Fa:معابر

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Fa:Highways)
Jump to navigation Jump to search
Logo. عارضه : Fa:معابر
One example for عارضه : Fa:معابر
توضیحات
برچسب highway=* برای جاده‌ها، راه‌ها، مسیرهای دوچرخه و سایر راه‌های شناخته‌شده روی زمین به‌کار می‌رود.
برچسب‌ها

در اوپن‌استریت‌مپ به هر گونه جاده، مسیر، راه یا گذرگاه عمومی که روی زمین باشد highway یا معبر گفته می‌شود. معابر مکان‌ها را به هم متصل می‌کنند و روسازی‌شده هستند یا به‌شکل مناسبی برای گذرندگان شامل وسایل نقلیهٔ موتوری، دوچرخه‌سوارها، پیاده‌ها، سوارکاران و... آماده شده‌اند (شامل قطارها نمی‌شود - برای جزئیات بیشتر راه‌آهن را ببینید).

توجه کنید که در زبان انگلیسی آمریکای شمالی و استرالیا واژهٔ highway اغلب به‌معنی یک راه اصلی است مانند بزرگراهی با دسترسی کنترل‌شده یا یک شاه‌راه. از این تشابه سردرگم نشوید، این واژه در اوپن‌استریت‌مپ با معنی‌ای که در زبان انگلیسی بریتانیایی دارد به‌کار رفته است.

در ترجمهٔ فارسی، برای کاستن از این ابهام، هنگام اشاره به highway (که منظور این مقاله است) واژهٔ معبر را استفاده می‌کنیم.

اصطلاح‌شناسی

در نقاط مختلف دنیا معابر به‌شکل‌های مختلف و با اصطلاحات متفاوتی طبقه‌بندی شده‌اند. اوپن‌استریت‌مپ می‌کوشد تا طبقه‌بندی یگانه‌ای را به‌کار ببرد تا برای همهٔ شرایط محلی به‌کار آید. به‌خاطر خاستگاه OSM اصطلاحات به‌کاررفته در آن به زبان انگلیسی بریتانیایی است که در نتیجهٔ آن یک بزرگراه میان‌ایالتی در آمریکا و یک اتوبان در آلمان با 'motorway' برچسب‌گذاری می‌شوند (در کنار معادل بریتانیایی آن). صفحهٔ کاربرد برچسب Highway حاوی اطلاعات عمومی بیشتری برای تفسیر طبقه‌بندی راه‌ها مطابق با شرایط محلی است و صفحهٔ معبر: معادل‌سازی بین‌المللی شما را برای نقشه‌کشی در کشورها/سرزمین‌ها راهنمایی می‌کند.

طبقه‌بندی

همچنین ببینید:
معبر: معادل‌سازی بین‌المللی،
طرح برچسب‌گذاری توصیه‌شده در هر کشور،
برچسب‌های OSM برای مسیریابی/محدودیت‌های دسترسی

جاده‌ها و مسبرها

مقداری که به برچسب Highway می‌دهید باید بی‌توجه به سیستم شبکه و مسیر باشد. در بسیاری از کشورها بخش خاصی از یک جاده می‌تواند متعلق به تعداد زیادی مسیر از یک یا چند شبکه از مسیرها باشد. یک مسیر خاص می‌تواند بخش‌هایی با مشخصه‌های مختلف و در نتیجه برچسب‌های مختلف داشته باشد. برای برچسب‌گذاری مسیرها و شبکهٔ راه‌ها به راهنمای مخصوص هر کشور مراجعه کنید. بیشتر راه‌ها باید برچسب highway=unclassified بگیرند. اگر دو طرف یک جاده، مسکونی است به آن برچسب highway=residential بدهید. راه‌های مواصلاتی مهم باید با highway=tertiary برچسب‌گذاری شوند. (مهم‌بودن مسئله‌ای سلیقه‌ای و شخصی است و بنا به مکان فرق می‌کند). راه‌های خدماتی (مانند دسترسی برای جمع‌آوری زباله، دسترسی به پارکینگ و اردوگاه) با highway=service برچسب‌گذاری می‌شوند. راه‌های دیگری که برای خودروهای چهارچرخ بهینه نشده‌اند باید با highway=track برچسب‌گذاری شوند. راه‌هایی را که نمی‌توانید در دستهٔ خاصی قرار بدهید موقتاً با highway=road برچسب‌گذاری کنید تا بعد دقیق‌تر بررسی شود.

مسیرهای مخصوص پیاده، راهچه‌ها (paths) و مسیرهای دوچرخه

در حالی که برخی برچسب‌ها مانند cycleway و bridleway نوع خاصی از آمدوشد را مشخص می‌کنند اما باید با استفاده از برچسب‌های دیگری مشخص کرد که چه‌جور آمدوشدی مجاز یا مناسب است. از برچسب access=* برای افزودن اطلاعات بیشتر استفاده کنید. راه‌های مخصوص پیاده (راه‌هایی که با موانع فیزیکی یا نشانه‌ها به پیاده‌راه تبدیل شده‌اند) باید با highway=pedestrian برچسب‌گذاری شوند. برچسب‌های دیگری هم برای مسیرهای دوچرخه یا مسیرهای تریل (trail) وجود دارد.

برچسب‌گذاری بیشتر

همهٔ برچسب‌های زیر اختیاری هستند. نترسید، زیرا اولین کسانی که جایی را رسم می‌کنند این برچسب‌ها را به‌ندرت به‌کار می‌برند. اگر اولین کسی هستید که نقشهٔ جایی را می‌کشد شاید بخواهید فقط شکل هندسی جاده، تقاطع‌ها، طبقه‌بندی جاده و نام آن را وارد نقشه کنید. خودتان یا شاید فرد دیگری در آینده اطلاعات بیشتر را اضافه می‌کنید.

جاده‌های پیشنهادی و جاده‌های در دست ساخت

information sign

این یک مقالهٔ خرد است. با گسترش آن به OpenStreetMap کمک کنید.

این موضوع را در صفحهٔ Comparison of life cycle concepts#<key> = <status> + <status> = <value> پی بگیرید. همچنین ببینید: construction=*.

نام‌ها و ارجاعات

برای هر بخش از جاده (راه) که نام یا/و ارجاع دارد از برچسب‌های name=* یا/و ref=* استفاده کنید. اگر بخشی از معبر چند شمارهٔ ارجاع دارد، آن‌ها را با نقطه‌ویرگول لاتین از هم جدا کنید (مثال: ref=I 39;US 51، ref=US 51;WI 54). اگر جاده‌ای دواسمی بود، نامی که کمتر رایج است را در برچسب alt_name=* بنویسید؛ همچنین اگر جایی جاده‌ای بیشتر با شمارهٔ ارجاعش شناخته می‌شود (مثلاً 'A1' در انگلیس)، اما یک نام رسمی هم دارد شاید بهتر باشد که برچسب name خالی بماند و نام را در برچسب alt_name بنویسیم، و این بدان معنی است که خیلی خوب نیست این برچسب در نقشه ظاهر بشود. نام قدیمی را که دیگر کاربرد ندارد اما شاید به‌درد نقشه‌های تاریخی بخورد، در برچسب old_name=* بنویسید.

محدودیت سرعت و سایر محدودیت‌ها

برچسب‌های maxspeed=*، maxheight=*، maxwidth=* و maxweight=* برای افزودن جزئیات بیشتری از جاده به‌کار می‌روند. Maxspeed (حداکثر سرعت) معمولاً برای همهٔ جاده‌های عمومی وارد می‌شود. برچسب‌های Maxheight ( حداکثر ارتفاع ) و maxwidth ( حداکثر عرض ) معمولاً به جاده‌هایی داده می‌شود که از زیر پل می‌گذرند و maxweight (حداکثر وزن ) هم به جاده‌هایی که از روی پل می‌گذرند. توجه کنید که هر کدام از این برچسب‌ها باید به راهی که این محدودیت را دارد مربوط شود و می‌تواند به خود راه هم داده شود یا به گرهی از راه.

برچسب foot=no زمانی استفاده می‌شود که راه برای پیاده‌ها مجاز نباشد. همین‌طور برچسب bicycle=no برای زمانی که دوچرخه مجاز نیست. اگر فقط اتوبوس‌ها مجاز به استفاده از راه هستند باید دو برچسب access=no و bus=yes را به‌کار ببریم. برچسب hov=* (خودروهای پُرسرنشین) بیان می‌کند کمترین تعداد سرنشین یک وسیله چقدر باید باشد تا مجاز به استفاده از امکانات باشد. برای اینکه جزئیات بسیار بیشتری از شیوهٔ تعریف محدودیت برای راه‌ها بدانید مقالهٔ دسترسی را بخوانید.

سطح، عرض، روشنایی

از برچسب surface=* برای مشخص‌کردن پوشش سطح باند استفاده می‌کنیم. کیفیت نسبی راه‌های روسازی‌نشده و به‌طور خاص ردها (track) را با برچسب tracktype=* مشخص می‌کنیم که مقداری در محدودهٔ grade1 (بهترین) تا grade5 (بدترین) می‌گیرد. برچسب width=* برای مشخص‌کردن پهنای باند به‌متر استفاده می‌شود. استفاده از برچسب traffic_calming=* بدین معنی است که بخشی از راه تردد را آرام می‌کند یا نشان‌دهندهٔ یک شیء واقعی است. این برچسب معمولاً فقط برای راه‌های باریک به‌کار می‌رود. اگر راه روشنایی دارد استفاده از برچسب lit=yes و اگر ندارد lit=no مفید است. شاید کسی بخواهد برای جزییات بیشتر هرکدام از تیرهای چراغ برق را هم با برچسب highway=street_lamp مشخص کند.

پارکینگ

جاهای پارک موازی با خیابان یا عمود بر خیابان را می‌توانیم با برچسب‌های parking:lane=* و parking:condition=* تعریف کنیم.

خطوط عبوری

تعداد خطوط عبوری

مقالهٔ اصلی: Key:lanes

تعداد خطوط عبوری مجاز برای وسایل نقلیه موتوری را با برچسب lanes=* مشخص کنید. برای اینکه کاملا متوجه شوید کدام خطوط عبوری را باید شمرد مقاله اصلی را ببینید.

اگر تعداد خطوط عبوری دو باند از یک راه دوطرفه یکی نیست از برچسب lanes:forward=* یا lanes:backward=* استفاده کنید تا تعداد خطوط عبوری هرکدام از جهت‌ها را علاوه بر تعداد کل خطوط عبوری مشخص کنید. برچسب lanes:forward=* برای آن خطوط عبوری به‌کار می‌رود که جهت آن‌ها در واقعیت با جهت راه در نقشه (هر راه در نقشه همان اول یک جهت دارد) یکی باشد و برچسب lanes:backward=* برای جهت مخالف استفاده می‌شود.

برای آن خطوط عبوری که فقط وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس‌ها یا تاکسی‌ها مجازند که در یک جهت آن حرکت کنند از برچسب lanes:bus:forward=1، lanes:taxi:backward=1 یا مشابه استفاده کنید.

چیدمان و خصوصیات خطوط عبوری

مقالهٔ اصلی: Lanes

خصوصیات مربوط به هرکدام از خطوط عبوری را می‌توانید با افزودن پسوند lanes به سایر کلیدها تعریف کنید. مثلاً maxspeed=80 به‌معنی محدودیت سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت برای همهٔ خطوط عبوری است، اما برچسب maxspeed:lanes=100|80 به‌معنی محدودیت سرعت ۱۰۰ کیلومتر/ساعت برای خط عبوری چپ و محدودیت سرعت ۸۰ کیلومتر/ساعت برای خط عبوری راست است.

خطوط عبوری مخصوص دورزدن را می‌توانیم با برچسب turn:lanes=* مشخص کنیم، مثلاً turn:lanes=left;through|right.

خطوط عبوری دوچرخه و مسیرها

برچسب cycleway=* را برای تعریف خطوط ویژهٔ دوچرخه درون باند یا مسیرهای دوچرخه' که به‌موازات باند ساخته شده‌اند استفاده می‌کنیم.

پیاده‌رو

برچسب sidewalk=* برای افزودن اطلاعاتی راجع به راه‌های پیاده استفاده می‌کنیم که می‌تواند به معبر وابسته باشد یا نباشد.

نقاط تلاقی و موانع

برچسب crossing=* را برای جاهایی به‌کار می‌بریم که امکاناتی فراهم شده تا افراد به‌آسانی از جاده عبور کنند. برچسب crossing=* را باید به یک گره که در نقطهٔ مناسبی از راه قرار دارد بدهیم و یکی از مقدارهای زیر را متناسب با کاربرد آن انتخاب کنیم: traffic_signals،‏ uncontrolled،‏ island یا unmarked. همچنین می‌توانیم با نوشتن برچسب‌های foot=*، bicycle=*، horse=* مشخص کنیم که قانوناً در چه حالتی می‌توان از این تلاقی گذشت. با استفاده از برچسب supervised=yes می‌توانیم اعلام کنیم که آمدوشد در این گذرگاه در زمان شلوغی کنترل می‌شود.

هنگامی که استفاده از معبر با مانع فیزیکی محدود شده باشد آن را با افزودن گرهی با برچسب barrier=* مشخص می‌کنیم و مقدار مناسبی به آن می‌دهیم (مثلاً: border_control،‏ cycle_barrier،‏ cattle_grid،‏ gate،‏ bollard،‏ stile،‏ toll_booth یا turnstile). با افزودن برچسب access=* مشخص می‌کنیم که مانع در چه حالت‌هایی از عبورومرور محدودیت ایجاد می‌کند. برای باجهٔ عوارضی (toll-booth) با برچسب fee=* اطلاعات بیشتری اضافه می‌کنیم.

هنگامی که راه‌آهن و جاده در یک سطح با هم تلاقی دارند از برچسب railway=level_crossing و زمانی که یک راه پیاده با راه‌آهن تلاقی دارد از برچسب railway=crossing استفاده کنید. در جایی که یک رودخانه یا جویبار با جاده یا راهچه (path) تلاقی دارد و پلی وجود ندارد از برچسب ford=* استفاده کنید. برای یک کانال آب که با یک راه تکی رسم شده از گره در محل تلاقی استفاده کنید. اگر رودخانه عریض است در این صورت برچسب 'ford' را به قسمتی از راه بدهید که تا دو کنارهٔ رودخانه (waterway=riverbank) امتداد دارد.

اتوبوس و ترامواها

ایستگاه‌های اتوبوس در امتداد مسیر باید با برچسب highway=bus_stop یا برچسب جدیدتر public_transport=platform برچسب‌گذاری شود. باید آن‌ها را در کنار باند در جایی که مسافران منتظر می‌مانند قرار داد. برای تراموایی که در باند اصلی حرکت می‌کند برچسب railway=tram را روی همان راه جاده اضافه کنید. اگر تراموا در راهی مخصوص خودش کنار باند اصلی یا بین دو باند (میانگاه) حرکت می‌کند در این صورت راه جداگانه‌ای رسم کنید و به آن برچسب railway=tram بدهید.

پل‌ها و تونل‌ها

برای مشخص‌کردن پلها و تونلها راه را در نقطهٔ شروع و پایان قیچی کنید. به قسمت میانی راه برچسب bridge=yes/viaduct یا tunnel=yes بدهید. راجع به نام‌گذاری پل‌ها و تونل‌ها هنگامی که نام پل/تونل با نام جاده‌ای که در امتداد آن است فرق می‌کند گمانه‌زنی‌هایی هست. یک روش این است که از رابطهٔ پیشنهادی برای پل/تونل استفاده کنیم و نام پل را برای رابطه بنویسیم.

برچسب layer=* (لایه) را معمولاً برای آن راهی به‌کار می‌بریم که با پل یا تونل راه دیگری را رد می‌کند. پل را معمولاً با layer=1 و تونل را با layer=-1 برچسب‌گذاری می‌کنیم. البته در جایی که تقاطع پیچیده‌تر باشد لایه‌های بیشتری نیاز است. در جایی که جاده بالاتر یا پایین‌تر از سطح زمین باشد قسمتی از آن را با embankment=* یا cutting=* برچسب‌گذاری می‌کنیم.

باندها

یک جاده از چند باند تشکیل می‌شود که هر کدام با راه جداگانه رسم می‌شود. باندها در دو طرف جاده قرار دارند و با مانع فیزیکی از هم جدا می‌شوند.

تقاطع‌ها

مقالهٔ اصلی: Junctions

تقاطع چند جاده را می‌توانیم با یک نقطهٔ مشترک بین آن‌ها به‌وجود آوریم. اگر تقاطع چراغ راهنمایی دارد آن را با برچسب highway=traffic_signals مشخص کنید. میدان‌های کوچک که با نقاشی روی جاده مشخص می‌شوند را با برچسب highway=mini_roundabout تعریف می‌کنیم. میدان‌های بزرگ‌تر که معمولاً چمن‌کاری یا گل‌کاری دارند را با راهی دایره‌ای و برچسب junction=roundabout تعریف می‌کنیم. یک میدان که در راهی اصلی قرار دارد می‌تواند از چند پل تشکیل شود و بنابراین باید آن را به چند راه تقسیم کرد و به هر قسمت برچسب junction=roundabout داد. جاده‌های تبادلی بزرگ معمولاً از چندین عنصر راه تشکیل می‌شوند که بر حسب نیاز برچسب مناسب پل و لایه دارند.

محدودیت‌های دورزدن

مقالهٔ اصلی: Relation:restriction

در بعضی تقاطع‌ها محدودیت‌های دورزدن وجود دارد که برای کارکرد درست خدمات مسیریابی باید به‌درستی مدل‌سازی شوند.

پیشنهاده‌ها

  • area:highway: پیشنهاده‌ای برای رسم خیابان‌ها به‌شکل ناحیه
  • highway=junction: پیشنهاده‌ای برای رسم حدود تقاطع‌ها

همچنین ببینید