Uk:Tag:highway=unclassified

From OpenStreetMap Wiki
Jump to navigation Jump to search
Public-images-osm logo.svg highway = unclassified
Highway unclassified-photo.jpg
Опис
Дорога з відкритим доступом, але яка не є дорогою місцевого значення чи дорогою в житловій зоні. Show/edit corresponding data item.
Зображення в OSM Carto
Rendering-highway unclassified.png
Група: highways
Застосовується до цих елементів
точки не можна позначати цим теґомлінії можна позначати цим теґомполігони можна позначати цим теґомзв’язки не можна позначати цим теґом
Використовується разом з
Статус: використовується

Загальний опис

Unclassified (некласифікована) використовується для малих доріг із відкритим доступом, що зазвичай становлять найнижчий рівень у з'єднувальній дорожній мережі. Некласифіковані дороги мають менше значення у дорожній мережі ніж третьорядні дороги (highway=tertiary), а також не є житловими вулицями (highway=residential) або польовими та лісовими дорогами (highway=track). Некласифіковані дороги вважаються придатними для руху автомобілів.

З точки зору фізичних характеристик, те, які дороги мають бути позначені теґом highway=unclassified, може вар'юватися дуже сильно в залежності від країни і навіть від регіону однієї країни. Тим не менш, у межах однієї місцевості, порівняння фізичних характеристик може допомогти у визначенні важливості дороги, тож використовуйте своє знання місцевості і власний розсуд! Одне із можливих тверджень загального характеру полягає у тому, що "некласифіковані" дороги часто не мають дорожнього покриття у більших за розмірами, бідніших і більш віддалених/сільських місцевостях, а також зазвичай мають покриття у більш населених, багатших і більш центральних/міських місцевостях.

ЗАУВАЖТЕ: не використовуйте цей теґ для доріг, для яких ще невідомо, яке значення теґу highway=* використовувати. Для них використовуйте highway=road.

В Україні у сільській місцевості цей теґ відповідає районним дорогам (С-######).

Як позначати на карті

Коли highway=unclassified є прийнятним?

Коротко кажучи, коли інші значення теґу highway є прийнятніші, то використовуйте їх натомість. Якщо дорога із відкритим доступом є менш важливою за ту, що називається highway=tertiary у вашому регіоні, і також не є highway=residential, highway=service або highway=track, то це імовірно некласифікована дорога. Відмінність між некласифікованими і третьорядними дорогами часто викликає плутанину: загалом, завжди розглядайте відносну важливість дороги у місцевій дорожній мережі і позначайте відповідно.

Випадки, коли потрібно застосовувати інші теґи

 • Житлові дороги, основним призначенням яких є доступ до житлових володінь, мають бути позначені як highway=residential.
 • У сільських місцевостях, вужчі вкриті дороги із приватним доступом для автомобілів (але можливо із відкритим доступом для сільськогосподарської техніки, велосипедів і пішоходів) мають бути позначені як highway=service і access=private (можливо access=agricultural, bicycle=yes, foot=yes).
 • ЗАУВАЖТЕ: не використовуйте цей теґ для доріг, для яких ще невідомо, яке значення теґу highway=* використовувати. Для них використовуйте highway=road.
 • Україна: польові і лісові дороги без твердого покриття мають бути позначені як highway=track, якщо вони не призначені для руху звичайних автомобілів, але підходять для руху всюдиходів, велосипедів і пішоходів.

Приклади визначення прийнятності

Тут наведені приклади, як (в залежності від середовища) можна використати знання місцевості, щоб виключити інші потенційні класифікації і зупинитися на highway=unclassified. Будь ласка, зауважте, що не існує єдиного універсального набору фізичних критеріїв, що можуть бути тут застосовані.

У міському середовищі, некласифіковані дороги можуть із більшою імовірністю мати тротуари і бути більш прийнятними для двостороннього руху, ніж у сільських місцевостях у тому самому регіоні. Вони часто зустрічаються у промислових та ділових районах або ведуть до житлових кварталів. Їх можна відрізнити від третьорядних доріг у тому самому географічному регіоні за наступним:

 • вони вужчі, можливо вимагають сповільненої їзди;
 • мають нижчу дозволену швидкість руху ніж третьорядні дороги;
 • становлять найменш важливий тип розподільчої дороги;
 • є побічними дорогами, що з'єднують забудовувані масиви із більш важливими дорогами;
 • відсутність видимої класифікації; або,
 • нижча класифікація (для країн, що класифікують обидва типи і де є відповідність офіційної класифікації до теґування OSM).

У сільському середовищі, некласифіковані дороги можуть бути відрізнені від третьорядних доріг в окремому географічному регіоні за наступним:

 • вони вужчі, так що транспортні засоби можуть бути змушені сповільнювати хід, щоб пройти у протилежних напрямках;
 • вони не мають дорожнього покриття у менш населених і бідніших регіонах, у той час як третьорядні дороги мають його;
 • вони використовуються скоріше для доступу ніж для транзиту між містами і селами;
 • відсутність видимої класифікації; або,
 • нижча класифікація (для країн, що класифікують обидва типи і де є відповідність офіційної класифікації до теґування OSM).

Визначення статусу відкритого/приватного доступу, якщо це неясно

Якщо невідомо, чи дорога має "відкритий" доступ, чи "приватний", дорогу можна вважати відкритою для автомобілів, якщо будь-яка із наступних умов виконується:

 • Дорога є способом дістатися села, хутора або ділового району.
 • Дорога є офіційним маршрутом із дороговказами, що веде до житлового або ділового району.
 • Якість або ширина дороги значно вищі, ніж у інших вимощених доріг (треків) у даній місцевості.
 • Із досвіду Ви знаєте, що дорога часто використовується законним чином як транзитний шлях або, щоб дістатися місця роботи (але не ферми) або туристських пам'яток.
 • Дорога має стандартну дорожню розмітку або знаки (можливо, включаючи знаки обмеження швидкостей, в залежності від того, як часто вони зустрічаються у Вашій країні).

Додаткові теґи

Оскільки фізичні характеристики різняться в залежності від регіону, і оскільки припущення, які користувач даних може зробити, різняться у міському і сільському середовищах, то корисно явно теґувати деякі особливості дороги.

Теґ Значення
sidewalk=both/right/left/none Використовується, щоб вказати наявність або відсутність тротуару. Зазвичай тротуари відсутні у сільському середовищі, але звичні у міському середовищі; проте краще за все позначати тротуари явно.
footway=both/right/left/none Це стара схема для вказування наявності або відсутності тротуарів.
lit=* Вказує на наявність або відсутність вуличного освітлення. Більш імовірно наявне лише у міському середовищі.
surface=* Явно визначає тип дорожнього покриття.
lanes=* Явно визначає загальну кількість розмічених смуг руху (враховуючи смуги в обох напрямках, мінімум 1).
abutters=* Вказує на локальний контекст дороги; може бути опущено, якщо обабіч дороги немає нічого визначного. Формальніше кажучи: якщо дорога оточена областями з визначеним землекористуванням (наприклад, landuse=*) і Ви просто б продублювали цей неявний контекст.

Міжнародне використання

Цей теґ призначений для використання в усіх країнах для позначення доріг відкритого доступу найнижчого рівня класифікації або для доріг, які насправді є некласифікованими, і які є менш важливими за третьорядні дороги.

Визначення цього теґу походить від схеми позначення більш заселеної британської сільської місцевості, де більшість доріг мають тверде дорожнє покриття, оскільки вони використовуються для руху великої кількості несільськогосподарських транспортних засобів. Назва цього значення теґу походить від офіційної класифікації "U", що використовується місцевими органами влади Великої Британії, проте цей теґ був також застосований до доріг, що мають іншу офіційну класифікацію, наприклад, відносяться до категорій "D" або "C". Це сталося, тому що ці три офіційні класифікації зазвичай не позначені дорожніми знаками, тож раніше вони були недоступні для користувачів OSM; тим не менш, цей теґ дотепер корисний для позначення маловажливих доріг.

У Німеччині сільська місцевість характеризується великою кількістю вимощених треків (highway=track) найкращої якості (tracktype=grade1), що використовуються переважно для руху сільськогосподарської техніки. Наступна сторінка резюмує інтенсивне обговорення у Німеччині щодо позначення таких шляхів. Хоч вона досі перебуває у чорновому варіанті, тим не менше може бути корисною: Countryside.

Дивіться також