Fa:Key:traffic_calming

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg traffic_calming
Ležeći policajac 016.jpg
توضیحات
ویژگی‌هایی را توصیف می‌کند که برای آرام‌سازی آمدوشد(ترافیک) به‌کار می‌روند. Show/edit corresponding data item.
گروه: معابر
روی این عنصرها به‌کار می‌رود
استفاده در گره‌ها مجاز استاستفاده در راه‌ها مجاز استنباید در ناحیه‌ها استفاده شودنباید در رابطه‌ها استفاده شود
مقادیر مستند: 17
وضعیت: پذیرفتهPage for proposal
ببینید: Traffic calming در ویکی‌پدیا

Traffic calming یا آرام‌سازی ترافیک به مجموعه‌ای از کارهای فنی و سایر اقداماتی گفته می‌شود که در راه‌ها به‌کار می‌رود تا رفت‌وآمد وسایل نقلیهٔ موتوری آهسته شود یا کاهش یابد که در نتیجه ایمنی پیاده‌ها و دوچرخه‌سواران را افزایش می‌دهد.

چطور نقشه‌کشی کنیم؟

یکی از برچسب‌های زیر را به راهِ مشخص‌کنندهٔ معبر یا گرهی روی آن راه، در جایی که دستگاه نصب شده، بدهید:

مقادیر رایج

هرگونه دستگاه یا ویژگی که رفت‌وآمد را آرام یا کند می‌کند. تا حد امکان از برچسب مشخص‌تری استفاده کنید.

تجهیزات عمودی کنترل سرعت

Ležeći policajac 016.jpg
bump یا سرعت‌گیر. یک برآمدگی کوتاه است، یعنی طول آن در راستای حرکت کوتاه باشد، چیزی در حدود ۳۰ سانتی‌متر یا کمتر. این برآمدگی کل عرض راه را می‌پوشاند تا بر هر دو چرخ از یک محور خودرو همزمان اثر کند. البته ممکن است در سمت راست یا چپ آن بریدگی‌ها و شکاف‌های کوچکی برای دوچرخه‌سواران وجود داشته باشد. (ببینید: speed bump)
Asphalt Speed Hump.jpg
hump یا سرعت‌کاه قوسی، شبیه bump است، اما طول آن در راستای حرکت بیشتر است، چیزی در حدود ۲-۴ متر و به آن سرعت‌گیر ملایم هم می‌گویند که ارتفاع و جنس سطح مشخصی دارد. (ببینید: speed hump)
Kurb Extension Nuffield Street.jpg
سرعت‌کاه تخت گونه‌ای از سرعتکاه‌هاست که بخش میانی آن تخت است. بخش تخت به‌اندازه‌ای است که هر چهار چرخ خودروی عبوری همزمان روی آن قرار می‌گیرد. این نوع سرعت‌کاه، سرعت خودروها را به میزان کمتری نسبت به سرعت‌کاه قوسی (hump) کاهش می‌دهد و معمولاً در راه‌هایی با محدودیت سرعت مسکونی به‌کار می‌رود. این سرعت‌کاه گاهی گذرگاه برجستهٔ پیاده هم نامیده می‌شود. (ببینید: speed table)

اغلب اوقات این سرعت‌کاه به‌صورت ترکیبی و با هدف آرام‌سازی ترافیک و نیز استفاده به‌عنوان گذرگاه پیاده ایجاد می‌شود، بنابراین اگر چنین چیزی را به‌صورت گره روی راه ثبت کردید، تگ highway=crossing را نیز به آن گره بدهید.

صفحه‌های سرعت‌کاه لاستیکی
بالشتک‌های سرعت‌کاه. این وسیله همان ویژگی‌های سرعت‌کاه قوسی (hump) را دارد اما شکاف‌ها و بریدگی‌های بزرگ‌تری در کناره‌ها و قسمت میانی آن وجود دارد تا خودروهای عریض‌تر، به‌خصوص خودروهای امدادی و اتوبوس‌ها، بدون برخورد با آن عبور کنند. (ببینید: speed cushion)
North Luzon Expressway Rumble Strips.jpg
نوارهای لرزاننده یا rumble strip چندین سرعتگیر کم‌ارتفاع و کوتاه (حداکثر چند سانتی‌متر؛ کوچک‌تر از bump) هستند که پی‌درپی قرار می‌گیرند و کل عرض راه را پوشش می‌دهند. با نام شیارهای لرزاننده، برجستگی‌های لرزاننده یا اسکرید هم شناخته می‌شود. فاصلهٔ این سرعتگیرها از هم از فاصله‌ای به‌اندازهٔ خودشان تا چند متر می‌تواند باشد. هنگام عبور از روی این زبره‌های نواری لرزش و صدایی ایجاد می‌شود که برای آگاه‌کردن راننده از وجود چیزی در ادامهٔ جاده است، نه اینکه راننده سرعتش را برای عبور از این ویژگی کاهش دهد.
این را با زبره‌های نواری که در طول راه ایجاد می‌شود و به راننده هشدار می‌دهد که در حال خارج‌شدن از خط عبوری‌اش است، اشتباه نگیرید. این عارضه به‌طور کلی در OSM نقشه‌کشی نمی‌شود. (ببینید: rumble strips)
Traffic calming-dip.jpg
dip یکی از امکانات آرام‌سازی ترافیک است که همزمان به‌عنوان مجرای عبور آب هم عمل می‌کند. ابعداد آن مشابه سرعتگیر است.
Traffic calming-double dip.jpg
double dip یکی از امکانات آرام‌سازی ترافیک است که برای کاستن از سرعت موتورگازی‌ها (moped) و دوچرخه‌های الکتریکی پدالی پرسرعت (speed-pedelec) در مسیرهای دوچرخه کار گذاشته می‌شود. معمولاً با اجزای بتنی پیش‌ساخته ایجاد می‌شوند.

تجهیزات افقی کنترل سرعت

One-lane chicane 1.jpg
chicane یا پیچانه به یک قوس تند یا راه پیچ‌درپیچ عمدی گفته می‌شود که مجبور می‌شوید آن را دور بزنید. همچنین ممکن است عرض راه کم شود به‌طوری که در آن واحد فقط گذشتن یک خودرو ممکن باشد. در استرالیا driveway link نامیده می‌شود. (ببینید: chicane)
Ferry Road, Eastham, Wirral - DSC03451.JPG
راهی که عامدانه باریک می‌شود.
برای اینکه مشخص کنید در این راه باریک حق تقدم با کدام جهت راه است، برچسب priority=* را ببینید.
Trafficcalming-island.jpg
جزیره ناحیه‌ای کوچک است که به‌طور موقت دو جهت ترافیک را از هم جدا می‌کند. برای جزیره‌هایی که مخصوص پیاده‌ها برای عبور از عرض خیابان طراحی شده crossing=island را ببینید.
ترکیب یک راه باریک‌شده با یک جزیره که به‌عنوان یک امکان آرام‌سازی ترافیک مستقل در نظر گرفته می‌شود.

همچنین ببینید