руху пішоходів, які відокремлені від проїжджої частини лише розміткою (і, можливо, вертикальним знаком)» відбуваються на формі спільноті, але, здається, досі немає чіткого консенсусу щодо того, як їх позначаті.

Ось кілька способів (перелічені в порядку їх популярності) щодо того, як в ОСМ позначаються такі властивості доріг (напр. highway=residential):

  • sidewalk:right=yes + sidewalk:right:kerb=no – щоб позначити що частина поверхні дороги призначена для руху пішоходів, але вона не відокремлена від проїзної частини бордюром

*sidewalk=no + lanes=1 + vehicle:lanes=yes|no + foot:lanes=no|designated + oneway:lanes=yes|no – відсутність тротуару ("sidewalk"), ліва смуга призначена для руху механічних траспортних засобів, а права частина для руху пішоходів (іноді замість значення yes використовується designated). Увага: суфікс lanes має документацію щодо підтримки велосипедного руху, але не має такого для пішоходів («охоплює всі види смуг для всіх видів транспортних засобів і не обмежений для моторизованого руху»). Також зауважте, що кількість смуг в значенні ключа lanes=* враховує лише смуги для механічних траспортних засобів (автівок та мотоциклів), але не враховує смугі призначені для пішоходів та велосипедистів. Тож, наприклад, смуга для автомобілів + дві смугі для пішоходів + велодоріжка будуть позначені як lanes=1, а не lanes=4!

  • lanes=1 + lanes:forward=1 + lanes:foot:backward=1 – менш складний варіант, як опсано вище, береться до уваги лище смуги для руху пішоходів, а не їх відносне положення. Дивись також попередження вище!
  • shoulder=right + foot=use_sidepath (or +foot=designated) + sidewalk=no – деякі вважають, що це узбіччя, по якому можна ходити, а не тротуар, оскільки тротуар у їхньому регіоні є терміном, який використовується виключно тоді, коли він відокремлений від проїзної частини фізичним бар’єром, таким як бордюр або смуга дерев. (Зауважте що taginfo не завжди може таке порахувати, і на віть цей запит overpass наводить невелику кількість обʼєктиів)
  • foot:right=designated|lane – підмножина значень дозволів для багатофункціональних доріг (має задокументоване значення designated, але не має значення lane). Значення yes треба уникати, хоча воно схоже теж іноді використовується, тому що це набагато менш зрозуміло – це лише вказує на те, що пішоходам законно дозволено пересуватись дорогою (можливо, користуючись смугою призначеною для руху разом з автомобілями), а не те, що для пішоходів є окрема смуга для руху.

Дехто навіть використовує комбінації цих теґів ("dual/double tagging").

Велосипедний та пішохідний рух на тротуарах

Основна стаття: Велосипед § Об’єкти інфраструктури

В деяких випадках тротуари також можуть використовуватись для руху велосипедом. В таких ситуаціях застосовуються наступні підходи:

Вище описані способи теґування надають інформацію про фізичну інфраструктуру, а не про деталі щодо права пересування, які додаються за допомогою теґу foot=yes/no. Передбачається, що всі дороги дозволяють рух пішоходів, за винятком highway=motorway, де рух пішоходів та велосипедів не допускається, якщо не зазначено інше.

Місцеві домовленості

У деяких регіонах одна з цих схем теґування явно більш популярна, ніж інша.[2][3] У такому випадку настійно бажано продовжувати мапінг за допомогою наявного там методу. Наприклад, у Варшаві значна частина тротуарів нанесена на мапу за допомогою окремих ліній без копіювання назв доріг. Переробка вимагала б величезного обсягу роботи і навряд чи вважалася б гарною ідеєю з точки зору місцевих маперів. У місці, де більшість тротуарів нанесено на мапу за допомогою теґів на лініях дорогах, не слід починати наносити на мапу тротуари як окремі лінії без консультації з місцевою спільнотою.

Демонстрація

Вигляд тротуарів у Вашингтоні на ITO Map, де дороги з тротуарами показані темно-зеленим, дороги без тротуарів – червоним, інші шляхи – світло-зеленим. Стиль mapCSS для показу тротуарів доступний в JOSM.

Дивіться також