Uk:Дороги

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Highways)
Jump to navigation Jump to search
Logo. Обʼєкт : Uk:Дороги
One example for Обʼєкт : Uk:Дороги
Опис
Теґ highway=* використовується для позначення доріг, стежок, велодоріжок, а також інших шляхів, які можна побачити на землі.
Теґи

В OpenStreetMap, highway (дорога) – це будь-яка дорога, маршрут, шлях або напрямок на землі, що зʼєднує одне місце з іншим, і що була вимощена або якимось чином облаштована для пересування за допомогою автомобілів та інших моторизованих транспортних засобів, велосипедистів, для пересування пішки, вершників тощо (за виключенням поїздів – дивись розділ Залізниця, щоб отримати більш докладну інформацію).

Зауважте, що в північноамериканському та австралійському варіантах англійської мови, слово highway дуже часто означає важливу дорогу, що має спеціальні правила для руху, або дорогу, що є автомагістраллю, яка зʼєднує частини країни. Але нехай це не вводить вас в оману: цей термін використовується в OSM в його британському значенні, а саме як будь-яка дорога з публічним доступом, в тому числі пішохідні стежки. (Дивіться також пояснення на Вікіпедії.)

Термінологія

По всьому світу для класифікації автодоріг використовуються різні терміни. В OpenStreetMap ми намагаємось застосовувати єдину класифікацію так, щоб вона відповідала місцевим умовам. За своїм походженням, терміни, що використовуються в OSM взяті із британської англійської, тому автомагістралі (interstate highway) між штатами в США або Автобан (Autobahn) в Німеччині будуть позначені як 'motorway' відповідно до їх британського еквіваленту. На сторінці Використання теґу highway міститься більш докладна інформація про те як інтерпретувати класифікацію доріг в місцевих умовах, а Міжнародні відповідники Highway має настанови, щодо мапінгу в різних країнах/територіях.

Класифікація

Дивись також Міжнародні відповідники Highway, Highway tag usage, Recommended Tagging Scheme By Country, OSM tags for routing/Access-Restrictions

Дороги та напрямки

Значення теґу highway має застосовуватися без бездумного наслідування офіційних класифікації дорожніх мереж чи маршрутів. У багатьох країнах певний відрізок дороги може бути частиною багатьох маршрутів, що належать до однієї або до різних мереж, і окремий маршрут може мати ділянки з різними атрибутами й, таким чином, різними значеннями теґу highway. Звертайтеся до відповідних настанов з теґування, які допоможуть вам позначати маршрути та їх мережі у різних країнах.

В OSM, дороги теґуються на підставі їх важливості в дорожній мережі: highway=trunk, highway=primary, highway=secondary, highway=tertiary, highway=unclassified та варіанти з *_link – highway=trunk_link, highway=primary_link, highway=tertiary_link.Теґ highway=unclassified тут дещо особливий, враховуючи заплутану назву (теґ не призначений для використання на дорогах, які не класифіковані) і не має варіанту з *_link.

Зверніть увагу, що очікується, що дорога обраного типу матиме подібну важливість на всіх ділянках дороги, але може мати кардинально різну якість на них. highway=primary матиме різкі відмінності в якості між джунглями Амазонії та Німеччиною.

Автомагістралі позначені тегами highway=motorway та highway=motorway_link є особливими, оскільки вони визначені законом (розміщено знаки), що зазвичай виключає повільний рух, не має перехресть в одному рівні, а також означає, що в наявності мінімальна необхідна якість дороги, а не лише висока важливість.

Дороги, які не включені до ждодної з груп вище, взодвж яких з одного чи обох боків знаходяться помешкання треба позначати теґом highway=residential.

Службові дороги (дороги, що використовуються для підʼїзду до помешкання, наприклад щоб забрати ваше сміття або доставити посилку, для проїзду на стоянці, а також дороги в наметовому містечку) потрібно позначати теґом highway=service.

highway=living_street – є особливим випадком доріг highway=residential.

Інші необлаштовані дороги, придатні для руху чотириколісного транспорту, можуть позначатись теґом highway=track.

Дороги, класифікація яких невідома, треба тимчасово позначити теґом highway=road, який потім, за результатами дослідження, потрібно замінити відповідним значенням.

N.B. В Україні місцевою спільнотою OpenStreetMap затверджено Класифікацію доріг, якої потрібно дотримуватись під час додавання та позначення доріг та мереж доріг.

Пішохідні доріжки, стежки та велодоріжки

Теґ highway=pedestrian використовується для позначення доріг, призначених виключно для руху пішоходів. Це звичайні дороги, на яких рух транспорту був обмежений барʼєрами чи знаками.

Теґи highway=cycleway, highway=footway, highway=bridleway передбачають відповідний тип трафіку – велосипедний, пішохідний чи їзду верхи.

До теґу highway=path потрібні додаткові теґи для позначення законодавчо дозволеного типу пересування. Використовуйте для цього теґи access=*, bicycle=*, foot=*.

Якщо стежку було створено «неформально», наприклад люди натоптали, в такому випадку додавайте теґ informal=yes. Докладніше про застосування теґу informal=* дивіться на сторінці опису теґу.

Більш докладне теґування

Наступні теґи не є обовʼязковими – будь ласка, не лякайтесь, оскільки вони дуже рідко використовуються усі одразу. Якщо ви мапите відносно незамаплену територію, ви, можливо, обмежитесь нанесенням лише геометрії доріг, перехресть, дорожньою класифікацією та назвами. Пізніше ви, а може і хтось інший, зможете додати докладнішу інформацію.

Дороги, що проєктуються або будуються

Теґ highway=construction використовується для позначення доріг що будуються та рух по яких не відбувається. Додатковий теґ construction=* використовується для зазначення типу дороги. Зважте на те що це може бути в широкому диапазоні від construction=motorway до construction=cycleway. Дороги, які реконструюються та закриті на тривалий час, часто позначаються теґом highway=construction. Використання lanes=*, access=*, maxspeed=* та інших відповідних теґів для позначення тимчасових умов у зв’язку з дорожніми роботами також можливо та бажано, якщо дорога частково відкрита. В обох випадках – перегляньте ситуацію, коли будівництво буде завершено.

Так само використовуються теґи highway=proposed + proposed=* для доріг, що заплановані для будівництва.

Ця тема докладно розкрита у Comparison of life cycle concepts#<key> = <status> + <status> = <value>. Дивіться також опис теґу construction=*.

Назви та позначення

Використовуйте теґи name=* та/або ref=* для кожного відрізку дороги, що має назву або позначення. Якщо ділянка дороги входить до кількох маршрутів, що мають власні позначення, їх потрібно додавати через крапку з комою (Наприклад: ref=I 39;US 51, ref=US 51;WI 54). Якщо дорога має дві назви, менш поширена назва може додаватись до alt_name=*; але, якщо дорога більш відома по її номеру (позначенню), як наприклад дорога 'A1' у Великій Британії, і також має назву, з огляду на історичний аспект, краще залишити теґ name=* порожнім, а замість цього скористатись теґом alt_name=*, який не так часто використовується для рендерінгу. Попередню назву, що вже вийшла з вжитку, але може мати історичну цінність можна додавати в old_name=*.

В Україні в процесі декомунізації було змінено велику кількість назв, але поки вони досі вживаються, старі назви варто зазначати за допомогою теґу old_name=*, з відповідним мовним суфіксом (Див. Uk:Назви#Локалізація)

Обмеження швидкості та інші обмеження

Теґи maxspeed=*, maxheight=*, maxwidth=* та maxweight=* можуть бути використані для додавання додаткової інформації про дорогу. Теґ maxspeed (обмеження максимальної швидкості) зазвичай застосовується до усіх громадських доріг. Теґи maxheight та maxwidth (обмеження максимальної висоти та ширини відповідно) часто можуть бути використані для доріг, що проходять під мостами, а теґ maxweight (обмеження максимальної ваги) – до доріг, що проходять по мостах. Зверніть увагу, що кожен теґ повинен бути застосований лише до тієї ділянки дороги, на яку поширюється дане обмеження і може назначатись лінії або точці на лінії.

Теґи foot=no та bicycle=no використовуються, коли треба зазначити явну заборону для руху пішоходів та велосипедистів відповідно. Якщо ділянка дороги призначена виключно для пересування автобусів, то доцільно використати теґ access=no разом з bus=yes. Теґ hov=* (в Україні не використовується) призначений для зазначення мінімальної кількості осіб в машині, щоб вони мали змогу користуватись дорогою. Ознайомтесь зі статтею Access, щоб отримати докладні інструкції застосування обмежень, що використовуються для доріг та шляхів.

Покриття, ширина та освітлення

Теґ surface=* використовується для позначення типу покриття дорожнього полотна. Для доріг, що не мають покриття, а особливо для путівців, зазначається відносна якість дороги за допомогою теґу tracktype=*, що приймає значення від grade1 (найкраща якість) до grade5 (найгірша якість). Теґ width=* використовується для зазначення ширини проїзної частини у метрах. Теґ traffic_calming=* використовується для того, щоб вказати, що на відрізку дороги встановлені засоби для заспокоєння руху (дивіться  Traffic_calming), або для позначення окремого такого засобу на дорозі. Як правило, цей теґ використовується тільки для вузьких доріг. Якщо дорога освітлюється, було би добре додати теґ lit=yes, а якщо ні, то lit=no. Якщо є можливість, можна позначити окремі ліхтарі використовуючи теґ highway=street_lamp.

Стоянка

Правила стоянки вздовж дороги, паралельно чи перпендикулярно, можна зазначити за допомогою схеми street parking теґами (parking:left=*, parking:right=* або parking:both=* таінших, призначених для цього теґів, напр. орієнтація припаркованих транспортних засобів і обмеження стоянки, наприклад, чи є плата, максимальний період часу, на який вам дозволено залишати транспортний засіб, заборона стоянки або заборона зупинки, обмеження доступу для певних видів транспорту тощо).

Смуги

Кількість смуг

Основна стаття: Key:lanes

Кількість смуг, придатних для руху моторизованих транспортних засобів, зазначається за допомогою теґу lanes=*. Щоб отримати докладну інформацію про правила підрахунку та про те, які смуги враховуються, дивіться основну статтю. Якщо на дорозі з двобічним рухом кількість смуг в різні сторони різна, то використовуйте lanes:forward=* та lanes:backward=*, щоб зазначити кількість смуг для кожного напрямку, на додачу до загальної кількості смуг. Теґ lanes:forward=* використовується для зазначення кількості смуг для напрямку руху, який збігається з напрямком лінії OSM, а lanes:backward=* для протилежного.

Кількість смуг, що призначена лише для громадського транспорту (автобусів, таксі), в одному напрямку зазначається lanes:bus:forward=1, lanes:taxi:backward=1 або аналогічно.

Розташування та індивідуальні характеристики смуг

Основна стаття: Lanes

Властивості кожної окремої смуги зазначаються за допомогою суфіксу lanes, що додається до відповідного теґу. Так, наприклад, maxspeed=80 означає, що всі смуги мають обмеження швидкості 80 км/г; в той час як maxspeed:lanes=100|80 означає, що смуга ліворуч має обмеження 100 км/г, а смуга праворуч – 80 км/г.

Смуги призначені для поворотів праворуч/ліворуч або проїзду прямо можуть бути позначені за допомогою теґу turn:lanes=*, наприклад turn:lanes=left;through|right.

Велосмуги та велодоріжки

Теґ cycleway=* можна використовувати як для позначення велосмуг у межах проїжджої частини, так і для фізично відокремлених велодоріжок, прокладених вздовж дороги.

Тротуари

sidewalk=* використовується для позначення тротуарів, які можуть бути або не бути асоційовані із highway.

Переходи та перепони

Теґ crossing=* використовується для позначення місць призначених для переходу проїзної частини. Цей теґ призначається на node точку, що знаходиться у відповідному місці на лінії дороги, а його значення дозволяє зазначити тип переходу: traffic_signals (світлофор), uncontrolled (нерегульований), island (з острівцем безпеки) або unmarked (необлаштований). Додатково теґи foot=*, bicycle=*, horse=* можуть використовуватись, щоб вказати дозволені типи руху через перехід. Теґом supervised=yes позначають, що у години пік перехід регулюється регулювальником.

В тих місцях, де проїзд обмежений фізичними перепонами, це може бути зазначено додаванням точки з теґом barrier=* та відповідним значенням, наприклад: border_control (прикордонний контроль), cycle_barrier (барʼєр для велосипедів), cattle_grid, gate (ворота), bollard (болард), stile (перелаз), toll_booth (пункт збирання плати за проїзд) або turnstile (турнікет). На додачу можна додати теґ access=* із зазначенням того, на який тип траспортних засобів впливає перешкода. Для пунктів збору плати за проїзд теґ fee=* може зазначати додаткову інформацію.

У місцях перетину доріг із залізницею в одному рівні використовується railway=level_crossing, а у місцях, де шлях (для пішоходів) перетинає колію, – railway=crossing.

У місцях, де річка або струмок перетинає дорогу або шлях та існує брід, використовується теґ ford=*. Для вузьких річок/струмків, що позначені лінією, теґ ford додається лише на точку перетину з дорогою. Для широкої річки позначеної полігоном waterway=riverbank, теґ ford має бути доданий до цілого відрізку дороги, розташованого у межах річки.

Автобуси та трамваї

Автобусні зупинки потрібно позначати теґом highway=bus_stop або, використовуючи нову схему, public_transport=platform в місці збоку від дороги, там де пасажири очікують прибуття громадського транспорту. Якщо по дорожньому полотну проходять трамвайні колії, додайте теґ railway=tram до лінії дороги. Якщо ж трамвайні колії відокремлені від проїзної частини та знаходяться збоку, або розділюють проїзну частину, додайте окрему лінію для них, яку позначте railway=tram.

Мости та тунелі

Мости та тунелі потрібно позначати розділюючи дорогу там, де тунель/міст починається і закінчується, після чого додати до середнього відрізку теґи bridge=yes/viaduct або tunnel=yes. Точиться кілька обговорень, щодо іменування мостів та тунелів там, де їх назви не збігаються з назвами доріг, що проходять вздовж них. Одним із запропонованих підходів є використання звʼязків bridge/tunnel, до яких і додаються назви мостів та тунелів.

Теґ layer=* застосовується до однієї з ліній, що перетинають одна одну через міст або тунель. Зазвичай, мости позначаються layer=1, а тунелі – layer=-1, але в складних випадках можуть використовуватись й інші значення. В тих місцях, де дорога проходить по насипу або через виїмку в ґрунті застосовуються відповідні теґи embankment=* або cutting=*.

Проїжджі частини доріг

 Проїжджа частина дороги – це частина ширини дороги, яка не містить фізичних барʼєрів, що перешкоджають пересуванню траспортних засобів із боку у бік.

  • Дорога, що складається з однієї проїжджої частини (з одностороннім або двостороннім рухом), позначається за допомогою однієї лінії.
  • Дорога, що складається із більш ніж однієї проїжджої частини, позначається окремими лініями для кожної із проїжджих частин. Зазвичай, кожна така проїжджа частина має односторонній рух.

Перехрестя

Основна стаття: Junctions

Прості перехрестя утворюються спільною точкою у місці перетину доріг. Якщо там розташований світлофор, додайте до точки теґ highway=traffic_signals. Міні-круговий рух, позначений відповідною розміткою, також позначається точкою у місці перетину доріг з теґом highway=mini_roundabout. Звичайні ділянки з круговим рухом, що зазвичай мають газон в середині, позначаються теґом junction=roundabout. Круговий рух на важливих шляхах може включати мости та тунелі, і в такому разі він буде складатися із багатьох ліній, до кожної з яких потрібно додати теґ junction=roundabout. Великі траспортні розвʼязки зазвичай складаються із багатьох окремих відрізків доріг із додаванням до них відповідних теґів bridge=* та layer=*.

Обмеження маневрів

Основна стаття: Relation:restriction

Певні перехрестя мають обмеження на здійснення визначених маневрів, які потрібно відтворити для правильного функціонування сервісів прокладання маршрутів

Пропозиції

  • area:highway: Пропозиція, як мапити дороги у вигляді полігонів, а не тільки лінійних обʼєктів.
  • highway=junction: Розширений мапінг перехресть

Дивись також