Uk:Key:layer

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg layer
Washington layers.png
Опис
Використовується для позначення вертикальних взаємовідносин між двома, чи більше, елементами мапи. Show/edit corresponding data item.
Група: Властивості
Застосовується до цих елементів
точки можна позначати цим теґомлінії можна позначати цим теґомполігони можна позначати цим теґомзв’язки можна позначати цим теґом
Використовується разом з
Статус: де-факто

Теґ layer (рівень) використовується для позначення вертикальних взаємовідносин між двома, чи більше, елементами мапи. Якщо дві лінії перетинаються, вони повинні мати однаковий рівень, якщо одна лінія проходить над іншою вони повинні мати різні рівні. В основному, якщо теґ layer не призначений об’єкту, то об’єкт має layer=0, що означає що об’єкт знаходиться на рівні земної поверхні. Позитивні значення до layer=5 використовуються для елементів, що проходять над об’єктами розташованими на рівні земної поверхні, від’ємні значення до layer=-5 — для об’єктів, що знаходяться під землею.

Керівництво

Теґ layer має двомірне представлення та не показує абсолютну висоту: міст над струмком повинен мати значення layer=1 навіть якщо струмок протікає десь далеко внизу, як у Гранд Каньйоні, стежка на вершині Евересту повинна мати layer=0, не зважаючи на те, що вона знаходиться на 8 848 метрів вище за рівень моря, міст на прямій, без горбів, вулиці, що проходить над річкою повинен мати layer=1: значення теґу не змінюється із зміною абсолютної висоти.

Ось основні принципи:

  • Об’єкти, що знаходяться на рівні земної поверхні не повинні мати теґу layer=0. Виняток становлять тунелі або мости, які дійсно знаходяться на рівні 0.
  • По можливості треба використовувати якомога менше значення. Використовуйте layer=2 тільки в тому разі, коли мість проходить над об’єктом, який вже має layer=1; відповідно для тунелів використовуйте layer=-2 тільки тоді, якщо тунель проходить під іншим тунелем.
  • Для простоти, довгі шляхопроводи та тунелі можуть бути позначені відповідним одним значенням теґу вздовж всієї своєї довжини, і змінювати його значення тільки в місцях багаторівневих розв’язок.
  • Для багаторівневих розв’язок дуже часто буває потрібним розділяти лінії для того, щоб задати їм відповідний рівень.
  • Лінії електромереж (power=line) зазвичай не позначаються теґом layer=* та мають на увазі те, що вони висять над іншими об’єктами, коли це не так — треба застосовувати теґ layer=* з відповідним значенням. Якщо лінія електромереж перетинає іншу таку лінію, чи проходить над нею, тоді використовуються теґи layer=* з відповідним значеннями, щоб показати їх відносне розташування.
  • Водні шляхи (waterway=*) зазвичай не потрібно позначати цим теґом і показуються на мапі так ніби вони знаходяться під іншими збудованими об’єктами. Якщо водний шлях знаходиться на одному й тому ж рівні з дорогою, вам потрібно додати точку на місті їх перетину і позначити її теґом броду (ford=*).
  • Якщо лінія (чи лінії) проходять під мостом, що має рівень 1, нижча лінія повинна бути позначена як тунель із layer=-1. І навпаки, коли лінія проходить над тунелем, лінія(ї) над ним не потрібно позначати як міст або layer=1.
  • В місцях де одна лінія проходить під кількома лініями, замість використання 'окремих' мостів, буде більш доречним створення одиночного тунелю з рівнем layer=-1 замість створення кількох мостів з рівнем layer=1.
  • Незважаючи на можливості деяких рендерів мап, сервіси забезпечення якості припускають, що мости та тунелі мають рівні +1 та -1, відповідно, але краще явно зазначати рівні для всіх тунелів та мостів.

Зауважте, що має місце невизначеність як правильно позначати певні особливі перетини шляхів, як мости чи як тунелі, особливо коли відстань до верхнього шляху є значною. В загалі то, шлях що проходить тунелем є більш довгим та темним ніж той, що проходить під мостом. Стандарт GDF використовує термін 'brunnel', що застосовується до обох об’єктів.

Речі, яких потрібно уникати

Ось декілька загальних прикладів того, як не треба використовувати теґ layer:

  • Об’єкти землекористування (landuse), такі як парки чи ліси зазвичай не повинні мати теґ layer. Додавання layer призведе до того, що лінії що лежать на земній поверхні будуть прихованими. Виключення з цього правила може бути тільки тоді, коли об’єкт землекористування одного типу насправді знаходиться поверх об’єкту землекористування іншого типу.
  • Дороги, залізничні колії і т.п. не треба позначати теґом layer тільки тому, що вони підняті насипом чи знаходяться у виїмці — для цього використовуйте відповідно embankment=* та cutting=*. В такому випадку теґ layer не потрібен.
  • Острів (place=island) на озері (natural=water) не потрібно позначати за допомогою layer=1, або галявину в лісі. Так іноді роблять у спробах заставити рендер правильно показувати острови чи галявини. Використовуйте мультиполігони для того щоб зробити це правильно.
  • Поверхи в будинках повинні позначатись за допомогою теґу level=*, а не layer.
  • Використовуйте якомога менші значення для позначення рівнів. Звичайний міст, що проходить над рівнем землі, повинен мати layer=1, а не layer=2.
  • Не потрібно позначати річки та струмки layer=-1 вздовж всієї їх довжини. Дехто виступає за позначення річок та струмків рівнем layer=-1, там де вони проходять під мостами, що позначені layer=0. Це однак викликає ряд труднощів зі позначенням перехрещуючихся ліній (наприклад: для підземного трубопроводу, що проходить під таким струмком потрібно застосовувати layer=-2).
  • Для позитивних значень не потрібно додавати знак '+'. Використовуйте 'layer=1' замість 'layer=+1'.

Приклади

Використання рівнів для розв’язок та залізничних колій
Цей по-рівневий вид Вашингтону на ITO Map показує які елементи мають рівень відповідно до елементів, що проходять над елементами на рівні поверхні з використанням layer 1 (червоним) і чи потрібно застосовувати для них layer 2 (помаранчевим). Елементи, що проходять під землею, відповідно, мають значення теґу layer -1 чи -2.
Використання рівнів для каналу та залізниці, що проходять один поз одній, що збиває з пантелику
Цей вид каналу Гранд юніон у Великобританії показує неправильне застосування рівнів. Канал переходить з поверхні (теґ layer відсутній) на рівень -1 (темно-синім), а потім на рівень 2 (помаранчевим) без причини. Мости та тунелі тут мають рівні більші за потрібні, а деякі не мають позначення рівня зовсім. Точка в якій струмок та стежка проходять під каналом в тунелі показані на тому ж самому рівні, що й канал (layer=-1, як воно й повинно бути для тунелю). Стоянка для машин та дороги навкруги селища показані на рівні layer=-1 — їм не потрібно призначати ніяких рівнів, так як вони знаходяться на рівні землі.
Golf course layers.png
Некоректне застосування теґів layer для лісу та поля для гольфу. Дерева на рівні 2, a поле для гольфу на рівні -1 та загальний рівень -2. Всі ці об’єкти знаходяться на рівні землі і будуть показані коректно і без застосування рівнів.

Дивіться також