Uk:Relation:restriction

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg restriction
Ukraine road sign 3.22.gif
Опис
Використовується для зазначення теґів та членів обмеження маневрів. Show/edit corresponding data item.
Група: restrictions
Учасники
 • way - from
 • way - to
 • way node - via
Статус: де-факто

Для позначення обмежень маневрів на перехресті використовуються Зв'язки, які мають відповідний набір теґів що описують тип обмеження. Ці зв’язки не обмежуються лише заборонами поворотів, але також можуть використовуватись для додавання вказівок, що рух дозволений лише прямо (або в зазначеному напрямку). Ще одним прикладом застосування таких зв’язків є місця, перетин яких дозволений лише громадському транспорту (bus gate) як альтернатива до barrier=bus_trap.

Є ряд важливих речей, які потрібно враховувати при створенні обмежень маневрів

 • На одному перехресті може бути кілька обмежень маневрів, кожне з яких зазначається окремим зв'язком.
 • Не має потреби додавати зв'язок обмеження маневру у випадку виїзду на дорогу з одностороннім рухом в забороненому напрямку. Все і так працюватиме як треба.
 • Обмеження маневрів не розповсюджуються на пішоходів, якщо це явне не зазначено за допомогою ключа restriction:foot.
 • Не додавайте обмеження маневрів там де вони є типовими відповідно до правил дорожнього руху та не позначені знаками. Набагато краще переконатись, що алгоритми маршрутизації використовують місцеві правила ніж мапити кожне окреме обмеження. Так наприклад, заборона розворотів в Бразилії, що не позначені дорожніми знаками, додавання таких обмежень вимагало б сотні тисяч зв'язків та поділу доріг на дуже велику кількість відрізків, що тільки ускладнює роботу з даними та підтримку їх в актуальному стані.


Теґи

Ключ Значення Пояснення
type restriction Тип зв'язку, що використовується для позначення обмежень маневрів.
restriction no_right_turn
no_left_turn
no_u_turn
no_straight_on
only_right_turn
only_left_turn
only_straight_on
no_entry
no_exit
Перше слово "no_", означає, що рух заборонено від члена з роллю "from" до члена з роллю "to". У випадку "only_" – рух дозволений від члена з роллю "from" тільки у напрямку до члена з роллю "to". Ця відмінність також показана у розділі з прикладами на цій сторінці.
restriction:hgv, restriction:caravan, restriction:motorcar, restriction:bus, restriction:agricultural, restriction:motorcycle, restriction:bicycle, restriction:hazmat no_right_turn
no_left_turn
no_u_turn
no_straight_on
only_right_turn
only_left_turn
only_straight_on
no_entry
no_exit
Обмеження поширюється лише на зазначений тип транспорту.

(ви можете використовувати type=restriction:<type> + restriction= або type=restriction + restriction:<type>=[1])

except psv
bicycle
hgv
motorcar
emergency
Обмеження не застосовується до зазначених типів транспортних засобів (у разі кількох значень: except=bicycle;psv)
restriction[:<transportation mode>]:conditional <restriction-value> @ <condition>[;<restriction-value> @ <condition> ...] Обмеження, які застосовуються тільки за певних умов, наприклад, в продовж зазначеного проміжку часу. Значенням обмеження є одне з перелічених вище, напр., no_right_turn. Кілька значень (разом із їх умовами) можуть бути розділені крапкою з комою. Дивись Умовні обмеження, щоб отримати докладну інформацію.
type restriction:hgv
restriction:caravan
restriction:motorcar
restriction:bus
restriction:agricultural
restriction:bicycle
restriction:hazmat
Обмеження розповсюджуються тільки на зазначені види транспортних засобів, та змінюють теґ type=restriction.

(ви можете використовувати type=restriction:<type> + restriction= або type=restriction + restriction:<type>=[1])

day_on day of week наприклад, поворот праворуч заборонений в ранішні години пік по буднях виглядатиме наступним чином day_on=Monday;day_off=Friday;hour_on=07:30;hour_off=09:30
day_off day of week
hour_on time of day
hour_off time of day

Члени

Лінія або точка Роль Кількість Пояснення
way Role from 1
1 чи більше
Відрізок з якого починається обмеження (напр., з цього відрізка поворот праворуч заборонено).[2] Обмеження no_entry може мати більше одного члена з роллю Role from way, всі інші повинні мати лише одного члена з роллю Role from way.
way Role to 1
1 чи більше
Інший бік обмеження.[2] Обмеження no_exit може мати більше одного члена з роллю Role to way, всі інші повинні мати лише одного члена з роллю Role to way.
node
way
Role via 1 точка
1 чи більше лінія
Член(и) Role via з'єднує відрізок початку та кінцевий відрізок обмеження представляючи заборонений чи дозволений тип маневру.

Як показано ліворуч, обмеження маневру може мати лише одного члена з роллю Role via у вигляді точки node, або один чи більше відрізків way з роллю Role via.

Точка node або лінія(ї) way між початком та кінцем обмеження, через які ви проїдете (якщо маневр є дзволеним) можуть бути точкою node звичайного перехрестя двох доріг, або, у випадку дороги з окремими відрізками для руху в кожному напрямку, там де ви не можете розвернутись черз короткий з'єднувальний відрізок(ки) way, що з'єднують дві такі дороги.[3]

node Role location_hint 0 або 1 A hint to a renderer as to where might be a good place to position a symbol indicating the restriction. E.g., in a N/S/E/W cross roads where you can't turn from S to E, you might put a node just SE of the junction and the renderer might place a no right turn sign there. Роль Role location_hint є застарілою та використовувались лише для теґування під рендер.
Обмеження маневру з використанням точки в якості члена Role via.
Обмеження маневру з використанням кількох відрізків в якості членів Role via.

Дорожні знаки

Дорожні знаки та правила їх використання описані в Правилах дорожнього руху[4]. Номер дорожнього знаку відповідає порядковому номеру в розділі 33. Дорожні знаки. Номери дорожніх знаків для Сполучених Штатів зазначені у дужках та відповідають номерам з США MUTCD. В різних країнах є певні відмінності в дорожніх знаках. Зображення дорожніх знаків по всьому світу можна знайти у Wikimedia Commons

Примітка: Значок обмеження, який показується в редакторах може не відповідати тому що ви бачите на вулицях; і теґування має базуватись на тому що ви бачите на вулиці. Наприклад, символ що показується в JOSM для заборони повороту праворуч (no_right_turn) – символ 2a (прямо та ліворуч), навіть якщо тут немає повороту ліворуч. Члени зв'язку та його значення є важливими частинами.

Знак Заборона Примітка Знак Заборона Примітка
1a Signal B21d1.svg restriction=no_left_turn Німеччина, Італія, Японія, Нідерлади, Росія, Україна (UA:4.4), Румунія (також забороняє розворот) 1b B2A.svg restriction=no_left_turn Австралія, Бразилія, Франція, Ірландія, Філіппіни, Польща, Росія, Іспанія, Швейцарія, Британія, Україна (UA:3.23), США (R3-2; R3-18 в поєднанні з "розворот заборонено")
2a Signal B21d2.svg restriction=no_right_turn Німеччина, Італія, Японія, Нідерлади, Росія, Україна (UA:4.5), Румунія 2b B2B.svg restriction=no_right_turn Австралія, Бразилія, Франція, Ірландія, Іспанія, Філіппіни, Польща, Росія, Швейцарія, Британія, Україна (UA:3.22), США (R3-1)
3a Signal B21e.svg restriction=no_straight_on Німеччина, Ізраїль, Японія, Нідерлади[5], Польща, Росія, Швейцарія, Україна (UA:4.6) 3b MUTCD R3-27.svg restriction=no_straight_on Бразилія, США (Британія і Франція, Україна ніколи не використовували такий знак; зазвичай Ви можете побачити знак "Рух заборонено" (UA:3.1) що забороняє в'їзд або у випадку перед перехрестям знаки "Рух праворуч" (UA:4.2) або "Рух ліворуч" (UA:4.3)). Раніше використовувався в Ірландії.
4a B2C.svg restriction=no_u_turn Бразилія, Франція, Німеччина, Ізраїль, Японія, Нідерлади, Філіппіни, Польща, Іспанія, Швейцарія, Росія, Україна (UA:3.24), США (R3-4) 4b UK traffic sign 614.svg restriction=no_u_turn Австралія, Британія
5a Signal B21c1.svg restriction=only_right_turn Зазвичай встановлюється перед перехрестям.

В США в таких випадках використовується біла прямокутна табличка (знаки R3-5R).

На Філіппінах, в основному встановлюється перед перехрестям або на перехресті, круглий знак з білою смугою по краю або синій круг на білому прямокутнику з текстом "ALL TRAFFIC".

В Україні тільки перед перехрестям (UA:4.2).

5b Signal B211.svg restriction=only_right_turn Зазвичай встановлюється на перехресті.

В США в таких випадках використовується біла прямокутна табличка (знаки R3-5R).

На Філіппінах, в основному встановлюється перед перехрестям або на перехресті, круглий знак з білою смугою по краю або синій круг на білому прямокутнику з текстом "ONE WAY".

6a Signal B21c2.svg restriction=only_left_turn[6] Зазвичай встановлюється перед перехрестям.

В США в таких випадках використовується біла прямокутна табличка (R3-5L).

В Україні тільки перед перехрестям (UA:4.3).

6b Signal B212.svg restriction=only_left_turn Зазвичай встановлюється на перехресті.

В США в таких випадках використовується біла прямокутна табличка (знаки R3-5L).

7 Signal B21b.svg restriction=only_straight_on Використовується в Росії, в Україні (UA:4.1) та в Британії; встановлюється безпосередньо перед перехрестям або на під'їздах до них.

В США також можливо побачити текст "NO TURNS" на білій прямокутній табличці (R3-3; R3-5a).

8 RU road sign 3.1.svg restriction=no_entry Використовується на дорогах з двостороннім напрямком руху, в місцях де перетин певного місця (точка з роллю via) заборонено. Зв'язок може мати в такому випадку кілька членів з роллю from[7] і одного члена з роллю to.

В Україні (UA:3.21), встановлюється з іншого боку дороги з одностороннім рухом, інформуючи тим самим, що в напрямку дії знаку рух забороненно, також забороняє рух автівкою навіть для мешканців теріторій, що знаходяться за знаком.

9 RU road sign 3.1.svg restriction=no_exit Використовується на дорогах з двостороннім напрямком руху, в місцях де перетин певного місця (точка з роллю via) заборонено. Зв'язок в такому випадку може мати одного члена з роллю from і кілька членів з роллю to.[7]

Очевидно, таблиця вище не є повним описом всіх випадків, так наприклад у Швеції на дорожніх знаках застосовується жовтий фон замість білого. Однак за вказаними вище ознаками легко знайти відповідне обмеження restriction=xy для більшості країн.

В Бразилії всі знаки заборон маневрів ліворуч або праворуч (no_turn або only_turn) – це червоні круглі знаки зі стрілками що вказують у відповідному напрямку. Вказівні знаки (only_turn) не мають діагонального перекреслення, проте заборонні знаки (no_turn) навпаки (подібно до 1-3b, але й також для 5-7).

Приклади

Між двома типами обмежень маневрів існує чітка різниця. Це наказові знаки та забороні знаки й, відповідно, типи звʼязків. Для кожного з цих типів обмежень потрібно використовувати різні способи.

Дозволено рухатись тільки праворуч з a до b через N. Таким чином поворот ліворуч заборонено.

Наказові знаки

Обмеження цього виду встановлює тільки дозволений напрямок руху, рух у всіх інших напрямках заборонений. Зв'язок такого обмеження позначається наступними теґами:

type=restriction

restriction=only_right_turn

та має членів з ролями

 • лінія a має роль 'from'
 • лінія b має роль 'to'
 • точка N має роль 'via'
Поворот ліворуч з a до b через N заборонено.

Заборонні знаки

Обмеження цього типу визначає напрямок рух в якому заборонено, рух у всіх інших напрямках не забороняється. Зв'язок такого обмеження позначається наступними теґами:

type=restriction

restriction=no_left_turn

 • лінія a має роль 'from'
 • лінія b має роль 'to'
 • точка N має роль 'via'

Якщо на перехресті є інші обмеження, їх доведеться додати окремо.

Користувач який рухається з лінії a через лінію b не може звернути на лінію c.

Член via у зв'язку необов'язково має бути точкою, він також можу бути лінією, як цьому випадку на малюнку праворуч. Цей зв'язок має наступні теґи:

type=restriction

restriction=no_right_turn

 • лінія a має роль 'from'
 • лінія b має роль 'via'
 • лінія c має роль 'to'

Редактори

Для створення обмежень маневрів можна використовувати різні редактори. Деякі з них не підтримують весь перелік обмежень, про які йшлось вище!

iD

Вбудований в iD редактор обмежень маневрів (gif-анімація)

Веб-редактор iD, вбудований в сайт OpenStreetMap, має (майже) повноцінний вбудований редактор для редагування обмежень маневрів.

 • Підтримують члени 'via' як точки так і відрізки. Обмеження додаються шляхом виділення точки на перехресті, після чого на панелі ліворуч зʼявиться редактор обмежень маневрів. Спочатку, в редакторі, оберіть лінію яка веде до перехрестя і буде мати роль 'from', потім оберіть лінію в напрямку куди буде розповсюджуватись обмеження. Клацаючи на неї оберіть один з варіантів "рух заборонено" (червона стрілка), "рух дозволено" тільки в зазначеному напряму (синя стрілка), зелена стрілка — обмежень немає (iD містить вбудовану довідку з більш докладними інструкціями).


JOSM

JOSM має часткову підтримку Обмежень маневрів, яка інтегрується за допомогою втулка.

 • Втулок Turnrestrictions можна встановити для створення та редагування обмежень маневрів у яких членом 'via' є точка.
 • Однак, ви можете створювати та редагувати будь-які обмеження маневрів з членом 'via' вигляді точки або ліній чи кількох ліній вручну створюючи новий зв'язок.

Дивіться Зв'язки в JOSM та обмеження маневрів для отримання більш докладної інформації.

Potlatch 2

Potlatch 2 має часткову підтримку редагування обмежень маневрів. Обмеження які мають членом 'via' точку можуть бути додані за допомогою вбудованих інструментів, більш докладно про це в статті Potlatch 2/restrictions. Обмеження з відрізками з роллю 'via' потрібно додати вручну, використовуючи засоби для роботи зі зв'язками в Potlatch 2.

Vespucci

Процес створення обмеження маневру у Vespucci (клацніть на зображення для перегляду анімації)

Vespucci, редактор OSM під Android, підтримує редагування обмежень маневрів, включаючи інтерактивний процес редагування обмежень.

Vespucci може як створювати так і редагувати обмеження маневрів обох типів (з точкою та відрізком з роллю 'via'). За наявності обмеження, після його виділення, його члени (або теґи зв'язка) можуть бути змінені через спадаючі елементи меню.


Помилки

Про відсутні або помилкові обмеження маневрів можна повідомити за допомогою засобів повідомлення про помилки. Для перевірки правильності застосованих обмежень маневрів потрібно перевірити яким чином будується маршрут використовуючи різні рушії прокладання маршрутів, наприклад OSRM чи Valhalla.

Існує кілька джерел, які можна використовувати для пошуку відсутніх обмежень маневрів або помилок в них:

 • Mapillary може показувати дорожні знаки, які були виявлені на знімках, на мапі.
 • Втулок ScoutSigns JOSM може показувати виявлені дорожні знаки у вигляді додаткового шару в JOSM. Дані походять із застосунку GPS Navigation & Maps, які отримані в режимі роботи разом з камерою.
 • Втулок ImproveOsm має шар з обмеженнями маневрів, який вказує на місце це вони можуть бути.

Інструменти

 • Relation Check – інструмент для графічного зображення зв'язків, включаючи обмеження, з даних отриманих з локального файлу .osm.
 • OSM Restriction Validator Показує зайві обмеження та обмеження, які блокують доступ до вулиць.
 • keepright – перевіряє на помилки в обмеженнях маневрів по 8 типах по всьому світу.
 • OSM Navigation Map – допомагає досліджувати дорожні знаки, які були виявлені на знімках Mapillary та додавати їх на мапу

Дивіться також

 1. 1.0 1.1 Запис у вигляді restriction:hgv=only_straight_on відповідає затвердженому синтаксису Умовних обмежень. Але через невиправлені вади у деякому програмному забезпеченні, це може спричиняти до неправильного прокладання маршруту – restriction:hgv=only_straight_on розцінюється так ніби зв'язок має теґ restriction=no_*. В результаті, деякі мапери використовують type=restriction:hgv + restriction=only_straight_on як обхідний шлях.
 2. 2.0 2.1 Члени "from" та "to" мають починатись/закінчуватись в точці або відрізку(ах) з роллю Role via, у разі потреби розділіть їх!
 3. Примітка: Обробка обмежень маневрів, які мають один чи більше відрізків way з роллю Role via, є складнішим завданням ніж використання однієї точки node з роллю Role via. В результаті деякі алгоритми маршрутизації опрацьовують тільки випадки, коли членом Role via є точка node. Ця проблема має бути вирішена розробниками алгоритмів, однак якщо у вас є вибір, подумайте про те щоб використовувати точку node в якості члена з роллю Role via.
 4. Постанова Кабінету міністрів України "Про правила дорожнього руху" від 10 жовтня 2001 року №1306 зі змінами та доповненнями - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1306-2001-%D0%BF#n930
 5. RVV 1990, знак D7
 6. Якщо теґ restriction=only_left_turn помилково забороняє розворот, там де він насправді дозволений, потрібно натомість використовувати зв'язки restriction=no_straight_on та restriction=no_right_turn.
 7. 7.0 7.1 Члени з ролями "from" і "to" мають починатись/закінчуватись на точці Role via, або приєднуватись до відрізка з роллю Role via, в іншому випадку розділіть їх!