Uk:Створення гарних описів наборів змін

From OpenStreetMap Wiki
(Redirected from Uk:Good changeset comments)
Jump to navigation Jump to search

Набір змін – це група змін, зроблених одним користувачем за короткий проміжок часу. Коли ви надсилаєте набір змін, редактор, який ви використовуєте, запропонує вам додати коментар до ваших змін, який описував що ви зробили.

Коментар, який ви додаєте тут, зберігається в базі даних у вигляді теґу (key:comment) до вашого набору змін. Він буде показаний разом з вашими правками у різних випадках, наприклад якщо хтось переглядає історію обʼєкта або переглядає всі зміни на певній території.

Чому потрібно додавати опис до набору змін?

Існує багато причин, чому потрібно додавати опис до набору змін, щоб пояснити ваші правки:

 • Прояв поваги до інших маперів, тому що завдяки опису доволі просто зрозуміти, що ви зробили і чому. Відсутність пояснень виглядає наче "Це не ваша справа, що я зробив і чому" та не підходить до такого проекту, де багато людей працюють з одними й тими ж речами!
 • Уникнення непорозумінь та швидке виправлення помилок – якщо набір змін з описом "додано кілька будинків по Бінгу" вилучає 50 ресторанів – то відразу зрозуміло, що тут якась помилка; натомість, опис "вилучення ресторанів, які були закриті, за результатами досліджень на минулому тижні" є більш точним та показує, що вилучення обʼєктів відбулось цілком зважено та небезпідставно.
 • Для підвищення цінності ваших правок та запобігання війні правок через пояснення, чому ви зробили те чи інше і що є джерелом таких змін. Якщо хтось побачить, що ви додали будинки, які відсутні на супутникових знімках, то вони намагатимуться прибрати їх, але якщо в описі буде зазначено, що "додано новозбудовані будинки", це змусить їх поміркувати двічі!
 • Для нагадування. Опис наборів змін допоможе вам пригадати, що, де і коли ви робили. Дуже важко запамʼятати, що ви робили півроку-рік тому, тож вам стане в нагоді інформація з опису набору змін. Дуже важко передбачити, чому і коли вам знадобиться шукати ваші попередні зміни. Тож, зробіть собі послугу!

Іноді мапери також використовують описи наборів змін, щоб зазначити що вони ще не встигли зробити ("… але лишилось ще багато роботи", "… територія на захід від ріки відсутня", та таке інше).

Є випадки, коли і так зрозуміло які зміни містяться в наборі – особливо, коли вони стосуються одного обʼєкта – такі випадки не настільки поширені, як це здається. Якщо ви виправили опечатки, додайте в опис "виправлення опечаток", що дозволить зрозуміти те, що ви насправді зробили, ніж це виглядатиме наче ваш кіт знову бавився з клавіатурою!

Приклади

Гарний опис набору змін повинен коротко і адекватно пояснити ваші правки. Справжні приклади гарних описів наборів змін виглядають наступним чином:

 • "Додані будівлі в промисловій зоні."
 • "Додано стежку від Великої Багачки до Харківської траси на підставі знання місцевості"
 • "Оновлення адрес в Данії з OSAK (AWS): Bag Hegnet"
 • "Оновлення границь Центрального парку"
 • "Add country roads and cycleway SE of Newport"
 • "Köln: Nicht-Kreisverkehre, 'junction=roundabout' entfernt, Vz 215 nicht vorhanden" (German for "Cologne: Removed junction=roundabout from non-roundabouts, traffic sign 215 not present")
 • "Додано кілька приливних заток на узбережжі Мараньяу"
 • "Додано будинки та адреси на основі Бінгу та знання місцевості. На жаль, деякі будинки роздивитись неможливо."

Деякі описи наборів змін є марними та не несуть ніякої користі – ось реальні приклади:

 • "BBOX:3.23,41.96,3.23,41.96 ADD:14 UPD:0 DEL:0"
 • "151005-DE-FUe"
 • "Edit uploaded via ArcGIS Editor for OpenStreetMap feature service dec20 at 1/13/2012 9:56:00 AM"
 • "some fixes"
 • "fix"
 • "additions to map"
 • "--"

Запамʼятайте, будь ласка, що описи наборів змін залишаються в базі до тих пір поки існує проект; не використовуйте їх, щоб висловити гнів на програмне забезпечення або на інших маперів, які можливо запропонують вам виправити щось, або запитають про джерела походження ваших даних.

Будьте обережні при додаванні до існуючого набору змін

Різні редактори поводяться по різному:

 • iD створює новий набір змін кожного разу під час надсилання даних. → Цей розділ не стосується iD.
 • Potlatch (версія 1 та 2) типово додає ваші правки до поточного набору змін, але ви можете закрити його, натисніть для цього "С".
 • JOSM типово створює новий набір змін кожного разу під час надсилання даних, але ви можете змінити це в налаштуваннях діалогу надсилання даних.

Під час надсилання набору змін на сервер та застосування до нього опису, деякі редактори (з певними налаштуваннями) не відразу закривають набір змін, тож подальші редагування можуть бути додані до поточного набору змін та, відповідно, отримають його опис.

Після того, як ви закінчили редагування певних обʼєктів та бажаєте перейти до інших, переконайтесь, що вони будуть записані в окремий набір змін, з власним описом.

Повторне використання описів

Більшість редакторів дозволяють повторно використовувати старі описи, показуючи їх в випадаючих списках або у вигляді попередньо заповненого поля опису. Іноді це має сенс, але не натрапте на "пастку зручності" використання занадто загальних описів (напр. "деякі виправлення"), так як ви можете використовувати їх для всіх своїх правок. Це робить їх нікчемними. Також будьте уважні, щоб не використати старі описи, що не відповідають вмісту ваших наборів змін.

JOSM типово залишає в полі опису набору змін останній опис (впродовж 4 годин). Це може призвести до помилкового повторного використання старих описів. Ви можете вимкнути таку можливість повністю: дізнайтесь як.

Дивіться також